Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pot sa tin masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
Buna tuturor,

as vrea sa stiu ca cetatean italian daca am voie sa stau in Romania sa zicem un an de zile circuland cu autoturismul meu inmatriculat in Italia (logic in regula cu acte, verificare tehnica si asigurarea). Eventual ce trebuie sa fac ca sa fiu in regula cu legea romaniei?

Multumesc pentru raspunsuri.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ai voie!
Dar sa fii in regula cu ITP, CV, Ro-vigneta.

#3
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 07.06.2013
Multumesc, Inspectia Tehnica Periodica am facut-o (nu de mult) conform legii italiene, oare trebuie verificata si in Romania?
Cat despre CV te rog sa-mi explici ce este Posted Image

Am pus intrebarea deoarece unii romani mi-au zis ca dupa parerea lor am voie sa stau doar trei luni, nu mai mult...dar mi se pare ciudat.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Da

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostHAL9000, on 11 septembrie 2013 - 15:13, said:

Buna tuturor,

as vrea sa stiu ca cetatean italian daca am voie sa stau in Romania sa zicem un an de zile circuland cu autoturismul meu inmatriculat in Italia (logic in regula cu acte, verificare tehnica si asigurarea). Eventual ce trebuie sa fac ca sa fiu in regula cu legea romaniei?

Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai bune informati ar trebui sa fie cei de la politia rutiera - circulație -.

Edited by poadol, 11 September 2013 - 15:34.


#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Poti tine masina linistit !

Edited by mihai!, 11 September 2013 - 16:21.


#7
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View PostHAL9000, on 11 septembrie 2013 - 15:28, said:

Multumesc, Inspectia Tehnica Periodica am facut-o (nu de mult) conform legii italiene, oare trebuie verificata si in Romania?
Cat despre CV te rog sa-mi explici ce este Posted Image

Am pus intrebarea deoarece unii romani mi-au zis ca dupa parerea lor am voie sa stau doar trei luni, nu mai mult...dar mi se pare ciudat.
Ar putea fi CIV, cartea de identitate a vehicului, asta banuiesc ca a vrut sa spuna.

Edited by asasinuxp, 11 September 2013 - 16:23.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ambele tari sunt in UE, n-ai limita de sedere.

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

Quote

Ar putea fi CIV, cartea de identitate a vehicului, asta banuiesc ca a vrut sa spuna.
mai degraba cartea verde....

Edited by bubalus, 11 September 2013 - 16:35.


#10
YourEurope

YourEurope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2013
Pentru mai multe detalii referitoare la autovehicule va rugam accesati website-ul  Europa ta .

Cu respect,

Your Europe

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Stai cat vrei, in romania nu exista restrictii. Teoretic sunt si neaccepate astfel de restrictii in ue, dar, culmea, pe la voi prin italia, de curand a aparut o lege care prevede ca cine sta mai mult de 3 luni, parca, e obligat sa inmatriculeze masina acolo...

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostHAL9000, on 11 septembrie 2013 - 15:13, said:

in regula cu acte, verificare tehnica si asigurarea

Da, nicio problema. Vigneta?

Have fun!

Edited by Quantum, 11 September 2013 - 17:40.


#13
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Ai noroc ca nu s-au hotarat inca asupra legii care limiteaza circulatia autovehiculelor inmatriculate in alte tari la o durata de trei luni.Se discuta pe tema asta,mai ales a celor care sunt inmatriculate in Bulgaria,dar deocamdata cum totul e pe butuci aici si legea e asemeni...Poti circula fara probleme,deocamdata...

#14
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
legea aia e o ciorba neaplicabila.
in EU ai drept de libera circulatie, si poti sta cat vrea muschii tai oricunde ca nu are nimeni cum sa te verifice. Legi cum ca trebuie sa te declari/inregistrezi (si tu, si masina) exista in majoritatea tarilor din EU, dar pana la coada ramane la acceptiunea fiecaruia daca se inregistreaza sau nu. Daca nu o faci, esti pasibil la amenzi teoretic, dar practic nu are nimeni cum sa dovedeasca ca ai depasit termenul respectiv, deoarece tu poti iesi/intra dintr-o tara EU in alta fara absolut nici o evidenta.
La fel e si in RO. Poti sa stai toata viata in RO cu masina inmatriculata in alta tara, ca nimeni n-are cum sa dovedeasca de cat timp esti aici atata vreme cat poti trece granita fara nici o evidenta a trecerii.

Edited by kutie, 16 September 2013 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate