Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

probleme var lavabil

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 onel123, on 11 septembrie 2013 - 21:37, said:

nu este nevoie. ok. dar afecteaza negativ/pozitiv calitatea lavabilului?

si deci pana la urma sa las peretii sa se usuce si sa mai dau un strat... restul e doar spam

Nu afecteaza ca ai spalat, doar ca este posibil sa ai umiditate mare in substrat si dureaza mai mult uscarea.

O sa ramai surprins sa vezi maine, cand se mai usuca, cum se lumineaza incaperea, se albeste mai mult, dar tot cred ca mai trebuie macar un strat.

Sa lasi geamul intredeschis, sa intre aer curat si sa iasa vaporii de apa.

Spor.

Edited by crisstonne, 11 September 2013 - 21:42.


#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Omule, ai clatit cu apa curata peretii dupa ce i-ai spalat cu sapun?
Sapunul are proprietati de a desprinde substantele de orice natura de pe o anumita suprafata, poate ca de aia nu se prinde lavabila pe perete.
Cu sapun se spala peretii foarte murdari, slinosi, grasi, etc., dar apoi se da cu apa curata 2-3 maini pentru clatire. Dupa ce se usuca peretii se da cu amorsa si dupa ce se usuca peretii - iarasi - se de cu vopsea.

O alta cauza pentru care nu se prinde lavabila e ca pe pereti mai demult, pe vremuri, s-a vopsit cu vopseluri din alea pe baza de ulei/huma care sunt uleioase, dar nu cred ca e cazul.

Acum lasa sa se usuce si incearca sa vopsesti iar, vezi daca se prinde.

Edited by Friskey, 11 September 2013 - 22:21.


#21
onel123

onel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011

 Friskey, on 11 septembrie 2013 - 22:20, said:

Omule, ai clatit cu apa curata peretii dupa ce i-ai spalat cu sapun?
Sapunul are proprietati de a desprinde substantele de orice natura de pe o anumita suprafata, poate ca de aia nu se prinde lavabila pe perete.
Cu sapun se spala peretii foarte murdari, slinosi, grasi, etc., dar apoi se da cu apa curata 2-3 maini pentru clatire. Dupa ce se usuca peretii se da cu amorsa si dupa ce se usuca peretii - iarasi - se de cu vopsea.

O alta cauza pentru care nu se prinde lavabila e ca pe pereti mai demult, pe vremuri, s-a vopsit cu vopseluri din alea pe baza de ulei/huma care sunt uleioase, dar nu cred ca e cazul.

Acum lasa sa se usuce si incearca sa vopsesti iar, vezi daca se prinde.
am clatit o data cu apa curata. si da, camera era f murdara, ultima lavabila se dase acu vreo 10 ani. si de at s-a fumat non stop in camera, si pereti erau de la galben deschis la un maro. voi vedea maine seara cum iese cu al3lea strat si voi reveni cu poze sau tot dezamagit :D

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ok, te asteptam.

#23
onel123

onel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
am dat 20cm patrati intrun colt. tot la fel.. tot galben ramane :-j

oare are ceva daca mai dau o data cu amorsa si apoi iar cu var?

#24
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
mergi si cumpara alta cutie de vopsea...nu mai da cu amorsa.
incearca ceva de la policolor. pana una,alta,fa o pauza si lasa peretii sa se zvante bine. e greu de stabilit ce anume nu-i corect...poate si vopseaua e de vina,chiar daca-i o marca buna.

tind sa cred ca-i umezeala mare in pereti.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Nu te speria şi nu te grăbi, mai lasă să se usuce şi dacă poţi cumpără o vopsea mai de calitate.

Altceva, unii diluează vopseaua alţii nu, eu nu am diluat şi a ieşit tot timpul bine.

Chiar dacă pare groasă, o amesteci cu ceva, dacă poţi mecanic cu bormaşina şi un amestecător.

Apoi dai cu ea aşa groasă dar dai bine cu trafaletul înainte şi înapoi să se întindă bine.

Eu am folosit Oskar-super weiss cu ioni de argint.

#26
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Initiatorul zice "probleme var lavabil" dar are probleme cu super-lavabile.

Eu sunt interesat de semilavabile permeabile sau de un var lavabil. Nu ma intereseaza gaselnite de marketing cu ioni de argint si antimucegai.

Poate ca pe un perete finisat corect e suficient sa dai 2 maini de var cu 1/20 aracet. Sau 1/10 aracet, nu asta conteaza, conteaza sa nu se ia pe haine zugraveala.

Cati dintre posesorii de ioni de argint si-au curatat lavabila?
Cati dintre posesorii de superlavabila si-au spalat lavabila si au zis "ce afacere buna am facut, spal peretii la 2 ani si sunt ca noi"?

Voi nu va dati seama ca e o capcana aici? Se vinde un produs plin de argint si super-lavabilitati care e inutil.

-e inutil si prostesc sa crezi ca lavabila iti protejeaza bronhiile copilului tau,
-e inutil si prostesc sa crezi ca daca dai cu lavabila scapi de igrasie
-e inutil si prostesc sa crezi ca stergi o pata de pe lavabil si nu ramane nici o urma.
- e inutil si prostesc sa crezi ca plasticul te face sanatos.

Ca tot zicea initiatorul de var lavabil, nu are nimeni o trimitere catre un distribuitor/producator?

#27
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Imi cer scuze pentru tonul folosit in precedentul mesaj, am exagerat. Va rog sa inlocuiti "prostesc" cu naiv.

Reformulez:

- nici o lavabila nu rezolva problema mucegaiului, igrasiei; dimpotriva, lavabila mai rau face. Mucegaiul si igrasia apar indiferent cate straturi de lavabila se dau. Daca exista in continuare conditiile favorizante igrasiei, igrasia o sa apara. Altele sunt solutiile contra igrasiei, nu datul cu lavabila.

-nici o lavabila nu reduce incarcarea biologica dintr-o incapere: dimpotriva, lavabila mai rau face. Lavabila inchide incaperea intr-o pelicula relativ impermeabila, rezulta un mediu umed tocmai bun pt. dezvoltarea sporilor, bacteriilor, virusilor.

Sa zicem ca avem ioni de argint in lavabila. Atomul de Ag pierde cumva un electron si devine ion. Ionul de argint blocheaza (demonstrat stiintific) dezvoltarea/inmultirea bacteriilor. Daca trece de bariera polimerilor din lavabila! Ca daca e sigilat in lavabila ciuciu ioni de argint.

Dar ionul de argint lasa in pace sporii si virusii, asupra lor nu are nici un efect. Deci dai cu vopsea din asta cu ioni dar nu scapi de mucegai si de guturai. Nu scapi nici de umezeala in incapere.

Topicul e de "var lavabil". Var, adica respira, lavabil adica O DATA se poate sterge local fara sa fie prea evident unde am sters si in rest sa nu se ia pe haine.

Exista var lavabil? ce reteta are?

Moda astazi e sa impermeabilizezi casa cu plastic, sa tragi un urias prezervativ de plastic peste geamuri, pereti/tavane, usi.  Eu cred ca e gresit.

Chiar felul asta gresit de a vedea lucrurile duce la mucegai, igrasie si reclame la vopsele cu ioni de argint.

P.S. o reteta de var lavabil stie cineva? sau un distribuitor de var lavabil?

Edited by NewFolder, 26 September 2014 - 20:37.


#28
teo_noica

teo_noica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2015

 NewFolder, on 26 septembrie 2014 - 20:15, said:

Imi cer scuze pentru tonul folosit in precedentul mesaj, am exagerat. Va rog sa inlocuiti "prostesc" cu naiv.

Reformulez:

- nici o lavabila nu rezolva problema mucegaiului, igrasiei; dimpotriva, lavabila mai rau face. Mucegaiul si igrasia apar indiferent cate straturi de lavabila se dau. Daca exista in continuare conditiile favorizante igrasiei, igrasia o sa apara. Altele sunt solutiile contra igrasiei, nu datul cu lavabila.

-nici o lavabila nu reduce incarcarea biologica dintr-o incapere: dimpotriva, lavabila mai rau face. Lavabila inchide incaperea intr-o pelicula relativ impermeabila, rezulta un mediu umed tocmai bun pt. dezvoltarea sporilor, bacteriilor, virusilor.

Sa zicem ca avem ioni de argint in lavabila. Atomul de Ag pierde cumva un electron si devine ion. Ionul de argint blocheaza (demonstrat stiintific) dezvoltarea/inmultirea bacteriilor. Daca trece de bariera polimerilor din lavabila! Ca daca e sigilat in lavabila ciuciu ioni de argint.

Dar ionul de argint lasa in pace sporii si virusii, asupra lor nu are nici un efect. Deci dai cu vopsea din asta cu ioni dar nu scapi de mucegai si de guturai. Nu scapi nici de umezeala in incapere.

Topicul e de "var lavabil". Var, adica respira, lavabil adica O DATA se poate sterge local fara sa fie prea evident unde am sters si in rest sa nu se ia pe haine.

Exista var lavabil? ce reteta are?

Moda astazi e sa impermeabilizezi casa cu plastic, sa tragi un urias prezervativ de plastic peste geamuri, pereti/tavane, usi.  Eu cred ca e gresit.

Chiar felul asta gresit de a vedea lucrurile duce la mucegai, igrasie si reclame la vopsele cu ioni de argint.

P.S. o reteta de var lavabil stie cineva? sau un distribuitor de var lavabil?


@Newfolder, si eu sunt de aceeasi parere. Ai auzit ceva, bun sau rau, despre varul lavabil Rovis? In fisa tehnica a produsului scrie ca are un pH de 12 (deci dezinfecteaza) datorita continutului ridicat de var si nu contine substante volatile. Incerc sa decid daca sa vopsesc cu var sau sa incerc varul asta lavabil...

#29
VioSirbu

VioSirbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.09.2016
Salut domnilor
va rog sa ma ajutati intr-o problema
am un subsol locuibil cu bolta caramida
casa veche construita in 1890
nu pot si nici nu am gletuit cu glet de ipsos ca las peretii sa respire
pot sa zugravesc cu var lavabil??
ce marca???
sau vopseaua lavabila silicatica e mai buna!??
va multumesc anticipat p
pentru ajutor

#30
Andruta19

Andruta19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.03.2016
Inteleg ca peretii sunt totusi gletuiti daca vreti sa veniti cu lavabila, dar probabil ca fiind vorba de un subsol aveti ceva mai multa umiditate. Puteti folosi Savana cu Teflon, Aeria Gold all-inclusive cu putere mare de acoperire si care permite “respiratia” peretilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate