Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

"Totul despre C si C++" - Manual fundamental de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010
Salut, tuturor!
In primul rand imi cer scuze daca nu postez acest subiect unde ar trebui si pe aceasta cale rog coordonatorii forumului sa nu il stearga, ci sa il mute daca e nevoie.
In al doilea rand, vreau sa va spun ca am cumparat acest manual de programare, "Totul despre C si C++", la inceputul verii care tocmai a trecut, cu 75 de lei, de pe site-ul editurii Teora, planuind sa invat programare datorita profesorului meu de informatica, despre care sa zicem, nu prea isi face treaba. Cartea este scrisa de Dr. Kris Jamsa si Lars Klander si, daca va intereseaza, are peste 1300 de pagini.
Daca doriti sa o vedeti si sa aflati detalii despre ea urmati unul dintre link-urile urmatoare:

http://www.teora.ro/...911&category=12


http://www.elefant.r...i-c-154177.html


Deci, marea mea intrebare este:
Imi este de folos aceasta carte avand in vedere faptul ca toamna aceasta am intrat in clasa a X-a si, dupa cum am observat, nu e facuta dupa programa scolara ?

Edited by catalin131, 25 September 2013 - 20:01.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Programa scoalara de informatica de la noi e o prostie. Iti zice ca te invata C/C++/Pascal etc, dar defapt nu face decat sa-ti prezinte sumar cateva elemente a limbajului, iar apoi te umple de algoritmi, de nu mai intelegi nici pe ce lume traiesti.

N-am citit cartea in cauza, asa ca las colegii sa se pronunte, dar, daca pune accentul doar pe limbaj, e primul pas.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 20:00, said:

Imi este de folos aceasta carte avand in vedere faptul ca toamna aceasta am intrat in clasa a X-a si, dupa cum am observat, nu e facuta dupa programa scolara ?
Din orice carte ai de invatat. Iar daca ai invata tot ce spune in cartea aia ar fi foarte bine.

#4
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Cartea aia nu e bună pentru învățat, e mai mult o referință. Dacă ai probleme cu somnul, te ajută foarte mult. Propria experiență. :D

#5
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010

View Postdani.user, on 25 septembrie 2013 - 20:16, said:

Programa scoalara de informatica de la noi e o prostie. Iti zice ca te invata C/C++/Pascal etc, dar defapt nu face decat sa-ti prezinte sumar cateva elemente a limbajului, iar apoi te umple de algoritmi, de nu mai intelegi nici pe ce lume traiesti.

N-am citit cartea in cauza, asa ca las colegii sa se pronunte, dar, daca pune accentul doar pe limbaj, e primul pas.
Sunt de acord cu tine. Intr-adevar, la scoala ni se prezinta mai mult niste lucruri, in loc sa ne fie date explicatii si exemple clare si concrete care sa ne faca sa intelegem. Pe deasupra, nici profesorul nu e capabil. Probabil din acest motiv multi elevi de la profilul MI pleaca la facultari de medicina, drept, litere sau ASE.

View Postpax0xFF, on 25 septembrie 2013 - 20:26, said:

Cartea aia nu e bună pentru învățat, e mai mult o referință. Dacă ai probleme cu somnul, te ajută foarte mult. Propria experiență. Posted Image
Ma bucur ca am primit raspuns de la cineva care a citit cartea in cauza.
Multumesc.

Mai astept raspunsuri.
Si inca o intrebare: Ce carte de programare imi recomandati ca sa pot invata mai usor, sa zic asa, ce se invata in clasa a X-a (Real, Matematica-Informatica) si sa recuperez din clasa a IX-a?

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 20:00, said:

Deci, marea mea intrebare este:
Imi este de folos aceasta carte avand in vedere faptul ca toamna aceasta am intrat in clasa a X-a si, dupa cum am observat, nu e facuta dupa programa scolara ?

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 20:39, said:

Si inca o intrebare: Ce carte de programare imi recomandati ca sa pot invata mai usor, sa zic asa, ce se invata in clasa a X-a (Real, Matematica-Informatica) si sa recuperez din clasa a IX-a?

Hotărăşte-te ce vrei: să înveţi programare, sau să "recuperezi" din "materia şcolară". Cele două nu prea se pupă, nu în sensul că nu e bine să ştii ce se predă prin şcoli, ci în sensul că e abordarea greşită: îmbuibarea cu algoritmi nu e bună la vârsta la care încă nu eşti format ca individ, la care nu ştii să studiezi (individual).

Timingul e greşit, de aceea nu poate fi vorba despre "recuperare" când vorbeşti despre şcoală - de recuperări vorbeşti atunci când ai ceva de pierdut.

Primul pas corect e să înveţi să gândeşti inginereşte, să formulezi problemele de care te loveşti ca un inginer, şi să le rezolvi inginereşte, iar pentru asta trebuie să ştii limbajul în primul rând, nu tot felul de algoritmi. Algoritmii îi înveţi apoi, la facultate, când ţi-ai format deja această gândire inginerească.

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 20:39, said:

Si inca o intrebare: Ce carte de programare imi recomandati ca sa pot invata mai usor, sa zic asa, ce se invata in clasa a X-a (Real, Matematica-Informatica) si sa recuperez din clasa a IX-a?

Manualele de liceu. Alea contin ce se invata in clasa a 9-a si a 10-a. Cartile in engleza despre C, Java, Php sunt doar niste referinte asupra limbajului si au cel mult niste exemple desuete din care nu intelegi mare lucru.

View Postdani.user, on 25 septembrie 2013 - 20:16, said:

Programa scoalara de informatica de la noi e o prostie. Iti zice ca te invata C/C++/Pascal etc, dar defapt nu face decat sa-ti prezinte sumar cateva elemente a limbajului, iar apoi te umple de algoritmi, de nu mai intelegi nici pe ce lume traiesti.
Mi se pare foarte bine ca se pune accent pe algoritmica. Stiu persoane care nu au facut informatica in liceu si le este foarte greu sa rezolve probleme banale de tipul popularii unei liste dintr-o baza de date sau crearea unui CRUD simplu de orice fel, fie ca in fisier, web/baza de date etc...

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpotae, on 25 septembrie 2013 - 20:50, said:

Mi se pare foarte bine ca se pune accent pe algoritmica. Stiu persoane care nu au facut informatica in liceu si le este foarte greu sa rezolve probleme banale de tipul popularii unei liste dintr-o baza de date sau crearea unui CRUD simplu de orice fel, fie ca in fisier, web/baza de date etc...
Eu ştiu d-ăştia algoritmişti, atât de îmbuibaţi de algoritmi încât nu se adaptează deloc la lucrul în echipă, iar în ziua de azi e cam dificil să mai faci ceva în programare fără o echipă - nu prea mai e loc de genii neînţelese.

Şcoala ar trebui să fie în primul rând o platformă de formare şi dezvoltare personală, nu o şcoală de meserii.

"Gândirea inginerească" este o aptitudine în general utilă în viaţă, elevii şi-o pot însuşi şi fără cine ştie ce algoritmi (cărora oricum nu le pot pătrunde esenţa deoarece sunt prea fragezi, cu gândirea încă neformată).

Ca să rezolvi probleme precum "CRUD" şi ce ai mai menţionat tu, e suficientă această gândire inginerească, nu e nevoie de genialitate. Nu ştiu de ce ai impresia că algoritmica e cea mai eficientă cale de a îţi dezvolta această gândire.

#9
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Mie mi se pare bună materia din liceu. Limbajul e ceva secundar, nu trebuie să-l știi la perfecție în liceu. Mai bine înveți să prelucrezi niște numere, algoritmi elementari, structuri de date decat sa stii lucruri avansate despre un limbaj. Să nu uităm că ai timp să te perfecționezi la facultate. Părerea mea.

Edited by pax0xFF, 25 September 2013 - 21:06.


#10
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010

View PostOriginalCopy, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Hotărăşte-te ce vrei: să înveţi programare, sau să "recuperezi" din "materia şcolară". Cele două nu prea se pupă, nu în sensul că nu e bine să ştii ce se predă prin şcoli, ci în sensul că e abordarea greşită: îmbuibarea cu algoritmi nu e bună la vârsta la care încă nu eşti format ca individ, la care nu ştii să studiezi (individual).

Timingul e greşit, de aceea nu poate fi vorba despre "recuperare" când vorbeşti despre şcoală - de recuperări vorbeşti atunci când ai ceva de pierdut.

Primul pas corect e să înveţi să gândeşti inginereşte, să formulezi problemele de care te loveşti ca un inginer, şi să le rezolvi inginereşte, iar pentru asta trebuie să ştii limbajul în primul rând, nu tot felul de algoritmi. Algoritmii îi înveţi apoi, la facultate, când ţi-ai format deja această gândire inginerească.

Scuza-ma ca nu m-am exprimat corect.
Ceea ce vroiam sa spun e ca vreau sa invat programarea de la 0, de la introducerea in programare, notiunile generale, programare in sine (C++, C, Pascal si ce urmeaza). Acum ca stiu ca materia predata in scoli nu e deloc relevanta, ca umple capul liceenilor cu algoritmi si ca face doar prezentari in loc sa invete cum trebuie, vreau sa invat programarea asa cum trebuie, la varsta mea de aproape 17 ani si ca pana la sfarsitul liceului sa stiu tot ce ar trebui sa stiu.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpotae, on 25 septembrie 2013 - 20:50, said:

Stiu persoane care nu au facut informatica in liceu si le este foarte greu sa rezolve probleme banale de tipul popularii unei liste dintr-o baza de date sau crearea unui CRUD simplu de orice fel, fie ca in fisier, web/baza de date etc...

Asa patesc cei care vor sa alerge inainte de a stii sa mearga.
Sa ajungi sa lucrezi cu baze de date la modul serios, nu e o treaba de azi pe maine. Necesita multe fundamente, printre care si structuri de date si diversi algoritmi. Dar astea se invata toate in timp si intr-o anumita logica, nu incepi studiul IT cu PHP si MySQL si apoi te miri de ce nu-ti iese...

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpax0xFF, on 25 septembrie 2013 - 21:04, said:

Mie mi se pare bună materia din liceu. Limbajul e ceva secundar, nu trebuie să-l știi la perfecție în liceu. Mai bine înveți să prelucrezi niște numere, algoritmi elementari, structuri de date decat sa stii lucruri avansate despre un limbaj. Să nu uităm că ai timp să te perfecționezi la facultate. Părerea mea.

Vorbim parţial despre acelaşi lucru: limbajul nu e important. Ceea ce spun eu e că ceea ce contează e gândirea şi modul de abordare ingineresc, ceea ce spui tu e contează să înveţi să prelucrezi nişte numere.

Problema e că atunci când înveţi să "prelucrezi nişte numere" când încă nu ştii pe ce planetă trăieşti, singurul lucru pe care-l faci e să pierzi timpul.

Acum, eu nu vorbesc despre elevii de top, cu materie cenuşie la greu, care fac performanţă. Eu vorbesc despre majoritatea elevilor de mate-info care nu vor profesa niciodată în domeniu, şi care ratează în şcoală această oportunitate unică în viaţă de a-şi însuşi gândirea inginerească.

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 21:05, said:

Scuza-ma ca nu m-am exprimat corect.
Ceea ce vroiam sa spun e ca vreau sa invat programarea de la 0, de la introducerea in programare, notiunile generale, programare in sine (C++, C, Pascal si ce urmeaza). Acum ca stiu ca materia predata in scoli nu e deloc relevanta, ca umple capul liceenilor cu algoritmi si ca face doar prezentari in loc sa invete cum trebuie, vreau sa invat programarea asa cum trebuie, la varsta mea de aproape 17 ani si ca pana la sfarsitul liceului sa stiu tot ce ar trebui sa stiu.
Ceea ce vrei e să îţi însuşeşti gândirea inginerească folosind programarea doar ca o platformă, ca o sculă în acest sens.

Mai târziu vei vedea că dacă abordezi în acest mod studiul, vei fi mult mai performant, vei învăţa mai orice limbaj sau tehnologie în maxim câteva săptămâni.

E mai greu pe termen scurt, dar îţi va permite să creşti în ritm exponenţial pe termen lung. Este greu deoarece e frustrant, nu vei vedea rezultate imediate, dar dacă eşti entuziasmat cu adevărat de programare vei face faţă cu uşurinţă.

Dacă nu eşti entuziasmat cu adevărat, nu vei face faţă, iar acesta e un lucru la fel de bun: e un filtru darwinist pentru tine însuţi, o luptă a ta cu tine, ca să vezi dacă ai apoi perspectiva de a programa 8 ore zilnic în următorii 10-15 ani.

#13
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010
Imi place ceea ce spui. Daca cheia intelegerii multor limbaje de programare este sa inveti mai intai sa gandesti inginereste si sa abordezi acest mod de studiu, atunci VREAU SA INVAT PROGRAMARE. Chiar daca rezultatele nu se vor vedea in termen scurt, sper sa nu ma descurajez, ci sa merg cat mai departe, iar pe termen lung "sa cresc in mod exponential".

Edited by catalin131, 25 September 2013 - 21:32.


#14
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010
Deci, de unde si cu ce sa incep? Ce carti imi recomanzi?

#15
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Eu nu am facut matematica informatica si nu am invatat programare in scoala asa ca mi-am luat si eu cartea asta cu chip sa invat de unul singur. Concluzia: Este o carte cu fragmente de cod, slab explicate si doar insiruite pagina de pagina. E greu sa intelegi ceva din ea daca incepi de la zero si daca djea stii ceva oricum cartea asta nu iti mai foloseste prea mult.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcatalin131, on 25 septembrie 2013 - 22:02, said:

Deci, de unde si cu ce sa incep? Ce carti imi recomanzi?
Nu merită să cumperi cărţi pentru începuturi în tehnologii/limbaje nespecializate pentru care există documentaţie pe web cu grămada.

Oricum programarea se învaţă programând. Nu cartea te ajută, ci psihicul: entuziasmul, curiozitatea (susţinute, pe perioade lungi, nu fetişuri de moment).
  • Începe cu http://www.iu.hio.no.../CTutorial.html
  • Programează cât mai mult, experimentează. Când greşeşti, analizează greşeala şi învaţă din ea
  • Cere feedback pe forum atât atunci când te blochezi, cât şi când ai făcut ceva cu succes şi vrei să afli lucruri ce pot fi îmbunătăţite. Mulţi începători nu fac asta, au impresia că dacă au rezolvat problema, au şi făcut-o bine. Dacă însă o faci, îţi creezi oportunitatea de a afla lucruri mai complexe sau "good practices" pe baza unor probleme simple, uşor de înţeles - deci înveţi mai mult, mai eficient, cu riscuri mai puţine (pentru că nu aştepţi să te afli în faţa unei probleme complexe pentru a afla alte sugestii, ci foloseşti problema simplă ca platformă).

    Plus că, procedând astfel, eviţi să-ţi intre în sânge practici de programare greşite.


#17
catalin131

catalin131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2010
E foarte incurajator si util ceea ce spui. Multumesc pentru sfaturile valoroase pe care mi le-ai dat. Sper sa tinem legatura pentru eventuale intrebari, nelamuriri si curiozitati pe care le voi avea.
Dar, te rog, imi poti da un link catre o pagina in limba romana? :)

Edited by catalin131, 26 September 2013 - 09:04.


#18
xalexx

xalexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 18.07.2008
In primul rand: In niciun liceu din romania nu se face C++. Se face ANSI C! Unii profesori folosesc scanf()/printf() pentru a preda si specificatorii de format, altii (mai lenesi) std::cin/cout.
Structurile in liceu sunt cel mai aproapiat lucru legat de OOP.

In al doilea rand: NU se merita si este bad practice sa inveti programare, un limbaj etc. dupa carti in limba romana. Cele mai bune sunt cele englezesti, si care deja au N revizii.

Top books ANSI C: http://stackoverflow...-guide-and-list
Top books C++: http://stackoverflow...-guide-and-list

Edited by xalexx, 26 September 2013 - 09:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate