Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stephen Lee suspendat 12 ani pentru trucare de meciuri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Stephen Lee, fost număr cinci mondial la snooker, a fost suspendat, miercuri, timp de 12 ani, pentru că a aranjat meciuri, a anunţat federaţia internaţională de biliard, citată de AFP.
Săptămâna trecută, un tribunal independent l-a găsit vinovat pe englezul de 38 de ani pentru aranjarea rezultatelor a şapte meciuri, între 2008 şi 2009, din care unele în timpul Campionatelor Mondiale. El a fost condamnat şi la plata unei amenzi de 46.000 de euro.
"Sancţiunea este valabilă din 12 octombrie 2012, astfel că Stephen Lee nu va mai putea juca până în 12 octombrie 2024. Nu suntem mândri că ne-am confruntat cu astfel de probleme, dar acest lucru demonstrează angajamentul nostru pentru a nu mai exista corupţie în biliard.", a anunţat într-un comunicat Federaţia Internaţională a Jucătorilor Profesionişti de Biliard şi Snooker (WPBSA), care iniţial voia să-l suspende pe viaţă pe Lee.
Stephen Lee poate face apel la această decizie.
În 2006, australianul Quinten Hann a fost suspendat opt ani, după ce a căzut în "capcana" unor ziarişti care i-au propus să piardă un meci. În 2012, britanicul Joe Jogia a fost suspendat doi ani pentru că a încălcat regulile privind pariurile sportive.

Sursa: http://www.digisport...ranjat meciuri

Practic i-au terminat cariera, desi mi se pare ca se cam judeca cu masuri diferite.
Pe Higgins l-au iertat destul de usor dupa incidentul din Ucraina.

Edited by Mocebon, 25 September 2013 - 14:25.


#2
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMocebon, on 25 septembrie 2013 - 14:24, said:

Stephen Lee, fost număr cinci mondial la snooker, a fost suspendat, miercuri, timp de 12 ani, pentru că a aranjat meciuri, a anunțat federația internațională de biliard, citată de AFP.
„Aranjare de meciuri” este cam mult spus, dar este ceva la ordinea zilei în presa românească mereu în căutare de senzațional...
Iată un citat din decizia de suspendare:

Quote

As set out in the Decision dated 16 September 2013, it is not established  that Mr Lee deliberately lost a
match when he could and should have won it
. Rather it is established, on the balance of probabilities, that
Mr Lee acted improperly in relation to matches that he either believed he would lose, or that he believed
he would win sufficiently comfortably that he could drop the first frame.
Pentru cine dorește, iată și comunicatul oficial, cu link în partea de jos către documentul în care se explică decizia: http://www.worldsnoo...3470459,00.html


Quote

Practic i-au terminat cariera, desi mi se pare ca se cam judeca cu masuri diferite.
Pe Higgins l-au iertat destul de usor dupa incidentul din Ucraina.
Nu vreau să-i iau apărarea lui Higgins în niciun fel, dar una este vorba și alta este fapta, este diferență enormă.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
N-are rost sa ne ascundem dupa vorbe, multi jucatori au trucat meciuri.
Personal am vazut pe bet365, in urma cu ceva timp, un meci din liga engleza, intre Higgins si Maguire... voiam sa pariez live si chiar m-am fript atunci pana sa-mi dau seama ce se intampla. Era un spectacol penibil, "ratari" pe bile aflate la cativa zeci de cm de buzunare, pierderi de pozitie ale bilei albe pe care nu le-ar fi reusit nici macar un incepator, etc...
De mentionat ca acel meci se dasfasura intr-o sala goala, la propriu (un singur spectator asista) ceea ce denota ca englezii stiu ce se intampla acolo si nu sunt interesati de asemenea porcarii.
De atunci nu mai pariez snooker deloc, prea multe zvonuri... si dupa cum se stie: nu iese fum fara foc.

#4
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMocebon, on 26 septembrie 2013 - 01:37, said:

N-are rost sa ne ascundem dupa vorbe, multi jucatori au trucat meciuri.
De acord, dar fără dovezi clare am putea să arătăm cu degetul în stânga și în dreapta considerând că trăim într-un „blat continuu”. Din păcate (sau din fericire) de obicei adevărul iese până la urmă la iveală. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate