Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Steam OS

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
De apreciat ceea ce face Valve, cu ajutorul lor si al dezvoltatorilor in viitor majoritatea jocurilor o sa fie disponibile si pe Linux.

#20
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
http://steamcommunit...14395741989999/

SteamOS s-a lansat si are la baza Debian stable. Mai multe detalii in link Posted Image

Quote

Building on top of the Debian core is the best way for Valve to deliver a fully custom SteamOS experience to our customers.

Posted Image

Edited by Gh3r0m, 14 December 2013 - 01:51.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu le-a mai placut de Ubuntu Posted Image
Prima varianta pleaca de la Debian (e cea mai usoara cale de start) dar nu mi-e clar daca viitoarele vor mai avea ceva in comun sau capata personalitate proprie.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2013 - 08:35.


#22
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Am citit un pic FAQ-ul lor. LA instalare iti rade tot HDD. WTF ? Nu stiu ce minte luminata de la ei a gandit asta dar cred ca era mort de beat cand a aprobat asta. Sper sa le vina minte la cap pana la prima versiune stabila.

#23
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Daca vrei Debian, instalezi debian. Daca vrei Steam pe debian, instalezi steam pe debian. SteamOS a fost creat pentru utilizatorii care vor sa-si faca un "steambox", nu pentru dualboot pe pc.

Edited by Gh3r0m, 15 December 2013 - 16:58.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Mai degraba pentru hardware-ul comercializat de ei, "Steam Machine".

Edited by neagu_laurentiu, 15 December 2013 - 17:03.


#25
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 15 decembrie 2013 - 17:03, said:

Mai degraba pentru hardware-ul comercializat de ei, "Steam Machine".

Steam machine este un pc si atat, cumperi un controller Steam, il conectezi la pc-ul tau cu steamos si poti sa-i zici "steam machine."


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/khC927-1fRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gh3r0m, 15 December 2013 - 18:01.


#26
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Putea sa fie o chestie foarte misto. Il dadeam la tomberon pe nenea winblows.Vroiam sa muncesc bootam RH, Debian etc; vroiam sa ma distrez bootam SteamOS ul si ma jucam, ma uitam la un film daca aveam chef. Avand in vedere ca inca este in beta eu zic sa nu aruncam prea tare cu pietre. Poate le vine mintea la cap. Pana la urma beta este pentru teste.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGh3r0m, on 15 decembrie 2013 - 17:56, said:

Steam machine este un pc si atat, cumperi un controller Steam, il conectezi la pc-ul tau cu steamos si poti sa-i zici "steam machine."
Nu doar cu SteamOS ci orice alt GNU/Linux. Da' asta nu inseamna ca "SteamOS a fost creat pentru utilizatorii care vor sa-si faca un "steambox"".

#28
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 15 decembrie 2013 - 18:07, said:

Nu doar cu SteamOS ci orice alt GNU/Linux. Da' asta nu inseamna ca "SteamOS a fost creat pentru utilizatorii care vor sa-si faca un "steambox"".

Si ce mai exact faci tu cu o interfata de consola pe desktop ?

#29
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostGh3r0m, on 17 decembrie 2013 - 19:50, said:


Si ce mai exact faci tu cu o interfata de consola pe desktop ?

Păi cam tot ce vrei, ai core-utils, mc, htop, w3m, alpine, moc, mplayer, youtube-viewer, weather-utils, șamd. Până și jocuri ai (bsd-games)...

#30
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu cred ca se referea la acel gen de consola (tty).

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postflegma, on 17 decembrie 2013 - 20:04, said:

Nu cred ca se referea la acel gen de consola (tty).

Aaaa, cred că ai dreptate, eu ca luzăr de Kde sunt cu consola (konsole), și cum nu-s gamer să mă gândesc la console d-alea... My bad! Posted Image

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGh3r0m, on 17 decembrie 2013 - 19:50, said:

Si ce mai exact faci tu cu o interfata de consola pe desktop ?
Nu inteleg.
Jocurile de la Steam le vei rula sub orice alt GNU/Linux daca hardware-ul te tine, nu era nevoie de o noua distributie. Ca vor pune SteamOS pe ce vand ei sau ca pot instala si eu acest sistem, da.

Edited by neagu_laurentiu, 17 December 2013 - 20:19.


#33
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Scrie clar pe prima pagina SteamOS.

Quote

We've been hard at work to deliver on our promise of a new kind of living room entertainment environment - one that is accessible, powerful and open.

Quote

You can play all your Windows and Mac games on your SteamOS machine, too. Just turn on your existing computer and run Steam as you always have - then your SteamOS machine can stream those games over your home network straight to your TV!


Quote

“SteamOS combines the rock-solid architecture of Linux with a gaming experience built for the big screen” “In SteamOS we have achieved significant performance increases in graphics processing, and we’re now targeting audio performance and reductions in input latency at the operating system level.”
“Users can alter or replace any part of the software or hardware they want.”
SteamOS is Valve’s new games-first operating system, primarily created for the company’s upcoming Steam Machine hardware—a line of gaming PCs tailored to fit in people’s living rooms.


Da, e linux, poti sa pui ce vrei pe el, gnome, kde, etc, dar scopul lor primar e de a aduce gaming-ul de pc in sufragerie sau sa-l instalezi pe un hardware slab si sa faci streaming din alta camera de pe un sistem Windows.
Poti sa instalezi compozitorul lor si ce mai exista in SteamOS si pe Ubuntu daca vrei, dar nu are rost sa stai cu interfata de consola pe scaun la calculator.
Acum intelegi la ce ma refer eu ?
Nu are scopul de a fi o distributie pentru birou, faptul ca are gnome 3 preinstalat e temporar, masele oricum nu stiu ce-i ala linux.

E ca si cum ti-ai pune Windows 8 pe desktop fara touch :D (joke joke)

Edited by Gh3r0m, 17 December 2013 - 21:10.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu povestea, doar ca eu consider mai aproape de adevar afirmatia mea:

View Postneagu_laurentiu, on 15 decembrie 2013 - 17:03, said:

Mai degraba pentru hardware-ul comercializat de ei, "Steam Machine".
in raport cu a ta: Posted Image

View PostGh3r0m, on 15 decembrie 2013 - 16:58, said:

SteamOS a fost creat pentru utilizatorii care vor sa-si faca un "steambox"

View PostGh3r0m, on 17 decembrie 2013 - 21:02, said:

nu are rost sa stai cu interfata de consola pe scaun la calculator
Nu stiu de ce-i tot dai cu interfata aia pentru ca utilizatorul ce are un PC, un sistem de operare GNU/Linux si se mai joaca atunci cand are chef, nu trebuie sa aiba interfata de la consola. Daca vrea consola e una dar mai degraba face pe acel calculator si alte activitati (de unde si afirmatia mea "mai aproape de adevar").

Edited by neagu_laurentiu, 17 December 2013 - 21:33.


#35
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Tu vezi lucrurile diferit fata de mine. Eu nu mai instalez Ubuntu ca sa pun Cinnamon sau Linux Mint ca sa pun Unity, folosesc interfata cu care vine. Mi s-a facut sila de repozitoare, sesiuni multiple, tweak-uri, cacaturi, n-am mai facut chestii majore de genu de pe vremea cand era compiz la putere.

Valve este o firma foarte mare, majoritatea celor care au aflat de SteamOS habar n-au ce-i ala Debian, cu atat mai putin ce e linux, de aici probabil si explicatia pentru care nu exista instalare custom si rade tot hardul, sa poata sa-l instaleze si Gheorghe lopataru care crede ca Android e scris de la 0 de Google.

Edited by Gh3r0m, 17 December 2013 - 23:15.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Parerea mea (nu inseamna ca si buna) e ca acele persoane ce nu se pricep ori isi vor achizitiona dispozitivul lor cu totul la pachet ori raman pe Windows. Da, unii isi vor face propria "consola" dupa specificatii si instala SteamOS dar cei mai multi (atit cat sunt in Unix-like) vor folosi un PC atit pt. jocuri cat si in alte activitati iar acestia din urma nu-s din categoria primilor.
Tu ai dedica un calculator pentru a fi doar consola de jocuri cand el poate fi mai mult de atit si mai ales ca te pricepi sa-l "construiesti" si implicit vezi si alte utilizari ?

Edited by neagu_laurentiu, 17 December 2013 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate