Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Jolla, o promisiune finlandeza ...

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
A aparut primul telefon al companiei finlandeze JOLLA, care se vrea a fi in viitor un concurent serios pe piata smartphone. Ce parere aveti ?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Link, poza, niste text ceva? Ce parere sa am...

#3
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006

View Posttzaq93, on 24 septembrie 2013 - 13:31, said:

Da.
Eşti sigur? Eu aşa şi aşa...

#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Aici

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu am avut modelul precedent si chiar mi-a placut.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
arata interesant, compatibil cu aplicatiile android [ nu stiu in ce masura ] si un pret mic [ spre foarte mic ].

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu a aparut, se spera ca va apare anul asta.

Quote

Jolla, compania care a preluat defuncta platformă MeeGo de la Nokia şi a continuat dezvoltarea ei sub numele Sailfish OS, a anunţat în luna mai a acestui an că primul telefon care-l va folosi va fi lansat până la sfârşitul anului. Specificaţiile acestuia nu au fost însă divulgate până ieri, când Jolla a dezvăluit ce se va ascunde în interiorul carcasei colorate a viitorului smartphone.
Cei care se aşteaptă la un telefon cu hardware impresionant, la nivelul celui prezent astăzi pe platforma Android, vor fi neîndoielnic dezamăgiţi. Smartphone-ul Jolla va oferi un ecran cu diagonală de 4,5” şi rezoluţie de 960 x 540 pixeli, tipul de panou folosit fiind necomunicat.
Platforma hardware este un procesor dual-core Qualcomm care rulează la frecvenţa de 1,4 GHz, acesta fiind secondat de 1 GB de memorie RAM, 16 GB de memorie internă, slot MicroSD, modem LTE şi o baterie detaşabilă cu o capacitate de 2100 mAh. Departamentul media este reprezentat de o camera foto principală cu senzor de 8 MP şi un partener frontal de 2 MP.
Jolla a anunţat că primul lor terminal va avea un preţ de 399€, ceea ce îl aduce cam la acelaşi nivel cu produsele Android mid-range de astăzi, deşi specificaţiile celor din urmă au început să depăşească hardware-ul acestui model. Data lansării a rămas la fel de neclară, Jolla urmând să ajungă pe piaţă undeva spre sfârşitul acestui an.
Pe lângă evidentele specificaţii şi design, telefonul Jolla va oferi o interfaţă integral tactilă, la fel ca părintele MeeGo, o interfaţă nouă faţă de cea văzută pe Nokia N9, capace protectoare interşanjabile cu care culoarea predominantă a interfeţei se va asorta în mod automat şi compatibilitate cu aplicaţiile Android.
[ http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/84958-image/Jolla-outs-The-Other-Half-first-Sailfish-OS-phone-sports-snap-on-design-and-Android-apps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
400 euro e pret mic, spre foarte mic???

Edited by slai, 24 September 2013 - 13:38.


#8
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ca design e oribil. Zici ca sunt 2 telefoane lipite intre ele.

#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
De vreo 2 ani se tot pregonizeaza aparitia unui astfel de OS, si pe vremea aia se presupunea ca jolla OS este dezvoltat de o divie de la nokia iar lucrul inovator pe care il va avea acest nou OS o sa fie ACL - application compatibility layer care ar fi capabil sa suporte atata aplicatii de pe android cat si aplicatiile de pe IOS.

Ce se spunea de Jolla os prin august 2012:

Calculele recente ale analistului Horace Dediu au arătat că Nokia, Microsoft şi AT&T au reuşit cu greu să vândă doar 330.000 de unităţi Nokia cu Windows Phone în SUA, un număr catastrofal. Şi asta în condiţiile în care cele 3 companii au investit sute de milioane în promovarea seriei Lumia. Am mai spus-o şi o mai spun: dacă Windows Phone 8 nu reprezintă un succes pentru Nokia şi MS, atunci Nokia e pierdută. Sau poate că nu... de vreme ce se pare că finlandezii au pregătit deja un plan B şi anume Jolla OS.
Cu câteva luni în urma Nokia afirma cu o uşoară panică faptul că nu are pregătit un plan B pentru telefoanele inteligente şi că singurul plan de rezervă este că "planul A să aibă succes". Pe măsură ce au trecut lunile şi telefoanele Windows Phone nu au adus vânzările sperate, a apărut şi teoria unui plan secundar. Cu două săptămâni în urma şeful comitetului de conducere Nokia, Risto Siilasmaa a declarat că finlandezii au un plan de rezervă, dar nu a oferit detalii despre acesta. La acea vreme se vehiculau nume ca Tizen sau chiar Android, dacă nu chiar o înviere a lui Meego.

Este vorba evident despre un colac de salvare în cazul în care Windows Phone 8 eşuează şi nu reuşeşte să propulseze Nokia în topul producătorilor de smartphone-uri. Apoi au venit alte veşti proaste şi anume faptul că majoritatea echipei care a lucrat la MeeGo a ales să plece de la Nokia, dar din fericire nu au ales tabăra vreunui rival, ci tot o companie finlandeză. E vorba despre un startup finanțat de Nokia, practic un grup de "rebeli" de la Nokia, care au refuzat să lase proiectul Maemo/MeeGo să moară şi au creat o nouă platformă, pe numele său Jolla.
În plus, echipa a promis deja că până la finalul anului vor veni cu un telefon nou, iar imaginaţia fanilor deja s-a aprins cu gândul la un Nokia N10. Echipa Jolla include membri care au creat telefonul Nokia N9, dezvoltatori care au lucrat la MeeGo, dar şi experţi din cadrul comunităţii neoficiale din jurul lui MeeGo. Jolla este o platformă pe bază de HTML5 şi foloseşte Proiectul Mer, ce presupune o interfaţă complet nouă. CEO-ul Jolla a afirmat recent că va colabora strâns cu Nokia, deşi compania rămâne independentă.
Scopul este inovaţia şi vom avea terminale noi în acest an. Producţia telefoanelor va avea loc în Asia, printr-o serie de parteneri locali şi deja în media online s-a stârnit un mare interes pentru Jolla. Problemă mare de la Nokia este managementul defectuos şi era de aşteptat ca minţile luminate din companie să demisioneze şi să creeze o capsulă de salvare pentru Nokia, dar una care va opera independent. Mai ţineţi minte când Steve Jobs a fost forţat să părăsească Apple şi apoi a creat compania Next? Ei bine produsele Next au fost atât de promiţătoare încât Apple a fost forţată să cumpere compania pentru sute de milioane de dolari.
Dacă Jolla va fi un hit, atunci Nokia ar putea să îşi cumpere "puiul" pentru o sumă uriaşă. În fine, acest startup nordic se mişcă foarte rapid şi deja a semnat un contract de distribuţie cu D. Phone, cel mai mare retailer de telefoane din China. Accesul la piaţa asiatică este vital, deoare spre exemplu piaţa smartphone din China este cea cu creşterea cea mai rapidă din lume. Mă aştept să mai auzim de Jolla în următoarele luni şi pot să spun că e primul lucru încântător care iese de sub aripa Nokia de la N9 încoace.

Mai multe aici:  http://www.ibtimes.c...ssi-hurmola.htm

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Nu arata foarte rau dar parca e cam gros, plus ca imi vine sa bag o pana sa il despic :lol:

In legatura cu ACL, chiar sunt aplicatii care sunt pe IOS si nu se gasesc pe Android sau invers?

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostSef-chenko, on 24 septembrie 2013 - 13:47, said:

Nu arata foarte rau dar parca e cam gros, plus ca imi vine sa bag o pana sa il despic Posted Image

In legatura cu ACL, chiar sunt aplicatii care sunt pe IOS si nu se gasesc pe Android sau invers?

Da, sunt! eu inca folosesc un iphone doar ca sa ma joc anumite jocuri ce nu sunt pe android, insa telefonul e android ( si am de gand sa imi iau un WP )

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
astia se screm sa faca un telefon in timp ce chinezii scot 1000 de modele, mai jos sunt doar o parte din telefoanele quad core vandute in china
http://www.fastcardt...gory.php?id=282

#13
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Jolla se va baza pe un concept nou, care promite a fi o revolutie: partea din spate a telefonului "The other half" cum zic ei, se poate schimba dupa nevoia cumparatorului avand fie o baterie mai mare, fie o tastatura QWERTY, fie un blitz puternic pentru camera foto, deci ar fi un fel de LEGO, in care vom avea mai multe variante de spate interschimbabile dupa caz...de asemenea, vor putea rula mai multe aplicatii in fundal in acelasi timp, vor putea fi instalate aplicatii din SO diferite, deci toate astea ar putea transforma acest telefon in ceva deosebit...
http://www.jollauser...ost-other-half/

Edited by d-ardeleanu, 24 September 2013 - 14:08.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Daca e vorba de LEGO, pai LEGO sa fie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oDAw7vW7H0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sef-chenko, 24 September 2013 - 14:10.


#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu zic ca ideea de baza este destul de buna, este compatibil cu toate aplicatiile de care ai nevoie si iti poti face upgrade doar la ce ai nevoie/vrei.

Acum sa vedem cat de buna este implementarea totusi.

#16
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View Postcatalinuptm, on 24 septembrie 2013 - 13:44, said:

De vreo 2 ani se tot pregonizeaza aparitia unui astfel de OS, si pe vremea aia se presupunea ca jolla OS este dezvoltat de o divie de la nokia iar lucrul inovator pe care il va avea acest nou OS o sa fie ACL - application compatibility layer care ar fi capabil sa suporte atata aplicatii de pe android cat si aplicatiile de pe IOS.


De unde ai scos-o pe asta cu iOS? In primul rand, daca nu esti de la Apple, e imposibil, e vorba despre un sistem closed source. In al doilea rand, nu a zis nimeni niciodata asa ceva.

#17
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View PostSef-chenko, on 24 septembrie 2013 - 14:06, said:

Daca e vorba de LEGO, pai LEGO sa fie:

Iar prostia asta?

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

View Posttzaq93, on 24 septembrie 2013 - 13:39, said:

Ca design e oribil. Zici ca sunt 2 telefoane lipite intre ele.

Telefonul Eugenia nu Jola.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate