Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum sa faci root la orice telefon cu android in doua minute

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
Am gasit pe net asta
http://techverse.net...phone-computer/
Am un allview, am cautat cateva saptamani cum sa ii fac root insa nu am reusit, apoi am gasit siteul asta si a functionat..sper sa va ajute

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Cică:

Quote

Steps to root you android phone without a computer .

Quote

Step 2: Copy Framaroot from your computer to your phone memory


#3
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
Merge si fara, eu am descarcat aplicatia direct pe telefon

#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ca fapt divers, dacă Frameroot are un exploit de root pentru telefonul tău, nu e chiar ideal. Dacă Frameroot poate obţine root la fel poate şi orice altă aplicaţie. Aşa că ori foloseşti root-ul ca să instalezi un recovery şi prin el alt ROM (unul care nu mai are acel exploit), ori ai foarte mare grijă ce mai instalezi.

Eu prefer să aflu că un device n-are exploit şi că trebuie să faci unlock la bootloader prin ADB cu USB debugging. Pentru că asta n-o poate face orice app ci doar cine pune mâna fizic pe telefon.

#5
Andreycfr

Andreycfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2013
deci cu framerootse poate face root fara pc si pe zte racer2?

#6
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
@wirespot :nu inteleg nimic din ce zici..de asta prefer metodele de genul, simple si fara bataie de cap
@andreycfr: eu cred ca merge..nu ai nimic de pierdut daca incerci

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
b_o_G_d_a_N, wirespot  se refera la faptul e ingrijorator ca o asemenea aplicatie exista si se foloseste de o bresa din sistemul telefonului pentru a "injecta" o alta aplicatie.
Gandeste-te ca ar exista asemenea aplicatii care pe langa o functionalitate dorita de utilizator ar injecta un virus sau troian care ti-ar monitoriza aplicatiile, ti-ar inregistra actiunile si ti-ar scana lista de contacte cu adrese ori alte date confidentiale si le-ar trimite catre un server pentru a profita de toate informatiile tale.
Nu ti-ar placea sa te trezesti cu telefoane si mail-uri spam sau vazandu-ti pozele personale publicate pe net.

De aceea cea mai sigura metoda de a ajunge sa ai drepturi de root pe telefon ramane pentru moment varianta fizica ce presupune toti pasii descrisi de wirespot.

Totodata, varianta mai grea de a obtine drepturile de root, elimina persoanele ce nu au treaba cu telefoanele de a face prostii ireparabile pe telefon, prin faptul ca-i descurajeaza in a incerca asemenea "vrajitorii", ca-s prea complicate.

Edited by Ciubex, 25 September 2013 - 10:31.


#8
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Plus că dacă stai să te gândeşti, la ce-ţi trebuie de fapt root? Adică lucruri realmente esenţiale, nu doar schimbat teme şi culori.

Mie personal mi-e necesar pentru LBE Security Master (controlat permisiunile aplicaţiilor) şi pentru Greenify. Dar majoritatea oamenilor am impresia că nu folosesc aplicaţiile astea.

#9
Andreycfr

Andreycfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2013

 b_o_G_d_a_N, on 25 septembrie 2013 - 08:18, said:

@wirespot :nu inteleg nimic din ce zici..de asta prefer metodele de genul, simple si fara bataie de cap
@andreycfr: eu cred ca merge..nu ai nimic de pierdut daca incerci
Am incercat dar nu imi merge defapt nu merg chiar la toate telefoanele deoarece app este inca in dezvoltare si ca sa imi mearga si mie am nevoie de un update al aplicatiei!

 wirespot, on 25 septembrie 2013 - 12:17, said:

Plus că dacă stai să te gândești, la ce-ți trebuie de fapt root? Adică lucruri realmente esențiale, nu doar schimbat teme și culori.

Mie personal mi-e necesar pentru LBE Security Master (controlat permisiunile aplicațiilor) și pentru Greenify. Dar majoritatea oamenilor am impresia că nu folosesc aplicațiile astea.
Eu am nevoie pentru un firewall si pentru overclocking pentru ca nu stie nimeni cum e sa ai 500 mhz la procesor si sa nu pot sa joc nimic din cauza lagului!

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
cred ca un titlu mai potrivit era cum sa busesti orice telefon cu android in doua minute

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Andreycfr, on 25 septembrie 2013 - 13:17, said:

Eu am nevoie pentru un firewall si pentru overclocking pentru ca nu stie nimeni cum e sa ai 500 mhz la procesor si sa nu pot sa joc nimic din cauza lagului!

Păi acum şi tu, evident că nu poţi să ai pretenţii de la single core de 500 MHz. Un single core de 1 GHz cu 512 RAM (şi cu alt ROM decât stock) se comportă acceptabil cu aplicaţii de uz general (mail, web, notes, chestii din astea). Dacă vrei jocuri eu zic că e necesar minim un dual core cu 1 GB RAM.

Pentru overclock ai într-adevăr nevoie de root, dar în general nu poţi obţine rezultate foarte spectaculoase. Un spor de 100-200 MHz e cam maxim ce poţi obţine fără să-l încingi sau dai peste cap.

#12
Andreycfr

Andreycfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2013

 wirespot, on 25 septembrie 2013 - 13:33, said:



Păi acum și tu, evident că nu poți să ai pretenții de la single core de 500 MHz. Un single core de 1 GHz cu 512 RAM (și cu alt ROM decât stock) se comportă acceptabil cu aplicații de uz general (mail, web, notes, chestii din astea). Dacă vrei jocuri eu zic că e necesar minim un dual core cu 1 GB RAM.

Pentru overclock ai într-adevăr nevoie de root, dar în general nu poți obține rezultate foarte spectaculoase. Un spor de 100-200 MHz e cam maxim ce poți obține fără să-l încingi sau dai peste cap.
jocuri cu maxim 25 mb ar ajunge si 100-200 mhz in plus!
Partea proasta stiu ca o sa se incinga telefonul mai rau  ca un calorifer!:(

#13
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Inteligent din partea Google ar fi ca pe viitor sa ofere o varianta oficiala de a capata drepturi permanente sau temporare de administrator(root) in Android, fara a mai fi nevoie de aplicatii si programe din alte surse. Eventual cu o combinatie de taste in timpul bootarii sistemului de operare. Cat timp pui pe Google Play aplicatii functionabile doar cu root, ar trebui sa oferi o modalitate simpla si rapida sa capeti acele drepturi, in caz contrar apar tot felul de aplicatii care utilizeaza diferite exploituri(cea de mai sus nu e singura).

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Getodacul, on 25 septembrie 2013 - 17:18, said:

Cat timp pui pe Google Play aplicatii functionabile doar cu root, ar trebui sa oferi o modalitate simpla si rapida sa capeti acele drepturi,

Nu Google pune aplicaţii care cer root pe Play, deci n-au de ce să-şi asume responsabilitatea. Să zicem mersi că nu le interzic, cum face Apple.

 Getodacul, on 25 septembrie 2013 - 17:18, said:

Inteligent din partea Google ar fi ca pe viitor sa ofere o varianta oficiala de a capata drepturi permanente sau temporare de administrator(root) in Android, fara a mai fi nevoie de aplicatii si programe din alte surse.

Păi fac deja asta. Activezi developer mode, activezi USB debugging, conectezi device-ul la PC cu ADB instalat şi faci absolut orice vrei tu pe sistem. E un aranjament mult mai sigur (trebuie să ai device-ul fizic, să nu fie în lock screen şi să activezi vreo 2 rânduri de chestii) şi mult mai potent (poţi face lucruri care nu se pot face din device în timp ce rulează Android).

Dacă ţi se pare prea complicat, eu zic că aşa şi trebuie. Root ar trebui folosit doar de cine se pricepe.

Apoi, problema cu oferirea root direct pe device este că e foarte greu să deosebeşti aplicaţiile care încearcă să-l obţină în mod "legal" (la dorinţa şi cu ştirea utilizatorului) de malware.

Nu compara cu SuperSU sau SuperUser pentru că e inutilă comparaţia. Programele astea oferă o metodă cuminte de-a obţine root. Un exploit trece de toate interdicţiile şi-şi face de cap.

Situaţia ideală ar fi: (1) să nu existe nicio gaură care să poată fi folosită de un exploit; (2) producătorii tuturor device-urilor să permită acces complet cu ADB, inclusiv bootloader unlock.

 Getodacul, on 25 septembrie 2013 - 17:18, said:

Eventual cu o combinatie de taste in timpul bootarii sistemului de operare.

Bootloader şi recovery sunt oferite de producătorul device-ului, nu au treabă cu Android. Sunt similare cu BIOS sau cu un rescue disc la PC-uri.

Doi la mână, în timp ce Android face sysinit nu ai interfaţă cu utilizatorul, deci cum ar putea afla cărei aplicaţii vrei să-i dai root, şi cum ar putea rula acea aplicaţie?

#15
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
Eu aveam nevoie sa dezactivatez luminile de la back home si edit pt ca nu aveam optiune de la telefon..plus aplicatia greenfy+setcpu+ battery saver+root uninstaller+ lucky patcher, cu aplicatiile astea maresti durata de viata a bateriei calumea...

#16
yulika

yulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2007
Salut,

am o problema: am schimbat display-ul la telefon (redmi note 3) si acum cand vreau sa intru pe etoken (aplicatie pentru contul bancar) imi spune ca nu se poate conecta pentru ca: ”protectia de nivel superuser a telefonului este inlaturata (telefon jailbroken/rooted)”. Eu nu am umblat si nici cel care a schimbat nu cred ca a umblat. Ce pot face sa ma conectez din nou in aplicatie? Am dat si revenire la setarile din fabrica si tot nu merge. Multumesc

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ia legatura cu cei de la banca care a dezvoltat aplicatia si intreaba-i despre ce-i vorba, da-le eroarea, daca are vreun cod de eroare.
In mod normal nu ar trebui sa fie o problema legata de display.
Mai poti incerca sa-ti rescrii firmware-ul original, nu resetare la setarile din fabrica, ci rescris intreg firmware-ul. Pentru mai multe detalii vezi discutiile despre modelul tau pe aria Xiaomi.

Edited by Ciubex, 27 October 2016 - 13:05.


#18
yulika

yulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2007
din pacate cei de la banca mi-au spus la fel, ca telefonul a fost rootat sau ca a fost jailbreak. jailbreak nu cred dar e posibil sa fi fost rootat (are preinstalat kingroot si era on). Cum pot afla daca a fost rootat si cum il pot da inapoi, unroot? Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate