Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Inchirieri de camere in scop turistic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
utilizator92

utilizator92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.09.2013
Buna ziua,

Ma intereseaza procedura privind inchirierile de camere in scop turistic. Am inteles ca exista un ordin comun al ministerului finantelor si turismului, ordin nr 22/28/2012, privind criteriile de stabilire a normei anuale de venit corespunzatoare unei camere de inchiriat, insa nu am inteles unele aspecte si anume:
-daca o persoana fizica doreste sa inchirieze 2-3 camere in scop turistic, pe langa declaratia care se depune la finante privind impozitarea mai trebuie vreo autorizare, clasificare din partea ministerului turismului sau autoritatii nationale pentru turism? In ordinul 22/28/2012 am vazut ca se precizeaza ceva de genul inchirieri de camere in scop turistic "altele decat cele care constituie structuri de primire turistica". Am primit insa informatia ca se cere clasificare/autorizare din parte autoritatii nationale pentru turism conform ordinului 65/2013. Acum nu mai inteleg nimic: trebuie sau nu clasificare de la turism? Daca totusi trebuie clasificare atunci care sunt acele camere de inchiriat " altele decat cele care constituie structuri de primire turistica? Care este diferenta intre camere de inchiriat in scop turistic si structurile de primire turistica? Daca totusi nu trebuie clasificare/autorizare de la turism, care este procedura, ce acte trebuie intocmite, se anunta undeva turistii, etc.
Orice informatie legata de acest subiect este binevenita.
Multumesc

#2
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postutilizator92, on 09 septembrie 2013 - 16:40, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza procedura privind inchirierile de camere in scop turistic. Am inteles ca exista un ordin comun al ministerului finantelor si turismului, ordin nr 22/28/2012, privind criteriile de stabilire a normei anuale de venit corespunzatoare unei camere de inchiriat, insa nu am inteles unele aspecte si anume:
-daca o persoana fizica doreste sa inchirieze 2-3 camere in scop turistic, pe langa declaratia care se depune la finante privind impozitarea mai trebuie vreo autorizare, clasificare din partea ministerului turismului sau autoritatii nationale pentru turism? In ordinul 22/28/2012 am vazut ca se precizeaza ceva de genul inchirieri de camere in scop turistic "altele decat cele care constituie structuri de primire turistica". Am primit insa informatia ca se cere clasificare/autorizare din parte autoritatii nationale pentru turism conform ordinului 65/2013. Acum nu mai inteleg nimic: trebuie sau nu clasificare de la turism? Daca totusi trebuie clasificare atunci care sunt acele camere de inchiriat " altele decat cele care constituie structuri de primire turistica? Care este diferenta intre camere de inchiriat in scop turistic si structurile de primire turistica? Daca totusi nu trebuie clasificare/autorizare de la turism, care este procedura, ce acte trebuie intocmite, se anunta undeva turistii, etc.
Orice informatie legata de acest subiect este binevenita.
Multumesc


Trebuie autorizare/clasificare/licenta din parte ANT - Autoritatii Nationale pentru Turism.

Diferenta este ca una este pensiunea, motelul, hotelul etc construit exclusiv in scop turistic si alta 1 -2-3 camere/apartamente dintr-un bloc de locuinte de exemplu.

Ai atasat ordinul.

#3
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Unde e ordinul?

#4
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Subcategoria "Inchiriere de camere in scop turistic" face parte din categoria "Cedarea folosintei locuintei", categorie aplicabila si persoanelor fizice.
Drept urmare nu necesita nici un fel de autorizare. Altfel, prin asimilare, orice inchiriere de apartament ("Venituri din cedarea folosintei locuintei") ar necesita clasificare prealabila si autorizare.
Eu asa fuctionez in Timisoara, legislatia fiind aceeasi in toata tara.

View Postedbica2000, on 10 septembrie 2013 - 14:38, said:



Diferenta este ca una este pensiunea, motelul, hotelul etc construit exclusiv in scop turistic si alta 1 -2-3 camere/apartamente dintr-un bloc de locuinte de exemplu.



Nu este permisa inchirierea in scop turistic a 1-2-3 apartamente ci a 1-2-3...  CAMERE DIN LOCUINTA PERSONALA -trebuie sa ai domiciliul la acea adresa (prevederea legislativa se refera la camerele disponibile spre inchiriere in locuinta unde ai domiciliul, ca un venit suplimentar IMPOZABIL pt cei care cazeaza in gazda, nu ca o afacere)

#5
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Ordinul era atasat...nu stiu ce s-a intamplat. Il atasez din nou.

Referitor la cazarea "in gazda"....eu nu m-am referit la asa ceva. Nu stiu daca este permisa in scop turistic, dar oricum nu face subiectul discutiei.

Attached Files



#6
utilizator92

utilizator92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.09.2013
In ordinul atasat la art. 2, la definitii, se spune printre altele:
-structura de primire turistica cu functiune de cazare: ...... apartamente si camere de inchiriat in locuinte familiale......
Imi cer scuze pentru insistenta dar eu tot nu am inteles care sunt acele camere de inchiriat in locuinte familiale la care se refera textul din ordin si pentru care este necesara clasificare/autorizare din partea autoritatii pentru turism si care sunt acele "camere de inchiriat in scop turistic" pentru care exista posibilitatea ca o persoana fizica neautorizata sa se inregistreze doar la Finante si sa plateasca impozit la norma si pentru care nu am inteles inca exact daca trebuie sau nu clasificare/autorizare de la turism.

Multumesc

#7
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Suna la :

Direcţia Generală Control şi Autorizare Turism
Serviciul Autorizare telefon :004 0372 144 039

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate