Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Where Is The Love?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1525 replies to this topic

#433
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 14:11, said:

Pentru el nu, intrucat oricum nu va pricepe nimic. Stai linistit.
Cred ca sunt in stare sa fac macar diferenta intre da si nu. Nu crezi?

#434
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:17, said:

Uite una: legea lui Bayes.
explica conceptul de infinit printr-o abordare bayesiana.

#435
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:18, said:

of of of...pai asta face creatorul, te decupleaza de legi
ceea ce vrem noi este sa gasim raspunsuri prin stiinta cum sa devenim nemuritori.
adica tot nesupunere fata de legi, caci dupa ce le intelegi cum functioneaza atunci doresti sa le manipulezi spre anulare.
O remarcabila idee, pe care omenirea a castigat-o cu greu, pe care se bazeaza intreaga noastra cunoastere, este cea ca totul pe lumea asta urmeaza niste legi, niste reguli.
Daca tu intelegi ce inseamna sa te decuplezi de legi si poti sa imi explici si mie, jos palaria.

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:19, said:

explica conceptul de infinit printr-o abordare bayesiana.
Eu nu am aceasta nevoie (bayesian vorbind ;) ). Daca ai nevoie sa-ti explici infinitul, fa-o.

Edited by TOPCATBV, 10 September 2013 - 14:23.


#436
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postjohnnickelby, on 10 septembrie 2013 - 13:49, said:

Stii de ce cred eu ca nu a gresit? Ca ne lasa pe noi sa trecem toate piedicile si greutatile , pentru a putea accede la adevarata cunoastere.
S-ar putea ca acum sa nu intelegem, dar poate ca vreodata, candva, intr-un fel pe care acum nici nu ni-l putem imagina, acest lucru sa se intample...
...Sau poate ca nu..., pentru ca daca nu vom ajunge acolo, nici nu va mai conta...
mda, dar cata vreme nu pot intelege de ce pramatiile o duc de 1000 de ori mai bine decat oamenii onesti, vezi tu...cu adev."nebanuite" raman caile astea.....

#437
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 14:10, said:

Ma bag si eu. Posted Image
Zi tu  Mario , scripturile spun doar simbolisme sau au fost evenimente care s-au petrecut (minunile din evanghelii ) şi ele au semnificaţii multiple ?

#438
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:22, said:

Eu nu am aceasta nevoie (bayesian vorbind Posted Image ). Daca ai nevoie sa-ti explici infinitul, fa-o.
mersi, nu stiam ca legea lui bayes este in functie de nevoile subiectului, adica o lege cu scopuri subiective, nicidecum obiective.

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:22, said:

O remarcabila idee, pe care omenirea a castigat-o cu greu, pe care se bazeaza intreaga noastra cunoastere, este cea ca totul pe lumea asta urmeaza niste legi, niste reguli.
Daca tu intelegi ce inseamna sa te decuplezi de legi si poti sa imi explici si mie, jos palaria.
Bun, de acord cu tine
Acum ca am stabilit ca intreaga noastra cunoastere se bazeaza pe admiterea existentei functionarii dupa legi, ce facem ne culcam pe o ureche
Omul are tendinta de a modifica legile
Spre binele sau.
Prin urmare ce-i de importanta, faptul ca functionam dupa legi sau faptul ca le dorim sa le modificam ca sa ne fie bine?

#439
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostValmont43, on 10 septembrie 2013 - 14:23, said:

mda, dar cata vreme nu pot intelege de ce pramatiile o duc de 1000 de ori mai bine decat oamenii onesti, vezi tu...cu adev."nebanuite" raman caile astea.....
Dane , lasă pramatiile să-şi trăiască poftele  , credeam că poftele tale sunt altele , universul aşteaptă exploratorii .

#440
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostValmont43, on 10 septembrie 2013 - 14:23, said:

mda, dar cata vreme nu pot intelege de ce pramatiile o duc de 1000 de ori mai bine decat oamenii onesti, vezi tu...cu adev."nebanuite" raman caile astea.....
Da, cateodata este mai usor sa vorbim la modul general, dar cand dam de concret, explicatiile noastre devin nesatisfacatoare. Ca si cazul concret pe care il amintesti tu aici.
Nu am raspuns la ce spui tu. Spune-mi tu ce ar trebui sa fac? Pe cine sa ma supar? Spune-mi tu de ce se intampla asta. Eu chiar nu stiu.

#441
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:34, said:

.Prin urmare ce-i de importanta, faptul ca functionam dupa legi sau faptul ca le dorim sa le modificam ca sa ne fie bine?
Numai autoritatea care emite legea poate s-o şi modifice

#442
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 14:37, said:

Numai autoritatea care emite legea poate s-o şi modifice
sau o autoritate in grad ierarhic superior poate sa o anuleze.

Edited by ThinkAbout, 10 September 2013 - 14:44.


#443
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:34, said:

mersi, nu stiam ca legea lui bayes este in functie de nevoile subiectului, adica o lege cu scopuri subiective, nicidecum obiective.
Legea lui Bayes se refera la modificarea veridicitatii unei ipoteze in lumina unor noi observatii.
Ipotezele vin in urma observatiilor, nu invers.
Existenta cuiva sau a ceva este data de necesitatea ca ipoteza ce explica cel mai bine observatia sa contina acel ceva sau cineva.

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:34, said:

Bun, de acord cu tine
Acum ca am stabilit ca intreaga noastra cunoastere se bazeaza pe admiterea existentei functionarii dupa legi, ce facem ne culcam pe o ureche
Omul are tendinta de a modifica legile
Spre binele sau.
Prin urmare ce-i de importanta, faptul ca functionam dupa legi sau faptul ca le dorim sa le modificam ca sa ne fie bine?
Nu ne culcam pe o ureche, ci cautam sa le aflam. Si pentru asta, omul inventeaza niste legi aproximative pe care incearca sa le faca din ce in ce mai exacte, pana ajunge (spera el) la legile fundamentale.
Tendinta omului de a modifica legile urmeaza si ea niste legi. E aiurea sa spui ca te decuplezi de legi, in general, pentru ca nu te poti decupla de legile dupa care functioneaza, in modul intim, realitatea asta.
Una e sa spui ca exploatezi legile pentru a face sa iti fie mai bine, alta e sa spui ca esti decuplat de legi.

Edited by TOPCATBV, 10 September 2013 - 14:48.


#444
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:43, said:

Legea lui Bayes se refera la modificarea veridicitatii unei ipoteze in lumina unor noi observatii.
Ipotezele vin in urma observatiilor, nu invers.
ce confortabil
bayes este de acord cu mine daca trece prin istoria abordarii conceptului infinitului.

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:43, said:

Nu ne culcam pe o ureche, ci cautam sa le aflam. Si pentru asta, omul inventeaza niste legi aproximative pe care incearca sa le faca din ce in ce mai exacte, pana ajunge (spera el) la legile fundamentale.
Tendinta omului de a modifica legile urmeaza si ea niste legi. E aiurea sa spui ca te decuplezi de legi, in general, pentru ca nu te poti decupla de legile dupa care functioneaza realitatea asta.
Una e sa spui ca exploatezi legile pentru a face sa iti fie mai bine, alta e sa spui ca esti decuplat de legi.
pai daca nu reusesc sa controlez legile nu are niciun farmec
in plus fara declupare este anost.

#445
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:18, said:

Cred ca sunt in stare sa fac macar diferenta intre da si nu. Nu crezi?
Nu. Nu cred.

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 14:28, said:

Zi tu  Mario , scripturile spun doar simbolisme sau au fost evenimente care s-au petrecut (minunile din evanghelii ) şi ele au semnificaţii multiple ?
Ele s-au petrecut. Insa modul in care sunt relatate este unul simbolic.

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 14:37, said:

Numai autoritatea care emite legea poate s-o şi modifice
Nu. Nici macar asta, intrucat ar deveni capricioasa.

Edited by mario_bril, 10 September 2013 - 14:59.


#446
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:48, said:

ce confortabil
bayes este de acord cu mine daca trece prin istoria abordarii conceptului infinitului.
Nu e confortabil, este o regula demonstrata matematic, este baza rationalitatii.

Repet ideea: infinitul exista atata timp cat face parte din ipoteza ce explica (si aici explica are sensul strict de a face predictii matematice) observatiile noastre si nu exista o ipoteza ce explica mai bine observatiile noastre.

Care e istoria abordarii conceptului infinitului? Eu stiu ca, chiar daca e folosit in calcule, infinitul dispare la final din toate ipotezele stiintifice, el este un artificiu de calcul.

View PostThinkAbout, on 10 septembrie 2013 - 14:48, said:

pai daca nu reusesc sa controlez legile nu are niciun farmec
in plus fara declupare este anost.
Controlul unor legi nu se poate efectua fara a functiona (acest control) in baza unor legi, banuiesc ca am stabilit asta.
Realitatea are destule alte calitati care sa estompeze aceast caracter.

#447
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 14:43, said:

Legea lui Bayes se refera la modificarea veridicitatii unei ipoteze in lumina unor noi observatii.
Ipotezele vin in urma observatiilor, nu invers.
Existenta cuiva sau a ceva este data de necesitatea ca ipoteza ce explica cel mai bine observatia sa contina acel ceva sau cineva.

Alea nu mai sunt legi ci sunt doar formulări de funcţionare a realităţii , dacă omul ar avea acces la baza realităţii s-ar adapta perfect la univers , căutările sunt pe calea asta .

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 14:58, said:

.Nu. Nici macar asta, intrucat ar deveni capricioasa.
Bineînţeles dar vreau să spun că cel care are puterea de a institui o poate modifica pentru perfecţiune .

#448
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2013 - 14:58, said:

Nu. Nu cred.
Banuiesc atunci ca raspunsul tau este pentru spectatori, da? Sau, nu? :)

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 15:04, said:

Alea nu mai sunt legi ci sunt doar formulări de funcţionare a realităţii , dacă omul ar avea acces la baza realităţii s-ar adapta perfect la univers , căutările sunt pe calea asta .
Alea, care?

#449
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTOPCATBV, on 10 septembrie 2013 - 15:02, said:

.
Repet ideea: infinitul exista atata timp cat face parte din ipoteza ce explica (si aici explica are sensul strict de a face predictii matematice) observatiile noastre si nu exista o ipoteza ce explica mai bine observatiile noastre.

Aici îţî dai palme singur la statutul tău de observator al realităţii obiective , ce treabă are  infinitul cu mine ? El există si fără mine , să spui că există doar în cazul în care este observat este aberaţie .

#450
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 15:08, said:

Aici îţî dai palme singur la statutul tău de observator al realităţii obiective , ce treabă are  infinitul cu mine ? El există si fără mine , să spui că există doar în cazul în care este observat este aberaţie .
Nu infinitul il observi, bre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate