Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Fundatie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
s-au strans toti consructorii la dat sfaturi.

p.s. zii dirigintelui ca casa sa fie facuta ca in documentatie si nu cum i se scoala lui. daca este ceva ce trebuie modificat sa discute cu proiectantul si basta.

View Postlacusta75, on 19 septembrie 2013 - 12:36, said:

5. nu mai erau atat de importante dar au fost verificate de structurist.

daca nu erau importante inseamna ca ai dat bani. inainte de turnarea betonului constructia este inspectata de inspectori si ei pun semnatura ca se poate de turnat. am facut si eu 3 case. d-p-e, d-p-m si d-p-2e si stiu bine ca e mai "usor" sa respecti legile decat  sa dai spaga sau atentii.

#20
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
...restul era structura de lemn.

#21
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Asa cum am promis revin cu planul de fundatie.

Attached Files


Edited by gafyb, 20 September 2013 - 06:29.


#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Camerele alea 2 au fundatie la 1.75 conform planului, insa nu s-a mai obosit sa faca fundatia pentru stalpii acoperisului de la carport, nici ceva pentru terasa...
In ce directie e panta?

#23
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 13.02.2006
Planul de fundatii e cam "gresit".
Nexam fundatie pentru terasa(macar un 80 cm adincime) si, asa cum a remarcat si @oxygen1234, nexam fundatia pentru stalpii acoperisului de la carport.
PS Trecerile prin fundatii pentru instalatii(apa-canal, etc) sunt figurate pe undeva?

#24
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Probabil ca valea e spre carport, altfel nu avea sens sa faca fundatia mai adanca... dar nu inteleg, dealul e spre sufragerie, sa intre viitura in direct la televizor? Fundatia pare facuta doar pentru PAC, oare exista structura si pentru restul - stalpi, planseu, acoperis? Ca de instalatii ce sa mai vorbim.

Edited by Oxigen1234, 20 September 2013 - 10:37.


#25
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 13.02.2006
Pai daca luni se apuca de sapatura, ce si cum sapa "Dorel"?
Sau ne scarpinam dupa ceafa si stabilim "Aici facem fundatie, aici, nu".
@gafyb, eu zic sa mai amani inceperea lucrarilor si pune-ti planurile la punct.
Dirigintele ala ce face, nu are nicio implicatie?

#26
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Pai sa o luam pe rand:
panta incepe din fata casei (unde , ca si incaperi, se afla: bucataria, holul si spalatoria si carportul) si se continua pe lungimea de 12m spre spatele casei rezultand o diferenta de nivel de 1.30 m.
Casa in proiectul arhitectei ar trebui sa aiba o elevatie de 60 cm iar cf. topometristului pe lungimea a 12 m in spatele casei ar fi fost o diferenta de 70 cm., deci un total de 1.30.
Acum totalul va fi de 1.3+.6=1.8m!!!!

Valea e spre dormitor
Nu am vazut planuri pentru acoperis sau stalpi.....
Inteleg ca planul de fundatii e cam varza, nu?

#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 13.02.2006
Un plan de casa trebuie studiat in ansamblu, nu pe bucatele, pt a se putea face observatiile necesare, corectia eventualelor neconcordante, corelarea sanitare-electrice, etc.
Deci, vorbeste cu proiectantul sa-ti dea TOATE planurile DDE, ia-l pe onor diriginte sa le verifice si apoi apuca-te de treba.
Apropos, el nu a vazut problemele semnalate de noi?
Daca nu, pune-l pe liber(ca si pe constructor, asta e sfatul nostru)
Ca totusi sunt bani multi in joc.
Am mai avut eu situatii cand vroia unu sa-i mut TOATA fundatia ca nu ii mai intra piscina.

#28
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pare un proiect facut in graba, sunt anumite cazuri in care topometristul nu iese, mai ales daca el a facut parcelarea initiala, Cota de fundare in principiu e ok, in zona de vest cota de inghet e undeva la 80 cm, iar fundatiile de fac la -100 cm.  Dormitorul mi se pare cam mic,  Din ce vad eu cam tot planul a fost bandit pentru ceva  teren drept, Constructorul nu stiu ce sa zic, ei incearca sa faca mult si repede, Prea repede vrea lumea sa construiasca, asta cred ca e principala problema nu are loc din ce remarc eu niciodata o analiza cost financiar / nevoi personale. Toul de rezuma vreau o casa si cand pot turna fundatia . Partea de rezistenta  din dosarul tau ar trebui sa contina, plan fundatie, detalii fundatie, plan cofraj fundatie, dtalii saburi, grinzi , si in functie de tavan , plan armare, plan centuri parter,  , detalii , plan sarpanta.
Cand se ajunge la fundatie vorbim deja de niste pasi care trebuie trecuti inclusiv autorizatia

#29
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu zic ca arhitecta a inteles panta exact pe dos - nu ar avea altfel sens fundatii de 1.30 la sufragerie si 1.70 la anexele de la carport...

Din pacate trebuie refecut tot planul de rezistenta.

Cel mai trist ar fi sa nu existe DDE, sa fie considerat proiectul terminat la PAC...

P.S. Dormitorul e OK ca marime, patul va veni cu tablia spre sufragerie. Prost e pusa usa la dormitor, te scoli si treci in chiloti pe hol sa ajungi in dressing sa iei pantaloni? Sau dressingul va fi combinat cu dulapuri in dormitor?
Sigur o casa asa de mare e bine sa aiba un singur dormitor???

Edited by Oxigen1234, 20 September 2013 - 16:25.


#30
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare tuturor!

In wk-end nu am avut cum sa intru pe forum dar in schimb am "fructificat" timpul discutand cu mai multe persoane implicate. S-au discutat deiverse solutii constructive....
Ultima idee care mi-a venit ar fi sa coboram cu casa aproximativ un metru si sa nivelam terenul. In felul asta nici constructorul nu poate sa spuna ca nu face fundatii ca lumea sub anexe (ca pana la urma mi-a spus ca le face dar mai mici acolo Posted Image ) si pe de alta parte l-am facut sa recunoasca ca acolo se rupe casa la un cutremur.
Asa, daca s-ar nivela terenul se poate turna fundatia egala de 1.2 peste tot, cu aceeasi elevatie de 60 cm
Ce ziceti? Oricum terenul acum e teresat natural. El coboara pana unde va fi casa cu aproape 1 metru |(80 cm de fapt)- pe o lungime de 10 m (deci de la drum la casa am o diferenta naturala de nivel de 80 cm pe o distanta de 10 m). Pamantul excavat cred ca poate fi folosit la umplere iar daca se constatata ca nu se poate (desi e pamant argilos iar panza freatica s-a gasit la o adancime de 17 m.) ar putea fi imprastiat pe suprafata curtii sau dus in alta parte.
Posted Image

#31
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Trebuie verificat daca prin schimbarea pozitiei casei raman retragerile legale.
Nivelarea nu cred ca e OK, pamantul adus in plus nu are compozitia si rezistenta necesara.

#32
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Nu spatiul din jur e problema (fiind in medie de 10m pe fiecare latura).

Ideea e ca nu vreau sa aduc pamant in plus! Eu vreau sa sap - sa scot pamant ca sa execut nivelarea. Pamantul scos se poate compacta prin alta parti ale curtii

Edited by gafyb, 23 September 2013 - 10:00.


#33
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca se poate prin scoatere pamant pare fezabil, dar tot trebuie verificat cu cel care a facut studiul geotehnic daca straturile mai adanci nu au probleme.
Oricum trebuie refacut proiectul de rezistenta cu structuristul macar pentru stalpi, si mai ales e obligatoriu (ca vin de la ISC sa verifice) ce e in documentatie sa fie si pe teren - deci alta stampila si alta verificare la verificator dupa aia. Nu acceptati modificarile decat recalculate de structurist si verificate de un verificator autorizat. Nu ar trebui sa dureze decat cateva zile.

Edited by Oxigen1234, 23 September 2013 - 12:20.


#34
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Multumesc
Acum sa vedem ce vom putea face

#35
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu e cazul de excavari de teren si umpleri pentru a deveni ceva in panata drept. Prima problema e o casa parter intr-o zona in panta, fundatia trebuie segmentata si facuta in trepte in asa fel incat adancimea in sant  in punctele minime sa atinga 1 metru + elevatie. Vorbind de zona de in panta ( munte) sa afli cam cat e stratul de zapada pe timp de iarna. Pentru ceva in panta nu  inteleg de ce nu ai facut asa ceva http://www.arhiforum...mporan-la-vlaha, in ultima poza e o sectiune a constructiei., tot sunt de parere ca se putea lucra un pic mai mult la impartire

#36
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Da, ai perfecta dreptate: stiu ca se putea lucra un pic mai mult la impartire pe de o parte si stiu ca nu trebuie excavat pamantul pe de alta parte. Sunt atatea case construite pe pante fara a nivela terenul. Stiu ca sunt si alte solutii constructive. Am ales varianta cu excavarea pentru ca nu am vrut sa schimb arhitectura casei acum dupa ce am obtinut toate autorizatiile inclusiv autorizatia de constructie. Nu am vrut sa o iau de la capat cu topometrist, structurist, arhitecta, taxe pt. autorizatia de constructie (mai ales ca pe toate le-am luat la urgenta si am platit suplimentar pentru ele).
In privinta impartirii........ e o poveste lunga si cu cantec! Arhitecta noastra probabil nu terminase de mult facultatea, nu avea experienta (aproape deloc dupa parerea mea) nu avea simt artistic si practic. So, ne-a prezentat un proiect de mi s-a facut rau cand l-am vazut iar pe fata ei se citea mandrie pentru "copilasul" ei. Nu am vrut eu o anumita impartire. Eu am vrut musai anumite camere pentru anumite functionalitati.
Am vrut numai parter (o pivnita nu ar strica dar probabil ulterior facem noi un beci pe undeva), am vrut bucataria comuna cu livingul, am vrut un dressing langa dormitor, o biblioteca/birou, spalator, o camera care ori va fi un al doilea dormitor ori va fi o camera pentru gimnastica, o camara si o magazie. Aaaa si am vrut si o terasa cu acces din living si o veranda in fata casei pentru baut cafeaua in diminetile insorite unde sa poti admira florile din fata casei.
Nu prea ma interesa cum le aseza. Ca si dimensiuni nu foarte mari dar nici cutii de chibrituri. Cam asta ar fi.
Pentru ca arhitecta a pus baia in living si spalatorul in mijlocul casei, terasa de 9 mp si veranda cu o mie de arcade astfel incat totul arata ca o caricatura proasta a unei case boieresti, a trebuit sa vad cum am sa pun camerele.
Nu am facut in viata mea arhitectura si nici nu am avut tangente cu ea. Nu ma pricep dar stiu cand nu-mi place ceva!
Asta e

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate