Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radio amator

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Salut,sunt nou in lumea radiourilor deci,imi poate explica cineva ce si cum,de la inceput? Am un sony icf-sw11 dar nu prind extrem de multe posturi pe banda SW,cum pot prinde tot felul de posturi de la noi din tara? Thx.

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Dar radiourile sunt vechi in lumea noastra...
Ce cauti pe SW? Toata lumea e pe FM, si niste rataciti pe AM...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 16:23, said:

Am un sony icf-sw11 dar nu prind extrem de multe posturi pe banda SW,cum pot prinde tot felul de posturi de la noi din tara?
Ala nu-i un aparat ce sa permita default cuplarea cu o antena adecvata. Daca te pasioneaza electronica l-ai putea adapta. Altfel un receptor ce se poate lega la o antena calculata pentru banda dorita.

Edited by neagu_laurentiu, 13 September 2013 - 16:51.


#4
4GE

4GE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.04.2013
SW=short wave= tip de unda electromagnetica.Esti sigur ca stii ce vrei?

#5
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Eu vreau doar sa prind multe posturi de radio din intreaga lumea dar sunt cam incepator....si nu doar posturi hehe,am auzit ca se pot prinde si sunete de la baze militare si tot felul,despre ce antena este vorba cat costa si cum arata?

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Mai era cineva pe aici care voia sa determine daca un CPU este ars, masurandu-l.

Eu iti spun cum arata sa faci o antena pentru 144MHz daca tu spui care-i lungimea de unda corespunzatoare acestei frecvente.

#7
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Nu am zis ca sunt expert in asa ceva,de ce ma intrebi ce nu stiu? Am zis clar ca sunt inceaptor...am 15 ani nu 30.
De ce vreau sa prind tot felu de chestii? De distractie,nu sunt spion sau mai stiu eu ce :)

Edited by skillz222, 13 September 2013 - 17:34.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpelikanu, on 13 septembrie 2013 - 17:29, said:

Mai era cineva pe aici care voia sa determine daca un CPU este ars, masurandu-l.

Eu iti spun cum arata sa faci o antena pentru 144MHz daca tu spui care-i lungimea de unda corespunzatoare acestei frecvente.
Nu-l mai fierbe , zi-i scurt   2 metri şi lasă-l să înveţe Posted Image

#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 16:23, said:

Salut,sunt nou in lumea radiourilor deci,imi poate explica cineva ce si cum,de la inceput? Am un sony icf-sw11 dar nu prind extrem de multe posturi pe banda SW,cum pot prinde tot felul de posturi de la noi din tara? Thx.
De la noi din tara o sa auzi doar un inde lungi pe 153khz si in unde medii 1152khz Radio romania actualitati, 909 radio Cluj si mai sunt cateva din TM, CT, BH, IS .
Daca vrei sa asculti posturi de radio de pe alte continente, incearca seara in segmentul 2,3 - 3 Mhz denumita si banda de interpolare. O sa auzi si posturi din japonia daca e propagare.
Ca si antena e acceptabil orice fir lung "long wire" cea mai simpla antena. Extrem de importanta e si zona unde asculti, daca e la oras, o sa fie foarte multe bruiaje. Incearca la tara, pe la bunici, o sa ai o receptie mult mai buna.
In unde scurte pe la 14-17 mhz se aud iar foarte multe posturi de radio. E foarte imnportant ca antena sa fie cat mai degajata, o antena in camera de apartament nu o sa faca mare lucru, pune un fir lung pe bloc daca stai in oras.

Multa bafta.

http://shortwave.hfradio.org/

http://www.swcountry.be/

Edited by BlueSoon, 13 September 2013 - 18:08.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 17:07, said:

am auzit ca se pot prinde si sunete de la baze militare si tot felul
Nu cu rapanul ala de aparat. Sunt destule in comert cu toate frecventele.

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 17:07, said:

despre ce antena este vorba cat costa si cum arata?
http://www.hamradios...-inverted-v.gif

#11
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Multumesc mult,eu sunt din Brasov. Dar cum pot prinde cu radioul meu frecvente de 14-17 mhz? Modelul este Sony ICF-SW. Daca trebuie antena,de unde pot cumpara si cat costa?
Si inca ceva? Cum e cu puterea unui emitator? Am vazut la vanzare dar dinastea cu putere mica 17 w....presupun ca alea de 500 kw sunt foarte scumpe nu?

View Postneagu_laurentiu, on 13 septembrie 2013 - 18:27, said:


Nu cu rapanul ala de aparat. Sunt destule in comert cu toate frecventele.


http://www.hamradios...-inverted-v.gif
de ce e rapan? L-am cumparat pentru ca mi-a recomandat cineva,am dat 60 de lei pe el.prinde pana la 22.000 khz.
Chiar,cate frecvente exista in total si cu ce se prind? Un model mai stralucit decat am eu care e?

#12
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 18:30, said:

Si inca ceva? Cum e cu puterea unui emitator? Am vazut la vanzare dar dinastea cu putere mica 17 w....presupun ca alea de 500 kw sunt foarte scumpe nu?
Cred ca glumesti... Pana una alta fa doar receptie. Pt emisie iti trebuie in primul rand autorizatie de radioamator si dupa aceea mai vb de emitatoare si puteri.
In situatia ta, poti face emisie doar in banda CB 27mhz. folosind o statie CB sau un emitator propriu care nu depaseste puterea de 4W

Edited by BlueSoon, 13 September 2013 - 18:33.


#13
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Am spus ca sunt incepator deci nu glumeam pentru ca nici nu stiu anumite chestii...dar cum pot fi receptionat eu de cineva din alta tara de exemplu?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 18:31, said:

de ce e rapan?
http://www.sony.ro/p...tii-tehnice#tab

#15
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013

View Postskillz222, on 13 septembrie 2013 - 18:31, said:

Multumesc mult,eu sunt din Brasov. Dar cum pot prinde cu radioul meu frecvente de 14-17 mhz? Modelul este Sony ICF-SW. Daca trebuie antena,de unde pot cumpara si cat costa?
Si inca ceva? Cum e cu puterea unui emitator? Am vazut la vanzare dar dinastea cu putere mica 17 w....presupun ca alea de 500 kw sunt foarte scumpe nu?

de ce e rapan? L-am cumparat pentru ca mi-a recomandat cineva,am dat 60 de lei pe el.prinde pana la 22.000 khz.
Chiar,cate frecvente exista in total si cu ce se prind? Un model mai stralucit decat am eu care e?
bai,nu mai pot de ras....zici ca frecventele sunt soareci.
ma,copile,in epoca lu' goagal e atat de greu sa aloci cateva ore de studiu si sa intelegi cum e treaba cu posturile de radio,frecventele,receptoare si antene?
e frumos ca te intereseaza astfel de lucruri,da' buchiseste putin ca nu-i atat de greu sa intelegi cum stau treburile.
eu la 10 ani stiam intregul alfabet Morse . pe atunci nu aveam dct un profesor si un vraf de carti...a,si doua ore de program tv.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlacusta75, on 13 septembrie 2013 - 21:36, said:

eu la 10 ani stiam intregul alfabet Morse . pe atunci nu aveam dct un profesor si un vraf de carti...a,si doua ore de program tv.
Pai da, era intr-un fel mai bine ca te fortau imprejurarile la studiu.

#17
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cartile,revistele si profesorii erau sursele si nu erau mereu disponibile.
acum,clik,zbang, informatia gramada...dar tot e greu.Posted Image

#18
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Felicitari ca esti prea destept insa te rog nu mai posta aici cat de destept esti daca nu ajuti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate