Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anunt verificari instalatii gaze - Ce este suspect aici?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Sunt singura persoana de pe strada care a primit un anunt de la verificari gaze de la o firma SC FIVE INSTAL SRL, SC Autorizata ANRE. In primul rand abia anul trecut, exact in octombrie, a venit cineva de la EON si a verificat punctele de gaz, centrala, aragaz, sobe, etc. Mi se pare ciudat ca nimeni de pe strada in afara de mine n-a primit acest anunt, si mi se pare ca prea repede vin verificarile astea. Nu trebuia macar la doi ani? Apoi, de ce nu vine cineva specializat de la EON Gaz, ci de la firma particulara?

Va rog sa consultati fotografia cu anuntul pe care am atasat-o, si sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez.

(Si, inca o singura intrebare. Eu am 4 sobe in casa, care pe vremuri au fost functionale. Acum am centrala, sobele nu le mai folosesc. Dar a ramas instalatia si punctele de fierbere care sunt sigilate. Dar, am impresia ca anul trecut am platit pentru ele. Cum sa fac sa nu mai platesc pentru aceste 4 sobe, pe care pur si simplu nu le folosesc? Ei mi-au spus ca trebuie sa distrug hornurile si sa le verific...ceva de genul. O prostie imensa...simt cred ca m-au jacmanit, iar eu nu am fost masura sa fac nimic, caci nu stiu legile si procedurile de acest tip)

Edited by me_suzy, 10 September 2013 - 14:33.


#2
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
suna la e-on si eventual da-le pe e-mail hartia aia....

dct sa astepti raspunsuri aiuristice dp forum.

#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
astept un raspuns bun de la cineva care este in tema !

#4
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
pana astepti iti raspundeau aia de la firma de gaz e-on.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai cei de la eon Iasi sunt in tema, suna la ei.

#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postrumegus, on 10 septembrie 2013 - 14:45, said:

Pai cei de la eon Iasi sunt in tema, suna la ei.

da, oameni buni, pot sa sun la EON. Dar acesta este forum unde ne putem ajuta reciproc, nu? Altfel puneam afis pe prima pagina de pe forum: "CAUTA IN ALTA PARTE, SUNA LA ALTCINEVA". Si nu mai era niciun forum.

Pe de alta parte, poate vor dori si altii sa afle raspunsul la unele intrebari, poate nu au timp sa stea la telefon 2 ore ca sa asculte explicatia unui operator care se poate sa nu stie nici el prea bine cum stau lucrurile.

Prin urmare, va rog, cine ma poate ajuta cu o explicatie sau un raspuns bun, sa ma ajute.

Edited by me_suzy, 10 September 2013 - 14:51.


#7
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ai de asteptat...zau ca nu te inteleg.

#8
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postlacusta75, on 10 septembrie 2013 - 14:54, said:

ai de asteptat...zau ca nu te inteleg.

am deschis acest topic doar pentru cine intelege si poate ajuta.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pricepi ca noi n-avem de unde stii cand ti s-a facut ultima revizie, poate la ei in catastif au gresit data si nu mai e cazul sa verifice iar. Ai telefoanele de la ambele firme, suna sa te lamureasca.

#10
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013

View Postme_suzy, on 10 septembrie 2013 - 14:58, said:


am deschis acest topic doar pentru cine intelege si poate ajuta.
e cu schepsis,treaba asta.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
me_suzy

Colegii te-au sfatuit sa te adresezi direct la EON dintr-un simplu motiv:au vrut sa te scuteasca de raspunsurile la misto,in doi peri,la bascalie,etc.de care vei avea parte.Pentru ca asa cum sustii,problema este prea serioasa.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dai un telefon la EO-N şi afli dacă este excrocherie, ori firmă acreditată de ei, simplu.

#13
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
ok, am priceput.

#14
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ea vrea pe forum....iie frica ca o tin aia prea mult in telefon si-i umfla factura.

View Postme_suzy, on 10 septembrie 2013 - 15:10, said:

ok, am priceput.
doamne ajuta!!!!  la urma ne lamuresti si pe noi cum sta treaba, ca asa e pe forum ...ne ajutam.

#15
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Verificarile se fac odata la 2 ani de catre EON sau firme autorizate ANRE ( gasesti lista pe sit-ul ANRE ).
ca sa desfiintezi instalatia de utilizare la sobe , se face un proiect de catre o firma autorizata ANRE , se depune la EON si se procedeaza la demontarea instalatiei in cauza tot de catre firma autorizata ANRE. ( nu le poti face la negru ci numai cu firma autorizata si pe baza unui proiect - evident costa mai mult decit verificarea la cele 4 sobe, insa ai garantia ca nici accidental nu vei avea scapari de gaz la arzatoarele sobelor sau pe traseu, chiar daca spui ca nu le folosesti )

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Amu' cativa ani a fost o campanie Eon de semnat contracte de intretinere si verificare instalatia de gaz cu ei sau era musai sa faci cu o firma acreditata. Tu cu ce firma ai facut contractul asta? Daca cu Eon, anuntul ala e tzapa. Daca cu firma respectiva din anunt, atunci suni la ei si te lamuresti.
O verificare a autorizatiei sale ANRE, eventual si a activitatii sale contabile nu strica.

#17
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010
LISTA FIRMELOR DIN ROMANIA
AUTORIZATE DE
AUTORITATEA NATIONALA DE REGLEMENTARE IN DOMENIUL ENERGIEI*
PE TIPURI DE AUTORIZARI**
Aceasta lista poate fi consultata si pe site-ul A.N.R.E. (www.anre.ro)
* Datele sunt extrase de pe site-ul A.N.R.E. la data de 16.02.2012. Pentru a consulta lista la zi,
accesati adresa - www.anre.ro. – sectiunea gaze naturale, operatori/rapoarte, firme
autorizate.
** Autorizari:
EDI - executie,verificare si revizie instalatii de utilizare a gazelor naturale, cu presiuni mai mici sau egale cu 6 bar;

640 FIVE INSTAL Str. Soficu, nr. 9
0332 / 101234 / 0332
/ 101234 Iasi / Iasi EDI


Par a fi in regula. Fiecare incearca o felie de tort.

#18
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postme_suzy, on 10 septembrie 2013 - 14:26, said:

.......... anul trecut, exact in octombrie, a venit cineva de la EON si a verificat punctele de gaz, centrala, aragaz, sobe, etc.
  -ai vre-o dovada , ai un raport de verificare din care reiese ca verificarea s-a facut anul trecut?

  -ce am inteles eu din acel anunt , este ca trebuie sa pregatesti actele si ,
daca nu ai verificarea facuta sau depaseste 2 ani vei fi supus verificarii cu tarifele mentionate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate