Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Returnare Laptop eMAG

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un prieten care a cumparat vineri un laptop DELL Inspiron 3521 de la eMAG care avea preinstalat ubuntu . Am vazut si eu laptopul si mi s-a parut super ok acest model , foarte bine construit si configuratie ok si pretul foarte bun(1999 , la promotie) . Intre timp a sters partitia cu ubuntu , a reformatat si partitionat hardul si a instalat windows 7 . Ma suna in dimineata asta cum  ca ar vrea sa il returneze pentru ca raman amprente pe el si ca ar vrea sa puna diferenta si sa isi cumpere un DELL 5521 .
INTREBARE : Credeti ca ar fi probleme cu returul din cauza faptului ca nu mai are ubuntu preinstalat ?

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
suni si-ntrebi..

#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Contactezi magazinul Emag online sau la telefon....

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pune ubuntu inapoi, ca nu e mare chestie. Si-l returnezaza inapoi

#5
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012

 MembruAnonim, on 15 septembrie 2013 - 12:40, said:

INTREBARE : Credeti ca ar fi probleme cu returul din cauza faptului ca nu mai are ubuntu preinstalat ?
Nu este nici o problema, dar macar sa il trimita cu hdd formatat.

#6
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013
Se rezolva usor: Ubuntu este gratuit - Se instaleaza Usor si nu Mai ai vreo probleme la Returnare.

Edited by -Amza-, 15 September 2013 - 14:29.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Oricum o sa-ti dea inapoi cu cateva sute de lei mai putin pentru ca l-ai desfacut si folosit.

#8
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013
? Nu are 10-14 zile de Returnare a produsului - Respectiv sa primeasca suma inapoi? OPC?

Edited by -Amza-, 15 September 2013 - 14:46.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Termenul legal e de 10 zile, insa produsul trebuie returnat nefolosit. Or de vreme ce s-a intervenit la software, magazinul are dreptul sa retina o suma de bani pentru aducerea produsului la starea initiala (daca se mai poate). Suma aceea reprezinta plata pentru angajatul care va instala / dezinstala, sau s-ar putea sa fie nevoiti sa bage laptopul la refurbished si sa-l dea cu bani mai putini. In definitiv, nehotaratul de mai sus a instalat un windows luat de pe net, cel mai probabil. Voua v-ar conveni sa cumparati de la emag laptopul pe care tocmai il returneaza si sa primiti cadou o copie ilegala de windows 7 + niste virusei? Totul la pretul promotional de 1999 lei...

Pentru initiator...vezi ca termenul legal de retur al banilor e de 30 de zile. Nu stiu emag cum procedeaza, dar daca as fi in locul lor, i-as returna prietenului tau fix in ultima zi. Ca sa aiba timp sa-si ia si Dell...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Michidoo, on 15 septembrie 2013 - 15:28, said:

" Voua v-ar conveni sa cumparati de la emag laptopul pe care tocmai il returneaza si sa primiti cadou o copie ilegala de windows 7 + niste virusei? Totul la pretul promotional de 1999 lei...


Nu stiu de unde ai tras concluzia ca ar fi "o copie ilegala de windows 7 + niste virusei".....
oricum daca il returneaza mi se pare logic ca hardul sa fie formatat

Edited by MembruAnonim, 15 September 2013 - 15:36.


#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 SfPetru, on 15 septembrie 2013 - 14:42, said:

Oricum o sa-ti dea inapoi cu cateva sute de lei mai putin pentru ca l-ai desfacut si folosit.

Nu e adevarat.

Poti sa pui ubuntu pe el inapoi, dar probabil o sa il accepte si fara SO pe el. Din ce am vazut sunt cam indiferente fatucele de la retur, pana la urma li se rupe ca nu dau din banii lor.

#12
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013
Lasa ca nu s-a intervenit la nici un soft... treaba cu ubuntu se rezolva repede.

V-am zis ca am luat si eu o teapa de la Emag? Chiar 2, prima teapa nu zic care este(din motive ca is anonim), teapa 2 a fost cu un produs SH vandut la pret de nou, asta pot spune ca suntem o suma in orasul meu, cred ca nu mai dureaza mult si se formeaza Adresa: Tapit de Emag!

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
adica a mai dat bani si pe windows? atunci de ce nu a luat unul pre-instalat?

#14
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 -Amza-, on 15 septembrie 2013 - 15:38, said:

Lasa ca nu s-a intervenit la nici un soft... treaba cu ubuntu se rezolva repede.

V-am zis ca am luat si eu o teapa de la Emag? Chiar 2, prima teapa nu zic care este(din motive ca is anonim), teapa 2 a fost cu un produs SH vandut la pret de nou, asta pot spune ca suntem o suma in orasul meu, cred ca nu mai dureaza mult si se formeaza Adresa: Tapit de Emag!

te-ai gandit ca poate ai primit tzeapa tocmai datorita unuia ca initiatoru,care a returnat produsul drept nefolosit?bine ,asta nu scuza nici incompetenta emag,dar cred ca adunatura de acolo e compusa in majopritate de vanzatori care nu prea au habar de IT

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Michidoo, on 15 septembrie 2013 - 15:38, said:

adica a mai dat bani si pe windows? atunci de ce nu a luat unul pre-instalat?
cred ca deviem discutia , poate ca a primit cadou un windows , nu asta este discutia
este alegerea fiecaruia ,
ce si cum cumpara

#16
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010

 Michidoo, on 15 septembrie 2013 - 15:38, said:

adica a mai dat bani si pe windows? atunci de ce nu a luat unul pre-instalat?

Asta e una din cele mai tampite intrebari pe care le-am citit pe softpedia in ultima vreme. Daca tu imi arati mie ca orice laptop vine cu versiune fara Windows si, la 500 lei mai mult (sau cat o fi), cu Windows, eu nu mai intru pe forumul asta. Nu-i ca si cum in momentul in care gasesti ceva bun, la promotie, e sigur ca exista si varianta cu Windows.

#17
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Nu sunt foarte prompti in cazul returnarii. Nici prietenosi :)). La drept vorbind cui i-ar conveni ?

E simplu sa-i pui ubuntu. In 30 minute e gata.

#18
A_A_A

A_A_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.07.2014

 sebastyan-adryan, on 15 septembrie 2013 - 13:42, said:

Nu este nici o problema, dar macar sa il trimita cu hdd formatat.
Cum pot sa formatez hdd? Stiu sa formatez alte partiti dar cu totul habar nu am. Vreau sa returnez un laptop care nu avea sistem de operare, avea hdd formatat ca era resigilat laptopul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate