Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Jolla, o promisiune finlandeza ...

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View Posttybanu, on 24 septembrie 2013 - 14:31, said:


Iar prostia asta?

De ce prostie?

#20
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
telefonul este nasol si nu va fi un concurent serios pe piata smartphone
toate conceptele alea gen - scoti spatele care e tastatura qwerty si il folosesti ca sa scrii emailuri / sau scoti spatele care de fapt e un gamepad (dar nu poate fi si tastatura si gamepad simultan - trebuie sa iti iei 2 bucati de spate ) - sunt inutile si incomode
nu as da bani pe asa ceva
(iar chestia aia cu telefonul pisese de logo care se imbina in diferite combinatii e o prostie, care pe langa faptul ca e imposibil de pus in practica ca si proiect fezabil, arata si oribil)

Edited by onlyone, 24 September 2013 - 14:45.


#21
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postedy_3dz, on 24 septembrie 2013 - 14:30, said:


De unde ai scos-o pe asta cu iOS? In primul rand, daca nu esti de la Apple, e imposibil, e vorba despre un sistem closed source. In al doilea rand, nu a zis nimeni niciodata asa ceva.

Greseala mea, am vurt sa zic doar ca o sa ruleze aplicatiile de pe android.

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mai bine pastrau nokia si puneau android pe ele nu windoz

#23
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca nu are un SO android nu cumpara nici naiba. Androidul si iOS au ajuns mult prea departe ca maturitate ca oamenii sa prefere altceva. Chiar si telefoanele low end la 4 milioane au android. Ceea ce e normal. Omu' vrea browser, messenger, joculete cut the rope care merg pe toate s.a.m.d. Asa cu alt OS trebuie construit iarasi un ecosistem si marketplace pt. aplicatii. De unde strangi developeri sa faca chestii misto? Parerea mea e ca-i la fel ca Bada OS sau Tizen. Dead on launch!

#24
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View PostSef-chenko, on 24 septembrie 2013 - 14:41, said:


De ce prostie?

Ca e irealizabil.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpotae, on 24 septembrie 2013 - 15:54, said:

Daca nu are un SO android nu cumpara nici naiba. Androidul si iOS au ajuns mult prea departe ca maturitate ca oamenii sa prefere altceva. Chiar si telefoanele low end la 4 milioane au android. Ceea ce e normal. Omu' vrea browser, messenger, joculete cut the rope care merg pe toate s.a.m.d.
Poate lumea vrea un telefon care sa mearga fluent, sa nu te oftice, etc. Ceea ce nu e cazul la un android ieftin. Inca in zona telefoanelor pana in vre0 200 euro, e paine de mancat. Momentan nokia a inteles, si e pe crestere. totusi telefonul astora cam iese din target, tare ma gandesc ca mizeaza pe aceeasi politica ca apple, dar putin probabil sa le iasa.

#26
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
ce tot trag unii de mort. Si de cat au tras a iesit un zombie. Auzi, compatibil cu aplicatii Android. Trebuia sa ii bage direct Adnroid daca aveau nitel spirit de orientare. "De fapt, stiti, va vindem un telefon negru lucios dar noi am facut tot posibilul cu smirgehlul si acum e ca si mat!"

#27
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postgeorge90, on 24 septembrie 2013 - 19:55, said:

ce tot trag unii de mort. Si de cat au tras a iesit un zombie. Auzi, compatibil cu aplicatii Android. Trebuia sa ii bage direct Adnroid daca aveau nitel spirit de orientare. "De fapt, stiti, va vindem un telefon negru lucios dar noi am facut tot posibilul cu smirgehlul si acum e ca si mat!"

chestia asta cu compatibilitatea am mai auzit-o si la Blackberry. Sincer sa fiu doar Firefox-ul il mai vad bine si Ubuntu. Sailfish...nu pare sa aiba spate.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Eu vad o smecherie Nokia, care doreste sa mareasca vanzarile companiei fortat, pe sistemul cal Troian, cu un alt nume dar aceleasi modele Lumia, culmea obrazniciei si cu preturi mari, adica nu cu 150 euro... ca doar este un no name Jolla.

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
iata o lista de aplicatii:
http://talk.maemo.or...ead.php?t=90245

#30
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postd-ardeleanu, on 25 septembrie 2013 - 07:38, said:

iata o lista de aplicatii:
http://talk.maemo.or...ead.php?t=90245

Multe din aplicatiile alea existau si pe maemo, am avut nokia n900 cu maemo timp de vreo 2 ani si ma saturasem de acel OS pentru ca nu gaseam aplicatiile foarte des folosit, cum ar fi whatsapp, speedtest, mesenger (era doar pidgin-ul care functiona ok) clientul de mail n-am reusit niciodata sa-l fac sa functioneze, efectiv nu vroia sa mearga, fata de IOS si android unde totul e "plug and play" pe maemo era mult mai complicat decat parea, si multe altele, dupa 2 ani in care am tot sperat la ceva nou din partea acelui OS, am renuntat si am trecut in taberele adverse (IOS si android).

On: Sunt curios daca vor reusi cu ace jolla sau vor face cum au facut si cu celelalte OS-uri (maemo si meego) pe care le-au abandonat dupa cateva update-uri.

#31
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Daca te intereseaza sa rulezi aplicatii Linux de pe telefon, pare cea mai buna alegere. Totusi, 400USD doar ca sa te joci cu el...

#32
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Lansare jolla pe 27 noiembrie :) Abia acum o sa vedem ce poate noul os


#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Din păcate probabil că va fi un fiasco. Nu prea văd developer si dezvolte aplicații native. Se pot rula unele aplicații Android, dar în afară de câțiva pasionați de Linux/FOSS, nu văd cine-l va cumpăra.
Singura lor șansă e să aibă ceva succes in Finlanda, să-l cumpere finlandezii din cauza "mândriei naționale", cu banii rezultați să dezvolte platforme hardware noi și să îmbunătățească  SO și încet, încet să mai câștige marketshare și prin alte părți.

#34
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Pai daca vrei stabilitatea si fluditatea ios si wp combinate cu libertatea android,cam asta ar fi solutia,nu ?

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Din ultimele informatii de la stiri, nu este un grup de rebeli sustinuti de defuncta Nokia, este un grup de rebeli care nemultumiti ca nu au putut sa se exprime plenar, au hotarat sa faca propria marca de telefoane.

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Din informații foarte vechi, sunt un grup de oameni care o vor lua în mână. Nu contează cât de inventivi și de entuziaști sunt. Eu sunt programator și printre altele, pe la locul de muncă sunt responsabil și de niște joculețe ios și Android. Până să mă angajez aici, scriam aplicații Android. Am și portat Android (Cyanogenmod) pe diverse telefoane. Cam știu cu ce se mănâncă diverse sisteme de operare destul de bine iar kernelul linux îl cunosc foarte bine întrucât l-am modificat și am scris drivere când am avut nevoie.

Sunt și foarte vechi entuziast în ale sistemelor de operare. Numai că un nou sistem de operare va da chix dacă sunt altele deja impuse pe piață. Nu contează că un nou sistem de operare e potaențial mai bun, contează că Android și iOS au mâncat deja piața.

Mi-ar părea bine să mă înșel, dar nu cred.

O abordare interesantă o are Valve, care sătulă de ce vrea MS să facă în viitor cu Windows Store, vrea să facă consolă și să determine developerii să migreze jocurile vechi pe linux sau să facă jocurile noi și cu renderer OpenGL (adică ușor de mutat pe linux).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate