Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Problema calcai

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salut,

Cu o intrebare pana ajung la medic, daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva. Am calcat stranmb si am facut cred entorsa ... Nu am mers de la inceput la medic, asta se intampla in decurs de o zi. Cand am vazut ca nu imi revin, si se umfla piciorul ( m-am gandit ca e entorsa ), am mers la urgente.
La urgente mi s-a facut radiografie, mi s-a spus ca ar fi desprinse ligamentele. Mi s-a facut o injectie in burta ... dupa care mi s-a facut rau :D . Mi s-a recomandat ghips 14 zile sau 21 .. nu mai tin minte, sau orteza. Am preferat orteza si din cauza serviciului. Am pus si varza, doftoria batraneasca pt a se retrage umflatura.
In fine, cam in 5-7 zile mi-am revenit. Dupa o perioada de pauza, cam 2 luni sa zic asa... pauza de la activitatile sportive, am revenit la kickbox si alergare. Dupa fiecare alergare sau antrenament, a doua zi cand ma dau jos din pat nu pot calca pe calcaiul de la piciorul "cu problema ligamentelor" ( e o durere puternica, dar cumva in surdina ).Cam in 15- minute, incep " sa imi revin", si sa pot calca cat de cat. Aceasta durere persista si pe parcusul zilei, dar mai putin, banui ca se "obisnuieste piciorul".
S-a mai confruntat cineva cu astfel de problema, stiti cum s-ar rezolva ? Nu prea as vrea sa iau pauza de la antrenamente ... dar daca va trebui, pana la urma, asta e.
Multumesc

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
La fel aveam si eu probleme.
Am avut cateva accidentari la fotbal si la fel pateam si eu dimineata.
Mie mi-a trecut destul de repede, probabil ca nu a fost la fel de grav.
Cand ma loveam tineam mult timp gheata si comprese, ma dadeam cu creme(de obicei diclofenac gel) si luam nurofen forte.

Edited by eug3n92, 18 September 2013 - 15:21.


#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ti s-a recomandat ghips si tu te-ai apucat de sport fara sa iti tratezi cum trebuie problema...

#4
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Durerea este la calcai, iar in timpul antrenamentului sau al alergatului ma simt ok, nu doare deloc. Dupa e cam nasol. Daca iau pauza 3-4 zile sa spunem, nu mai doare, sau uit eu ...
Multumesc eug3n92.

#5
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
O problema cu ligamentele am avut la mana. Am tratat-o doar cu repaus relativ (cat s-a putut). Dupa ani, inca revine sporadic o durere usoara, la inceput de efort, mai ales cand e frig. Nu cred ca voi scapa vreodata, iar la batranete s-ar putea accentua, fara sa devina critica.
Durerile reclamate de initiator se atenueaza datorita incalzirii, dar problema nu se rezolva astfel, iar medicamentele mentionate ar fi doar un paleativ. Exceptie face cazul unei inflamatii (a unui nerv), care se poate trata cu anti-inflamator, evitand pozitia dureroasa. Totusi, daca ar fi o inflamatie a unui nerv, nu ar ceda in regim de efort.
Ar putea avea legatura cu entorsa, durerea resimtindu-se ca "reflex" (creierul crede ca doare in alta parte, e ceva obisnuit). Daca nu are legatura, ar putea fi rezultatul unei hipocalcemii sau al unui accident neobservat, pe fondul reluarii antrenamentului dupa o intrerupere.
Se mai poate ca urmarile desprinderii de ligamente sa fi determinat o jena inconstienta sau o disfunctionalitate imperceptibila, cauzand o schimbare a modului de a calca.
Ar putea fi si o reactie reumatica, urmare a purtarii ortezei (calcai decupat? fara ciorap?).
Vizita la un medic e obligatorie, pregatit cu cat mai multe detalii despre orice ar putea avea legatura, dar si inarmat cu ceva cunostinte, pentru a reactiona la indicatiile primite.

#6
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Multumesc moftware, un raspuns frumos coerent. Nu stiu ce sa zic daca e de la entorsa, sau e o durere "reflex", chestia e ca ma doare intr-un punct, si cand apas, imi sare caciula :D. Cred ca ai dreptate cu incalzirea zonei. De mers oricum vreau sa merg la medic, dupa cum am scris si la inceputul postului.
Am sa iau in considerare toate variantele scise de tine, pentru a fi pregatit la medic. Voi scrie si dupa ce revin de la medic ( sper sa ajung sapt viitoare la ortoped ), poate ajut si altii cu o astfel de problema.
Multam inca odata de raspuns.
Spor

#7
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008
Pentru initiator - seamana a fasciita plantara. Cauta si tu tratamentul (complex) pe internet : stretching, incalzire si cool-down corecte, talonete, incaltari, antiinflamatorii, etc

#8
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Multumesc dan4orto, am citit despre fasceita plantara si se pupa izbitor. Am biletul de trimitere si voi merge la ortoped sapt viitoare sa vad ce spune si el.

Spor!

#9
andreea0408

andreea0408

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.04.2008
In cazul in care ati avut dureri calcaie, care a fost diagnosticul si tratamentul ?
Ceva experiente cu ESWT (terapie unde soc) ? A dat rezultate tratamentul ?

#10
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.09.2005
Era frumos daca "tatic_distrat" ne spunea si rezultatul dupa vizita la medic...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate