Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum se invata la romana?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Sunt clasa a-11-a, profil mate-info. Mă descurc foarte bine la mate, la informatică și la fizică. Romana în schimb mă distruge psihic. Pur și simplu n-am talent, nu înțeleg nimic din poeziile alea, nu știu să vorbesc frumos, metaforic. Ca si note la romana am 7-8-9, dar nu asta e nivelul meu real. Mă sperie gandul că va trebui să bat campii 2-3 pagini la bac. De picat nu se pune problema, reușesc să scot un 7, dar mă enervează că o să mă tragă în jos. Cum se învață romana asta? Mă interesează mai mult pentru bac, pe general nu dau doi bani pe romana.

P.S. Mi-am amintit o fază  întamplată anul trecut: o bucată de text din "Ion". Ion ăsta dansa cu una, iar autorul zice că avea "ochii inflacarati". Mie îmi cere să explic metafora asta. Nu știam cum să mă exprim ca să nu sune ciudat, și pana la urma am lasat ca Ion era în călduri. Profa a crezut că am scris intenționat și s-a ofticat. Dar eu eram foarte sincer, nu știam să explic altfel. Dacă pățesc așa și la bac? Posted Image

Edited by pax0xFF, 23 September 2013 - 14:34.


#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Motherfuckerjones Posted Image

prin exercitiu,doar prin practica poti invata

#3
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012
Eu sunt in clasa a 10-a pe profil Economie si dorm pe banca la romana , nu stiu o boaba, cred ca este si din cauza profesorilor este asa de plictisitoare ora...ma descurc mult mai bine la engleza...

#4
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013
Tocesti comentariile.

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Extraordinar, stii mate, info si fizica, dar romana te farama. Stii sa rezolvi, si sa aplici formule, si sa faci stiu eu ce calcule, dar nu poti sa dezlusesti 2 metafore sau comparatii. Pune mana si toceste si lasa vrajeala.

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Daca esti inclinat spre domeniile tehnice si nu citesti proza e oarecum normal ce ti se intampla. Sfatul meu e sa citesti (evident nu tampenii, si sa-ti placa), e singura modalitate prin care reusesti sa te pricepi la cuvinte. Un om care citeste mult scrie si bine, asta am constatat-o nu doar eu.

Edited by Alex-Softpedia, 23 September 2013 - 14:56.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu înţelegeam literatura la vârsta ta. Dar ăia care fac programa nu pricep că unii nu pot înţelege la vârsta aceea (sau nu pot înţelege deloc) anumite chestii. Şi nu mă refer strict la literatură. Pe vremea aia stăteam mai bine cu matematica, dar acum mi-ar fi mai uşor s-o pricep (am mai făcut de chestie nişte exerciţii).

Edited by djl, 23 September 2013 - 14:54.


#8
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

View Posttybanu, on 23 septembrie 2013 - 14:46, said:

Extraordinar, stii mate, info si fizica, dar romana te farama. Stii sa rezolvi, si sa aplici formule, si sa faci stiu eu ce calcule, dar nu poti sa dezlusesti 2 metafore sau comparatii. Pune mana si toceste si lasa vrajeala.
Într-un fel ai dreptate, îmi e și foarte lene să învăț chestii care nu mă interesează.
Dar sunt și lucruri pe care nu le pricep. Un exemplu ar fi poeziile simboliste. Pot să citesc de o sută de ori, că tot nu înțeleg ce vrea să zică ăla.

Edited by pax0xFF, 23 September 2013 - 14:56.


#9
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Și eu sunt în aceeași situație...n-ai decât să te rogi la „Sfântul 5”. Am luat Bacalaureatul cu 5 la română, 8 la fizică și 10 la matematică, dar 5-ul de la română m-a făcut mai fericit decât 10 de la matematică! Posted Image Gramatica e ușoară, adică știu să mă exprim corect fără „să bat câmpii”...dar literatura mă omoară, n-o suport!

Edited by jully1994, 23 September 2013 - 15:00.


#10
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

View Postpax0xFF, on 23 septembrie 2013 - 14:55, said:

Într-un fel ai dreptate, îmi e și foarte lene să învăț chestii care nu mă interesează.
Dar sunt și lucruri pe care nu le pricep. Un exemplu ar fi poeziile simboliste. Pot să citesc de o sută de ori, că tot nu înțeleg ce vrea să zică ăla.

In mintea fiecarui cititor se contureaza diferit "ce vrea sa zica ala", sa nu te astepti ca e o interpretare standard.

Edited by Alex-Softpedia, 23 September 2013 - 15:00.


#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pax0xFF: mai foloseste-ti si emisfera dreapta din cand in cand, c-altfel se atrofiaza.

#12
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
De ce la profil real se dă bac la romana? Cei de la uman nu dau bac la mate...

Edited by pax0xFF, 23 September 2013 - 15:14.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
E o... prostie. Ar trebui să fie examen de gramatică şi chestii generale (cum să scrii o scrisoare, cum să tehnoredactezi un C.V.).

#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

View Postpax0xFF, on 23 septembrie 2013 - 15:10, said:

De ce la profil real se dă bac la romana? Cei de la uman nu dau bac la mate...

E limba in care inveti si vorbesti, indiferent de profil mi se pare corect sa fie obligatorie.

#15
Krazilec

Krazilec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2011
Fii atent la orele de filosofie ( o sa ai si materia asta ) si o sa poti sa bati campii cu gratie la sII . La subiectul I tre sa aberezi la titlu/metafore/epitete etc ... Subiectul III e toceala pura . Eu am luat 6.80 la romana doar din subiectul I si II ... La subiectul III nu am scris nici macar o pagina ...

#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Din exemplul dat in primul post, banui ca-ti lipseste "vocabularul fluent". Poti sa-ti folosesti inclinatia spre logica si in studiul limbii. Pe langa ce ti-a recomandat @Alex-Softpedia, poti imbina placutul cu utilul citind si corectand in minte pe forum, caci ai ce. Incearca sa gasesti exprimarile potrivite, apoi altele, cautand sinonime. Te poti distra cautand paronime, poti incerca sa formezi negatii cu antonime, vezi ce nu se potriveste si corectezi iar. In fine, te poti distra cu ... nu mai stiu cum le spune ... cuvinte cu sensuri apropiate, dar nu identice; aceasta e o sursa inepuizabila de umor.
Mai poti incerca sa descifrezi si sa descrii starea de spirit si personalitatea din spatele nick-urilor. Cum ai fi formulat altfel ce am scris noi si cum iti imaginezi ca suntem?

#17
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
acelasi personaj http://forum.softped...de-concentrare/

ai rezolvat cu acceleratorul ala de particule ?

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
"Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial."

Am citat de aici:http://ro.wikipedia....ism_funcțional

Asa se intampla cand nu ai cultura generala, cultura care se cladeste in timp nu in 2-3 ani inainte de BAC. Nu mi-o luati in nume de rau dar este un fenomen larg raspindit in Romania nu vreo jignire gratuita.

Pe niste vremuri nu demult, sa zicem un pic inainte de aparitia Win95 elevii aveau materie de lectura obligatorie atat pe vara cat si in timpul scolii si citind deprindeau o usurinta in comunicare si un vocabular mai bogat.

Edited by atupi, 23 September 2013 - 16:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate