Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Antena yagi cu placuta SWA 9999

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Daca am o antena yagi si ii pun o placuta SWA 9999 si cu un alimentator de 9 volti, as prinde mai bine posturile tv?
In prezent am o antena tip  plasa si prind destul de rau cu ea.
Sau ce alta antena as putea sa construiesc si sa ii pun o placuta SWA sa prind mai bine..

Edited by NexT20, 18 September 2013 - 16:31.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In ce zona te afli si ce vrei sa receptionezi mai exact ?

Decat un amplificator prost mai bine o antena bine facuta si un cablu de buna calitate.

#3
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostNexT20, on 18 septembrie 2013 - 16:30, said:

Daca am o antena yagi si ii pun o placuta SWA 9999 si cu un alimentator de 9 volti, as prinde mai bine posturile tv?
In prezent am o antena tip  plasa si prind destul de rau cu ea.
Sau ce alta antena as putea sa construiesc si sa ii pun o placuta SWA sa prind mai bine..

Antena "plasa" pe care o aveti este o antena de banda larga. Are 4 dipoli sinfazati (legati "in paralel" - ca sa nu intram in discutii savante), si va permite receptionarea programelor FIF-UIF. Caracteristica de directivitate destul de scazuta (asta e de bine) permite o orientare nu foarte precisa spre emitatorul TV, astfel incat puteti receptiona in conditii acceptabile mai multe posturi (programe) care sunt dispuse cat de cat apropiat in unghi solid.
Daca folositi o antena Yagi - nu o sa mai aveti avantajele lipsei de directivitate, dar datorita castigului mai mare al acesteia veti avea un semnal mai bun. Mai bun pentru un canal (grup de 3-4 canale alaturate). Teoretic. Pentru ca practic, daca nu e realizata perfect, rezultatele vor fi dezamagitoare.
In plus, antena Yagi este o antena acordata, are castig maxim in canalul in care a fost proiectata.
In afara de asta, cum statiile tv nu sunt dispuse in acelasi punct, o sa fiti nevoit sa o tot rasuciti, pentru fiecare program, mai ales daca are numar mare de elementi (adica peste 5).
Si, in plus, daca e de FIF, in UIF va merge ca vai de lume, si invers.

View Postatupi, on 18 septembrie 2013 - 17:06, said:

In ce zona te afli si ce vrei sa receptionezi mai exact ?

Decat un amplificator prost mai bine o antena bine facuta si un cablu de buna calitate.

Corect, adica "cel mai bun amplificator este antena" - lucru stiut si ras-verificat pe vremea lui Ceasca, pe cand era sport national "sa prinzi sarbii". Sau, ma rog, bulgarii.

#4
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Pai stau cam la 20 de kilometri de releu ..
Problema e ca, am un deal destul de mare in fata...

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Distanta e mica dar obstacolul e problema.
O antena cu multi elementi Yagi pe canalul in cauza.

#6
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostNexT20, on 18 septembrie 2013 - 17:10, said:

Pai stau cam la 20 de kilometri de releu ..
Problema e ca, am un deal destul de mare in fata...

Nasoooool. Chiar nasol. Putina rabdare, in un an si jumatate se va trece pe digital (DVBT). Cica or sa fie 15 programe in pachetul de baza. In abonamentul ala de-l platim acum de prosti.

View Postneagu_laurentiu, on 18 septembrie 2013 - 17:17, said:

Distanta e mica dar obstacolul e problema.
O antena cu multi elementi Yagi pe canalul in cauza.

Mda, dar oricum va prinde o reflectata, sau o unda imprastiata prin "efect de creasta".

#7
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012

View Postneagu_laurentiu, on 18 septembrie 2013 - 17:17, said:

Distanta e mica dar obstacolul e problema.
O antena cu multi elementi Yagi pe canalul in cauza.
Pai daca e dealul in fata, cu yagi si mai multe elementi as putea sa prin mai bine?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTinMan, on 18 septembrie 2013 - 17:19, said:

Putina rabdare, in un an si jumatate se va trece pe digital (DVBT).
Nu se schimba releul, tot aceeasi problema o va avea.

View PostNexT20, on 18 septembrie 2013 - 17:23, said:

Pai daca e dealul in fata, cu yagi si mai multe elementi as putea sa prin mai bine?
O antena cu cat mai multi elementi "amplifica" cel mai bine si trebuie vazut daca poate scoate ceva din semnalul existent, grantii nu exista daca nu e semnal suficient. Sau chiar cuplata cu un amplificator, dar nu SWA care e doar cu titlul de amplificator.

Edited by neagu_laurentiu, 18 September 2013 - 17:27.


#9
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postneagu_laurentiu, on 18 septembrie 2013 - 17:25, said:

Nu se schimba releul, tot aceeasi problema o va avea.


O antena cu cat mai multi elementi "amplifica" cel mai bine si trebuie vazut daca poate scoate ceva din semnalul existent, grantii nu exista daca nu e semnal suficient. Sau chiar cuplata cu un amplificator, dar nu SWA care e doar cu titlul de amplificator.

Corect, nu se schimba releul, dar calitatea semnalului va fi mult mai buna. Si, in plus, ma refeream la faptul ca fiind transmise mai multe programe in acelasi pachet digital, nu va trebui sa invarta toata ziua de antena. Iar SWA, totusi amplifica. Putin, dar amplifica liniar (mai mult sau mai putin) si, in plus in toata gama FIF-UIF. Tocmai pentru ca e de banda larga nu poate amplifica mai mult fara riscul intrarii in oscilatie.

#10
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Mai demult, am facut o antena din cupru, un cerc nu chiar mare, si cu o bucla, am prins ca si cu antena tip gratar..

Edited by NexT20, 18 September 2013 - 18:09.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai sunt cam la fel. Tu ai nevoie mai mult decat un dipol, ai nevoie si de reflector plus directori.

Edited by neagu_laurentiu, 18 September 2013 - 18:15.


#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Next20 eu stau in bucuresti in zona subelevata. pe casa sunt exact la nivelul strazilor din regiunea buna, Ca sa prind bine bulgarii de pe canal 39 am incercat vreo 4 antene, de la gratar la antenele cu 4 elementi simetrizate  pana am ajuns la antena veche directiva de 12 elementi facuta de icret nu am terminat balciul. Am incercat de fiecare data amplificatorul turcesc telecanak+ dar am incercat o singura data SVA9999 si tin sa spun ca a mers satisfacator cu cei 2 tranzistori care ii detine aceasta placuta. Imaginea era color si cu nitei puricei deci pot sa spun ca iti recomand si tie sa incerci ca o sa mearga ok.
La digital vreau sa spun ca obstacolele sunt putin problematice si mai ales reflexiile ca semnalul e diferit fata de cel analogic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate