Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

BAEOFENG UV-5R

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
Buna ziua.

Intentionez sa achizitionez mai multe BAEOFENG UV-5R pentru uz in mediu urban , si as avea cateva intrebari daca ma puteti ajuta:

1.Cam ce raza as putea obtine de le aceste dispozitive in mediu urban.

2.Se poate programa pe fregventa de Walkie Talkie legala la noi 446MHz ?

3.Daca are cineva experienta cu aceste dispozitive va rog sa imi impartasiti experintele cu acest produs cum o fi ele bune sau rele.

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca o iei strict pentru PMR (446.000 alias walkie-talkie) atunci decat sa iei uv5 mai bine iei asa ceva     http://www.409shop.c...t.php?id=106279
E mai mica si mai ergonomica.iar ca performante e identica cu uv5.
Legat de distanta in primul rand ar fii bine sa-i schimbi antena aia a ei cu una mai buna si dedicata benzii in care o sa lucrezi.O sa fie diferenta foarte mare!Distanta variaza foarte mult si poate fii de la 1-2km pana la 5-6km,strict urban,printre blocuri!Vezi ca la specificatii ai o gama de frecvente si o poti programa pe orice frecventa din gama aia.Nu uita daca cumperi sa iei si un cablu de programare!Asa in general sunt foarte fiabile si bine facute.chiar fac toti banii!
Apropo,vezi ca siteul ala e cam cel mai ieftin site si transportul e gratuit!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Daca nu o folosesti in VHF e oki, baofengurile sufera de intermodulatii la semnale multe si puternice cum sunt in VHF dar in UHF e mai curat si cred ca merg fain.

#4
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013

View Postgeorge_eu25, on 25 septembrie 2013 - 15:31, said:

Daca o iei strict pentru PMR (446.000 alias walkie-talkie) atunci decat sa iei uv5 mai bine iei asa ceva http://www.409shop.c...t.php?id=106279
E mai mica si mai ergonomica.iar ca performante e identica cu uv5.
Legat de distanta in primul rand ar fii bine sa-i schimbi antena aia a ei cu una mai buna si dedicata benzii in care o sa lucrezi.O sa fie diferenta foarte mare!Distanta variaza foarte mult si poate fii de la 1-2km pana la 5-6km,strict urban,printre blocuri!Vezi ca la specificatii ai o gama de frecvente si o poti programa pe orice frecventa din gama aia.Nu uita daca cumperi sa iei si un cablu de programare!Asa in general sunt foarte fiabile si bine facute.chiar fac toti banii!
Apropo,vezi ca siteul ala e cam cel mai ieftin site si transportul e gratuit!
Care ar fi avantajele modelului recomandat de dumneavoastra fata de UV-5R? In legatura cu antena dedicata pentru frecventa puteti sa intrati in mai multe detalii eventual un link spre o astfel de antena . Inca o intrebare : ca sa pot intra in legatura cu SALVAMONT pe frecventele "Zona sudica 145.225 mhz si zona de nord 145.500 mhz" am nevoie de licenta de radioamator ? Sau nu este necesar ?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
112 pt salvamont.

#6
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
Ultima data cand am avut nevoie salvamont mam trezit cu telefonul distrus complet in urma unei caderi. La o drumetie viitoare planuiesc sa tin statia in rucksac intro carcasa de protectie.

#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Dupa cate stiu eu (nu sunt radioamator) e interzis sa emiti pe frecventele guvernamentale.Sa asculti poti cu un scaner si o licenta care se obtine imediat,dar de emis....nu cred.Si cum Salvamontul face parte dintr-o institutia a statului.....Bine,acum daca ai cazut intr-o prapastie sau rapa (Doamne fereste!!!),e logica ca o sa iei legatura cu ei sau cu oricine te poate ajuta!!!
Diferente mari nu sunt,dar uv5 are in plus tastatura,e mai mare si e un pic mai comoda pentru radioamatori,pentru ca se pot indroduce frecventele dorite mult mai repede din tastatura.Dar cum am spus,daca o folosesti strict pentru PMR nu are rost sa iei uv5.
Pe linkul care ti l-am dat,la fiecare model de statie ai si tot felul de accesorii.Gasesti huse,microfoane,casti,cabluri de programare....etc!Cauta acolo o antena dedicata UHF si iei ce-ti place.Dar atentie ca daca iei antena dedicata unei benzi nu poti folosi statia pe alta banda cu antena aia!Sunt si antene dual-band,dar....

#8
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
LE: De frecventa SALVAMONT am aflat de aici : http://radiourgente....ri_montani.html ; Si din ce am mai citi acuma aflu ca ar mai fi disponibile si frecventele CB inafara de cele PMR

#9
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
Dintre antenele astea care ar fi mai  stralucita ? : http://www.409shop.c...t.php?id=102385 sau http://www.409shop.c...t.php?id=109114 ?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postasteroidz, on 25 septembrie 2013 - 17:42, said:

LE: De frecventa SALVAMONT am aflat de aici : http://radiourgente....ri_montani.html ; Si din ce am mai citi acuma aflu ca ar mai fi disponibile si frecventele CB inafara de cele PMR
In Bucegi nu se foloseste 160... ca e un bruiaj pe ea depinde de zona de lucru, mai e una 161, nu stiu sa foloseasca ctcss, o fi dar n-am avut drum pe acolo sa verific recent, poate s-a mai schimbat situatia. Celalalte sunt frecvente de radioamatori si n-au nici o treaba cu salvamontul, omul e si radioamator, de aia le da. Mai mult, nu stim vechimea articolului... poate intre timp s-au mai schimbat datele. Daca esti asa pasionat de munte incearca sa-i scrii (are adresa acolo) sa vezi daca confirma ce e scris acolo ca sa fii sigur nu alta... sa nu te trazesti ca asculti frecventa incorecta.

View Postasteroidz, on 25 septembrie 2013 - 18:38, said:

Dintre antenele astea care ar fi mai  stralucita ? : http://www.409shop.c...t.php?id=102385 sau http://www.409shop.c...t.php?id=109114 ?
Niciuna, cauta SRH536 (36cm), o antena dual band cu castig simtitor mai bun. Lungimea antenei ajuta la o statie portabila sa emita mai eficient. O gasesti la noi lccom.ro sau si pe 409 depinde de unde iti este mai comod sau mai ieftin sa iei. Avand in vedere ca o sa testezi limitele de acoperire nu cred ca te deranjeaza ca antena are 36cm, e flexibila si subtire.

#11
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
Asta SRH536 merge pe 446MHz? Vad pe linkul dat de dumneavoastra frecventa 144/430 Mhz  , nu ca as fi cunoscator in domeniu dar intreb si eu . Si o antena portabila pentru munte ce imi puteti recomanda ?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Merge fara probleme, are banda destul de larga. duce de la 400 la 470MHz pe uhf. Am folosit multa vreme asa ceva in Bucuresti. Momentan nu mai am dar o sa-mi iau una cu proxima ocazie financiara. Iti imbunatateste semnalul al genul daca ai fasait mutl ep un corespoindent, cu aia o sa scada putin fasaitul facand mai inteligibil, la fel emisia e ajutata asemanator, te intelegi mai bine la distanta, deschizi repetoare mai usor.

View Postasteroidz, on 25 septembrie 2013 - 20:18, said:

si o antena portabila pentru munte ce imi puteti recomanda ?
Pai asta de ti-am zis de ea... sau ce intelegi tu prin portabila, una fixa pliabila sa o pui in ruxac sau ce ?

#13
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013

View Postandreic, on 25 septembrie 2013 - 20:32, said:

Merge fara probleme, are banda destul de larga. duce de la 400 la 470MHz pe uhf. Am folosit multa vreme asa ceva in Bucuresti. Momentan nu mai am dar o sa-mi iau una cu proxima ocazie financiara. Iti imbunatateste semnalul al genul daca ai fasait mutl ep un corespoindent, cu aia o sa scada putin fasaitul facand mai inteligibil, la fel emisia e ajutata asemanator, te intelegi mai bine la distanta, deschizi repetoare mai usor.


Pai asta de ti-am zis de ea... sau ce intelegi tu prin portabila, una fixa pliabila sa o pui in ruxac sau ce ?

Avea un amic de al meo o antena care o ducea in rucksac si cand avea de vb acasa arunca o antena destul de lunga peste un copac mai incalt , cred ca avea vreo 7-8 m antena aia .

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Pare ceva de unde scurte, e alta treaba, trebuie sa fii radioamator atorizat si sa ai echipament adecvat de unde scurte.

#15
asteroidz

asteroidz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2013
Multumesc de ajutor.

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Deci aria de acoperire pe 144mhz este de maxim 6km testata la nivelul strazii vu un radioamator cu antena pe bloc. In uif adica 446.08125mhz am reusit 2km de la nivelul geamului cu un radioamator cu antena pe balustrada de la balcon.
Detin asa ceva si sunt multumit de ea chit ca are antenutza la 20cm.

#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Baofengul ăla baociungam la uif are intre 1w spre 1.2w. oricum intre blocuri și relieful central în 446 sau 455mhz am reușit să mă aud până spre polivalentă. Baofengul la baofengul . Cea de a doua statie am vânduți că un prieten de-al meu a ars finalul. Acum am comutator din prefinal si  da aproape jumate de w in uif. A mea e noua. Merge ceas.
În fm in 142mhz si sus la 166mhz mam auzit spre Văcărești. Deci e stringente.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Are 4w in UHF si tot 4 in VHF desi e dat cateodata ca 5... dar nu mai conteaza un watt cand ai deja 4. E acelasi final ca la Wouxun-uri.
Iar aici aveti modificarea pentru modulatie corecta (ca e limitata din fabrica sa iasa la teste extreme FCC si se aude slab din oficiu).

Attached File  mod baofeng uv5re (gen 2).jpg   628.85K   86 downloads

Se scoate C135 si C134 dupa care se sunteaza C134.

Record la sol intre 2 baofenguri in pmr narrow band si full power este 7km intre locatia mea in curte si Shopping Baneasa. Semnal slab, la limita.
Intre portabila si fix (Victor) merge oriunde in oras. Mai departe n-am avut cand sa testez dar e ca si cum ai intra pe un repetor si pe alea instru si la 20km cu antena ei mica.

Edited by andreic, 11 July 2018 - 16:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate