Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Jolla, o promisiune finlandeza ...

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Te inteleg @neur0... dar...

Sint sapte miliarde de pamanteni, nu toti vor actualizari la secunda si enspe mii de programele si bani sa plateasca toate astea.

Eu daca iau un telefon nou, nu stau sa fac actualizari peste actualizari, sa testez viteza de internet, sa ma fudulesc cu nus' ce functie...

Daca zici ca esti in domeniu, intelegi si de ce eu nu am nevoie de toate cele enumerate, de ce altii nu au nevoie.

Eu creditez noua firma, nu este mare, nu are presiunea unei firme mari, se poate sa mearga, cum merg si altele, de te miri cand le auzi numele...

Edited by crisstonne, 30 November 2013 - 03:09.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
e absurd sa spui ca un sistem nou nu are sanse, wp e un exemplu.
e drept, trebuie sa ai resurse sa rezisti pana incepe treaba sa mearga.
io totusi raman la parerea ca loc pe piata e inca mult in gama telefoanelor relativ ieftine, chiar daca telefoanele scumpe si performante te aduc in atentia publicului.

#39
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
WP a gasit un fraier pe nume nokia. din asa zisa colaborare nokia nu a castigat nimik

#40
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am citit recent ca cei de la Jolla vor sa distribuie sistemul de operare liber astfel incat sa se poata porta si pe telefoane cu alte SO-uri, ceea ce ar creste interesul utilizatorilor de Android spre aceasta companie.

#41
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postd-ardeleanu, on 02 decembrie 2013 - 09:30, said:

Am citit recent ca cei de la Jolla vor sa distribuie sistemul de operare liber astfel incat sa se poata porta si pe telefoane cu alte SO-uri, ceea ce ar creste interesul utilizatorilor de Android spre aceasta companie.
Asta e sansa lor daca vor sa fie luati in seama.
Androidul e infipt prea bine ca sa convingi populatia sa-si lase device-urile deoparte si sa o ia de la 0 cu altceva pe care merge Jolla.
Iti trebuie o alternativa, un concept gratuit cu care sa rupi piata dar cu dezvoltarea cred ca ar fi foarte dificil caci fara finantare nu cred ca poti mentine asa ceva.

Edited by misu183, 02 December 2013 - 21:07.


#42
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Se pare ca dezvoltarea OS-ului are loc deja de trei ani, de cand s-au desprins angajatii Nokia care lucrasera la MeeGo/Maemo...deja s-au expediat primele telefoane catre clienti, asteptam cu interes sa aflam parerea utilizatorilor, probabil in Romania nu vom vedea prea curand asa ceva...

#43
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postcatalinuptm, on 29 septembrie 2013 - 07:26, said:

Multe din aplicatiile alea existau si pe maemo, am avut nokia n900 cu maemo [...] clientul de mail n-am reusit niciodata sa-l fac sa functioneze, efectiv nu vroia sa mearga [...]

la mine a mers si merge inca perfect le client mail de origine, pe Nokia N900. cand a iesit telefonul asta prin noiembrie 2009 pentru mine a fost o bomba in multi-task (asa se scrie?!), putem sa ascult muzica de pe un clip pe youtube si in acelasi timp sa citesc stirile pe hotnews, un mini calculator de buzunar.

Jolla, sperand ca vor scoate si un Other-Half cu tastatura fizica, il voi cumpara sigur, atat pentru a le da o mana de ajutor cat si pentru evita Android si Apple, nu-mi place acest fel de monopol.

#44
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Piata lor potentiala cred ca e enorma. Toti fostii useri de symbian care stau pe android sau pe wp sau pe ios stramba din nas. La android datorita lagului si altor probleme,la celelalte 2 datorita restrictiilor.

#45
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Jolla a inceput vanzarile, dar pentru moment doar pentru cei care au precomandat si pentru Finlanda unde au contract cu un operator de telefonie mobila, DNA. Acum mi-e ciuda ca n-am precomandat, mi-as fi facut un cadou frumos de Craciun, si au inchis precomenzile inainte de anuntul cumpararii bransei mobile Nokia de catre Microsoft.
In curand vor aparea si primele teste pe net :)

#46
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postadcamo, on 11 decembrie 2013 - 15:50, said:

Piata lor potentiala cred ca e enorma.
Inseamna ca vor avea un succes enorm. Daca va cumpara si tipul de la Phoronix deja vor dubla numarul de clienti.

View Postadcamo, on 11 decembrie 2013 - 15:50, said:

La android datorita lagului
Astea deja sunt mituri. Android de la 4.0 in sus pe un telefon cu hardware decent nu are un lag sesizabil cu ochiul liber. Daca folosesti un telefon de acum 4 ani cu 256MB RAM si ARM v6 cu CM10 sau 10.1 sau daca folosesti un ROM facut de orice Gigel, nu e vina Androidului ca ai lag.

View Postzardato, on 11 decembrie 2013 - 21:59, said:

In curand vor aparea si primele teste pe net Posted Image
Daca ar exista si aplicatii mi-as cumpara si eu. Si nu, prin aplicatii nu inteleg emacs sau bash sau Gimp. Nici prin jocuri nu inteleg Tux Racer.


Care credeti ca va avea succes mai mare, Jolla, Ubuntu Touch sau webOS? A, stai ca parca webOS nici nu mai exista.

Edited by neur0, 13 December 2013 - 20:11.


#47
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postneur0, on 13 decembrie 2013 - 20:05, said:

Daca ar exista si aplicatii mi-as cumpara si eu. Si nu, prin aplicatii nu inteleg emacs sau bash sau Gimp. Nici prin jocuri nu inteleg Tux Racer.

Stati sa vedem testele, cica aplicatiile android ar fi compatibile, dar daca va fi aceeasi compatibilitate ca pe BB10, nu-i bine pt Jolla.

Eu, personal, nu-s mare consumator de aplicatii, ce aveam pe symbian mi-era suficient Posted Image iar pe BB10 imi lipseste doar o aplicatie buna gps, dar am Nokia Maps (acum Here) pe 808, si e suficient.

Edited by zardato, 13 December 2013 - 22:39.


#48
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
De ce sa folosesti Jolla ca sa rulezi unele din aplicatiile Android? Nu mai bine iei un telefon cu Android nativ? Spre exemplu Nexus 5 care are hardware mai bun, e mai ieftin si are si Kitkat.
Iar Symbianul avea o gramada de aplicatii. Pe Jolla o sa mearga nativ aplicatiile Open source. Yay, o sa pot folosi emacs sau vi pe telefon. Stai asa, si pe Android pot. Posted Image Ca sa nu mai zic ca a fost o placere sa folosesc aircrack-ng si Reaver pe Android. Posted Image

Edited by neur0, 13 December 2013 - 23:15.


#49
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postneur0, on 13 decembrie 2013 - 23:15, said:

De ce sa folosesti Jolla ca sa rulezi unele din aplicatiile Android? Nu mai bine iei un telefon cu Android nativ? Spre exemplu Nexus 5 care are hardware mai bun, e mai ieftin si are si Kitkat.
Iar Symbianul avea o gramada de aplicatii. Pe Jolla o sa mearga nativ aplicatiile Open source. Yay, o sa pot folosi emacs sau vi pe telefon. Stai asa, si pe Android pot. Posted Image Ca sa nu mai zic ca a fost o placere sa folosesc aircrack-ng si Reaver pe Android. Posted Image

Am voie sa nu-mi placa Android si politicile intruzive ale Google?! Google la inceput era un proiect frumos si seducator, dar acum este la fel daca nu mai rau decat Apple si Windows.

#50
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Total de acord cu tine. Dar dupa cum vad eu lucrurile, daca vreu un smartphone pentru care sa am si aplicatii native disponibile, nu pot alege decat iOS sau Android. Iar Apple imi displace mai mult decat Google. Microsoft incepe sa-mi displaca mai putin dar nu exista aplicatii.

Jolla mi-ar placea mult mai mult decat cele de mai sus si ca filozofie si ca sistem de operare, dar din pacate a aparut cam tarziu. Daca nu exista un tip pe nume Elop...

Ce sa fac cu telefonul si cu sistemul de operare? Dupa o vreme o sa ma plictisesc de dat pinguri in bash si o sa cd / && rm -rf *. Iar daca vreau telefon doar ca sa vorbesc la el, cumpar cel mai ieftin Nokia.

#51
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postneur0, on 13 decembrie 2013 - 23:28, said:

Daca nu exista un tip pe nume Elop...
Hehe, mare bandit acest Elop ... de fapt el a continuat sa lucreze pentru Microsoft si cand era platit de Nokia.

#52
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
@neur0 ,fara flame,android e java. De aia are nevoie de hardware la greu ca sa nu aiba lag. Symbian cu toti urmasii nu e java :) Si e la fel de deschis ca androidul. Symbian belle pe hardware ul de lumia 620 ar rade de wp8,de ios7 si de 4.4 .

#53
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
@adcamo

Tot fara flame, o sa-ti spun si eu ca am creeat aplicatii Android si Java si fara Java. Iar acum lucrez in domeniul jocurilor si nu am probleme cand ma ocup de platforma Android.

#54
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Foarte bine ca ai facut. Android e C,C++ si java. Adaosul ala de java,care nu e deloc mic ii cere resurse hard mai mari. Symbian era strict C++ si era ceva mai modest la hardware. In plus alea mai performante si consuma mai mult,in general,nu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate