Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Romania si spionajul online

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009
Pentru ce activitati intreprinse credeti ca sunt platiti cei ce lucreaza in serviciile secrete romane gen SRI ? Ei sunt platiti ca sa spioneze populatia mai ales, mai sunt folositi si pentru activitati de dezinformare, diversiune, manipulare etc.
O chestie despre care vreau sa vorbesc aici este spionajul online al serviciilor secrete romane.
Recent am folosit un site romanesc TPU.ro ca sa postez niste intrebari iar in urma unei intrebari s-au trezit unii sa spuna texte de genul "tu esti un copil care trebuie supravegheat de parinti" si culmea cred ca s-au gandit ca sa ma supravegheze un serviciu secret romanesc deoarece de la data la care am postat intrebarea log-urile firewall-ului au inceput sa arate cum ca trimitea si primea informatii de la un anumit IP situat in Bucuresti mai exact catre IP-ul 87.243.6.137. Folosind iplocation.net am vazut cum ca IP-ul vine dinspre PrimeTelecom, intram pe site-ul lor la sectiunea "Despre Noi" scrie "printre clientii Prime Telecom se numara organizatii guvernamentale". Deci ati prins ideea IP-ul poate fi al unui serviciu secret care a ales sa ma supravegheze ca niste adevarati parinti ai spionajului ce sunt ei. Posted Image
Acum problema era ca programul in cauza care trimitea si primea informatii catre acel IP era svchost care este parte a sistemului de operare si n-aveam cum sa-l opresc din Firewall fiindca nu-mi mai functiona internetul. Am cautat prin programele ce se incarca la startup si procesele ce ruleaza am gasit un program care s-a instalat singur in sistem si nu-l aveam pana atunci in ProgramFiles numit CodeMeter iar CodeMeter.exe rula ca si proces in Windows, l-am scanat cu antivirusul n-a gasit nimic l-am scanat online cu VirusTotal si un singur antivirus il raporteaza ca si suspicios de virus. Deci asta s-a instalat din senin exact la data la care am postat aceea intrebare pe TPU.ro si trimitea informatii la un IP din Bucuresti care putea fi al unei organizatii guvernamentale. Daca e sa cautati informatii despre CodeMeter zice ca acesta monitorizeaza programele ce ruleaza in sistem si probabil si alte activitati de spionaj. Culmea e ca a trecut si de antivirus si de Firewall probabil printr-o gaura de securitate a Windows-ului. Dupa ce am pus procesul CodeMeter pe Disable si l-am sters din ProgramFiles in Log-ul Firewall-ului n-a mai aparut cum ca svchost transmite s-au primeste informatii catre IP-ul 87.243.6.137.
Daca e sa faceti un tracert la IP-ul 87.243.6.137 o sa vedeti ca din Prime Telecom ajunge intr-un server a87-243-6-137.deploy.akamaitechnologies.com care cica este deploy (instalat) de catre akamaitechnologies apoi daca e sa cautati pe Google il gasiti primul din lista akamaitechnologies si scrie cum ca acestia se ocupa cu servicii de Cloud Computing, Enterprise, Mobile, Security Solutions. Deci putem presupune cum ca servicile secrete romane folosesc platforma de Cloud computing si serviciile de securitate oferite si dezvoltate pentru mediul Enterprise de catre Akamai Technologies.
Am cautat informatii despre CodeMeter si zice cum ca cea mai mare rata de instalare o are in tari precum America unde serviciile secrete spioneaza din greu populatia dar iata ca si serviciile secrete romane au inceput sa spioneze la fel ca si strainii, va vine sa credeti acest lucru ?

Cum se face ca acest thread a fost sters fara nici un avertisment de pe acest forum in cursul zilei de astazi ? vrem sa stim daca s-a primit vreo plangere de undeva de sus ? dar chiar credeti ca or sa ne spuna adevarul in eventualitatea in care chiar asa s-a si intamplat ?

Edited by awb95, 21 September 2013 - 21:35.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwinux, on 21 septembrie 2013 - 21:46, said:

da tu cu ce activitati te ocupi de te stresezi atit?

O fi parte a vreunui OMG

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postawb95, on 21 septembrie 2013 - 21:30, said:

Acum problema era ca programul in cauza care trimitea si primea informatii catre acel IP era svchost care este parte a sistemului de operare si n-aveam cum sa-l opresc din Firewall fiindca nu-mi mai functiona internetul. Am cautat prin programele ce se incarca la startup si procesele ce ruleaza am gasit un program care s-a instalat singur in sistem si nu-l aveam pana atunci in ProgramFiles numit CodeMeter iar CodeMeter.exe rula ca si proces in Windows, l-am scanat cu antivirusul n-a gasit nimic l-am scanat online cu VirusTotal si un singur antivirus il raporteaza ca si suspicios de virus. Deci asta s-a instalat din senin exact la data la care am postat aceea intrebare pe TPU.ro si trimitea informatii la un IP din Bucuresti care putea fi al unei organizatii guvernamentale. Daca e sa cautati informatii despre CodeMeter zice ca acesta monitorizeaza programele ce ruleaza in sistem si probabil si alte activitati de spionaj. Culmea e ca a trecut si de antivirus si de Firewall probabil printr-o gaura de securitate a Windows-ului. Dupa ce am pus procesul CodeMeter pe Disable si l-am sters din ProgramFiles in Log-ul Firewall-ului n-a mai aparut cum ca svchost transmite s-au primeste informatii catre IP-ul 87.243.6.137.
Ai cumva software-ul Reason 6 pe computer? (sintetizator de muzica Reason 6)
Daca da CodeMeter.exe se pare ca ii apartine.

#4
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009

View Postpoadol, on 21 septembrie 2013 - 21:54, said:

Ai cumva software-ul Reason 6 pe computer? (sintetizator de muzica Reason 6)
Daca da CodeMeter.exe se pare ca ii apartine.
Nici gand.

View Postwinux, on 21 septembrie 2013 - 21:46, said:

da tu cu ce activitati te ocupi de te stresezi atit?

In general ascult muzica, manele, cateodata ma mai uit si la televizor, seara fac baie, dimineata ma trezesc devreme, cand ploua stau in casa, daca ninge ma dau cu sania, vezi tu stres pe undeva ? Posted Image

Edited by awb95, 21 September 2013 - 22:10.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ce dracu sa spioneze online la majoritatea romanilor? Manele si pr0n?

#6
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009

View PostLensFlare, on 21 septembrie 2013 - 22:12, said:

Ce dracu sa spioneze online la majoritatea romanilor? Manele si pr0n?

Exact tate si funduri goale prosti rau astia. Posted Image

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Ma, tu vrei sa fi spionat si nu stii cum. Adevarul este ca esti prea tantalau ca sa fi spionat. Nu prezinti niciun risc, si punct. Ce aberezi tu acolo cu ip-ul ala e doar ceea ce ai vazut prin desene animate sau CSI.

#8
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009
Pe mine ma deranjeaza faptul ca astia nu recunosc ca i-am prins la spionat. Vreau sa vad scris pe prima pagina a unui cotidian national ceva de genul "Serviciile de spionaj romane prinse cu mata-n sac de un adolescent dibace" Posted Image . Si de ce nu vor sa recunoasca ? poate fiindca daca ar recunoaste nu ar face decat sa-mi acorde credit mie si sa se auto-desconsidere pe ei insisi zicand "uite ma ce destept e asta ca ne-a prins si ce prosti suntem noi". Posted Image
Plus ca va dati seama ce usor sunt de momit astia daca ajung sa te spioneze dupa o simpla intrebare pusa pe TPU. Pai voi va dati seama ca din moment ce si-au deconspirat singuri locatia adica IP-ul pot fi atacati inapoi foarte usor mai ales daca folosesc servicii de cloud cine ia controlul cloud-ului e tata lor. Posted Image Asta e viitorul unde regele norilor face legea. Posted Image

Edited by awb95, 21 September 2013 - 23:27.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLensFlare, on 21 septembrie 2013 - 22:12, said:

Ce dracu sa spioneze online la majoritatea romanilor? Manele si pr0n?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eWEjvCRPrCo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

View Postawb95, on 21 septembrie 2013 - 23:17, said:

Vreau sa vad scris pe prima pagina a unui cotidian national ceva de genul "Serviciile de spionaj romane prinse cu mata-n sac de un adolescent dibace" Posted Image
Era acum 35-40 de ani la TV o emisiune "ce pot face doua maini dibace". Te-ai nascut prea tarziu. Aveai un mare succes pe atunci daca le spuneai de IP si altele ce te framanta acum. Poate dadeai si de un alt "tortionar" si apareai iar dupa 40 de ani la TV.
Mai bine iti pregatesti de pe acum sania pt sezon.
Cauta ceva slanina pt talpicile saniei si lasa preocuparile astea paranoice.

#11
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009
Eu deja le-am spus la toti, parintii mei, colegii de clasa, vecini, toata lumea stie acum ca SRI-ul ma spioneaza. Parintii mei sunt dispusi sa dea statul in judecata pentru asta mai ales ca avem si probe concludente, am log-urile de la firewall, contul pe TPU data intrebarii puse care este aceeasi cu inceputul spionajului efectuat de serviciile secrete romane. Si nu pot fi sigur cum ca spionajul acestora a incetat astfel acest lucru a inceput sa-mi afecteze intreaga viata intr-un sens negativ, nu mai pot dormi noptiile mai ales ca multa lume mi-a zis cum ca astia mi-au facut deja dosar si o sa ma ridice cand implinesc 18 ani, de asemeni mi-a afectat si randamentul scolar deoarece acum la scoala profesorii si colegii ma tot intreaba sa le spun ce am facut de a ajuns SRI-ul sa ma spioneze si desi le-am spus ca doar am pus o intrebare pe TPU nu vor sa ma creada. De asemeni fiindca nu pot dormi noptiile nici nu mai pot invata ca inainte si sunt mult mai stresat. Parintii vor sa dea statul in judecata si ne gandim inca de pe acum care sa fie cuantumul despagubirilor pe care sa le cerem in instanta.

Edited by awb95, 22 September 2013 - 12:33.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-ai fact programarea la toate televiziunile?
A inceput otv-ul transmisia din garsoniera din Italia? Ia-ti bilet doar dus ca sa nu te prinda tortionarii cand te intorci.

#13
awb95

awb95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2009
Plus ca faptul ca SRI-ul a ales sa ma spioneze nu face decat sa confirme cat este de important timpul pe care-l petrec zilnic pe internet. Este atat de important incat chiar si SRI-ul este interesat sa-mi cunoasca activitatea online. Practic in acest mod eu setez trendul iar ei ma urmeaza intelegeti ? Ce-si zic ei in sinea lor "uite mai si la asta ce misto navigheaza pe internet" dupa care se duc acasa si-mi urmeaza exemplul. Ei sunt ca niste elevi silitori care vor sa invete de la altii doar ca prin furtul meseriei si spionaj. Deci practic ma simt mult mai important cand stiu ca altii se holbeaza la mine-n calculator ca sa descopere comori nebanuite. Va dati seama ce valoare inestimabila se ascunde in calculatorul meu ? toate comorile si tainele Universului ascunse in acesta, dar sa nu spuneti la nimeni acest lucru.
Ma simt de-a dreptul privilegiat. Posted Image

#14
RoughTM

RoughTM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2016
Ticule
.. codemeter e un produs hardware(de obicei un stick USB ) care are asociat cotrolere software ....Produsul asta  e facut sa iti encripteze anumite date,sa iti creeze o licenta pentru ele si sa iti dea o cheie pentru a putea citi acele date deja criptate ! Datele respective pot fi sub orice forma,fie executabile .exe, fie un mp3 cu Salam :))
Acum intervine Microsoft : pentru anumite actualizari iti ruleaza cheia pentru exe-urile lor ,sub forma codemeter.exe exact pentru a putea instala actualizarea respectiva,care a fost encriptata de catre Microsoft cu un Codemeter System!
Aici e tot ...spionajul ;)
PS : gasesti stickuri USB Codemeter pentru uz personal sa iti poti encripta datele si sa le foloseasca doar cei carora le dai tu cheia (licenta)

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cred ca tu suferi de o teribila criza de "nebagare in seama" si devii obositor.

Ca sa iti intretin criza, azi am primit o informare anonima, ca te uiti la prea mult gay pr0n si incerci sa fii bagat in seama cautand site-uri islamiste si postand prostii pe TPU.
Aparent TPU nu e de nivelul tau (ridicat), asa ca ai venit aici sa ne iluminezi.

Eu zic sa nu ii mai plictisesti pe baietii aia prosti de la SRI... Ridica oleaca stacheta.
Instaleaza Tails linux pe Stick, apoi fa scancadal mare pe TPU!

Sa vedem, face SRI fata?

BTW, Hackere, "87.243.6.137" este un server Akamay (CDN)

Quote

To uninstall CodeMeter from your computer, please do the following.
On Windows please open the "Add/Remove Programs" dialog of the Control Panel. In the list you will find "CodeMeter Runtime Kit". Mark this entry and klick the button "Remove". Please attend that the files of the CodeMeter Runtime Kit are removed as recently as you are removing the last application that is using CodeMeter and has installed the CodeMeter Runtime Kit.

Ar fi tare sa fie in Add/Remove Programs Posted Image

Ca sa cititi dc il urmareste SRI, vedeti aici subiect inteligent!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate