Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr
 Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...

Siguranta pe stalp care pica rela...

Amenda neplatita in Grecia venita acasa in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

maul

maul

Member

• Grup: Members
Salut,

stiti pe cineva caruia i-a venit acasa in Romania sa plateasca o amenda neachitata in Grecia?

Am citit si eu pe internet despre proiectul cu amenzile din statele UE dar as dori date concrete daca cineva chiar a primit de la circa financiara citatie de plata pt amenda Grecia.

Merci

pui

pui

Active Member

Concret nu ştiu pe nimeni, însă vorbe am mai auzit şi eu...

Prien

Prien

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu stiu pe cineva din "fabrica" mea care, acum cativa ani, a uitat sa platesca nu mai stiu ce taxa de autostrada in Belgia sau Olanda.
Camera respectiva i-a facut cate o poza lui si a masini, care era evident inchiriata pe numele intitutie unde lucreaza.
Asa ca a fost gasit si somat sa platesca amenda...
Deci tehnic se poate si practic se aplica.
Concluzia mea e clara. Dar matale fa cum doresti.
Daca nu vrei sa platesti, cand o sa mai ajungi prin tara respectiva, sa nu va mirati.

edbica2000

edbica2000

Member

pt moment, pt Grecia nu exista implementat sistemul

pauli-marco

pauli-marco

Junior Member

da,amenda de viteza neplatita in italia platita in romania acu 2 luni in urma...si se vor plati de acum in colo cand mergi la primarie sa-ti platesti taxele

dorianakis

dorianakis

New Member

salutari
Am mers pe la greci pe autostrada cu 150-160 Km/h prin dreptul camerelor de supraveghere de pe autostrada (chiar daca am vazut semnele care ma avertizau ca sunt camere, eu am crezut ca nu am voie sa filmez sau fotografiez !!!).
Chestia asta s-a intamplat pe la inceputul lui septembrie 2013. Acu' stau cu morcovu' asteptand amenda sa soseasca.
Intrebarea este... dupa cat timp apar respectivele amenzi ? Cat mai stau stresat ?
Sau mai clar... este careva care a primit acasa amenda pentru depasire de viteza?
Cam cat este amenda, si ce se intampla daca nu o platesc ?

dl_dr25

dl_dr25

Active Member

View Postdorianakis, on 20 noiembrie 2013 - 11:57, said:

salutari
Am mers pe la greci pe autostrada cu 150-160 Km/h prin dreptul camerelor de supraveghere de pe autostrada (chiar daca am vazut semnele care ma avertizau ca sunt camere, eu am crezut ca nu am voie sa filmez sau fotografiez !!!).
Chestia asta s-a intamplat pe la inceputul lui septembrie 2013. Acu' stau cu morcovu' asteptand amenda sa soseasca.
Intrebarea este... dupa cat timp apar respectivele amenzi ? Cat mai stau stresat ?
Sau mai clar... este careva care a primit acasa amenda pentru depasire de viteza?
la mine a fost la inceputul lui iunie si nu a venit nimic ( la noi am fost trei masini ), asa ca in luna asta fiind eu stau cam linistit :))

gabian22

gabian22

Senior Member

1: Nu cred ca vei primi amenda acasa
2: Presupunanda prin absurd ca vei primi, daca nu o platesti o sa-ti confiste boii de la bicicleta. Problema se pune daca mai intri cu masina in tara respectiva (general vorbind)?? Posted Image
3: Grecii nu mergeau si mai tare decat tine? In cazul meu mergeau, astfel ca nu stiam daca incalc legea sau sunt fraier ca nu-i dau mai tare Posted Image

dl_dr25

dl_dr25

Active Member

1. dupa atata timp greu de primit dar nu imposibil
2. iti trimite amenda prin financiar
3. la mine mai mult noi decat ei
ps: ca sa iti faci o ideie cum am mers, in Varna am fost oprit de pol. pe limitare de 40 km/ h cu 130km/ h ( pe la 3 dimineata, era liber) :)) nu scuza inconstienta dar aici incercam sa spunem fapte reale si experiente.
la noi un proces verbal se poate trimite pana in 6 luni( daca imi aduc aminte bine), acum depinde de ce legi au.

gabian22

gabian22

Senior Member

pe limitare de 40 km/ h cu 130km/ h......... te-au oprit la intoarcere? Posted Image

Eu pe autostrada in Grecia am mers tot cu 150-160 precum colegul dorianakis.

What

What

Junior Member

Am avut amenda lipita pe parbriz, 90 euro pentru parcare pe trecerea de pietoni, in 2007.
N-a venit nici acum.

gigi.ionescu

gigi.ionescu

Junior Member

salutari
O amenda data in septembrie 2012, in Atena pt depasirea timpului de stationare pe o strada ce era organizata ca parcare, in valoare de 60 euro, mi-a venit sa o platesc fix dupa un an. Adica incdputul lunii octombrie 2013. Nu au fost cal ulate

dl_dr25

dl_dr25

Active Member

ufff se mareste timpul de asteptare :)) nasoala treaba

michirec

michirec

Junior Member

Amenda de parcare Salonic 60 euro in 2012, n-a venit nici acum nimic....sa nu vorbesc intrun ceas rau   :)

edbica2000

edbica2000

Member

@gigi: esti primul pe care-l aud ca i-a venit in Romania o amenda luata in Grecia !!!!! Ai vrut sa mai zici ceva..."Nu au fost cal ulate"...adica ?

MrNiceGuy

MrNiceGuy

Active Member

Daca nu sunteti in stare sa respectati niste reguli de cele mai multe ori elementare, atunci stati si strangeti din fund. Nu cred ca daca mergi cu 150 - 160 km/h pe autostrada (oriunde in Europa, exceptie facand Germania ) te poti gandi ca mergi legal. Cel mai bine e sa va informati despre legi inainte de a parasi tara.
Sa aveti grija cu parcarea in zonele interzise, eu personal am vazut in Salonic cum pe un bulevard au luat numerele de inmatriculare de la masinile parcate ilegal pe margine (si erau zeci de masini), lasandu-le o instiintare (cred) pe parbriz.

gigi.ionescu

gigi.ionescu

Junior Member

View Postedbica2000, on 15 ianuarie 2014 - 21:28, said:

@gigi: esti primul pe care-l aud ca i-a venit in Romania o amenda luata in Grecia !!!!! Ai vrut sa mai zici ceva..."Nu au fost cal ulate"...adica ?
Am mai vrut sa scriu ca nu au fost calculate alte majorari/intarzieri

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

În Românica, pentru amenzi nu se calculează majorări şi nici penalităţi de întârziere, nefiind debite planificate. Banii proveniţi din amenzi sunt o parte din aşa numitele "Venituri extrabugetare".
Se pare că aşa e peste tot în lume, iar ce spui tu pare să fie numai o confirmare a ideii. Adică, se pare că este logic să nu se calculeze majorări la amenzi.

Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate