Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ce poti face cu 5000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
bareback_her

bareback_her

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.10.2012

 Lucian_M, on 13 septembrie 2013 - 19:15, said:

Vin cu un sfat bun: cumpara aur. Da, aur. Pretul va creste de la an la an. In 2004 am luat verighete- 45 lei gramul, aur de 14 karate (cu aur alb pe mijloc, dac are importanta). Cat e aurul acum? Aud?!


Nu stiu ce auzi tu prietene pe forum ca nu se aude, esti depasit dar iti respect ideea daca se refera la en-gros...

#56
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O, pai ilumineaza tu prostimea.

#57
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
alte idei nu au mai aparut...totusi intrebarea ramane!

Edited by dacotec, 15 April 2014 - 21:54.


#58
rakul

rakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.07.2009

 lacusta75, on 13 septembrie 2013 - 16:38, said:

am disponibili 5000euro si vreu sa fac ceva cu ei....le-am pus gand rau.
parca n-as vrea sa-i cheltui aiurea dar nici la banca nu-i duc,ca poate se plictisesc acolo. le-o fi si lor urat sa stea singurei.
e drept ca suma nu e mare,dar cu o idee buna ,poate fi un start.
ce va trece prin cap?
de ''spart'' aiurea aceasta suma nu cred ca e interesant...iei ceva,te plictisesti si gata banii.
Am un neam care e meserias in lucrari de genu (constructii case , izolari etc ) . A avut 12000 de euro si I-a baut , I-a bagat la aparate si s-a ales praful , si m-am gandit ce ar fi putut face el cu banii astia , sau eu daca era in locul lui .
Ai putea sa-ti faci o echipa de muncitori . Exemplu : cumperi schele si faci IZOLARI TERMICE la blocuri . Tu iti urmaresti angajatii  , dai anunturi la ziar , pe net sa faci rost de client si te ocupi de achizitia de polistiren , glet , var/vopsea . Si eu caut ceva de facut in domeniul transporturilor caci in asta ma invart tot oscilez in transport personae 8+1 sau Marfa 3.5 colete tot Italia (cunosc pe cineva care o face de 14 - 15 ani ). M-as baga la personae caci am colegi care au batut Italia ani intregi (dar mare lucru nu mi-ar ramane circa 2000 ron la cursa + ca la 2 curse trebuie sa schimb uleiul , filtre  + vreo defectiune . Stau pe ganduri . . . in fine ...

Sau un ins si-a facut o bodega din 4 scanduri , o cascarabeta de 4metri  , o bomba. Cica CRAMA , si vb. cu el . Mi-a spus ca ii raman 4000 de ron pe luna (si sta cu ea in sus , freaca matzu' toata ziua ) . Adevaru' esta ca cu cat o ducem mai greu cu atat omu' se afunda in bautura . Am mai stat azi si m-am gandit ce bine le merge si astora cu site urile de angajari pt. ca suntem o tara de someri .

Edited by rakul, 16 April 2014 - 09:06.


#59
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 rakul, on 16 aprilie 2014 - 08:56, said:

. Am mai stat azi si m-am gandit ce bine le merge si astora cu site urile de angajari pt. ca suntem o tara de someri .
Le merge , pentru ca sunt deja mari si cunoscuti , dar tu cum faci sa ajungi sa fii cautat , cand nu apari in primele pagini la Google ?
Problema e sa abordezi directiile care se preteaza cel mai bine bugetului in discutie . Netul este categoric o optiune viabila , dar sa stii unde sa te documentezi si sa ataci din start cele mai profitabile activitati . Este celebru cazul tanarului din Timisoara care a ajuns milionar in timp scurt cu un blog de case . La freelanceri se vorbeste de castiguri de ordinul a 2000$ lunar . Oceanul e mare , totul e sa stii sa navighezi astfel incat sa nu fii impotriva  vantului .

#60
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

 rakul, on 16 aprilie 2014 - 08:56, said:

Am un neam care e meserias in lucrari de genu (constructii case , izolari etc ) . A avut 12000 de euro si I-a baut , I-a bagat la aparate si s-a ales praful , si m-am gandit ce ar fi putut face el cu banii astia , sau eu daca era in locul lui .
Ai putea sa-ti faci o echipa de muncitori . Exemplu : cumperi schele si faci IZOLARI TERMICE la blocuri . Tu iti urmaresti angajatii  , dai anunturi la ziar , pe net sa faci rost de client si te ocupi de achizitia de polistiren , glet , var/vopsea . Si eu caut ceva de facut in domeniul transporturilor caci in asta ma invart tot oscilez in transport personae 8+1 sau Marfa 3.5 colete tot Italia (cunosc pe cineva care o face de 14 - 15 ani ). M-as baga la personae caci am colegi care au batut Italia ani intregi (dar mare lucru nu mi-ar ramane circa 2000 ron la cursa + ca la 2 curse trebuie sa schimb uleiul , filtre  + vreo defectiune . Stau pe ganduri . . . in fine ...

Sau un ins si-a facut o bodega din 4 scanduri , o cascarabeta de 4metri  , o bomba. Cica CRAMA , si vb. cu el . Mi-a spus ca ii raman 4000 de ron pe luna (si sta cu ea in sus , freaca matzu' toata ziua ) . Adevaru' esta ca cu cat o ducem mai greu cu atat omu' se afunda in bautura . Am mai stat azi si m-am gandit ce bine le merge si astora cu site urile de angajari pt. ca suntem o tara de someri .

Stimate rakul sunt de 15 ani in Italia si desigur,am avut ocazia destul de des sa fac drumuri Romania-Italia atat cu masina personala cat si cu alte mijloace de transport.Cunosc o mica firma de transport din Oradea care "face Italia" de ani de zile.......si acum pretul unui "bilet" Romania-Italia sau retur este de 80 de iepuroi. 8 persoane-640 iepuroi dus-640 intors=1280 la o cursa.Pana la Milano-de la Oradea sunt circa 1200 de km.Dus intors 2400.Problema mare este ca acei clienti trebuie sa ii duci pe fiecare la "casa" lui.Te abati asadar de la autostrada A4 sa spunem sa mergi catre Bergamo,catre Brescia, catre Padova,etc.Asta la dus dar la fel la intors pentru "a-ti recupera clientii".Oricum-cursa Oradea Milano nu este de doar 1200 km ci poate 1300-1400 de km.Dus-intors 2600-2800 de km.Motorina te costa circa 380-400 de iepuroi.Pe Italia autostrada Trieste - Milano te costa -daca nu iesi de pe autostrada circa 28 de iepuroi dus-28 intors. Dar ,avand in vedere ca tot iesi si iar intri pe autostrada pune mai bine circa 70 dus intors sa spunem.Pe Slovenia si Ungaria sincer sa fiu nu cunosc pretul vinietelor pe un an intreg - solutia cea mai convenabila pentru cineva care face curse foarte des pe ruta respectiva.Dar sunt si ele un cost fix,anual.Ramai cu 800 de iepuroi la cursa care trebuie sa iti acopere cheltuielile fixe -taxe pe firma,contabil,vinietele pe Slovenia,Ungaria si Romania anuale,eventuala chirie si slariu angajat. Problema cea mare este ca trebuie sa iei in calcul fluctuatia mare a cererii.Pentru ca acest caz descris de mine este unul ideal.Ai masina plina la dus-plina la intors.Ce te faci insa,daca tu te afli in Romania iar 3-4 clienti fideli aflati in Italia te roaga sa-i duci in Tara ??? Daca tu nu prea ai clienti la dus e cam greu.Pe de alta parte clientii tai fideli pot apela cu usurinta la concurenti ai tai.Eu am zburat cu ani in urma Milano-Bucuresti dus intors cu circa 40 de euro......Concurenta este puternica in domeniu !

#61
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Pentru a ramane ON-Topic, expun ideea mea pentru o investieie de 5000 Euro.

Cumpara-ti o drona (cu cel putin 4 motoare), dotata complet cu cea mai performanta aparatura si tehnica. Te va costa in jur de 3-4000 Euro (la cheie).

Cu 200 Euro iti faci un site simplu cu aspect profesional.

Cu restul de bani poti promova afacerea in mediul online pentru filmari la: Nunti, Botezuri, Petreceri in aer liber s.a.m.d.
Este un business in crestere si din ce in ce mai cautat.

Numai bine si succes.

#62
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 bogdansbg, on 24 aprilie 2014 - 21:46, said:

Pentru a ramane ON-Topic, expun ideea mea pentru o investieie de 5000 Euro.

Cumpara-ti o drona (cu cel putin 4 motoare), dotata complet cu cea mai performanta aparatura si tehnica. Te va costa in jur de 3-4000 Euro (la cheie).

Cu 200 Euro iti faci un site simplu cu aspect profesional.

Cu restul de bani poti promova afacerea in mediul online pentru filmari la: Nunti, Botezuri, Petreceri in aer liber s.a.m.d.
Este un business in crestere si din ce in ce mai cautat.

Numai bine si succes.

Tu ai citit noua legislatie in vigoare sau acuma te-ai trezit din etno.

#63
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Sunt cam ilegale dronele pe mana oricui ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate