Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Where Is The Love?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1525 replies to this topic

#487
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 22:10, said:

Eu zic ca ajung egiptenii din VT. In NT, nu mai era nevoie de ei. Erau deja perimati. Dovada, ca au disparut nu mult timp, dupa.
au disparut egiptenii ?! cand ?

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:11, said:

Locuiesc în zonă rurală , mă pregăteam să merg noapte la şparlit de pepeni pe un domeniu al statului , se întâmpla cu peste 15 ani în urmă  era a treia rundă şi dinainte aveam premoniţii că a treia oară se va produce un eveniment care mă va convinge să renunţ la acţiunea mea şi totuşi am mers la drum , aproape de sola cu pricina ce crezi că s-a întâplat ? am fost atacat de o bufniţă/cucuvea  ce pasăre de noapte să fi fost dar nu-mi dădea pace , eu tot insistam să-mi continui drumul pentru scopul meu , şi eam şocat că ceea ce prezisesem înainte să plec se întâmpla şi dacă am văzut că nu-mi dă pace am hotărât să renunţ şi m-am intors , subit pasărea a plecat , am spus "ei gata pot să merg să-mi văd de treaba pentru care am venit" şi iar mergeam spre câmpul cu pricina şi ghici , pasărea iar m-a atacat şi atunci am renunţat definitiv am hotărât să mă întorc acasă , pasărea  m-a lăsat în pace de cum am făcut cale întoarsă , multe zile după aceea mă gândeam la acele evenimente şi încercam să găsesc explicaţii raţionale , acu dacă am inşirat scena poate reuşeşti să găseşti tu explicaţia pentru care sa petrecut ce s-a petrecut , îţi reamintesc că era a treia oară într-un interval de o săptămână .
esti simpatic paco...si ai darul povestirii

#488
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpopascu, on 10 septembrie 2013 - 22:09, said:

ne-au batut...mai rau ca la Rovine...2-0...ultimul gol in ultima secunda al ultimului minut
turcii e razboinici, te joci?Posted Image
adevaru e ca si noi i-am batut pe ei si nu odata, ma uimeste asta.

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:11, said:

te-ai dus singur?

#489
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:10, said:

e singura explicatie care mi se pare logica in conditiile in care Isus chiar a existat si a facut minunile
un iluzionist ca David Copperfield,care leviteaza,merge pe apa, ar fi fost luat si el drept dumnezeu cu minunile lui

Edited by popascu, 10 September 2013 - 22:16.


#490
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 22:10, said:

Eu zic ca ajung egiptenii din VT. In NT, nu mai era nevoie de ei. Erau deja perimati. Dovada, ca au disparut nu mult timp, dupa.
toata cultura europeana sta pe fundatia egiptului antic. majoritatea marilor filozofi din grecia antica au studiat in egipt.

View Postpopascu, on 10 septembrie 2013 - 22:15, said:

un iluzionist ca David Copperfield,care leviteaza,merge pe apa, ar fi fost luat si el drept dumnezeu cu minunile lui
mie-mi zici?

#491
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpopascu, on 10 septembrie 2013 - 22:13, said:

au disparut egiptenii ?! cand ?
Au fost cuceriti de arabi. ;)

#492
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:10, said:

e singura explicatie care mi se pare logica in conditiile in care Isus chiar a existat si a facut minunile care i se atribuie in evanghelii. si spre deosebire de altii nu sustin ca am dreptate si nu ma pot insela. dar sa spui ca Isus e dumnezeu intrupat, adica creatorul universului se transforma in om ca sa sufere pe pamint .........deja am lasat de mult in urma logica si ratiunea.
Hai să descriu cum văd unii întruparea , să spunem că te afli în faţa unui acvariu cu peştişori dar de câte ori te apropii de geamul acvariului peştişorii  se ascund ,  dar tu nu ai intenţia să le faci rău , vrei să le transmiţi mesajul ăsta şi singura soluţie să te întrupezi într-un peştişor pentru a fi alături de ei să le spui ce mult îi iubeşti , sper că ceva ceva s-a înţeles cum văd şi eu îtruparea ,

#493
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostJo_Malbun, on 10 septembrie 2013 - 22:09, said:

Tu introduci termenul de „bibliografie”. Ca ce chestie?
biografie, bibliografie e cu totul altceva. Posted Image

#494
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 22:18, said:

Au fost cuceriti de arabi. Posted Image
ca si pe spanioli insa España sigue siendo :)
la fel si egiptenii

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:19, said:

Hai să descriu cum văd unii întruparea , să spunem că te afli în faţa unui acvariu cu peştişori dar de câte ori te apropii de geamul acvariului peştişorii  se ascund ,  dar tu nu ai intenţia să le faci rău , vrei să le transmiţi mesajul ăsta şi singura soluţie să te întrupezi într-un peştişor pentru a fi alături de ei să le spui ce mult îi iubeşti , sper că ceva ceva s-a înţeles cum văd şi eu îtruparea ,
bun bun paco,esti tare omule

#495
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:19, said:

naspa comparatie. daca io i-am facut pe pestisori aia se inghesuie sa ma vada cind io apar.

#496
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:15, said:

turcii e razboinici, te joci?Posted Image
adevaru e ca si noi i-am batut pe ei si nu odata, ma uimeste asta.


te-ai dus singur?
singur singurel , dar fii atent chestia asta am spus-o unor prieteni de cartier şi erau amuzaţi de povestire până când au participat cu mine la alte evenimente similare şi au observat aceiaşi concordanţă în succesiunea evenimentelor , a treia oară se producea ceva neprevăzut care ne forţa să renunţăm la acţiunea noastră de au devenitşi ei superstiţioşi încât a treia oară nu încercau să mai întreprindă acelaşi lucru , întrun termen de 24-25 ani s-au petrecut evenimente de aceiaşi manieră peste o sută , raţiunea mea era la pământ nu mai căutam să îmi explic evenimentele că oricum nu erau logice ci doar le acceptam că fac parte din viaţa mea , până în urmă cu câţiva ani când am citit scripturile şi din scrierile lui Pavel am aflat că există fiinţe nevăzute care determină firul evenimentelor .

#497
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
e simplu paco, tu dupa cum ai spus aveai presimtiri rele, de fapt iti era frica. in conditiile astea orice intimplare ti se parea premonitie, asta-i situatia reala.

#498
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpopascu, on 10 septembrie 2013 - 22:22, said:

bun bun paco,esti tare omule
Numai propriile experienţe ne pot convinge de asemenea lucruri , când auzi de la alţii spui simplu , "omul are imaginaţie " şi ignori , da hai să mai spun ceva ce am trăit , seara mă bag în pat , întuneric în pat , patul spaţios iar eu la o margine a lui , şi deodată simt ca şi cum cineva se strecoară în pat alături de mine , nu eram încă adormit şi cum nu am auzit nici o uşă deschizându-se am zis că cineva din familie îmi joacă o farsă şi întind mâna să ating , nu dau de nimeni , intrigat mă ridic şi aprind lumina şi iar nimic , mă apucase frisoanele , sting lumina şi mă bag sub sup pătură în pat şi evenimentul se repetă şi atunci strig "cine eşti " , normal că n-am primit răspuns , am stat c-am o oră treaz gândindu-mă ce să fi fost , ba chiar multe zile de atunci mă gândeam ce să fi fost , câutam mereu explicaţii raţionale , era perioada când nu aveanm credinţa despre existenţa a ceva în afara de ceea ce vedem , astăzi mi-am schimat complet optica şi  când observ asemenea evenimente deja ştiu ce se petrece .

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:35, said:

e simplu paco, tu dupa cum ai spus aveai presimtiri rele, de fapt iti era frica. in conditiile astea orice intimplare ti se parea premonitie, asta-i situatia reala.
Nu omule nu aveam frică de ceva ci doar am început să observ că lucrurile iau o întorsătură neaşteptată a treia oară , mergeam nopţile şi prin cimitire , nu am frică să dorm şi cu morţii sau într-o morgă , nu sunt un fricos .

Edited by pacopaco1967, 10 September 2013 - 22:43.


#499
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
te citesc cu placere...continua

#500
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:40, said:

e interesant ce se intimpla in starea de veghe, adica nici treaz nici adormit, ai avut o experienta de genul asta, nimic special. as putea scrie sute de pagini cu experiente de genul asta da' nu-s scriitor :)

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:43, said:

Nu omule nu aveam frică de ceva ci doar am început să observ că lucrurile iau o întorsătură neaşteptată a treia oară , mergeam nopţile şi prin cimitire , nu am frică să dorm şi cu morţii sau într-o morgă , nu sunt un fricos .
poi si-atunci de ce nu ti-ai bagat......in ea de cucuvea si nu ti-ai continuat activitatea? de unde stii ca s-ar fi intimplat ceva rau? era o chestie daca erai cu ceva colegi, tu te retrageai si ei erau prinsi si batuti de paznici.

#501
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:19, said:

biografie, bibliografie e cu totul altceva. Posted Image
Asa este. Se cheama ca ma gandeam la altceva, graba.
Reluam: De ce sa pretinzi biografii de la o carte Sfantă?
Servesti cat ti se ofera, restul e mandrie „inspirata”.
Cine te crezi ca sa te țugui înfuriat?... Posted Image

#502
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:25, said:

naspa comparatie. daca io i-am facut pe pestisori aia se inghesuie sa ma vada cind io apar.
Fii atent , Dumnezeu are capacitatea să inspire,manipuleze sau să creeze orice , tocmai este cunoscătorul deplin al universului , pentru EL nu există taine ale universului nici în microcosmos şi nici în macro dar ce este mai înteresant  EL comunică şi se foloseşte de existenţa energiei/materiei în ambele sensuri prin modularea lor  , transformă prin informaţie materia în energie şi invers , asta e cunoaştere deplină , ăsta da Creator , pentru EL  nu e greu să ştie ce gândim ,vedem ,visăm , sau chiar să ne influenţeze visele .

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 22:51, said:

poi si-atunci de ce nu ti-ai bagat......in ea de cucuvea si nu ti-ai continuat activitatea? de unde stii ca s-ar fi intimplat ceva rau? era o chestie daca erai cu ceva colegi, tu te retrageai si ei erau prinsi si batuti de paznici.
Omule , te faci că nu înţelegi , eu nu de frică m-am întors ci evenimentul care m-a pus pe gânduri , de ce se întâmplă astfel şi ţi-am spus , nu a fost singular , au fost în aceiaşi manieră peste o sută , aveam impresia că mi-se transmite un mesaj

Exact , de parcă era ceva care mă proteja , mă ferea de ce urma mai rău şi am început să cred asta pentru că la început insistam şi a treia oară şi se întâmpla răul de care trebuia să scap urgent , nu sunt un tip fricos , nici de câini mari nu mi-e frică , poate dacă mi-ar ieşi un urs sau un leu , dar nu frică să fac pe mine ci doar o îngrijorare , că nu puneam preţ mare pe viaţa mea , suferinţa fizică nu mă speria  , copilăria mea am avut parte de lupte fizice şi durerea fizică nu prea exista ci doar orgoliul era cel care mă întărea .

Edited by pacopaco1967, 10 September 2013 - 23:05.


#503
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 22:54, said:

Fii atent , Dumnezeu are capacitatea să inspire,manipuleze sau să creeze orice , tocmai este cunoscătorul deplin al universului , pentru EL nu există taine ale universului nici în microcosmos şi nici în macro dar ce este mai înteresant  EL comunică şi se foloseşte de existenţa energiei/materiei în ambele sensuri prin modularea lor  , transformă prin informaţie materia în energie şi invers , asta e cunoaştere deplină , ăsta da Creator , pentru EL  nu e greu să ştie ce gândim ,vedem ,visăm , sau chiar să ne influenţeze visele .
deocamdata astea sunt vorbe paco....alta dovada a cunoasterii depline nu este decat Biblia,nimic altceva,concret/palpabil

Edited by popascu, 10 September 2013 - 22:57.


#504
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostJo_Malbun, on 10 septembrie 2013 - 22:54, said:

Reluam: De ce sa pretinzi biografii de la o carte Sfantă?
pentru ca o carte sfinta trebuie sa fie clara si impecabila, sa nu-ti dea posibilitatea sa aberezi in voie si orice retardat mintal sa-si dea seama, asta-i adevaru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate