Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

"Totul despre C si C++" - Manual fundamental de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010

View Postxalexx, on 26 septembrie 2013 - 09:05, said:

In primul rand: In niciun liceu din romania nu se face C++. Se face ANSI C! Unii profesori folosesc scanf()/printf() pentru a preda si specificatorii de format, altii (mai lenesi) std::cin/cout.
Structurile in liceu sunt cel mai aproapiat lucru legat de OOP.

In al doilea rand: NU se merita si este bad practice sa inveti programare, un limbaj etc. dupa carti in limba romana. Cele mai bune sunt cele englezesti, si care deja au N revizii.

Top books ANSI C: http://stackoverflow...-guide-and-list
Top books C++: http://stackoverflow...-guide-and-list
Eu m-am gandit la traducerea unei carti de programare din limba engleza in limba romana.

Edited by catalin131, 26 September 2013 - 09:30.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatalin131, on 26 septembrie 2013 - 09:29, said:

Eu m-am gandit la traducerea unei carti de programare din limba engleza in limba romana.
Furculision.
Parca-ti sclipeau ochii cand citeai "inginereste" si acum o dai muncitoreste !

#21
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010

View Postneagu_laurentiu, on 26 septembrie 2013 - 09:47, said:

Furculision.
Parca-ti sclipeau ochii cand citeai "inginereste" si acum o dai muncitoreste !
Nu e vorba ca nu stiu engleza, dar ma gandeam ca poate mi-ar fi mai usor sa citesc in limba romana. Nu mi-e greu sa citesc o carte de programare in limba engleza. Am citit putin din ce mi-a recomandat OriginalCopy si nu am avut probleme cu intelegerea textului. Nu ma acuza ca sunt lenes sau ca nu stiu limba engleza, doar ma gandeam.

Edited by catalin131, 26 September 2013 - 10:27.


#22
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postpax0xFF, on 25 septembrie 2013 - 21:04, said:

Mie mi se pare bună materia din liceu. Limbajul e ceva secundar, nu trebuie să-l știi la perfecție în liceu. Mai bine înveți să prelucrezi niște numere, algoritmi elementari, structuri de date decat sa stii lucruri avansate despre un limbaj. Să nu uităm că ai timp să te perfecționezi la facultate. Părerea mea.
Eu tot cred că ar trebui axată mai mult pe limbaj decât pe algoritmică/structuri de date, deoarece problemele cele mai mari apar la implementare.
Un exemplu foarte bun cred că sunt listele. Profesorul face o scurtă introducere despre pointeri și ceva alocare dinamică, apoi trece la liste. Când elevul încearcă să implementeze, o să aibă surpriza că funcțiile sale nu produc modificări asupra listei, mai primește câte un segmentation fault și nu știe de la ce e, lucruri care ar putea fi evitate prin o cunoaștere mai adecvată a limbajului.

#23
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Fix una dintre problemele discutate in acest topic o am si eu. Tot incerc sa invat algoritmi din ce in ce mai dichisiti, pierd timp cu orele si imi dau seama ca mare lucru nu stiu, prelucrez un sir de numere/caractere in toate felurile posibile. Care-i utilitatea, deocamdata? Si eu ma gandeam sa invat bine structura limbajului si toate facilitatile lui, apoi - pe parcurs - sa incep incet incet cu algoritmii. Plus, ca astia mai dichisiti mai cer si cunostinte extra, matematica, ce depasesc cu mult nivelul liceului.

Edited by IonutYo, 26 September 2013 - 13:40.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIonutYo, on 26 septembrie 2013 - 13:38, said:

Care-i utilitatea, deocamdata?
Ar trebui sa-ti formeze gandirea analitica. Daca zburizi prin vectori, matrici, liste, arbori poti trece la alt nivel.

#25
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Dar, care ar fi ce mai indicata metoda de invatara, algoritmica impreuna cu facilitatile oferite de limbaje sau fiecare in perioade diferite?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Inveti in acelasi timp si limbaj si tehnici de programare. Nu se exclud, trebuie sa aplici sintaxa limbajului la ceva util.
Daca nu intelegi (dau exemplu) acele lucruri banale (nu include aici rezolvari ale matematicii) nu vei intelege altele mai tarziu.

Iar problemele complexe de mai tarziu se reduc la o suma din acestea simple (care acum iti par nefolositoare).

Edited by neagu_laurentiu, 26 September 2013 - 14:20.


#27
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostIonutYo, on 26 septembrie 2013 - 13:38, said:

Fix una dintre problemele discutate in acest topic o am si eu. Tot incerc sa invat algoritmi din ce in ce mai dichisiti, pierd timp cu orele si imi dau seama ca mare lucru nu stiu, prelucrez un sir de numere/caractere in toate felurile posibile. Care-i utilitatea, deocamdata? Si eu ma gandeam sa invat bine structura limbajului si toate facilitatile lui, apoi - pe parcurs - sa incep incet incet cu algoritmii. Plus, ca astia mai dichisiti mai cer si cunostinte extra, matematica, ce depasesc cu mult nivelul liceului.

Algoritmii aia nu trebuie sa-i inveti pe derost. Pur si simplu sa faci probleme de info de liceu. Ajuta foarte mult pentru ca inveti relatii pe care in mod normal nu le-ai observa. Ai sa vezi ca dupa un timp brusc de luminezi si poti rezolva orice problema software. Daca vrei sa faci un program de statistica cu input ca in excel o poti face pt. ca stii ce structuri de date ai nevoie si cum le poti prelucra.

#28
razvann87

razvann87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.07.2010
ce carte pentru probleme imi recomandati!?? daca ar avea si rezolvari ar fii si mai bine

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce intelegi prin probleme?
Daca te referi la probleme ca-n liceu, manualele-s pline de ele.
Daca sa rezolvi ceva mai concret, imagineaza-ti orice ai putea face folosind un calculator si incearca sa scrii cod pentru a obtine ce doresti (constati si singur cand a iesit ce trebuie), evident intreband in stanga si-n dreapta daca ai intrebari.

#30
vicius_the_one

vicius_the_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.11.2007
Salutare tuturor. Mi-am cumpărat cartea aceasta cu ceva ani in urma : https://www.emag.ro/...x/pd/EW6650BBM/
După ce m-am mutat la alta adresa am constatat că nu mai găsesc CD-ul pe care l-am primit cu cartea. E cineva care să aibă cartea cu tot cu CD. Mi-ar folosi conținutul de pe Cd in orice forma(iso sau copy paste). Manualul face referire la fiecare fișier cu o denumire anume! Va mulțumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate