Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Usa de exterior casa-vila

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Usa asta e ce casa sau apartament? Cat te-a costat?

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postclaudiu2525, on 21 octombrie 2013 - 13:51, said:

Intr-un final m-am orientat catre o usa metalica placata cu panouri de hdf de la waldeck,.
Sper sa fi facut alegerea corecta.
Am intrat si eu pe site-ul usilor si vad ca ce ai ales e usa de interior. Asa ca incepe de acum sa aduni carpe pentru condens. Sper sa nu ai nevoie dar e bine sa fi prevazator.

Edited by Clovis, 22 October 2013 - 10:30.


#21
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View Postclaudiu2525, on 21 octombrie 2013 - 13:51, said:

Intr-un final m-am orientat catre o usa metalica placata cu panouri de hdf de la waldeck,.
Sper sa fi facut alegerea corecta.

Eu o am de 2ani jumate si e ca noua....Si bate si soarele si ploaia uneori in ea.... Singura chestie daca bate ploaia e posibil sa mai ai nevoie sa-i mai pui o garnitura pentru ca cea cu care vine e cam subtire si se poate strecura apa in casa....

Edited by forbes29, 22 October 2013 - 10:32.


#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postforbes29, on 22 octombrie 2013 - 10:31, said:

Eu o am de 2ani jumate si e ca noua....Si bate si soarele si ploaia uneori in ea.... Singura chestie daca bate ploaia e posibil sa mai ai nevoie sa-i mai pui o garnitura pentru ca cea cu care vine e cam subtire si se poate strecura apa in casa....
Asa e cu usile astea de apartament puse la casa. Si eu am luat teapa cu una de la Maco (2000 ron acum 2 ani). Aia mi-au vandut de apartament  (bine chipurile au pus pe ea folie de exterior) desi eu le cerusem de casa. Si la mine dupa 2 ani arata ca in prima zi cu toate ca iarna sta zapada jumatate de metri pe ea , ploua si bate soarele in ea de o ia naiba. Problema e ca la -15 grade incepe sa faca condens  tocul, asa ca trebuie sa inchid terasa cu termopan. Daca stiam imi bagam un bat in trei litere si luam una de termopan. Astea sunt bune si mai au si modele frumoase.

#23
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

View PostClovis, on 22 octombrie 2013 - 10:21, said:

Am intrat si eu pe site-ul usilor si vad ca ce ai ales e usa de interior. Asa ca incepe de acum sa aduni carpe pentru condens. Sper sa nu ai nevoie dar e bine sa fi prevazator.
Ce am ales eu ,este usa de casa pe pamant,nu stiu la ce te-ai uitat tu.
Daca o sa am nevoie de carpe sa sterg condensul de pe ea,o sa vedem,acum nu stiu.

PS:Apropo,la Maco,doar Nobila,care este de la 4000 ron in sus,este usa de exterior pt. casa,restul sunt de interior.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postclaudiu2525, on 22 octombrie 2013 - 11:45, said:

Ce am ales eu ,este usa de casa pe pamant,nu stiu la ce te-ai uitat tu.
Daca o sa am nevoie de carpe sa sterg condensul de pe ea,o sa vedem,acum nu stiu.

PS:Apropo,la Maco,doar Nobila,care este de la 4000 ron in sus,este usa de exterior pt. casa,restul sunt de interior.
Daca e de casa atunci nu trebuie sa ai probleme cu ea. Poate doar in primul an din cauza apei din sapa.

#25
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View PostClovis, on 22 octombrie 2013 - 10:39, said:

Asa e cu usile astea de apartament puse la casa. Si eu am luat teapa cu una de la Maco (2000 ron acum 2 ani). Aia mi-au vandut de apartament  (bine chipurile au pus pe ea folie de exterior) desi eu le cerusem de casa. Si la mine dupa 2 ani arata ca in prima zi cu toate ca iarna sta zapada jumatate de metri pe ea , ploua si bate soarele in ea de o ia naiba. Problema e ca la -15 grade incepe sa faca condens  tocul, asa ca trebuie sa inchid terasa cu termopan. Daca stiam imi bagam un bat in trei litere si luam una de termopan. Astea sunt bune si mai au si modele frumoase.

Nu stiu la ce te referi. Usile de care vorbeam noi sunt de exterior de casa! Apa a mai intrat din cauza garniturii. USa nu a facut nicodata condens pentru ca e izolata in interior cu vata minerala.

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postforbes29, on 24 octombrie 2013 - 09:24, said:

Nu stiu la ce te referi. Usile de care vorbeam noi sunt de exterior de casa! Apa a mai intrat din cauza garniturii. USa nu a facut nicodata condens pentru ca e izolata in interior cu vata minerala.
Pai nu usa face condens ci tocul daca nu e corespunzator. Eu ma refer la usile de apartament pe care unii le vand ca usi de exterior. Asa am patit eu cu o usa de apartament. Vanzatorii au zis ca se pune doar o folie de exterior pe ea si totul e in regula. Si tocmai ca nu a fost... Am platit in plus pentru folie dar tocul tot face condens pe la -15 grade. Vantul nu bate pe langa ea , apa nu intra , de izolat izoleaza dar...... condenseaza nu mult dar face mici  broboane de apa.

Edited by Clovis, 24 October 2013 - 15:18.


#27
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View PostClovis, on 24 octombrie 2013 - 15:13, said:

Pai nu usa face condens ci tocul daca nu e corespunzator. Eu ma refer la usile de apartament pe care unii le vand ca usi de exterior. Asa am patit eu cu o usa de apartament. Vanzatorii au zis ca se pune doar o folie de exterior pe ea si totul e in regula. Si tocmai ca nu a fost... Am platit in plus pentru folie dar tocul tot face condens pe la -15 grade. Vantul nu bate pe langa ea , apa nu intra , de izolat izoleaza dar...... condenseaza nu mult dar face mici  broboane de apa.

Nasol!

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am schimbat 2 usi de exterior in 5 ani (deci sunt la a 3-a cum ar veni)
concluzia? termopanul e sfant!!!
usile cu tamplarie PVC sunt singurele care asigura o izolare termica/fonica corespunzatoare si rezista la intemperii si razele solare

Edited by Nero-d, 25 October 2013 - 18:39.


#29
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
A venit usa in cele din urma,montajul a fost executat  foarte bine. Pentru moment sunt foarte incantat de alegerea facuta,usa arata foarte bine,as zice ca mai bine decat in showroom,este foarte masiva,aproape 90kg,izoleaza fonic si termic foarte bine ,pe viitor vom vedea.
Cu toata increderea,recomand firma Wa_lde_ck.

Edited by euribiontuL, 10 March 2014 - 09:01.


#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
recomand-o si tu dupa vreo 2-5 ani de stat in soare si ger... :)

#31
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Am spus,pe viitor vom vedea.

#32
tigrul100

tigrul100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2014
Are cineva usa de lemn triplustratificat de la Binfurni?

#33
rafyrrr

rafyrrr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017
Salut .
Vreau sa achizitionez o usa pentru intrarea in casa si sunt intr-o mare dilema  , nu stiu ce sa aleg , usa metalica sau usa din lemn triplustratificat . Ca pret sunt cam pe acolo , dar nu stiu care ar fi cea mai buna alegere referitor la calitate si rezistenta in timp .
Dimensiunile pentru usa de intrare sunt 2280 x 1660 .
Am gasit mai multe variante si anume :
Usa lemn triplustratificat :
1.https://www.tgg.ro/usi-din-stejar-triplustratificat/167-usa-din-stejar-triplustratificat-est-064.html - pret aprox 16.000 lei
Usi metalice :
1.https://grandsecret.ro/usi-de-intrare/Usi-duble-intrare-casa/usa-dubla-de-intrare-modelul-MADRID  - pret aprox. 16.500 lei
2.http://www.maco.ro/usa-metalica-de-siguranta-nobila-m3-2lsc-nuc-m11-1kls-palisandru/p-28 - pret aprox . 11.000 lei
Daca ma puteti ajuta din experienta dvs. si sa imi spuneti care ar fi cea mai buna alergere si de ce .
Multumesc !

#34
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
usa de aprtament maco 15 ani vechime arata ca la inceput cu butuc garrison (actualmente mul-t-lock )
usa de exterior maco nobila 6 luni vechime .. scumpa 6500 parca, dar face toti banii.
se face pe comanda dimensiunea ta .

#35
Sooz

Sooz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2022

View Postclaudiu2525, on 07 noiembrie 2013 - 07:55, said:

Am spus,pe viitor vom vedea.

Salut!
Cum este usa? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate