Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Diferente intre feronerie si geamuri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Salutare!
De curand am pimit oferta de la 2 distribuitori Gelana dar intre ei, difera feroneria si geamurile, iar preturile sunt asemanatoare.
Mai exact avem profil 5 camere alb, Gealan, feronerie Active Pilot la primii si Roto NT la ceilalti, geam Pilkington la primii si Saint Gobain la ceilalti.
Primii imi ofera 5 ani garantie la sticla si feronerie iar ceilalti imi ofera 12 ani garantie.

Intrebari:
1.ce ar trebui sa-i mai intreb sau sa stiu in momentul in care iau decizia?
2.faptul ca se lucreaza cu tipuri diferite de feronerie ma face sa ma gandesc la faptul ca feroneria si sticla o pun ei si tamplaria o iau de la Gealan, ceea ce nu-mi inspira incredere; voi ce spuneti?

Mai oferte de la Aplast, Qfort si FarEst.
Aplast -  dupa ce am citit pe forum ca au fost probleme cu geamurile sparte, montaje proaste, comenzi incurcate si alte tampenii, i-am exclus de tot
QFort - Scumpi pentru bugetul meu - am lucrat cu ei acum 2 ani pentru apartament - am fost foarte multumit.
FarEst - nu-mi inspiar incredere si oricum au fost scumpi in comparatie cu Aplast si Gealan.

Zilele astea voi mai merge si in magazine mai mici, sa mai caut oferte dar vreau sa ma lamuresc cu privire la feronerie si geamuri.

Tamplaria se schimba la o garsoniera situata la ultimul etaj (9) si am de schimbat la balcon - care e de tip logie si partea de jos este zid, la camera care da in balcon - geam + usa si la bucatarie.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Garanția de 12 ani e o poveste frumoasă ce ține de strategia de marketing. Întreabă la Roto ce garanție oferă ei la feronerie și vei afla astfel garanția reală. Crezi că aduce cineva de acasă feronerie, în caz că se strică în această perioadă?

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca stai la etajul 9 inseamna ca ai nevoie de geamuri/feronerie de calitate !Aplast = calitate slaba ;Qfort = calitate medie ; Far Est = nu mai sunt seriosi !
Importanta nu este firma de la care cumperi !Importante sunt "materialele":
- geamurile sa fie produse de Saint Gobain/etc.
- tamplaria sa fie Trocal/Veka/Salamander cu minim 5 camere reale
- feronerie Roto sau Siegenia
- tratamente gen Low E sau 4 seasons
- montajul conteaza foarte mult
Daca doresti caldura iarna/racoare vara si rezistenta in timp nu face restrictii la buget pentru ca este o investitie pentru "multi ani"
Spor!!!

#4
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Si atunci geamurile Pilkington (din astea am si la masina Posted Image ) nu sunt ok dpdv calitativ? Iar feroneria Active pilot, asisederea?

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
http://forum.softped.../page__st__1332

#6
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Aplast poate fi o variant buna, depinde de cel care va vinde ferestrele Aplast, de fapt  ceea ce exista pe forumuri este in mare masura tot datorita celor care vand, asta nu inseamna ca Aplast este un ingeras nevinovat.

 FAP, on 20 septembrie 2013 - 10:15, said:

Daca stai la etajul 9 inseamna ca ai nevoie de geamuri/feronerie de calitate !Aplast = calitate slaba ;Qfort = calitate medie ; Far Est = nu mai sunt seriosi !
Importanta nu este firma de la care cumperi !Importante sunt "materialele":
- geamurile sa fie produse de Saint Gobain/etc.
- tamplaria sa fie Trocal/Veka/Salamander cu minim 5 camere reale
- feronerie Roto sau Siegenia
- tratamente gen Low E sau 4 seasons
- montajul conteaza foarte mult
Daca doresti caldura iarna/racoare vara si rezistenta in timp nu face restrictii la buget pentru ca este o investitie pentru "multi ani"
Spor!!!
Tu esti bine?, cu caputu, esti bine?, un control ceva?, psiho etc.?

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 22 September 2013 - 15:12.


#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Dorel-TheSkillMaster, on 22 septembrie 2013 - 15:20, said:

Aplast poate fi o variant buna, depinde de cel care va vinde ferestrele Aplast, de fapt  ceea ce exista pe forumuri este in mare masura tot datorita celor care vand, asta nu inseamna ca Aplast este un ingeras nevinovat.


Tu esti bine?, cu caputu, esti bine?, un control ceva?, psiho etc.?
Invata sa scrii,invata sa te exprimi si sa oferi argumente pentru afirmatiile tale!In rest .................PA!Posted Image

Edited by FAP, 22 September 2013 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate