Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#217
robhert_81

robhert_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014

View Post4foto, on 16 decembrie 2013 - 09:48, said:

Salutare,

Am vorbit si eu cu dl Marius Vlad si m-am lamurit cu privire la suprafete.

Am masurat apartamentul (cu tencuiala) si diferentele, in stadiul asta, sunt foarte mici pentru interioare (3-6 cm mai mici - am gasit o latura un pic mai mare).
Balcoanele, daca ati fost acolo, au o margine de jur-imprejur, cam de 20 cm. Aceasta margine nu va fi masurata de cei de la cadastru. Masuratorile balconului din margine in margine (suprafata totala), sunt cele din proiect. Deci cam asa poate fi aproximativa suprafata. Ideea  e ca apartamentul va fi mai mic pe actele finale. Asta reiese din calculul suprafetei balcoanelor si, nu neaparat, a suprafetelor din interior - acolo unde conteaza.

Am vorbit si cu seful de santier care m-a asigurat ca diferentele in minus pot fi de maxim 30-40 cm, dar de regula ies foarte aproape de proiect.
Ganditi-va si la faptul ca in proiect pentru compartimentare sunt trecute caramizi de 25cm, insa constructorul foloseste caramizi de 11.5cm, pentru ca astea sa gasesc pe piata.
Avand in vedere acest lucru, este suficienta marja din start pentru ca apartamentul s iasa ca in proiect.

Dupa ce am vorbit cu oamenii, am masurat personal si am verificat cotele, m-am linistit in privinta asta, macar un pic. Emotii vor fi pana la final.... Posted Image
Sper sa fie totul ok: banca, fond, aprobare, constructie si sa avem casa noastra anul viitor.

Bafta tuturor!

Daca mai aflu ceva va anunt.
Salut,
Din cate spui tu in proiect sunt trecute caramizi de 25 cm(sau 15 cm cum te corectezi mai incolo) iar ei folosesc caramizi de 11,5 cm.Pai dak luam cei 15 cm cum ai zis ca e corect si iese o suprafata de 70 mp spre exemplu pe site,iar el foloseste caramizi de 11,5 cm,iese un apartament mai mic SI NU MAI MARE CUM ZICI TU,CA SA IASA CA-N PROIECT.NU ARE LOGICA CE ZICI TU.deci ei dak in proiect scriu caramizi mai groase dar pt k pe piata se gasesc caramizi de doar 11,5 cm,nu are cum naiba sa iasa suprafata ca-n proiect.IESE MAI MICA DAR TU PLATESTI SUPRAFAT CARE E PE SITE.PT K EI SCRIU SUPRAFATA APROXIMATIVA,DAR LE DAU ERORI DE CELE MAI MULTE ORI IN FAVOAREA LOR SI-N DEFAVOAREA CLIENTULUI

#218
i_catalin

i_catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.12.2013

View Postrobhert_81, on 02 februarie 2014 - 12:16, said:

Salut,
Din cate spui tu in proiect sunt trecute caramizi de 25 cm(sau 15 cm cum te corectezi mai incolo) iar ei folosesc caramizi de 11,5 cm.Pai dak luam cei 15 cm cum ai zis ca e corect si iese o suprafata de 70 mp spre exemplu pe site,iar el foloseste caramizi de 11,5 cm,iese un apartament mai mic SI NU MAI MARE CUM ZICI TU,CA SA IASA CA-N PROIECT.NU ARE LOGICA CE ZICI TU.deci ei dak in proiect scriu caramizi mai groase dar pt k pe piata se gasesc caramizi de doar 11,5 cm,nu are cum naiba sa iasa suprafata ca-n proiect.IESE MAI MICA DAR TU PLATESTI SUPRAFAT CARE E PE SITE.PT K EI SCRIU SUPRAFATA APROXIMATIVA,DAR LE DAU ERORI DE CELE MAI MULTE ORI IN FAVOAREA LOR SI-N DEFAVOAREA CLIENTULUI

daca folosesti caramida de 11,5 in loc de 15, iti rezulta suprafata construita mai mica si suprafata utila mai mare. :)

#219
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Suprafata construita a unei case este suprafata delimitata de peretii exteriori ai acelei case. Peretii interiori nu au nici o legatura cu aceasta suprafata. Suprafata utila, in schimb, are. Cu cat peretii interiori sunt mai subtiri cu atat suprafata utila este mai mare. Suprafetele camerelor, pe care le vedeti in proiect, sunt cele delimitate de caramida si nu de tencuiala. De aici si suprafete mai mici la final dupa finisaje. In alta ordine de idei, nu este in regula inlocuirea caramizii de 25cm. cu cea de 11.5cm. atata timp cat proiectantul lucrarii nu a aprobat acest lucru. Poate afecta structura de rezistenta.

#220
mihnea11

mihnea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2014
Este interesat cineva sa puna glafuri int si ext la geamuri? Eu unu le consider utile ( a intrebat cineva cam la ce pret ar fi si daca se pot monta?)

#221
bavarezul

bavarezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.09.2006
salut , am intrebat eu de glaful de interior si costa 50 ron m , indiferent de latime, pretul acesta include montaj. Scump daca ma intrebi pe mine , la un magazin de bricolaj H.....ch , pretul pleaca de la 22 ron la 15cm latime .

Edited by bavarezul, 03 February 2014 - 10:42.


#222
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007
Salut,

Presupun ca glafurile se pot pune si dupa ce se termina cu zugraveala, asa ca nu cred ca e graba. Ma intereseaza si pe mine aspectul, dar mai intai sa terminam noi cu gresia si faianta.

Btw, am fost Sambata pe acolo si au montat deja centralele si la etajul 2 din blocul 1 si le-au si dat drumul. Era cald inauntru iar peretii se uscau destul de bine :) La etajul 1 oamenii puneau gresia si faianta prin apartamente. O sa ne vina si noua randul saptamana asta.

O zi frumoasa.

#223
robhert_81

robhert_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014
salut.revin cu o rectificare referitor la un mesaj dat zilele anterioare privind suprafetele.mi-am dat seama ca am gresit cand am comparat suprafetele din realitate cu cele de pe site.Am confundat suprafata utila cu cea construita. poate nici masuratorile mele nu au fost corect executate,etc.Dupa discutia avuta cu D-ul Marius Vlad in care mi-a precizat argumentele dumnealui, consider ca am gresit cand am facut unele afirmatii fara sa fiu in cunostinta de cauza. Dansii chiar respecta suprafetele si acum mi-am schimbat parerea in bine privind felul cum se construieste. Scuze inca o data pentru greseala. Numai bine tuturor

#224
edy75

edy75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2013
stie cineva daca vreau sa ma retrag ca nu mai indeplinesc conditiile la banca pot recupera 1000 de euro?
sau i-am pierdut

#225
MBella

MBella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.01.2014
Daca vrei sa renunti la apartament din motive strict bancare si nu pt ca te-ai razgandit si nu mai vrei apartamentul, iti recuperezi banii. Este stipulat si in contract acest lucru :)

#226
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013
Din cate am vorbit cu dl Marius banii pot fi returnati in conditii amiabile doar :
1. intarzieri ale dezvoltatorului acte/constructie => razgandirea clientului
2. diferite cauze ale bancii (intarzieri) care nu au nici o legatura cu actele cumparatorului acestea fiind in regula
Pentru a dobandii dublul avansului stipulat in pre-contract, dezvoltatorul trebuie dat in judecata.
Am auzit ca au fost cazuri cand dl Marius a returnat avansul, problema venind din partea cumparatorului; si-a schimbat locul de munca iar banca nu i-a mai acordat creditul. Pentru astfel de caz trebuie apelat la amibilitatea dezvoltatorului.

#227
mihnea11

mihnea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2014
Saluta,

Pentru cazul in care am dat si 2500 euro la precontract si tot din cauza bancilor nu imi mai aproba creditul cei 2500 se pot recupera?

#228
edy75

edy75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2013
cine a masurat apartamentele ca mie mi se par cam mici?

#229
CVul

CVul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.12.2013

View Postmihnea11, on 06 februarie 2014 - 14:01, said:

Saluta,

Pentru cazul in care am dat si 2500 euro la precontract si tot din cauza bancilor nu imi mai aproba creditul cei 2500 se pot recupera?
Salut! Am impresia ca si in pre-contract scrie ca iti poti recupera banii in cazul in care banca refuza creditul, insa numai in cazul in care il refuza pe motive altele decat eligibilitatea ta. Asta inseamna ca nu ai dreptul sa ii recuperezi daca banca a decis ca nu te incadrezi la suma respectiva sau au aparut alte probleme intre timp si nu ai trecut de evaluarea financiara.

In schimb, daca problemele tin de ceva diferit de eligibilitatea ta, e OK, ai dreptul. Un exemplu a fost dat mai sus, in sensul ca poate banca a considerat ca documentele nu sunt in regula (ale dezvoltatorului). Alt exemplu este cazul in care banca subevalueaza semnificativ apartamentul si nu e dispusa sa-ti acorde suma respectiva, din motive ca "nu face atat".

Astea sunt informatiile pe care le am si eu, sper ca ajuta!

#230
furnikutza

furnikutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.11.2013
Seara bună. Mai știe cineva în ce stadiu se află construcția blocurilor. A mai făcut cineva poze mai noi, din interior dacă se poate. Sunt curios dacă au ajuns la finisaje. Mulțumesc.

#231
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013
Saptamana trecuta se monta gresia+faianta pentru interior. O sa trecem sambata iar pe acolo sa vedem cum arata.
Din ce ii auzeam pe baieti se montau doar la etajul 1+2 blocul 1.

#232
furnikutza

furnikutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.11.2013
Mulțumesc mult Alexandra.

#233
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007
Salut,

Saptamana asta eu am tot fost pe acolo pentru ca au ajuns cu gresia si faianta pe la etajul 2 si trebuia sa ii spun omului cum vreau sa fie aranjate :)

O sa mergem si sambata pe acolo sa vedem cum decurg lucrarile.

Toate bune.

#234
furnikutza

furnikutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.11.2013
Mulțumesc pentru răspunsuri. Dacă aveți posibilitatea de a pune câteva poze ar fi super.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate