Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#181
gigi964

gigi964

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2013
Salut. Si eu am cumparat un apartament in blocul 2. Va rog sa-mi dati si mie un mesaj privat cu linkul grupului de pe Facebook.

#182
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Se pare k nu mai este pagina de facebook, probabil k o sa avem o pagina dedicata atunci cand vom fi proprietari si vom avea o asociatie infiintata.
Pana atunci sa fim sanatosi, voiosi - voinici!
Sarbatori fericite !

#183
edy75

edy75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2013
are cineva idee daca se construieste ceva prin zona, parc, mall, vine ratb in zona sau ramanem capatul bucurestiului pe camp

#184
pascuni

pascuni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2014
Salutare!
Vrem si noi sa achizitionam un ap la mansarda; stie cineva ceva despre cat de reala este informatia cum ca blocurile vor fi prevazute cu ''lifturi silentioase''? -Adica ma refer la cei care ati fost la fata locului si ati discutat, v-i s-au dat asigurari in acest sens?

#185
pascuni

pascuni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2014
Revin cu informatii
Nu mai sunt dubii legate de existent liftului fiindca, la o privire mai atenta pe schitele apartamentelor am putut observa si locul pt 'casa liftului'.
Acum insa pot spune ca dupa ce am incercat sa-l contactez pe dezvoltator- si desi am sunat la un nr de telefon indicat pe site-ul dezvoltatorului-  am vorbit deja cu 2 personae care nu ereau in masura sa discute in concret pe acest subiect: mai intai am vorbit cu o persoana care mi-a explicat ca se ocupa mai mult de o preluare a apelurilor si ca nu ma poate ajuta in legatura cu informatiile cerute insa a ramas ca ma va suna un coleg de-al dansei imediat ce va fi disponibil  (pana aici nimic de comentat) la un moment dat-dupa conversatia amintita- ma suna o alta persoana de sex feminin dar care nu m-a prea lamurit in legatura cu solicitarea mea si anume daca pot bloca un ap pana sambata cand voi avea timp sa merg pt a-l rezerva (trebuia si aceasta doamna sau domnisoara sa vorbeasca cu un alt coleg). Peste aceasta, m-a mai si imbrobodit ca vezi domne ca dupa ce fac rezervarea in maxim 2 saptamani trebuie musai sa facem antecontractul cu un minim de avans de 5%; fiind in discutie blocul cu nr 5 care inca nici nu a fost inceput eu nu cred ca avem de ce sa ne grabim sa facem antecontractul. Acest lucru I l-am spus si doamnei care m-a contactat la care aceasta imi spune ca nu se poate rezerva asa mult- pai mai nene adica despre ce vorbim!?-nu aveti incredere in mine si poate va las cei 1000 de euro fiindca m-as razgandi?-da paguba mare v-as face daca v-as da 1000 euro cadou; care va sa zica intr-un accord bilateral increderea este numai unulaterala?-adica eu sa va cred ca sunteti seriosi dar dumneavoastra pe mine nu.
Tin sa spun ca mi-am facut o parere foarte buna despre dezvoltator numai din ce-am vazut ca a construit si din parerile pozitive ale celorlanti locatari  ai Apollo 1 care sunt multumiti de colaborarea care au avut-o cu dezvoltatorul(dezvoltatorii); de aceea tind sa cred ca aceasta chestiune cu semnarea precontractului la 2 sapt dupa rezervare este doar o nascocire a persoanei cu care am vorbit-poate pentru a incerca sa mai aduca niste banuti in contul santierului-ma gandesc si sper ca totusi au banii necesari efectuarii proiectului. Am puternica banuiala ca este o ''vrajeala'' chestiunea cu antecontractul (REPET: PENTRU UN BLOC -C5- CARE POATE VA FI INCEPUT A SE CONSTRUI ABIA PRIN MARTIE) mai ales ca am vazut pe acest forum cum cineva spune clar ca a facut antecontractul la aproape 2luni de la rezervare.
Prin urmare fac apel daca poate cineva sa ma ajute cu un numar de contact al unei persoane care chiar sa fie in cunostinta de cauza in legatura cu acest proiect (care sa nu-mi mai creeze senzatia ca am de-a face cu un intermediar care la intrebarile mele puctuale sa-mi raspuna: ''nu stiu, trebuie sa intreb un coleg'') si care sa fie totodata o persoana serioasa si parolista.
Va multumesc si sper ca vom putea fi vecini.
-O zi buna!

#186
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007

View Postpascuni, on 13 ianuarie 2014 - 12:30, said:

Revin cu informatii
Nu mai sunt dubii legate de existent liftului fiindca, la o privire mai atenta pe schitele apartamentelor am putut observa si locul pt 'casa liftului'.
Acum insa pot spune ca dupa ce am incercat sa-l contactez pe dezvoltator- si desi am sunat la un nr de telefon indicat pe site-ul dezvoltatorului-  am vorbit deja cu 2 personae care nu ereau in masura sa discute in concret pe acest subiect: mai intai am vorbit cu o persoana care mi-a explicat ca se ocupa mai mult de o preluare a apelurilor si ca nu ma poate ajuta in legatura cu informatiile cerute insa a ramas ca ma va suna un coleg de-al dansei imediat ce va fi disponibil  (pana aici nimic de comentat) la un moment dat-dupa conversatia amintita- ma suna o alta persoana de sex feminin dar care nu m-a prea lamurit in legatura cu solicitarea mea si anume daca pot bloca un ap pana sambata cand voi avea timp sa merg pt a-l rezerva (trebuia si aceasta doamna sau domnisoara sa vorbeasca cu un alt coleg). Peste aceasta, m-a mai si imbrobodit ca vezi domne ca dupa ce fac rezervarea in maxim 2 saptamani trebuie musai sa facem antecontractul cu un minim de avans de 5%; fiind in discutie blocul cu nr 5 care inca nici nu a fost inceput eu nu cred ca avem de ce sa ne grabim sa facem antecontractul. Acest lucru I l-am spus si doamnei care m-a contactat la care aceasta imi spune ca nu se poate rezerva asa mult- pai mai nene adica despre ce vorbim!?-nu aveti incredere in mine si poate va las cei 1000 de euro fiindca m-as razgandi?-da paguba mare v-as face daca v-as da 1000 euro cadou; care va sa zica intr-un accord bilateral increderea este numai unulaterala?-adica eu sa va cred ca sunteti seriosi dar dumneavoastra pe mine nu.
Tin sa spun ca mi-am facut o parere foarte buna despre dezvoltator numai din ce-am vazut ca a construit si din parerile pozitive ale celorlanti locatari  ai Apollo 1 care sunt multumiti de colaborarea care au avut-o cu dezvoltatorul(dezvoltatorii); de aceea tind sa cred ca aceasta chestiune cu semnarea precontractului la 2 sapt dupa rezervare este doar o nascocire a persoanei cu care am vorbit-poate pentru a incerca sa mai aduca niste banuti in contul santierului-ma gandesc si sper ca totusi au banii necesari efectuarii proiectului. Am puternica banuiala ca este o ''vrajeala'' chestiunea cu antecontractul (REPET: PENTRU UN BLOC -C5- CARE POATE VA FI INCEPUT A SE CONSTRUI ABIA PRIN MARTIE) mai ales ca am vazut pe acest forum cum cineva spune clar ca a facut antecontractul la aproape 2luni de la rezervare.
Prin urmare fac apel daca poate cineva sa ma ajute cu un numar de contact al unei persoane care chiar sa fie in cunostinta de cauza in legatura cu acest proiect (care sa nu-mi mai creeze senzatia ca am de-a face cu un intermediar care la intrebarile mele puctuale sa-mi raspuna: ''nu stiu, trebuie sa intreb un coleg'') si care sa fie totodata o persoana serioasa si parolista.
Va multumesc si sper ca vom putea fi vecini.
-O zi buna!



Salut,

Ai PM.

Regards.



Salutare si la multi ani !
Am si eu o intrebare la voi, cel putin pt cei care au achizitionat un ap in blocul 1 din apollo 2. Recent am fost contactat de dezvoltator sa discutam despre: locatia prizelor prin ap, sanitare, gresie, parchet, etc.
Am fost si le-am vazut pe toate (ce dau ei cel putin). Intrebarea mea la voi este referitoare la usile de interior. Se pare ca putem alege un singur tip de usa de interior (expusa la bella casa pe valea cascadelor) care este simpla, fara geamuri, fara nimic. Ma asteptam totusi sa fie cateva modele suportate din care sa alegem.
Voua vi s-au oferit si alte modele ?
O zi faina,
Mihai

Edited by m33tza, 13 January 2014 - 12:49.


#187
M5RY

M5RY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.11.2013
Cum adica sa alegem doar un singur tip de usa ? Nu ai gasit nimic sa te incadrezi in buget ( 300 ron ) ? Nu le putem lua si din alta parte ?

#188
edy75

edy75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2013
la usi este un singur model prezentat la bela casa. Daca vrei altceva platesti diferenta. Usa pe care o ofera este de 350 RON. Since nu am vazut acolo usa sub 500 ron. Banuiesc ca dezvoltatorul are discount pentru ca ia multe. Este o usa simpla fara cgeamuri cu toc simplu, maro.

#189
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007

View PostM5RY, on 13 ianuarie 2014 - 13:01, said:

Cum adica sa alegem doar un singur tip de usa ? Nu ai gasit nimic sa te incadrezi in buget ( 300 ron ) ? Nu le putem lua si din alta parte ?


View Postedy75, on 13 ianuarie 2014 - 13:14, said:

la usi este un singur model prezentat la bela casa. Daca vrei altceva platesti diferenta. Usa pe care o ofera este de 350 RON. Since nu am vazut acolo usa sub 500 ron. Banuiesc ca dezvoltatorul are discount pentru ca ia multe. Este o usa simpla fara cgeamuri cu toc simplu, maro.

Da, este asa cum a spus Edy mai sus. Usa in sine nu este rea. Pare calitativa peste altele pe care le-am vazut. Doar ca eu as vrea sa am vreo 2 usi de interior cu geamuri (nu m-am gandit inca la un model anume) pentru a putea reda din lumina naturala si pe hol.

Ideea este ca am vorbit telefonic cu domnul care se ocupa de usi (am inteles ca este localizat tot pe undeva prin Popesti) si mi-a transmis ca se pot face modificari dupa dorinta, doar ca te costa in plus intre 150-250 Ron per usa si depinde de modelul ales. Pe de o parte nu e asa de mult, daca te gandesti ca nu schimbi usile ca pe sosete :P

O zi faina.

#190
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013

View Postm33tza, on 13 ianuarie 2014 - 13:56, said:


Da, este asa cum a spus Edy mai sus. Usa in sine nu este rea. Pare calitativa peste altele pe care le-am vazut. Doar ca eu as vrea sa am vreo 2 usi de interior cu geamuri (nu m-am gandit inca la un model anume) pentru a putea reda din lumina naturala si pe hol.

Ideea este ca am vorbit telefonic cu domnul care se ocupa de usi (am inteles ca este localizat tot pe undeva prin Popesti) si mi-a transmis ca se pot face modificari dupa dorinta, doar ca te costa in plus intre 150-250 Ron per usa si depinde de modelul ales. Pe de o parte nu e asa de mult, daca te gandesti ca nu schimbi usile ca pe sosete Posted Image

O zi faina.

Buna,

Am vazut si noi usa care este in buget si pentru noi a fost ok, nici nu intentionam sa alegem un model cu geam. Intr-adevar dezvoltatorul beneficiaza de un discount fata de pretul care era afisat acolo, la fel este si la parchet. Este posibil ca daca vreti alt model de usa sa aveti si discountul respectiv aplicat, dar nu am intrebat. Asta ni s-a spus la parchet.

#191
czat

czat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,

Am facut o rezervare pentru apartament de 45.000 in blocul 6 si urmeaza sa semnez pre-contractul de vanzare/cumparare. As vrea sa stiu daca cine a modificat contractul standard si in ce fel. La o prima citire singurul lucruri care m-a deranjat si a fost deja mentionat de 4foto este cuvantul aproximativ in legatura cu suprafata apartamentului. Aici cred ca voi cere o modificare prin care sa se introduca o marja de eroare de x%. Daca ati mai facut si alte modificari v-as ruga sa le postati sau un mesaj privat.

Multumesc.

#192
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Stiti pana la ce ora maxim se poate vizita showroomul din fata complexului sa-mi aleg gresia si faianta ?

Edited by PiraniaFm, 14 January 2014 - 12:57.


#193
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013
Probabil pana se intuneca. Banuiesc ca muncitorii nu mai stau pe santier pe intuneric.

#194
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Mda si eu cum ajung ca mai si muncesc :P

#195
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013

View PostPiraniaFm, on 14 ianuarie 2014 - 16:52, said:

Mda si eu cum ajung ca mai si muncesc Posted Image

Ii gasesti si sambata, daca iti este mai usor.

#196
adi.b

adi.b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.03.2007
Voi ati semnat antecontractul in lei sau euro? Daca in lei, ce curs ati stabilit?

Aceasta intrebare este in special pentru cei care au in plan sa achite cel putin o parte din apartament prin creditul Prima Casa.

Va multumesc!

Edited by adi.b, 16 January 2014 - 20:38.


#197
czat

czat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2008
salut,

Se semneaza in euro si se achita in lei la cursul BNR din ziua platii .

#198
pascuni

pascuni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2014
Am iesit din micul impas si confuzia in care ma aflam in legatura cu demersurile mele de a rezerva un ap in blocul 5. Desi pentru mine in continuare este un pic cam repede sa semnezi antecontractul la 2 saptamani dupa rezervarea apartamentului dorit, realizez acum - ca poate dezvoltatorii au intalnit, probabil, fel si fel de situatii cu persoane mai putin hotarate -fapt ce sigur i-a incomodat in bunul mers al investitiei lor. Pana la urma tot cu prima persoana de la sudrezidential am dus la bun sfarsit demersul meu si intr-un final am vorbit chiar si cu dezvoltatorii care au acceptat sa-mi dea un alt termen pana la semnarea antecontractului.
Acestea fiind spuse, totul e bine cand se termina cu bine si asa va trebui sa fie pana in momentul semnarii contractului de vanzare cumparare.
Cine are probleme similare sa incerce sa fie mai putin sceptic si daca are nelamuriri este bine sa le discute pe toate cu cei in masura. -Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate