Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Filme vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Ce s-a întâmplat cu filmele românești? Mă uitam zilele trecute la "Profetul, ardelenii și aurul" și mi s-a părut filmul genial. Apoi mi-am adus aminte de alte comedii de nota 10 cum ar fi seria cu BD sau "Nea' Mărin miliardar" sau filme de dragoste cum era "Liceeni" sau filme de aventuri cum ar fi "Sus pânzele", etc. Și mă uit azi la filmele românești. Poate nu știu eu dar mi se pare că azi se fac doar filme psihologice ( că îți vine să îți pui ștreangul la gât după ce vezi un astfel de film ), telenovele sau filme cu idioți ( gen "La Bloc" și alte porcării ce apar la TV ). Ce s-a întâmplat cu țara asta? Cum de am ajuns de la modelul românului "Nea' Mărin" să fie un idiot cum e "Garcea"? Mă gândesc și la actorii din filme. Când vedeam un film și vedeam aceste nume românești mari cum ar fi Dem Rădulescu, Toma Caragiu, Hamza Pelea, Tamara Buciuceanu, etc. îmi era de ajuns să știu că filmul e frumos. Acum când văd actorii români - mai ales cei de comedie - e ca și cum aș vedea filme pentru idioți? Cum de a ajuns mai nou ca umorul să conste în felul în care se strâmbă un idiot și ce tâmpenii poate să scoată din gură? De ce a căzut atât de mult filmul românesc? Sau poate nu mai sunt eu în contact cu realitatea? Puteți să îmi dați exemple de filme de după 2000 care la comedie să egaleze pe "Nea Mărin miliardar", seria cu ardelenii și cea cu BD? Că din ce văd noi în afară de comedie și filme psihologice ( și bineînțeles telenovele ) nu mai producem alt gen.

#2
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Subscriu, cinematografia si televiziunea in Ro sunt praf in ultimii 20 de ani. Mi-a placut "Occident", poate-or mai fi cateva bune, in rest...praf.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
"Sus pânzele" = Toate panzele sus.
Hamza Pelea = Amza Pellea

Au aparut si filme bune dupa 90, dar mai mult prostii. Se vrea propagarea modelelor de oameni nu prea destepti cu ajutorul televizorului.
Ai putea sa te uiti la:
California Dreamin
Milionari de weekend
Eu cand vreau sa fluier, fluier.
Weekend cu mama
Daca mai mi-aduc aminte, completez lista.

Edited by tybanu, 11 September 2013 - 10:26.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 tybanu, on 11 septembrie 2013 - 10:20, said:

Hamza Pelea = Amza Pelea

Amza Pellea

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Subscriu...filmele romanesti sunt total desprinse de realitate! Pe cine intereseaza tot soiul de drame plictisitoare despre avorturi, puscariasi, comunisti si alte tampenii ale asa-zisului "Noul val romanesc"....??
Uitati-va ce filme au facut americanii in ultimii ani care au spart toate recordurile de audienta: Avatar, Inception, The Dark Knight, The Avengers,etc.... De ce nu fac si romanii filme asemanatoare?

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 Gonthar, on 11 septembrie 2013 - 10:23, said:

De ce nu fac si romanii filme asemanatoare?

Pentru ca romanii nu au buget la un singur film de sute de milioane de euro.

Edited by LensFlare, 11 September 2013 - 10:28.


#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Si pe cine crezi tu ca intereseaza de Avatar, Batman, Thor and company? Pe filmofilii pana in 15 ani si Gonthar.
Faci niste comparatii de te doare capu`.
Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare, ca nu suntem la Hollywood.

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Totusi pe vremuri se mai faceau si filme comerciale..."Toate panzele sus" era un fel de Piratii din Caraibe, iar Mihai Viteazul un soi de Braveheart...
Ar putea si acum sa faca regizorii niste filme misto, care sa faca si bani daca ar avea ceva imaginatie. Niscaiva horror, filme cu bataie, impuscaturi,etc. - se pot face si cu buget mai redus. Nu stiu de pilda cui i-a venit ideea proasta sa faca filmul ala despre exorcismul de la Tanacu o drama in loc de horror - va dati seama ce s-ar fi inghesuit lumea in cinematografe?

#9
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
In ultima vreme s-au facut mai mult filme de actiune sau drama, comediile romanesti noi sunt marca MediaPro( HoHoHo, Nasa, La bani la cap la oase, etc) care au acelasi stil, incearca sa copieze(fara succes zic eu) filmele de familie americane.
Sunt destule filme noi romanesti care merita vazute, dar nu comedii.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Se faceau "Mihai Viteazu" si "Dacii" pt ca puneam armata sa filmeze pe degeaba scenele cu ostiri. Si se foloseau de muzee, castele si cetati pt decoruri. Tot cam pe gratis.

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

 Gonthar, on 11 septembrie 2013 - 10:39, said:

Totusi pe vremuri se mai faceau si filme comerciale..."Toate panzele sus" era un fel de Piratii din Caraibe, iar Mihai Viteazul un soi de Braveheart...
lol... si seria lui Nicolaescu - Comisarul Moldovan , atunci e un fel de Matrix nu ?Posted Image Posted Image

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Werewolfc, on 11 septembrie 2013 - 10:51, said:

lol... si seria lui Nicolaescu - Comisarul Moldovan , atunci e un fel de Matrix nu ?Posted Image Posted Image

LOL..Nu, alea erau un fel de Dirty Harry/Clint Eastwood, care erau la moda atunci in America.

#13
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 Gonthar, on 11 septembrie 2013 - 10:39, said:

Nu stiu de pilda cui i-a venit ideea proasta sa faca filmul ala despre exorcismul de la Tanacu o drama in loc de horror - va dati seama ce s-ar fi inghesuit lumea in cinematografe?
Pentru că la toate festivalurile internaționale sună mai bine să faci un film despre lesbiene decât unul despre exorcizare.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
E pericoloso sporgersi

am ras la filmul ala de mi-au dat lacrimile.


P.S.
Amza Belea

#15
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Pe tvr2 e" zboare cucu de pe cuib" cu jake nicolson

Edited by sailor62, 22 March 2014 - 20:29.


#16
budapesta

budapesta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.03.2015
acum vreo 6-7 ani, am vazut un film pe pro tv / antena, nu stiu sigur, despre doi tineri, frate si sora care pleaca undeva in desert, iar fata noaptea, cand ajunge la hotel intra in piscina si e rapita de doi tipi si dusa undeva in desert. Mai era o femeie blonda care invartea treburile. are idee cineva despre ce vorbesc ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate