Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Demisie refuzata de angajator in "perioada de proba" de 90 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Am o ruda care vrea sa demisioneze imediat de la firma unde lucreaza in "perioada de proba" care este definita in Contractul Individual de Munca(CIM) ca fiind de 90 zile.
Angajatului i s-a refuzat demisia imediata, fara preaviz, fiindca in CIM angajatorul a scris asa:
" Alte clauze:
a) perioada de proba este de 90 zile calendaristice;
...
c) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 zile lucratoare conform legii 53/2003..."
Este evident ca cele 20 de zile de preaviz in cazul demisiei nu se refera la "perioada de proba".

Eu am "cautat" prin legea 53/2003 si nu am gasit nici un articol referitor la dreptul angajatului de a isi da demisia, FARA PREAVIZ, IN "PERIOADA DE PROBA".

Au angajatii dreptul de a isi da demisia, fara preaviz in "perioada de proba"?
Daca da ...va rog sa citati articolul din legislatie.

Multumesc anticipat.

P.S. Explicatii: angajatul, care este inca "in perioada de proba",  doreste sa-si demisia imediat fiindca a gasit un loc de munca mai bine platit si mai aproape de locuinta. Angajatorul actual nu ii accepta demisia fiindca nu are pe cine sa puna in loc la utilizarea unui soft de contabilitate primara.

Edited by gabicen, 22 September 2013 - 18:45.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si cum te impiedica angajatorul sa muncesti in cealalalta parte ?

#3
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Asta nu am putut sa o pricep, independent de prevederele legale.
Trebuie rezolvata o astfel de situate imediat si amiabil.
Bun, il inteleg si pe acel angajator, dar daca angajatul respectiv (ruda ta) se imbolnaveste subit, pateste un accident avand ca urmare imediata indisponibilizarea, ce face? Cum il poate obliga sa presteze in continuare?
Cu atat mai mult cand este vorba de un angajat aflat in perioada de proba: angajatorul ala sta in baza lui?

Edited by BlueKing-69, 22 September 2013 - 18:52.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mie imi pare ca e neaparat sa lucrezi acele 20 de zile.. Asa apare din contract. daca este un contract semnat cu acordul partilor sare peste lege. este un acord incheiat reciproc.valabil.

Edited by keta, 22 September 2013 - 18:54.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
In primul rand daca angajatul este in perioada de proba nu are un contract pe perioada nedeterminata si evident nu exista o perioada de preaviz, daca judecam si logic ce poate insemna o perioada de preaviz ? ca angajatorul trebuie sa isi caute alt angajat? foarte bine sa isi caute , si daca gaseste sa isi plateasca bine angajatul si sa il asigure cu un contract de munca pe perioada determinata.
Parerea mea este ca perioada de proba este reciproca si evident ca si angajatul poate sa renunte oricand la contract.

View PostDjMx, on 22 septembrie 2013 - 18:51, said:

Si cum te impiedica angajatorul sa muncesti in cealalalta parte ?

il pupa in cur

#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
salutare

ruda ta trebuie sa lucreze doar acele 20 zile din momentul in care isi depune demisia a actualul loc de munca, fie ca angajatorul accepta sau nu demisia. ca sa fie sigur/a ca este inregistrata demisia la personal sa isi faca o copie dupa ce i se da un numar de inregistrare.
art 55 din legea 53 parca prevede asa ceva.

View Posteugeniusro, on 22 septembrie 2013 - 18:57, said:

In primul rand daca angajatul este in perioada de proba nu are un contract pe perioada nedeterminata si evident nu exista o perioada de preaviz, daca judecam si logic ce poate insemna o perioada de preaviz ? ca angajatorul trebuie sa isi caute alt angajat? foarte bine sa isi caute , si daca gaseste sa isi plateasca bine angajatul si sa il asigure cu un contract de munca pe perioada determinata.
Parerea mea este ca perioada de proba este reciproca si evident ca si angajatul poate sa renunte oricand la contract.



il pupa in cur

si la peroiada determinata iti trebuie preaviz, asta daca nu ajung partile la un acord comun. eu am plecat de la un loc de munca cu preaviz si de la alte 2 cu acordul ambelor parti.

#7
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Vezi dacă te ajută asta: http://www.avocatnet...l#axzz2fdr0v0aD
Verifică legea și din altă sursă. În ziua de azi nimic nu e sigur, mai ales pe internet.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La modul in care decurge discutia cred ca nu are nici macar vreun contrct semnat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Demisia fara preaviz este posibila doar in situatia in care angajatorul nu-i achita salariul la timp. Altfel, trebuia sa mearga la serviciu cele 20 zile prevazute in contract.

#10
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2013 - 19:06, said:

Demisia fara preaviz este posibila doar in situatia in care angajatorul nu-i achita salariul la timp. Altfel, trebuia sa mearga la serviciu cele 20 zile prevazute in contract.
corect,cu completarea ca poate demisiona fara a respecta preavizul daca angajatorul nu-si respecta atributiile legale.nu trebuie sa fie neaparat vorba de plata salariului

#11
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
LOL  din cauza aia nu fugeau angajatii de pe la terasele din Mamaia dupa 2-3 zile de lucru cand vedeau ca nu merge treaba! Ca ii tinea cu forta angajatorul! Si ce o sa ii faca? O sa ii ia boii de la bicicleta?

#12
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Perioada de proba "10 porunci" din Codul Muncii :

"PENTRU TINE:
- Perioada maximă în care poţi fi ţinut în probă este de 90 de zile pentru funcţii de  execuţie şi de 120 de zile pentru funcţii de conducere.
- Trebuie să fii plătit în această perioadă; ai, de asemenea, şi toate celelalte drepturi pe care le au şi ceilalţi angajaţi.
- Perioada de probă constituie vechime în muncă.
- Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.
- Poţi renunţa oricând la contractul respectiv în perioada de probă.
PENTRU ANGAJATOR:
- Perioada de probă începe de la data încheierii contractului de muncă, dacă această dată coincide cu începerea activităţii. Dacă, potrivit înţelegerii părţilor, activitatea începe la o dată ulterioară, perioada de probă începe de la această dată.
- Nu ai nicio obligaţie de a justifica decizia de încetare a contractului de muncă. Încetarea se face printr-o notificare scrisă.
- Nu este necesar ca notificarea să fie primită personal de salariat în perioada de probă. Aceasta trebuie trimisă la termen, dar poate fi comunicată ulterior.
- Şi angajaţii temporari au perioadă de probă: între două zile pentru un contract mai scurt de o lună şi 30 de zile pentru funcţii de conducere, pentru contracte cu durata mai mare de 6 luni.
- Perioada pe care se pot face angajări succesive de probă ale mai multor persoane pentru acelaşi post este de maximum 12 luni."

In alta ordine de idei : din acest motiv ii spune perioada de proba , omul sa poata vedea clar daca job-ul i se potriveste iar patronului daca ii place .
Chestia aia cu preavizul este pentru a putea incheia ce ai inceput in lucru, pentru predare primire gestiune s.a. care nu apare in perioada de proba .
Astea sunt balarii de-ale patronilor ca sa obtina profit de pe tine 90 zile "ca asa spune legea" - NECUNOASTEREA LEGII NU TE ABSOLVA DE VINA ! asta oriunde , in orice imprejurare .
Daca nu merge nicicum efectiv te duci bat turta si te zboara , si asta-i o problema ?

Edited by hemTT, 22 September 2013 - 19:45.


#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postketa, on 22 septembrie 2013 - 19:03, said:

La modul in care decurge discutia cred ca nu are nici macar vreun contrct semnat.

Ba da , contractul apare in REVISAL.
------

"art 55 din legea 53 parca prevede asa ceva": prevede asa: "c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege."

Prin "conditiile limitativ prevazute de lege" se poate intelege si  "perioada de proba"?

Angajatul de care vorbesc este stresat de patroana actuala  - il ameninta ca il da in judecata daca pleaca fara voia ei.
Probabil ca nu are nici o importanta ca pe acolo, in firma actuala, a venit in vizita, pe seara, un fost candidat la Presedentie care sta de multi ani fara voie intr-o casa de la RAPPS. Patroana are o firma mare si importanta si probabil avocati pe masura.

#14
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostMaterium, on 22 septembrie 2013 - 19:37, said:

LOL  din cauza aia nu fugeau angajatii de pe la terasele din Mamaia dupa 2-3 zile de lucru cand vedeau ca nu merge treaba! Ca ii tinea cu forta angajatorul! Si ce o sa ii faca? O sa ii ia boii de la bicicleta?
vezi ca depinde de companie si specificul ei,sunt destule firme care si-au actionat in judecata fostii angajati pt. ca n-au respectat preavizul si care au sustinut ca prin aceasta au inregistrat pierderi sau prejudicii si au cerut si obtinut recuperarea lor de la parat.

#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Acum vre-o 4 ani am demisionat de la angajatorul meu prin mail, imi efectuasem concediul si dupa concediu am mai stat o luna in concediu fara plata, dupa perioada asta am fost anuntat sa imi reinoiesc pasaportul fiindca urmeaza sa plec la o lucrare in Algeria dar fiindca e criza am fost pus la curent ca sa redus diurna si ca pentru Algeria este de 25$/zi. Am refuzat si am solicitat prelungirea concediului fara plata la un an de zile si mi sa refuzat, in consecinta am trimis demisia.
Deoarece am fost plecat din tara abia dupa 5 luni am ajuns la firma sa imi efectuez lichidarea, dupa ce am pierdut o jumate de zi alergand dupa semnaturi prin diferite birouri (25 semnaturi), cand am ajuns la ultima semnatura la directorul meu, ma intrebat daca nu m-am razgandit Posted Image, si raspunsul meu a fost ca "_ daca stiam cati birocrati tin in carca plecam mai de mult Posted Image "
Nici in ziua de azi nu mi-a fost clar la ce mi-a trebuit mie sa pierd timpul dupa semnaturile alea Posted Image , e vorba de IMSAT

Edited by eugeniusro, 22 September 2013 - 19:51.


#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
In perioada de proba nu trebuie sa stai in preaviz si nici sa-ti motivezi demisia. Simplu


Art. 31. - ...................................
(3) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o
notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.

Edited by bicosu, 22 September 2013 - 19:54.


#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Depinde pe naiba. S-a dat un link mai sus. Art 31.3 din Codul Muncii:
"Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

Se face o notificare scrisa, se obtine numar de inregistrare pe ea si gata.
Daca angajatorul nu vrea sa dea numar de inregistrare, se da un telefon la ITM, te invata ei ce sa faci - in principiu scrisoare recomandata.

#18
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Poate pleca incepand cu maine , angajatorul nu este stapanul lui iar el este iobag pe mosie , e treaba angajatorului sa inchida contractul de munca , o sa aiba bataie de cap daca nu vrea sa accepte plecarea imediata .

DEMISIA - se refera la o inchidere de contract de munca cu respectarea totala sau partiala a perioadei de preaviz

INCETAREA ACTIViTATII DE MUNCA (cu acordul partilor) - se refera la incetarea imediata a unui contract la o anumita data

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate