Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Usa de exterior casa-vila

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare tuturor. Am cautat pe forum, si nu am gasit un topic dedicat usilor de exterior pentru case-vile,care sunt expuse intemperiilor soare ploaie,ninsoare.
Sunt in cautarea unei astfel de usi,si nu reusesc sa ma decid. Din start exclud varianta de PVC,stiu ca sunt multi care prefera aceasta varianta,eu nu vreau usa de PVC la intrarea in casa.
Mai exista varianta usii de lemn triplustratificat,si varianta din tabla zincata,cu paneluri,care nu este la fel de frumoasa ca cea de lemn,dar este probabil mai rezistenta in timp fara prea multa bataie de cap.
Bugetul meu este undeva la maxim 5500-6000 de ron cu tot cu montaj,am fost si vazut usa maco civica,maco nobila,usa de la delta,waldeck,superlock,,si multe alta usi metalice,dar care nici una nu mi sa parut ca face banii ceruti,cea mai ieftina find cea de la delta si waldeck undeva spre 3000de ron.
La cele de lemn,nu am vazut foarte multe decat de la TGG,usa destul de frumoasa,insa cu un vanzator extrem de slab,care nu are cum sa vanda usi de 5000de ron+,in felul in care se prezinta.
Casa unde se va monta usa are un balcon cara acopera usa de ploaie sau de ninsoare,doar cand ploaia bate cumva in diagonala,usa este stropita pe o portiune de jumatate de metru,si as spune ca soarele este cel mai mare inamic,dupa pranz este prezent si bate pe usa pana seara.
Am alocat acest buget pt. ca vreau o usa pe care sa nu o mai schimb,nu ma intereseaza foarte mult siguranta ,ma intereseaza sa fie cat mai durabila in timp.Astept cateva sfaturi ,sugestii in alegerea pe care trebuie sa o fac.
Multumesc.



PS:usa vreau sa aiba si panou lateral cu geam(puisor)fix ,ceva de genul celei din poza

Attached Files


Edited by claudiu2525, 15 September 2013 - 15:21.


#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Din punctul meu de vedere usa de la intrare trebuie sa reziste minim 15 minute la 3 tigani camatari care dau cu topoarele in ea cu toata puterea.

Sau WK4 anti vandalism in termeni tehnici. Pune usa de metal cu incredere.

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 izometric, on 15 septembrie 2013 - 15:23, said:

Din punctul meu de vedere usa de la intrare trebuie sa reziste minim 15 minute la 3 tigani camatari care dau cu topoarele in ea cu toata puterea.

Sau WK4 anti vandalism in termeni tehnici. Pune usa de metal cu incredere.
Esti copil. Pai cine dracu se chinuie sa sparga o usa la casa? Omule la casa hotul intra pe geam nu sta nimeni sa dea cu toporul in usa. Posted Image Ce gluma buna auzi 15 minute.... topoare.... Usa metalica.....

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sunt copil pana or sa intre niste nervosi peste tine si or sa iti omoare vreun membru din familie sau chiar pe tine. Dupa aia nu o sa te mai tavalesti pe jos de ras. O usa high security este suficient sa te protejeze odata. Chiar si peste 50 de ani pe nepotii tai si si-a scos banii.

Si apropo, exista si ferestre high security cu anti vandalism glass. Dar tu ramai ignorant in continuare.

Edited by izometric, 15 September 2013 - 17:00.


#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 izometric, on 15 septembrie 2013 - 16:59, said:

Sunt copil pana or sa intre niste nervosi peste tine si or sa iti omoare vreun membru din familie sau chiar pe tine. Dupa aia nu o sa te mai tavalesti pe jos de ras. O usa high security este suficient sa te protejeze odata. Chiar si peste 50 de ani pe nepotii tai si si-a scos banii.

Si apropo, exista si ferestre high security cu anti vandalism glass. Dar tu ramai ignorant in continuare.
Tu stai la casa sau la apartament?

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Hai sa incheiem discutia, ca nu are relevanta unde stau eu:

Ca si in cazul castii de bicicleta, e mai bine sa o ai si sa nu ai nevoie niciodata, decat sa nu o ai si sa iti trebuiasca.

Parerea ta ca usa securizata e inutila. A mea e ca-i utila. Bine pa.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 izometric, on 15 septembrie 2013 - 17:10, said:

Hai sa incheiem discutia, ca nu are relevanta unde stau eu:

Ca si in cazul castii de bicicleta, e mai bine sa o ai si sa nu ai nevoie niciodata, decat sa nu o ai si sa iti trebuiasca.

Parerea ta ca usa securizata e inutila. A mea e ca-i utila. Bine pa.
Ba tocmai ca are. Locuitul la casa e total diferit decat cel la bloc unde sunt "n" vecini care oricand mai pot arunca un ochi. La casa nu se uita nimeni la tine in ograda. Daca eu aud flexul la vecinul de peste drum nu ma duc repede la el in curte sa vad daca-i el sau un hot. Pe cand la bloc sunt sanse ca un vecin sa treaca pe acolo la intoarcerea de la piata. Pricepusi acum  de ce la casa nu trebuie super usa? Casele de obicei au curti cu diferite plante care pot creea adevarate paravane in spatele carora hotii sa lucreze linistiti. Mai e si gardul care impiedica privirile indiscrete de pe drum. etc...

Edited by Clovis, 15 September 2013 - 17:18.


#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cand vine tiganul furios si iti fute un picior in usa de zboara cu tot cu toc, nu mai iese nicio baba-spion afara. Toate se prefac ca nu au vazut, nu au auzit nimic cand le intreaba politia.

O singura data pe suta de ani daca te protejeaza usa, si-a meritat banii cu varf si indesat.

Edited by izometric, 15 September 2013 - 17:52.


#9
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Idea era sa recomandati o usa in sine,pt.ca o usa blindata in fata ,daca nu e asigurata cu geamuri antiefractie si la fel la usa in spate,este egal cu zero.
Deci,hai sa vorbim la subiect si sa recomandati o usa trainica,si frumoasa,care sa nu atraga atentia in mod deosebit.

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu daca ar trebui sa-mi montez usa acum as cumpara una tip termopan de la Aplast sau Far Est. De exterior evident. Cred ca au destule modele din care sa alegi. Cum am spus la casa nu trebuie sa fie super securizata , in schimb trebuie sa asigure o izolatie termica cat mai buna pentru ca e montata direct afara, iar la - 25 grade poti avea diferite surprize cu usi metalice sau de lemn masiv.

#11
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Repet,nu vreau usa de termopan,vreau recomandari de usi metalice sau de lemn,dar cu explicatii.
Cred ca cel mai bine ar fi sa-si dea cu parerea cei care locuiesc la casa-vila,si si-au pus o astfel de usa.

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am usa de rasinoase de la  Fenstela  - e din Covasna .  E montata de ani buni ( 7-8 )   si n-am avut probleme.  E  firma mare si cred ca au montatori si in Buc.
Asta cu usa blindata e ca in gluma cu testamentul lui Nastratin Hogea : a cerut familiei sa-i faca la mormant o poarta mare si groasa , din stejar , si incuiata cu lant gros si 7 lacate . Dar de jur imprejur nu avea nici macar un gard de nuiele.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
una din probleme cele mai mari pe care le-am vazut la usa, aplicata direct pe peretele exterior, este broasca
inevitabil, dupa cativa ani te trezesti cu broasca blocata de rugina fix cand ai nevoie mai mare :(
am rude care au schimbat de 2 sau 3 ori broasca in 7 ani

#14
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Izometric, ai si bodyguarzi? Ca degeaba iti pui usa de titan la casa daca atunci cand mergi pe strada te poate taia oricen tiganus.

#15
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Am eu exact usa din poza si sunt multumit de ea. Nu are decat 10 luni de cand am instalat-o asa ca prea multe nu pot sa-ti spun. E din stejar stratificat.

#16
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

 lucky_steps, on 27 septembrie 2013 - 10:32, said:

Am eu exact usa din poza si sunt multumit de ea. Nu are decat 10 luni de cand am instalat-o asa ca prea multe nu pot sa-ti spun. E din stejar stratificat.
Poti sa spui de unde ai luat-o si cat a costat?

#17
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
am luat-o chiar de la TGG si a fost in jur de 7000 lei parca.

#18
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Intr-un final m-am orientat catre o usa metalica placata cu panouri de hdf de la waldeck,.
Sper sa fi facut alegerea corecta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate