Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

LG G Pad 8.3

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#181
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Pe mine m-a notificat ca exista un update available si i-am dat update direct.Nu a fost necesar sa folosesc PC Suite.Sunt curios care sunt diferentele fata de 4.2 , din cate am inteles nu difera prea mult ca interfata , ci doar imbunatateste putin autonomia bateriei si viteza de lucru in unele apps.

#182
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
In seara asta am vazut si eu notificarea de update; l-am instalat.

#183
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Am nevoie de un sfat.Cum pot copia de exemplu o poza sau o melodie din memoria tabletei pe cardul extern atasat ei ?

#184
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005

View Postcesorin, on 12 aprilie 2014 - 20:26, said:

Am nevoie de un sfat.Cum pot copia de exemplu o poza sau o melodie din memoria tabletei pe cardul extern atasat ei ?

Eu folosesc Total Commander  https://play.google.....TotalCommander

#185
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009

View Postballack132006, on 09 aprilie 2014 - 08:43, said:

Buna dimineata. Am si eu o mica nelamurire daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat. As dori sa folosesc si eu internet cu ajutorul cablului OTG si din cate am inteles pentru asta ar trebui sa fac ROOT tabletei. Intrebarea mea ar fi: ce anume as risca daca as face root din punct de vedere al functionalitatii tabletei si mai ales din punct de vedere al garantiei (am tableta de doar 3 luni). In cazul rootari se mai poate reveni la setarile initiale (unroot)? Multumesc
Se poate roota si daca e nevoie de service se poate pune romul stock (fara root) la loc.

Pentru a copia de pe memoria interna pe sd card sau invers, se poate folosi file managerul stock sau es file explorer, total comander, etc.

Edited by pauldemon, 14 April 2014 - 09:08.


#186
vladyi

vladyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2007
Salut!

Cine detine o tableta de genul asta, poate confirma daca are senzor GPS?
M-ar interesa daca se poate folosi cu Google Maps sau cu alte aplicatii de navigatie cu harti offline.

Am vazut pe site-uri diferite informatii contradictorii - ba ca are, ba ca n-are ... nu stiu ce sa cred.
Multumesc!

#187
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Are GPS!

#188
vladyi

vladyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2007
OK, dar GPS-ul poate functiona fara conexiune la internet?
Ca un gps normal?
Adica m-ar interesa daca GPS-ul se poate folosi cu harti offline.

Merci!

#189
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Da , la mine GPS-ul functioneaza fara conexiune la internet.

#190
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Maine imi vand tableta si am pus ochii pe G pad pentru junior.Problema este ca ce am gasit sigilat in bugetul meu nu are garantie.La ce trebuie sa ma uit din punct de vedere al defectelor si functionalitatii ? Care ar fi probleme des intalnite la aceasta tableta ? Cum se descurca la autonomie la utilizare medie ?

Edited by TheOne06, 09 May 2014 - 22:17.


#191
no-limit

no-limit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.12.2007
Ce imi recomandati intre lg g pad si nexus 7 2013? M-ar interesa modelul cel mai performant in jocuri si care are culori cat mai suprasaturate (apropiate de amoledurile samsungului).

#192
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Din cate stiu G-Pad-ul are procesor de generatie mai noua.Alte avantaje ar fi ca are slot de card microSD , asa ca daca te intereseaza jocurile, iti poti pune cate vrei , iar google nexus 7 nu are.Plus ecranul de 8.3" fata de cei doar 7".Nu pare mult dar este o diferenta destul de importanta.Un alt avantaj al G Pad-ului e materialul "premium" (aluminiu pe spate , etc).Nexus-ul mi-a dat senzatia de material "ieftin".

Nexus 7 cred ca are luminozitatea la ecran putin mai buna din cate am auzit (nu stiu sigur).

#193
RatonCarpanos

RatonCarpanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2005
Buna ziua, tuturor. Acum ca unii dintre noi au aceasta tableta, sa trecem la treaba!
Eu am actualizat software-ul la android 4.4.2.
Root-area se face extrem de simplu urmand pasii de la adresa
http://www.lg-phones...4-2-kitkat.html
Suplimentar de ce scrie acolo, trebuie activata optiunea dezvoltator, care se face intrand in meniul 'Despre Tableta' ultimul din lista prezenta la settings.
Acolo se da tap pe Informatii software si apoi pe numar de compilare, de mai multe ori. La un moment dat scrie ca o sa se activeze meniul Optiuni Dezvoltator. Dam tap pana cand se activeaza acest meniu.
Fara a fi conectat nimic pe usb, putem activa depanarea usb, necesara pentru root.
Apoi urmam pasii descrisi in link-ul de mai sus.
Merge foarte repede conectat la pc, prima optiune adica. Nu m-am dumirit la ce este folositor sdk, poate contine unele module necesare, eu am descarcat tot.
De instalat n-am instalat decat driverele "USB Drivers" si apoi am dezarhivat "IOroot25" in folderul unde am descarcat arhiva.
Am copiat "Rootchecker.apk" in tableta, intr-un folder personal, creeat special, si-am instalat apk-ul, pentru verificare root.
Apoi am urmat exact acesti pasi:
        M-am asigurat ca tableta este in USB Debugging mode. Am conectat tableta la PC.
    Am ales optiunea USB mode to Charging only
        Am rulat in Windows scriptul  root.bat (din folderul pe care l-am dezarhivat anterior)
    Dupa ce am confirmat cu enter rularea scriptului mentionat, tableta a boot-at in recovery mode unde am selectat: ‘apply update from adb’ folosind tasta volum si apoi power button.
    Am selectat apoi "boot" folosind tasta volum si apoi power button. Si gata, tableta a boot-at normal.
    Am rulat rootchecker pentru a verifica si am constatat ca este root-ata.

O problema nerezolvata a ramas conectarea modemului MF110 de la RDS la tableta. Am instalat pppwidget de pe googleplay, vede modemul, dupa ce-am facut setarile necesare, dar zice ca nu are drivere. Daca cineva are o rezolvare pentru acest lucru, rog sa posteze.
Multumesc, spor la root.

#194
RatonCarpanos

RatonCarpanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2005
O problemă.
Ledul IR utilizat de tableta pentru funcția de telecomandă, este nefuncțional. Talbleta este de la Altex, am returnat-o pentru remediere, fiind in garantie.
Am verificat funcționarea led-ului cu  aparatul foto de la smartphone și nu dădea niciun semn de viață. La o tabletă identică expusă in magazin, led-ul funcționa.

Am tot vazut intrebari despre gps.
GPS-ul este un receptor asemenea unuia radio, receptioneaza de la sateliti semnale radio, le decodifica si astfel afla numele si pozitia pe cer a fiecarui satelit pe care il poate receptiona.
Apoi functie de aceste date precum si de masurarea timpului cat dureaza transmisia unor "trenuri de unde" de la fiecare satelit, calculeaza distanta intre aparatul gps si satelit.
Obtine astefel coordonatele x si y iar daca prinde mai multi sateliti poate calcula si coordonata inaltime, z. Ca sa poti utiliza aceste coordonate ai evident nevoie de o harta online sau offline si de un program adecvat.
De conexiune gsm sau  wifi ai nevoie pentru o mai rapida dar mai imprecisa pozitionare si daca n-ai program+harta offline.
O zi bună.

Edited by RatonCarpanos, 17 June 2014 - 15:30.


#195
deceneu33

deceneu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2014
la android 4.4 s-a rezolvat cu mutarea aplicatiilor pe card? sau tot la memoria interna ne limitam?Posted Image

#196
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDany noob, on 25 aprilie 2014 - 15:01, said:

Da , la mine GPS-ul functioneaza fara conexiune la internet.

Ce program de navigare utilizezi ?

#197
emiltudo

emiltudo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.12.2007
O intrebare pentru baroni, papiloni, etc {multi si cu nume ciudate mai sunteti}

Chestia despre care se vorbeste aici, se mai da gratuit prin magazine impreuna cu alte obiecte? Daca da, pe unde? Parca as lua si eu una, dupa ce am citit pe aiciişa.

#198
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007
Salutare.

Vreau sa imi iau un Lg GPad si am vazut ca exista si variante cu 4g LTE.
Acum intervine o problema: nu are 2gb ram ci doar 1gb.
N.am reusit sa inteleg de ce varianta wifi are 2gb si cea cu 4g are doar 1gb.
Cam cat s.ar simti diferenta dintre cele 2 si daca aceasta este singura diferenta dintre ele(eu personal atat am observat)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate