Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

UPC sau RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
zaddy

zaddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2013
M-am mutat de curand in Bucuresti zona Tineretului si vreau sa va intreb la ce imi recomandati sa ma abonez pentru internet la UPC sau RDS ??
Am mai intrebat cateva persoane si mi-au zis ca trebuie sa ma orientez in functie de zona.. adica in zona X e mai bine la UPC in zona Y e mai bine la RDS.

#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Pai eu zic ca in bucuresti ar merge bine RDS&RCS Si UPC nu stiu ce viteza are! Mai astepta raspunsuri....

#3
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Eu am net la RCS si sunt multumit. Nu stiu cum e la UPC. Dar nu recomand tembeliziunea de la RCS.

#4
zaddy

zaddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2013
Ar mai fi o chestie. Vor fi conectate 3 laptop-uri cum se va descurca internetul atunci?

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Salut,

In Bucuresti, in zona Tineretului nu exista acoperire de la UPC. In zona sunt doar RDS.

Mergi linistit pe RDS, ai viteze de 50 Mbps la 29 de lei si 100 Mbps la 39 de lei. O sa-ti mearga foarte bine.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cica UPC-ul vine in forta....
RCS-RDS, la servicul deranjamente sunt varza!
Se strica internetu, ii suni vin si il "executa" pe vecinu ca sa iti mearga tie, suna vecinu, te executa pe tine sa ii mearga lui......si tot asa!

#7
Ash_Vampire

Ash_Vampire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 19.09.2013
Am fost abonat la amandoua, diferenta constatata de mine este ca la UPC netul si televiziunea iti vin pe cablu coaxial (TV), primesti un router in care intra cablul respectiv si de acolo pleaca cablul utp (pt net). Era bine daca routerul lor avea wireless, nu are! drept urmare daca vrei wireless iti mai cumperi si tu unul si ai 2 routere in casa... cam aiurea! La RDS vine dicet cablul utp... dar iti mai trebuie un cablu pentru TV, deci 2 randuri de gauri prin casa. Vitezele sunt la fel, merge bine netul! Astea sunt constatarile mele, repet! Succes!

P.S.: In caz de prbleme cei de la UPC vin in cateva ore sau a doua zi, cei de la RDS in cateva zile, saptamani, luni...

Edited by Ash_Vampire, 20 September 2013 - 11:08.


#8
zaddy

zaddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2013

View Postcatalinman, on 20 septembrie 2013 - 11:02, said:

Salut,

In Bucuresti, in zona Tineretului nu exista acoperire de la UPC. In zona sunt doar RDS.

Mergi linistit pe RDS, ai viteze de 50 Mbps la 29 de lei si 100 Mbps la 39 de lei. O sa-ti mearga foarte bine.

Deci chiar daca as vrea sa ma abonez la UPC nu pot pentru ca nu au ei acoperire?

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Da. Pe langa RDS in Tineretului nu gasesti decat Romtelecom cu VDSL.

UPC nu au retea in zona Tineretului/Timpuri Noi.

#10
zaddy

zaddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2013
Asta o spui doar pentru ca lucrezi la RDS ??  (am observat ca ai poza cu ei)

#11
GeorgeMo

GeorgeMo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2013
Am Tv si internet de la RDS si sunt multumit, mai ales ca au DIGI Sport, asta in caz ca esti interesat de asa ceva.
Numai bine !!!

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
RCS-RDS, chiar daca este si furnizorul principal si pt. ceilalti, are cele mai proaste servicii catre clientii finali, si la TV  si la net, si la bunul simt al angajatilor.

In primul rand, mai sunt si alti furnizori, UPC, romtelecom, skyinternet.

UPC are TV mai bun, si cu cele mai putine probleme.
La internet ofera 150-200 Mbs
Au si telefonie, ca de altfel si ceilalti, inclusiv cu portare de fix si acces nelimitat.

Romtelecom vine tare pe toate, si de altfel au avut servicii bune deja de multi ani, inclusiv la internet.

Sky internet, iar este foarte OK.

Edited by loock, 20 September 2013 - 11:11.


#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzaddy, on 20 septembrie 2013 - 11:10, said:

Asta o spui doar pentru ca lucrezi la RDS ??  (am observat ca ai poza cu ei)
Pai poti sa verifici singur daca au acoperire sau nu. :D

Suna la UPC (Relatii Clienti) si intreaba daca au acoperire la adresa ta. De asemenea, poti sa dai o comanda si pe site-ul UPC si o sa te contacteze ei inapoi cu raspunsul Ne pare rau, dar la adresa indicate de dumneavoastra nu exista acoperire.

#14
zaddy

zaddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.09.2013
Ok, nu trebuie sa verific neaparat vad ca esti membru de mult timp aici deci presupun ca esti de incredere:)) in fine nu asta conteaza.. pe mine ma interesa strict unde e mai bine sa ma conectez.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAsh_Vampire, on 20 septembrie 2013 - 11:05, said:

Era bine daca routerul lor avea wireless, nu are! drept urmare daca vrei wireless iti mai cumperi si tu unul si ai 2 routere in casa... cam aiurea!
Exista routere wireless la UPC, eu am de exemplu. Cel de la abonamentele ieftine nu e wireless, dar cel de viteze mari e wireless.

#16
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
inainte aveam RDS, acum am UPC undeva prin Dristor-Vitan, ca diferente ce am constatat:

echipamentele UPC net superioare
montajul UPC net superior , cablu, mufe (profi) etc
continut semnal si calitate TV  net  superioare (adica - diferenta sesizabila si pe un tv cu tub ..nu mai zic de fullhd-uri)
internet - putin sub RDS (adica la rds in download aveam 8-10 mega blana, la upc am cam 6-7, dar na , NU am bagat conexiunea de 200 mBps)
*** mie mi-au dat router wireless mare alb cu 2 antenute Tomson parca scrie pe el
cam naspa ca nu ai casierii asa multe ca rds, dar poti plati factura la banca transilvania si la orice pay point pe la buticuri

Edited by virtualx, 20 September 2013 - 11:30.


#17
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
poti lua in calcul linistit si VDS-ul de la RTC.100 mb/s download si 32 Mb/s upload.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am de la RDS, cel de 100 + stick 3G.
Cand pica netul, bag stickul si nu-mi bat capul cu deranjamentele :P
Merge mult mai bine decat UPC-ul care il aveam inainte, pe langa asta, sunt singurii care mi-au bagat doar internet :D nu am nevoie de tv si/ sau telefon fix.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate