Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

HDD negasit la instalare windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
zuzulic

zuzulic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 03.09.2010
Va salut, am un laptop care nu mai booteaza si i.am luat hdd.ul(HM321HI) si l.am pus pe pc (sata).Am windows 7 pus pe un stick bootabil, am facut totul pana la partea cu selectarea partitiei in care sa se instaleze windows.ul, decoarece acolo nu imi apare hdd.ul.Mentionez ca in bios este citit, l.am si conectat cu hdd.ul pc.ului in "serie", am bootat pe windows.ul vechi si am formatat al doilea hard (cel cu problema) dar fara rezultat, ..deci este citit in windows, numai la instalarea windows.ului nu vrea..cam ce credeti ca pot face? Multumesc.

#2
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
E cam nasol daca formatarea esueaza.
S-ar putea sa trebuiasca sa iei altul.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
vezi sa fie bifat in bios la hdd, setarea ahci

#4
zuzulic

zuzulic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 03.09.2010
merge formatat hdd-ul, dar doar din windows, si pot si pune date pe el, insa din intsaller-ul windows-ului nu merge sa fac nimic, nu imi apare hdd-ul..o sa vad in bios daca am ahci bifata, revin.

#5
zuzulic

zuzulic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 03.09.2010
Am activat ahci din bios, dar tot nu vrea..la instalare, imi citeste doar celalalt hard, pe asta cu problema nu il vede decat direct din windows..e nevoie de vre-un driver suplimentar ? :| sau ce sa ii mai fac.. ?

#6
zuzulic

zuzulic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 03.09.2010
edit: Am rezolvat problema cu , hdd-ul avea 320 gb "unnalocated space" :)) .. chiar daca il formatasem din windows si aveam acces la el. Multumesc tututor pentru ajutor! :)

#7
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Cea mai simpla rezolvare e formatarea cu un linux live. Windows are deseori probleme cu recunoasterea unor harduri.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ce mai simpla rezolvare era sa dai cu cd-ul de win "advanced" > drive options > new partition

#9
zuzulic

zuzulic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 03.09.2010

View Postshmu, on 24 septembrie 2013 - 09:01, said:

ce mai simpla rezolvare era sa dai cu cd-ul de win "advanced" > drive options > new partition
Nu aveam aceasta optiune, de aceea am si deschis un topic pe tema asta :)

View Postcosstica, on 23 septembrie 2013 - 21:59, said:

Cea mai simpla rezolvare e formatarea cu un linux live. Windows are deseori probleme cu recunoasterea unor harduri.
Mai am un hdd de 2TB care nu mai merge, cand il conectez la pc nu booteaza, nu intra in bios, e mort..sa incer cu un linux ?Crezi ca o sa booteze?..as instala linux-ul pe alt hdd numai pentru depanari hdd-uri :))

#10
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
De unde sa stiu eu daca-l vede sau nu? Cu siguranta un live cd de linux "vede" mai multe decit poate un Windows. Cel putin o data am intilnit situatia cind n-am putut vedea un hard stricat nici cu linux, dar l-am putut deschide si recupera date de pe el cu un live cd de linux.

"ce mai simpla rezolvare era sa dai cu cd-ul de win "advanced" > drive options > new partition"

Nu apare optiunea asta, daca nu-i vede hardul la revedere.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postzuzulic, on 24 septembrie 2013 - 17:30, said:

Nu aveam aceasta optiune, de aceea am si deschis un topic pe tema asta Posted Image
sa inteleg ca tu ai un windows mai special? sau poate ar trebui sa citesti niste instructiuni vezi poza de dupa I AGREE si mai departe.

View Postcosstica, on 25 septembrie 2013 - 05:00, said:

"ce mai simpla rezolvare era sa dai cu cd-ul de win "advanced" > drive options > new partition"
Nu apare optiunea asta, daca nu-i vede hardul la revedere.
si a vazut hdd-ul nu? come on...

#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postzuzulic, on 21 septembrie 2013 - 22:39, said:

Va salut, am un laptop care nu mai booteaza si i.am luat hdd.ul(HM321HI) si l.am pus pe pc (sata).Am windows 7 pus pe un stick bootabil, am facut totul pana la partea cu selectarea partitiei in care sa se instaleze windows.ul, decoarece acolo nu imi apare hdd.ul.Mentionez ca in bios este citit, l.am si conectat cu hdd.ul pc.ului in "serie", am bootat pe windows.ul vechi si am formatat al doilea hard (cel cu problema) dar fara rezultat, ..deci este citit in windows, numai la instalarea windows.ului nu vrea..cam ce credeti ca pot face? Multumesc.
Cum ai reusit sa conectezi doua HDD-uri pe laptop?

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
se pot conecta fie direct (daca are spatiu special - in general de la cele de 17" in sus gasesti) sau folosind un caddy in locul unitatii optice

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate