Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Scutire impozit IT (Programator)

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
xalexx

xalexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 18.07.2008

View Postsmartblue, on 25 octombrie 2013 - 13:15, said:


Tocmai, ca mai nou am inteles ca nu se mai poate obtine aceasta scutire cu adeverinta respectiva, decat daca vrea sa isi asume compania un risc din punct de vedere legal.

Facultatea gireaza prin aceasta adeverina ca esti eligibil pentru scutirea de impozit (i.e Orice absolvent de acolo care scrie cod, trebuie sa fie scutit).
Te duci cu hartia semnata de decan la firma si astfel, nimeni nu-ti mai contesta diploma/specializarea etc.

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postxalexx, on 25 octombrie 2013 - 14:46, said:

Te duci cu hartia semnata de decan la firma si astfel, nimeni nu-ti mai contesta diploma/specializarea etc.
Povesti ! Tanti de la ghiseul cu munca taie si spanzura iar daca nu vede 1 la 1 scris pe diploma si nu altceva te trimite la plimbare.

Asa te ia, litera cu litera, ca in lege:

Quote

c) au diploma acordata dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta, eliberata de o institutire de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile cuprinse in Anexa 2...

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2013 - 15:01.


#39
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 14 septembrie 2013 - 23:36, said:

Pentru mine un programator bun e unu care e in stare sa fac un sistem de operare de unul singur. Restu' ... dau si ei o mana de ajutor (tehnoredactori...ai zis-o bine). Posted Image
te uiti la cam multe filme facute la bollywood, este?
cu indieni din aia care il depasesc pe neo din matrix...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yysbbPStfWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onlyone, 25 October 2013 - 15:30.


#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aici programatori buni

Lines of code in HealthCare.gov compared to other popular software

[ https://pbs.twimg.com/media/BXRnysNCEAAVGTS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
xalexx

xalexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 18.07.2008

Quote

Povesti ! Tanti de la ghiseul cu munca taie si spanzura iar daca nu vede 1 la 1 scris pe diploma si nu altceva te trimite la plimbare.

Nu asa functioneaza treaba. Ce ghiseu vorbesti acolo?
Facultatea iti semneaza hartia, o duci la servici si firma te declara ca fiind scutit de impozit pe baza faptului ca Min. Educatiei ia in calcul faptul ca Specializarea face parte din cele din Anexa 2. It just works. A, si trebuie sa fii programator la cartea de munca, nu IT Helpdesk sau Call Center.
Bafta.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postxalexx, on 25 octombrie 2013 - 17:06, said:

Nu asa functioneaza treaba. Ce ghiseu vorbesti acolo?
Eu sunt vechi in breasla, am si firma, stiu ce rahat mănânc.

#43
xalexx

xalexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 18.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 25 octombrie 2013 - 17:15, said:

Eu sunt vechi in breasla, am si firma, stiu ce rahat mănânc.

N-am zis ca mananci cacat. Respira.

#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai obtinut scutirea pe care ziceai pe pagina precedenta ca nu o ai?

#45
xalexx

xalexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 18.07.2008

View Postdon_dannielo, on 25 octombrie 2013 - 19:00, said:

Ai obtinut scutirea pe care ziceai pe pagina precedenta ca nu o ai?


Quote

Pentru cei interesati: Este nevoie de o adeverinta care sa dovedeasca ca Specializarea de pe diploma este echivalenta cu un domeniu inscris in Anexa #2. Multumesc.
Da.

Edited by xalexx, 25 October 2013 - 20:00.


#46
crocodilutz

crocodilutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2008
Am fost anuntat de catre cei de la firma unde sunt angajat ca incepand cu luna aceasta nu mai beneficiez de scutirea de impozit deoarece adeverinta eliberata de facultate si semnata de decan (prin care se confirma ca specializarea pe care am terminat-o este echivalenta cu una specificata in Ordin) nu ar fi luata in calcul la un eventual control de la Fisc. Aveti idee ce as putea sa fac in acest caz?

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcrocodilutz, on 26 octombrie 2013 - 14:14, said:

Aveti idee ce as putea sa fac in acest caz?
Sa te rogi ca ala de la fisc sa fie ingaduitor si nu robot care sa citeasca 1 la 1 conform cu textul legii.

Edited by neagu_laurentiu, 26 October 2013 - 14:34.


#48
smartblue

smartblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2006

View Postcrocodilutz, on 26 octombrie 2013 - 14:14, said:

Am fost anuntat de catre cei de la firma unde sunt angajat ca incepand cu luna aceasta nu mai beneficiez de scutirea de impozit deoarece adeverinta eliberata de facultate si semnata de decan (prin care se confirma ca specializarea pe care am terminat-o este echivalenta cu una specificata in Ordin) nu ar fi luata in calcul la un eventual control de la Fisc. Aveti idee ce as putea sa fac in acest caz?

Si la mine e exact aceeasi problema, de aceea scriam mai sus ca nu mai merge cu adeverinta daca nu ai strict o specializare mentionata in ordin. Mie personal, fara sa am competente in domeniul juridic, nu mi-e clar ce s-a schimbat in noul ordin, in afara de lista de specializari, de i-a facut pe cei de pe la diverse firme sa devina asa rigurosi.

#49
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005

View Postneagu_laurentiu, on 26 octombrie 2013 - 14:19, said:

Sa te rogi ca ala de la fisc sa fie ingaduitor si nu robot care sa citeasca 1 la 1 conform cu textul legii.
de vina sunt idiotii care fac legile si nu arunca macar un ochi pe site-urile facultatilor tehnice.
e frustrant ca din cauza faptului ca pt unii microelectronica e alta specializare decat electronica sa pierzi 500-1000 de lei.
a apelat cineva la un avocat cu toate documentele (inclusiv celebra adeverinta) ?

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaul, on 29 octombrie 2013 - 18:11, said:

a apelat cineva la un avocat cu toate documentele (inclusiv celebra adeverinta) ?
Cat % dai șanse de câștig împotriva statului in materie de fiscalitate ?

#51
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postneagu_laurentiu, on 29 octombrie 2013 - 18:16, said:

Cat % dai șanse de câștig împotriva statului in materie de fiscalitate ?
Daca statul Roman nu iti respecta drepturile, te poti adresa la Curtea Europeana a Drepturilor Omului . Dar trebuie sa demonstrezi cu acte, ca nu ai avut castig de cauza in Romania. Taxa de prima inmatriculare/poluare cum a fost castigata in instanta?

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Mult succes ! Mai repede durează absolvirea unei alte specializări decât judecată in cauza.

#53
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
Eu am avut zilele trecute o oferta unde imi luau in considerare celebra adeverinta - dar am refuzat-o din alte motive
Deci in concluzie depinde foarte mult de angajator - daca isi asuma riscul de-a se bate cu fiscul  (rimat :) )
Situatia din ultima vreme e generata foarte mult de incasarile mici de la bugetul de stat.
Tot mai multi angajatori recurg la plata prin pfa sau direct in plic (cum procedau fostii mei sefi).

#54
lord_morgot

lord_morgot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2007
Salutari,

Din cate am inteles, motivul pentru care un angajator nu ar dori sa accepte actele/adeverinta pentru scutirea impozitului este teama de un eventual control (riguros... poate prea riguros) al Fiscului. Ar putea exista si alte motive (costuri suplimentare, nu stiu)? De pilda, faptul ca trebuie sa se intocmeasca state de plata separate ar putea fi un inconvenient atat de mare pentru angajator incat sa refuze?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate