Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Reteta castraveti murati

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Salutare tocmai ce a pus mama castraveti la murat,ea a pus la murat castravetii dupa o reteta de pe net in care se specifica ca la un borcan de 800 gr se pun 2 linguri de otet.E bine 2 linguri de otet?ca tata spune ca e prea putin si o sa se strice.

#2
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Aici este o divergenta intre mama si tatal tau. E bine cum a gasit pe net !

#3
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Intrebarea era daca e ok 3 linguri de otet la un borcan sau o sa se strice

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Mie îmi plac cei în saramură, o lingura de sare la un litru de apă.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Daca sunt murati, adica in saramura nu se mai pune otet, eu cel putin nu am pus niciodata si au tinut foarte bine.
E foarte important ca borcanele sa fie ermetice, altfel nu tin.

#6
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Ea a gasit o reteta bulgareasca cu 3 linguri de otet ,zahar,boabe mustar si apoi borcanele fierte in ''baunmarin'' nu cred ca am scris corect cuvantul

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
BAIN-MARIE ;)

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostSunnyGoldfish, on 12 septembrie 2013 - 20:05, said:

Salutare tocmai ce a pus mama castraveti la murat,ea a pus la murat castravetii dupa o reteta de pe net in care se specifica ca la un borcan de 800 gr se pun 2 linguri de otet.E bine 2 linguri de otet?ca tata spune ca e prea putin si o sa se strice.

Probabil ca este reteta cu "otet pus in borcan" pe care o folosim si noi de vreo 3 ani.

Reteta noastra pentru 1 borcan de 800ml: ceapa alba rondele, morcov dulce felii, piper boabe, o foaie de dafin, mustar boabe, ardei iute verde feliat (optional dar bun) + o lingurita moderata de sare grunjoasa + una_doua lingurite de zahar + otet din vin (de Topoloveni -AG fermentat din vin si nu produs din acid acetic diluat) - 2 cm inaltime de la/pe fundul borcanului.
Dupa ce se introduc in borcan toate cele de sus, se inghesuie castravetii spalati si fara codite/capace taiate, pe verticala si se blocheaza la gura borcanului cu ceva castraveti mici asezati pe orizontala astfel incat sa nu pluteasca. Se pune apa rece in borcan pana aproape de buza si se insurubeaza un capac metalic etans. Borcanele se agita si apoi se pun la fiert, la bain -marie.
Dupa ce apa da in clocot se mai lasa la fiert 15 minute. Apoi borcanele se scot din bain -marie si se aseaza pe pardoseala cu o patura sub ele si invelite cu patura ca sa fie racite lent pana a doua zi - bacteriile de obicei mor pe la 60 grade dar unele mai fac "pui".

Intr-un borcan de 800g intra cam 350g castaveti cu diametrul mediu de 1.5cm.
Intr-un borcan de 1.5kg intra cam 0.9 kg de castraveti cu diametrul mediu de 1.5cm (3cm otet inaltime pe fundul borcanului si cantitatile de sus se dubelaza). Daca nu ai incredere in etansarea capacelor de borcan pot sa mai presari in fiecare borcan si conservant (benzoat de sodiu) 1g/1kg de castraveti (legume conservate) - cateva granule prinse intre degete.

In mod normal, capacul etans al unui borcan fiert la bain-marie nu se poate desface cu mana prin desurubare.
De obicei se introduce un varf de cutit pe langa capac astfel incat borcanul sa fie depresurizat.

Edited by gabicen, 27 September 2013 - 22:13.


#9
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Reteta lui gabicen e foarte buna. Eu eventual as mai adauga un pic de marar si ceva usturoi. Ce se mai poate adauga e 1/2 ceasca de suc de mere proaspat. Da un gust aparte.

#10
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
Va salut. Anul viitor vreau sa pun si eu muraturi in saramura. Imi spuneti si mie o reteta?

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostRazvan91, on 03 februarie 2014 - 21:05, said:

Va salut. Anul viitor vreau sa pun si eu muraturi in saramura. Imi spuneti si mie o reteta?
Pai e simplu. Eu fac cam asa. Intr-un butoias cred ca de vreo 10 liti pun castraveti, o conopida (rupta in ciorchini), o varza mica rosie (taiata in sferturi), o telina taiata felii, cativa morcovi, cateva gogonele, frunze de telina, ceva ardei gras verde, cativa catei de usturoi, cateva frunze de visin (daca am). Castravetii, gogonelele.ardeiul ii intep cu un ac de cusut. Dupa ce am umplut recipientul pun apa calda si sare grunjoasa (de muraturi) 1 lingura la 1 litru apa il pun la soare. Dupa cateva zile cand se lasa muraturile mai completez cu morcovi sau castraveti. Tin cateva zile butoiul la soare si apoi la rece in beci la temperatura constanta si racoare.

Edited by Clovis, 16 March 2014 - 18:14.


#12
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Clovis, de ce trebuie intepate?

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDeltaPavonis, on 16 martie 2014 - 18:39, said:

Clovis, de ce trebuie intepate?
Ca sa intre mai bine saramura in ele. Nu stiu daca e neaparat nevoie dar eu asa am facut asta toamna cand am pus muraturile si au iesit foarte bune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate