Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GeorgeBogdan31

GeorgeBogdan31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2013
Salutare, stiu ca nu este categoria buna pentru a va intreba acest lucru dar nu am vazut categoria buna.
As vrea sa va intreb , ce aparat fot , ce marca , ce tip de aparat merge bine si face poze bune in club?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ala mai scump

#3
GeorgeBogdan31

GeorgeBogdan31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2013
multumesc ajuta foarte mult:D

#4
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
daca ii pui trepied 'merge' si mai bine.

#5
GeorgeBogdan31

GeorgeBogdan31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2013
da .. am uitat am postat la FUN AREA ! MDA ! THNX

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ok, o luam de la inceput. Zi ce suma ai, dar iti trebuie un minim de 1 mie euro macar ptr un nikon d3200 sau d5100+blitz  nikon sb700 care stie sa faca bounce si sa stii sa-l folosesti si pe manual ca pe auto e varza murata.

#7
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Wtf... am ajuns s-o vad si pe-asta. Oare cum de nu s-au gandit pana acuma profesionistii care fac review-uri la aparate foto sa faca o sectiune dedicata pozarii in club, ca de, e de importanta maxima... Iese pitzipoanca cu ochii rochii in poze si nu se mai f... cu tine :))

Edited by cypris, 13 September 2013 - 21:38.


#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ceva cu iso mare curat. Dar o sa te cam coste. Ce buget ai?

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pentru fotografii in club ai nevoie de:

- blitz extern, folosit pe manual, cu capul orientat in spate-lateral. De asemenea, este indicat sa folosesti gel pe blitz, pentru controlul si uniformizarea temperaturii de culoare.
- obiectiv relativ luminos, daca cumperi aparat pe crop, o sa fie ok si ceva de genul 24 f/2.8, si ceva de genul 35 f/1.8, si un 50 1.8, la limita si pentru poze mai de la distanta. Daca ai bani de un zoom cu 2.8, de ce nu, dar unul de la Nikon/Canon, ca sa iti focalizeze cand vrei si unde vrei.
- aparat foto care focalizeaza bine in conditii de lumina scazuta.

Fotografiez de ani de zile in sali intunecate, cluburi, restaurante, si ti-ai ales un gen de fotografie care cere cunostintele si aparatura unui fotograf serios. Daca esti amator si vrei poze in club, merge orice aparat ce are un blitz cu care poti sa dai pe subiectii de fotografiat. Pentru fotografie serioasa in club, ai nevoie de scule si pricepere.

In club nu ai neaparat nevoie de aparat ce stie ISO. In club fotografiezi o persoana aflata in prim-plan, si fundalul nu conteaza, atata timp cat e expus ok. Se recomanda expunerea cu blitz (reflectat) pe subiect si shutter dragging pentru fundal. Iti trebuie experienta, nu e ceva ce poti afla in 2 minute de pe internet. Ai nevoie de cunostinte temeinice despre balansul de alb in lumina artificiala, balansul de alb cu blitz, manipularea balansului de alb cu modificator de culoare, cunostinte de expunere in conditii de lumina ambientala amestecata cu lumina de blitz.

Poti alege desigur si abordarea low-light, cu un aparat foarte bun la ISO si obiectivul deschis la maxim. Datorita specificului luminii, combinat cu faptul ca fotografia de club trebuie sa fie cam instanta, nu ai timp de bibilit RAW-uri, nu recomand abordarea asta. Ai nevoie de ten cu culoare potrivita, bine expus, nu de fetse mov, portocalii, rosii.

Daca ar fi sa merg in club, as lua D700, 24-70 2.8 si SB-800. Pentru tine nu stiu ce sa recomand, daca esti incepator vezi ce se incadreaza in bugetul tau si fa-ti mana, vezi ce iese. Stiu un tip ce mergea cu Canon 60D, ceva obiectiv zoom cu 2.8 parca si blitz. Poate fi un punct bun de start.

Edited by nicolaie, 14 September 2013 - 01:46.


#10
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

View PostGeorgeBogdan31, on 13 septembrie 2013 - 19:33, said:

Salutare, stiu ca nu este categoria buna pentru a va intreba acest lucru dar nu am vazut categoria buna.
As vrea sa va intreb , ce aparat fot , ce marca , ce tip de aparat merge bine si face poze bune in club?
eu te-as sfatui sa il alegi dupa dimensiunile obiectivului.

cu cat mai lung si mai gros cu atat mai bine.

cati ani ai de nu ai inteles asta pana acum ?

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnicolaie, on 14 septembrie 2013 - 01:37, said:

In club nu ai neaparat nevoie de aparat ce stie ISO. In club fotografiezi o persoana aflata in prim-plan, si fundalul nu conteaza, atata timp cat e expus ok.

La voi e lumina prin cluburi sau cum? Ca pe aici e cam bezna. Sau ce faci de expui corect fundalul fara ISO mare?

In mod normal, in club tragi de ISO pana pe la 2-4000 (pentru o expunere generala decenta - ambientala plus spoturile) si apoi scoti putin in evidenta foreground-ul cu blitzul. Asta daca ai din ce sa faci bounce. Ca ai suficiente momente cand tavanul e negru si la 10 metri inaltime, iar cel mai apropiat perete e si mai departe. Daca nu poti ridica ISO-ul si luminezi totul cu blitz-ul/urile, pierzi toata atmosfera (scena, spoturi, samd) si ai putea trage la fel de bine in orice sala mare.

Edited by miromulus, 16 September 2013 - 00:36.


#12
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

View Postmiromulus, on 16 septembrie 2013 - 00:36, said:

pierzi toata atmosfera (scena, spoturi, samd)

Care atmosfera? :)
Cam asa se fac/cauta pozele din club. Sa se vada oamenii frumos cum se tin dupa gat :D

#13
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Domne urata natie  sunt astia din pozele astea. Si gagicele sunt naspeturi rau .. Pe vremea  mea se zicea ca moldovencele sunt frumoase. E si fotograful vinovat pt  plonjeurile alea pe wide dar tot sunt nasoale personajele

#14
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Asta avem, asta mancam :D

#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postpenciuc, on 16 septembrie 2013 - 10:53, said:


Care atmosfera? Posted Image
Cam asa se fac/cauta pozele din club. Sa se vada oamenii frumos cum se tin dupa gat Posted Image

Ah, la naiba. Ai dreptate. Din pacate nu ma duce mintea la din astea. :)

#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am specificat clar ca in club se poate face shutter dragging cu succes, atata timp cat poti sa expui subiectii cu blitz. Daca ai ISO mare, foarte bine, te ajuta la atmosfera, expui totul din prima, daca nu, expui subiectii din blitz si fundalul din timpul de expunere. Nu cred ca exista cluburi care sa nu aiba niste lasere, ceva fel de lumina care adunata, sa iti dea o expunere pe fundal la 1/10, 1/30 secunde.

Edited by nicolaie, 16 September 2013 - 19:42.


#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Da, numai ca in club se danseaza, si destul de "agitat" Chiar daca-i ingheti cu blitzul, o sa se vada urmele de miscare. Arata bine in cateva imagini dar dubios daca le faci pe toate asa. Trebuie sa cam tragi in 1/80 - 1/100. Bine, daca vrea poze ca alea din linkul lui penciuc, ce spun eu e complet pe langa.

Edited by miromulus, 16 September 2013 - 19:47.


#18
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Drept ca eu nu ma gandeam neaparat la fotografii in care sa subiectii danseaza si trebuie expunere constanta in profunzimea clubului. Cred ca m-am invatat prost cu blitzuri externe dar am facut shutter dragging si mi-a mers, atunci cand nu am avut alta sursa de lumina decat ambientala si blitz de pe camera. Si in unele situatii, a iesit mai bine decat high-ISO.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate