Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UPC sau RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Ash_Vampire

Ash_Vampire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 19.09.2013

View Postutopium, on 20 septembrie 2013 - 11:25, said:

Exista routere wireless la UPC, eu am de exemplu. Cel de la abonamentele ieftine nu e wireless, dar cel de viteze mari e wireless.
Cand merg sa plates ma intereses si eu de unul wireless!
Ms de info!

#20
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postzaddy, on 20 septembrie 2013 - 10:31, said:

M-am mutat de curand in Bucuresti zona Tineretului si vreau sa va intreb la ce imi recomandati sa ma abonez pentru internet la UPC sau RDS ??
Am mai intrebat cateva persoane si mi-au zis ca trebuie sa ma orientez in functie de zona.. adica in zona X e mai bine la UPC in zona Y e mai bine la RDS.

de ce nu incerci cu o retea de cartier?

#21
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Din experienta mea:
RDS - servicii proaste de televiziune, aparatura ioc pentru HD, relatii clienti praf si pulbere, viteza internet bun (atat pentru download cat si pentru upload) - nu te lua dupa 100 Mbps ca este doar marketing in realitate nu ajungi niciodata si poate chiar nu ai nevoie de viteza aia. In plus nu-ti ofera (din cate stiu eu) echipamente IT in custodie; ieftini ca pret/pachete de servicii
UPC - servicii bune de televiziune, inclusiv card CI+ daca ai televizor cu asa ceva, aparatura performanta, viteza internet buna pentru download dar ma slaba pe upload, acelasi lucru cu vitezele - alea sunt viteze maxime, depind de multi parametri, niciodata nu vei ajunge sa le atingi, serviciu clienti mediu, din pacate nu sunt foarte bine reprezentati in piata din Bucuresti - in sensul ca in unele zone nu au acoperire si atunci nu trag cablu doar pentru un abonat sunt mai scumpi decat RDS,
Romtelecom - au servicii slabute - nu am folosit decat ocazional dar nu am fost multumit din cauza vitezei la internet slabute, al serviciului clienti praf si al costurilor impuse.

Sunt foarte multe lucruri de spus despre fiecare subiect. Detaliaza ce te intereseaza pe tine ca sa te putem sfatui.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvirtualx, on 20 septembrie 2013 - 11:29, said:

cam naspa ca nu ai casierii asa multe ca rds, dar poti plati factura la banca transilvania si la orice pay point pe la buticuri
Prin Internet Banking e si mai simplu ...

#23
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View PostAsh_Vampire, on 20 septembrie 2013 - 11:05, said:

Am fost abonat la amandoua, diferenta constatata de mine este ca la UPC netul si televiziunea iti vin pe cablu coaxial (TV), primesti un router in care intra cablul respectiv si de acolo pleaca cablul utp (pt net). Era bine daca routerul lor avea wireless, nu are! drept urmare daca vrei wireless iti mai cumperi si tu unul si ai 2 routere in casa... cam aiurea! La RDS vine dicet cablul utp... dar iti mai trebuie un cablu pentru TV, deci 2 randuri de gauri prin casa. Vitezele sunt la fel, merge bine netul! Astea sunt constatarile mele, repet! Succes!

P.S.: In caz de prbleme cei de la UPC vin in cateva ore sau a doua zi, cei de la RDS in cateva zile, saptamani, luni...

La UPC ai modem DOCSIS 3.0 cu sau fara router wireless inclus. NU ai modem cu router fara wireless ! Noile pachete promotionale au toate si wireless inclus ( adica primesti un modem cu router wireless).

Daca vrei DigiSport, net 3G si upload bun - RDS
Pt, restul calitate, servicii, asistenta, aparatura, etc - UPC.

Edited by MD, 20 September 2013 - 13:47.


#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De mentionat ca latenta este mai mare in cazul UPC(daca te intereseaza joacele unde latenta conteaza).

#25
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
RDS-ul este mai ieftin, viteza de internet mai mare dar ai televiziune mai buna la UPC si..Doamne fereste sa ai nevoie sa suni la aia de la RDS...Posted Image

Edited by eStev, 20 September 2013 - 15:27.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru internet si/sau telefonie fixa- RDS
Pentru televiziune- UPC

Unii fac combinatia de net RDS si TV UPC, depinde ce anume vrei. E foarte probabil ca in Tineretului sa nu existe UPC, in Berceni au retea mai spre Romprim si langa Spitalul 9, mai spre Piata Sudului si dincolo de ea la Brancoveanu nu, asadar,  nici la Tineretului.

Asa ca mergi cu incredere pe Fiberlink de la RDS. Romtelecom nu merita luat in calcul pentru serviciile slabute (in provincie de-a dreptul slabe) si contractele draconice cu taxe de reziliere nesimtite. Te leaga pe 2 ani cel putin, daca nu chiar 3.

PS: netul 3 G inclus in abonamentul fix de la RDS poate fi folosit pentru sesizari online (Digi Care), sari peste consultantii de la Call Center si bagi tu ticket-ul pe care il deschid ei. Posted Image

#27
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Il deschid ei in 3 luni....
Ca nu esti tu singuru care depui TICKET.....NU?

#28
Ash_Vampire

Ash_Vampire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 19.09.2013
Ca tot vbim de UPC, cum il platesc pe net? Mentionez ca nu am cont la transilvania ci la BRD!

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Ai internet banking? Eu asa platesc de vreo 4 ani, prin ING. Dar evident poti de la multe alte banci, insa de la BRD probabil ai comision la plata. La BT, ING si Raiffeisen nu ai comision daca platesti online, la restul probabil ai ceva.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBodCasa, on 20 septembrie 2013 - 11:03, said:

Cica UPC-ul vine in forta....
RCS-RDS, la servicul deranjamente sunt varza!
Se strica internetu, ii suni vin si il "executa" pe vecinu ca sa iti mearga tie, suna vecinu, te executa pe tine sa ii mearga lui......si tot asa!
Futui, RDS are țeavă pentru toți vecinii, nu mai veniți cu basme din astea.
Upc e un rahat, am fost abonat la ei încă de când aveau abonamente sub 1 mbit. Pe vremea aia mergeau bine, pănă au mărit și răsmărit viteza de n-o mai mers mai deloc. Și telefonia lor e tot un rahat.

Edited by benis, 21 September 2013 - 14:17.


#31
Ash_Vampire

Ash_Vampire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 19.09.2013

View Postutopium, on 21 septembrie 2013 - 14:08, said:

Ai internet banking? Eu asa platesc de vreo 4 ani, prin ING. Dar evident poti de la multe alte banci, insa de la BRD probabil ai comision la plata. La BT, ING si Raiffeisen nu ai comision daca platesti online, la restul probabil ai ceva.
iddea e ca la BRD au o lista predefinita cu fimrele sau furnizorii de servicii la care poti plati online prin net banking si UPC nu se regaseste in lisa lor. Voi in treba la sediul lor, ma gandeam ca poate apare o solutie de la cineva de pe forum.
Ms!

#32
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu am lucrat doar cu RDS. Singura nemultumire o am cu serviciul de deranjamente. Daca nu merge internetul invariabil imi vor spune ca este problema mea, problema calculatorului meu. Am renuntata sa mai sun la ei. Nu merge netul, astept cuminte si cind isi revine, isi revine.
Aaaaa, iar instalarea (atunci cind m-am mutat) a durat cca 3 saptamini pina a venit echipa. Ma simteam ca in epoca de piatra fara internet si televizor. Am avut serviciul de telefonie inclus, insa nu mi-au dat aparat pentru ca nu aveau pe stoc. A trebuit sa caut eu aparat la "n" puncte de lucru RDS. Abea in citeva luni am obtinut si telefonul fizic. Nu te mai mira nimic....

#33
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu am Fiberlink 50 de la RDS, Cablu TV de la RDS, si telefon fix.

Am fibra optica trasa pana în scara blocului, nu am avut nici o problema cu internetul.
La telefonul fix cand l-au instalat au venit direct ei cu aparat, nimic de zis, în timp au fost ceva probleme cu fixul am facut reclamatie si au remediat problema.
La cablu, nu stiu de ce îl mai tin dar cred că o sa renut la el ca mai mult mă uit la TV online.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Poate Call Centerul de la Craiova e mai rasarit decat cel de pe Bucuresti (desi pe business la Bucuresti 031 sun), mereu zic sa stau putin ca sa verifice situatia tehnica a numarului de telefon fix sau a internetului, apoi incident de retea, echipament cu pierderi, merg sau nu merg serviciile in zona etc.

Am dat pe Digi Care cand nu mergea nici fixul si am sunat la Call Center cand mergea intr-una din cele 2 locatii. Pe Digi Care mi-au raspuns cu un telefon pe mobil prima oara la 5 minute, recent la 20 de minute.

Apoi sunam la Call Center ca sa inchida sesizarea ca s-a rezolvat, stiau si de cele de pe Digi Care, practic ori baga robotelul uman sesizarea ori o bagi tu direct si el o vede daca se uita pe contul tau.

#35
pompa

pompa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.12.2006

View Postbenis, on 21 septembrie 2013 - 14:16, said:

Futui, RDS are țeavă pentru toți vecinii, nu mai veniți cu basme din astea.
Upc e un rahat, am fost abonat la ei încă de când aveau abonamente sub 1 mbit. Pe vremea aia mergeau bine, pănă au mărit și răsmărit viteza de n-o mai mers mai deloc. Și telefonia lor e tot un rahat.

Da, este adevarat foparte rar au fost probleme la RDS cu televiziunea ,dar de cand a fost cearta cu securistii astia ,mafiotii Voiculescu si care au mai fost ,ne au taiat toate programele Discovery,era si un HBO moca,au bagat numai programe de rahat si in plus multi abonati i -au dat in judecata pentru canalele scoase dar na daca au spate in parlament.

#36
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Foarte nemultumit de serviciul Internet de la UPC, nu ma refer la viteza ci la frecventa cu care se intrerupe. Sunt ferm hotarat sa trec din nou la RDS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate