Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Instagram

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
banciutacu

banciutacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2013
Cum pun poze pe instagram de pe pc ?

#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Nu ai cum. Doar de pe telefon.

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Care-i schepsisul cu instagramul ăsta? Zilele astea am auzit o prietenă zicând „stai să fac o poză pentru instagram” sau ceva de genul și n-am întrebat care-i faza mai mult de rușine. Posted Image

#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Este un soft de editare poze. Dupa ce editezi o poza in instagram ti-o poti pune direct pe facebook plus alte retele sociale. O tampenie mai pe scurt.

Edited by Shock-G, 07 September 2013 - 19:38.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Shock-G, on 07 septembrie 2013 - 19:37, said:

Este un soft de editare poze. Dupa ce editezi o poza in instagram ti-o poti pune direct pe facebook plus alte retele sociale. O tampenie mai pe scurt.
De fapt nu e niciun soft de editare poze ci este o retea de socializare bazata pe poze si mai nou, pe video.
Dupa ce faci cont pe Instagram, poti urca poze din Galeria foto a telefonului sau poti fotografia cu camera integrata (cu aplicatia telefonului sau a Instagram-ului).
Dupa ce alegi fotografia, daca vrei, poti aplica si anumite efecte predefinite. Nu este obligatoriu, asadar daca treci peste pasul asta, din start nu presupune nicio editare a pozei.
Postezi acea poza cu titlu, locatie daca vrei, poti introduce TAG-uri pentru a fi gasita mai usor de alti useri interesati si tot asa.
Poti da follow oricarui cont/persoane, ele iti pot da follow inapoi, iti creezi cercul de prieteni care va postati pozele rapid pe acea retea sociala, poti vedea poze super de la altii si multe altele.
Am intrat in contact cu persoane din diferite tari, poti socializa prin intermediul comentarilor de la poze, poti da "like" la poze, odata cu postarea acelor poze si aparitia lor in profilul tau, le poti shareui si pe facebook/twitter daca vrei.

Nu este o tampenie ci este o platforma foarte buna pentru promovare si shareuire foto a pozelor. Fie ca iti faci cu prietenii tai si va shareuiti fotografii intre voi, fie ca ai cont ca sa urmaresti marile branduri care au conturi - si sunt multe de genul asta!, fie ca iti promovezi business-ul, e alegerea ideala. Utilizatori multi sunt - mai mult din afara, dar merge. :)

#6
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Stefan_CM - Ok. Nu folosesc aceasta retea de socializare, am zis doar ce am auzit de la diversi prieteni care folosesc. Oricum raman la aceasi parere despre Instagram Posted Image

#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Si de ce ai vrea sa postezi poze pe Instagram cand poti sa le postezi direct pe Facebook si sa dai like si tag si tot ce vrei? Trebuie sa ofere ceva mai mult decat Facebook nu?

#8
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Și care e faza cu titlurile #istacool #instafashion #you #love #instamod?

Jur că mă simt prost pentru că simt că rămân în urmă cu chestiile astea noi. Chiar dacă nu mi se par interesante, măcar să am habar.

Edited by Clerik, 07 September 2013 - 21:51.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 JayBird, on 07 septembrie 2013 - 21:29, said:

Si de ce ai vrea sa postezi poze pe Instagram cand poti sa le postezi direct pe Facebook si sa dai like si tag si tot ce vrei? Trebuie sa ofere ceva mai mult decat Facebook nu?

Nu. Poate sa fie ceva diferit si atat. Si chiar asta este si o face cu brio.
Este cu totul alta retea sociala cu totul alt scop.

Facebook-ul este reteaua sociala unde ai cont cu nume real - asta este ideea din spatele retelei, prietenii, familia, toate persoanele apropiate acolo, pentru a impartasi imagini, idei, clipuri, etc. Totodata este o retea sociala mult mai complexa, mai nesigura - din prisma multitudinii de lucruri ce pot sa fie shareuite si a setarilor aferente contului.

Instagram-ul este o retea sociala dedicata fotografiei, unde totul se bazeaza in cea mai mare parte pe fotografie (mai nou si video), aici nu poti sa ai prieteni ci doar followeri si followers ca pe Twitter (deci nu e dublu sens ca pe Facebook), iar postarea de baza este fotografia. Nu se poate fara - deci asta este baza. Este cu totul alta treaba, nu exista aceleasi conturi/persoane ca pe Facebook, nu este necesara o identitate reala. Totodata este o retea sociala mai simpla ce nu da batai de cap. Instagram este detinut tot de Facebook.

 Clerik, on 07 septembrie 2013 - 21:50, said:

Și care e faza cu titlurile #istacool #instafashion #you #love #instamod?
Jur că mă simt prost pentru că simt că rămân în urmă cu chestiile astea noi. Chiar dacă nu mi se par interesante, măcar să am habar.

Userii obisnuiesc sa puna acele taguri. Daca au # in fata, sunt taguri. Daca au @ in fata, sunt mention (catre un user existent al retelei).
Cine va cauta in Search-ul aplicatiei #love va gasi si poza ta, daca tu ai adaugat acel tag. La fel cum este si pe alte retele sociale. Acum exista tag-ul cam peste tot.
Asadar majoritatea vor introduce o lista mare cu tag-uri, in speranta ca lumea va vedea acea poza si va da Like. Pozele cu foarte multe like-uri apar intr-un tab separat Explore - din pacate. Cele cu putine likeuri nu apar.

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Da, are filtre cool, si poti sa spui, cum dadea cineva exemplu mai sus- ''Stai sa fac o poza de Instagram''. Plus ca daca te sign in cu contul de FB, iti apar si acolo.

Cu alte cuvinte:

[ http://global3.memecdn.com/instagram_o_883717.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

 Stefan_CM, on 07 septembrie 2013 - 21:51, said:

Nu. Poate sa fie ceva diferit si atat. Si chiar asta este si o face cu brio.
Este cu totul alta retea sociala cu totul alt scop.

Facebook-ul este reteaua sociala unde ai cont cu nume real - asta este ideea din spatele retelei, prietenii, familia, toate persoanele apropiate acolo, pentru a impartasi imagini, idei, clipuri, etc. Totodata este o retea sociala mult mai complexa, mai nesigura - din prisma multitudinii de lucruri ce pot sa fie shareuite si a setarilor aferente contului.

Instagram-ul este o retea sociala dedicata fotografiei, unde totul se bazeaza in cea mai mare parte pe fotografie (mai nou si video), aici nu poti sa ai prieteni ci doar followeri si followers ca pe Twitter (deci nu e dublu sens ca pe Facebook), iar postarea de baza este fotografia. Nu se poate fara - deci asta este baza. Este cu totul alta treaba, nu exista aceleasi conturi/persoane ca pe Facebook, nu este necesara o identitate reala. Totodata este o retea sociala mai simpla ce nu da batai de cap. Instagram este detinut tot de Facebook.



Userii obisnuiesc sa puna acele taguri. Daca au # in fata, sunt taguri. Daca au @ in fata, sunt mention (catre un user existent al retelei).
Cine va cauta in Search-ul aplicatiei #love va gasi si poza ta, daca tu ai adaugat acel tag. La fel cum este si pe alte retele sociale. Acum exista tag-ul cam peste tot.
Asadar majoritatea vor introduce o lista mare cu tag-uri, in speranta ca lumea va vedea acea poza si va da Like. Pozele cu foarte multe like-uri apar intr-un tab separat Explore - din pacate. Cele cu putine likeuri nu apar.

Mersi, totul e limpede acum.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Instagram a devenit o amenintare pentru Facebook atat de mare, ca l-au cumparat cu 1 MILIARD acum 1 an, desi nu producea nici un profit. Au incercat mai intai sa-l distruga cu o aplicatie proprie, n-au avut nici un fel de succes, asa ca Zuckerberg a scos malaiul.

Edited by don_dannielo, 07 September 2013 - 22:12.


#13
Gios

Gios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 13.01.2012

 Clerik, on 07 septembrie 2013 - 21:50, said:

Și care e faza cu titlurile #istacool #instafashion #you #love #instamod?

Jur că mă simt prost pentru că simt că rămân în urmă cu chestiile astea noi. Chiar dacă nu mi se par interesante, măcar să am habar.

Sunt taguri,instagram e destul de ok,si eu am cont,e un fel de socializare,doar prin poze si videouri,commenturi,follow,si atat. e destul de popular...

#14
banciutacu

banciutacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2013

 JayBird, on 07 septembrie 2013 - 21:29, said:

Si de ce ai vrea sa postezi poze pe Instagram cand poti sa le postezi direct pe Facebook si sa dai like si tag si tot ce vrei? Trebuie sa ofere ceva mai mult decat Facebook nu?
Nu imi place facebook ! Am avut cont 2 sapt. dar mai rau mi-a adancit impresia de ''tatism''.

#15
Cretuboy

Cretuboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 18.12.2006
Intre timp a aparut o aplicatie pt Pc prin care poti pune poze pe Instagram de pe pc, atentie poza trebuie sa aiba dimensiunile fix 650 x 650 altfel nu o puteti uploada, daca poza are dimensiuni mai mari ii puteti face resize/cut la dimensiunile 650 x 650 cu paint, Photoshop, fotosizer sau alt program de editare online.
Aplicatia o puteti descarca de aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate