Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Cafeneaua românilor din Europa Centrală

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

moki

moki

Active Member

• Grup: Members
Nu pot crede.....nu respecti regula locala O-O? :))
Esti mai castigat....eu la anul trebuie sa fac o investitie....n-am crezut ca am sa ma rog daca nu pentru ceva zapada, macar pentru niste temperaturi mai mici acolo..
La 9 grade in ianuarie parca e prea mare gluma

Pengoon

Pengoon

Ударник

• Grup: Senior Members

View Postmoki, on 02 ianuarie 2014 - 18:10, said:

Nu pot crede.....nu respecti regula locala O-O? Posted Image)
nu respect. la fel cum nu respect interdictia de a depasi pe dreapta :D

moki

moki

Active Member

Deci nu se estompeaza in timp treaba asta?
Eu ziceam ca sunt tinerel aici....si de aia nu reusesc.. :))
Bine, faptul ca ajung in vizita acasa nu e de natura sa ajute...
Oricum mai mult tind sa le dau flash-uri alora de mi se baga in fata cand vin cu avionul, ei cu mintea lor socotind ca la 180 ai mei, se pot baga cu 120 ai lor punand semnalizarea si gata...
Nu stiu ce ii deranjeaza mai tare: sa ii depasesti pe dreapta sau sa le dai un blitz...

moki

moki

Active Member

Mai marcam si experiente negative...
Am rezervat azi un Sprinter, avand nevoie de el pentru a muta niste mobila...
Toate bune si frumoase, face ala rezervarea, plec, revin la ora fixata si cand da ala de buletinul romanesc....hopaaa, nu va putem da masina...
- Pai de ce?
- Trebe aufenthaltstitel, nu CI romanesc...
- Ai baut? Romania, UE, n-avem noi din astea....etc...
- Nu, nu, ca asa e la noi....tre sa stim sigur unde stati, ca aveti domiciliul aici, ca asa ne cere asigurarea...etc...daca busiti masina tre sa stim unde trimitem factura..
- Ba...stau de 3 ani in acelasi loc si prea curand nu ma mut...
- Da, da noi nu stim, ca nu scrie pe CI adresa de aici, iar permisu(nemtesc) nu o arata...
- Huo rasistii...cu cultura voastra de 0 barat..

Concluzia, o dupa-amiaza cu nervi, intalniri anulate si dorinta de a da o palma dupa cap ignorantilor astia...tare nu stiu nici de unele...dar na..fiecare cu treaba lui, pe care, nimic de zis, o fac cu sarg...
N-am avut probleme la Avis,Hertz si neamurile lor si m-am intepenit la o firma locala cu 10 masini in curte...

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Scuza-ma ca te intreb .. dar tu stai de 3 ani acolo si nu ti-ai facut ID local?

moki

moki

Active Member

Pentru ce sa imi fac ID local, mai exact?

Din cate am prieput eu asa, ca romani nu avem nevoie de asa ceva si mai nou, sa vrem si tot nu ni se mai elibereaza...

Oi fi inteles eu gresit treaba asta cu libera circulatie si drept de sedere...dar inca invat limba si tara asta...

Treaba e, ca e prima data cand mi se refuza o inchiriere pe baza faptului ca am buletin romanesc...

LE: Eu asa as intelege de aici, de exemplu, dar poate intra Pengoon pe aici, sa imi dea o parere a unui "batran"...

2. Staatsangehörige der Mitgliedstaaten der Europäischen Union (Unionsbürger)
Staatsangehörige der EU-Staaten benötigen für ihren Aufenthalt in Deutschland keine Aufenthaltserlaubnis, kein Visum und keine Freizügigkeitsbescheinigung. Unionsbürger genießen Freizügigkeit, das bedeutet, dass sie sich in Deutschland ungehindert aufhalten können, solange sie keine öffentlichen Leistungen (z.B. SGB II oder XII, Wohngeld) beziehen. Ein Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels ist daher nicht notwendig.
Unionsbürger erhielten bis zum 28.01.2013 von der Ausländerbehörde kostenlos eine Bescheinigungen über das gemeinschaftsrechtliche Aufenthaltsrecht ("Freizügigkeitsbescheinigungen") mit der sie ihr Aufenthaltsrecht nachweisen konnten. Aufgrund einer Änderung des Freizügigkeitsgesetzes/EU werden ab dem 29.01.2013 keine Freizügigkeitsbescheinigungen mehr an Unionsbürger ausgestellt. Die Freizügigkeitsbescheinigung ist ersatzlos entfallen. Somit stellt die Ausländerbehörde auch keine anderen Bescheinigungen über ein vorliegendes Freizügigkeitsrecht aus. Nähere Informationen entnehmen Sie bitte dem Merkblatt zum Wegfall der Freizügigkeitsbescheinigung.

Edited by moki, 02 February 2014 - 13:43.

Pengoon

Pengoon

Ударник

in principiu n-ar trebui sa fie o problema. la autoritati n-are voie sa fie o problma.
la o firma privata insa, e treaba lor cu cine fac business. te pot refuza, daca vor. mai ales la faza asta nu prea ai ce sa le faci.
in situatia asta io as aduce, daca-i suficient de important, un Meldebescheinigung de la Einwohnermeldeamt. sau m-as duce la alta firma.

Scuza-ma ca te intreb .. dar tu stai de 3 ani acolo si nu ti-ai facut ID local?
ID local, presupune cetatenie.

Edited by Pengoon, 02 February 2014 - 17:09.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Nu stiu detaliile din Germania dar, ca idee, in Suedia, devreme ce platesti taxe in tara asta, iti poti face (si e recomandat) un ID local, ID cu care te poti legitima doar pe teritoriul Suediei (nu il poti folosi in afara tarii).
Pe acest ID este doar o poza, numele, numarul personal si un microcip pentru identificare electronica. Nu este trecuta cetatenia sau tara de provenienta si, prin urmare, nu pot aparea probleme de genul asta. Nici macar adresa nu e trecuta caci adresa se poate schimba usor si oricum e trecuta in sistem, trebuie doar sa ceara aceste date pe baza informatiilor trecute pe acel ID.

Edited by ro_explorer, 02 February 2014 - 17:50.

moki

moki

Active Member

Salut Pengoon,

Mersi pentru raspuns si clarificari

Inteleg si eu foarte bine ca o firma privata are dreptul de a-si organiza politica cum vrea, in limitele legii, doar ca pana acum, n-am mai patit asa ceva...

A cazut cam prost, tinand cont tocmai ca am fost aici, in catunul unde locuiesc, unde sunt membru de ex in asociatia sportiva s.a...

Sa le aduc Meldebescheinigung mi-a dat si mie prin cap, dar fiind vineri si ora 5..mai greu, plus ca eram plin de nervi si il facusem pe ala bors......

S-a rezolvat problema altfel fara sa mai fie nevoie de respectiva firma..

Ce sa le fac....multe nu cred ca as putea si nici nu tin, dar sa le zic ca-s rasisti pot :))
Pana la urma ei nu inchiriaza catre un roman,cu carnet german, care e anmelduit aici de 3 ani fix la aceeasi adresa, platitor de taxe s.a.m.d....
Deci sa invat si eu de la fratii nostri oprimati in land of the free...si sa strig rasism...

@ro_explorer - in Suedia e altceva...Exista si in Germania o forma a documentului respectiv, dar nu ne este necesar, fiind romani

Toate cele bune

Pengoon

Pengoon

Ударник

pai nu-i nici rasism, ca nu-i rasa separata.

moki

moki

Active Member

Intr-adevar nu e rasism, doar ca nu stiu inca daca xenfob se zice la fel si in germana Posted Image
Asta e...experiente de viata...as fi curios ce ar zice un neamt daca o firma romaneasca nu i-ar da masina, pe motiv ca are buletin nemtesc...si nu carte de-a noastra

Pengoon

Pengoon

Ударник

pai ala n-are istoricul "romanilor". e ca si cum te-ar deranja ca de ai un golf V si esti mecanic auto, asigurarea te incadreaza intr-o categorie de risc mai ridicata, ca-s multi mecanici auto cu golf V, care fac accidente.
io-l stiu pe unu' venit amu vreo 15 ani. o stat in chirie, apoi firma unde a lucrat a inchis si omu de pe o zi pe alta a disparut de la domiciliu. fara sa respecte previzul, fara reparatii eventuale, fara predare fara nimic. crezi ca proprietarul se mai risca vreodata sa dea apartamentul in chirie la un roman? incearca sa suni pentru chirie cu nume romanesc/polonez/yugo etc si apoi mai suna o data peste o ora cu nume nemtesc. asa-i si in situatia asta. firma o fi avut experiente negative si nu vrea sa se riste. si asa ai de suferit din cauza altora, fie ca-s romani, bulgari, tigani "sau alte nationalitati" (cum obisnuia ceausila-voda sa spuna).
io in situatii in care cineva nu vrea sa faca business cu mine in conditii normale, ma duc la altul. daca nu este altul si am nevoie neaparat de treaba aia, ma gandesc daca-i accept conditia.
in privinta asta nu esti primul si nici pe departe ultimul. in viitor, ma tem ca fenomenul o sa se accentueze.

moki

moki

Active Member

Daaa...exact asa am luat-o si eu, doar ca ideea mea era sa mai tii cont si de omul din fata ta, desi e discutabil argumentul...taman in baza a ce ai scris mai sus..
in fine.....nu imi schimba cu nimic major viata experienta asta, doar ca iti mai dai cateodata seama ca totusi esti un strain intr-o tara straina, cu tot efortul tau de integrare....

Si eu ma gandesc ca o sa se accentueze fenomenul, pentru ca Italia si Spania nu mai sunt chiar la moda si Germania are de unde..
Mai ieri imi zicea avocatul ca e putin deranjat de auslanderii care vin si incep sa beneficieze de sistemul lor social, fara sa faca in fapt mai nimic, decat sa se anmelduiasca la primaria locala....iar el plateste de zor taxe....
Il inteleg pe de o parte, daca stau si ma gandesc ca acu vreo saptamana un romanas de al nostru a luat vro 8000 de euro kindergeld dupa ce i-a cerut pentru copilasii din Romania...iar de luna asta ii vin in cont banii pentru cei 3-4 copii.
Nu discut aici de cei care muncesc, traiesc si platesc taxe aici, ca familie...

Ce sa facem...keep walking.. :)

carpathos

carpathos

Active Member

Am inteles ca nu se mai platesc bani pentru copiii care nu stau cu tine. Oricum e o msre exagerare. Pe auslaunderii care cotizeaza la sistemul lor social , la impozite nu-i vad.

moki

moki

Active Member

Se platesc in continuare si pentru copiii care nu locuiesc cu tine, dar sunt undeva intr-o tara UE.

Ieri si azi am dezbatut problema si nu exista nimic de genul asta.Cel putin nu in Niedersachsen...

Mai ales daca parinitii muncesc si traiesc aici, chiar nu este nici o problema

Tinkerbelle

Tinkerbelle

Post Tenebras Lux

Waaaaw...nu e de glumă cu temperaturile astea! :D
Sezonul estival a început.

Attached File  IMG_0726.PNG   561.06K   27 downloads

Tinkerbelle

Tinkerbelle

Post Tenebras Lux

Din orașul meu de suflet... Posted Image

Attached File  DSC00669.jpg   773.4K   28 downloadsAttached File  DSC00675.jpg   693.63K   28 downloadsAttached File  DSC00676.jpg   622.97K   26 downloadsAttached File  DSC00680.jpg   722.18K   26 downloadsAttached File  DSC00682.jpg   874.2K   27 downloadsAttached File  DSC00690.jpg   676.97K   27 downloadsAttached File  DSC00691.jpg   496.12K   26 downloadsAttached File  DSC00694.jpg   823.69K   25 downloadsAttached File  DSC00696.jpg   728.44K   28 downloadsAttached File  DSC00700.jpg   800.23K   28 downloadsAttached File  DSC00701.jpg   745.58K   28 downloadsAttached File  DSC00720.jpg   612.03K   26 downloadsAttached File  DSC00722.jpg   617.5K   24 downloadsAttached File  DSC00740.jpg   807.22K   23 downloads

Tinkerbelle

Tinkerbelle

Post Tenebras Lux

Artificii... Posted Image

Attached Files

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate