Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

problema

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nero001

Nero001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2013
Salut !
Ma scuzati daca am postat unde nu trebuie dar am o problema legata de un laptop Acer Aspire E1-531G achizitionat recent .
Laptop-ul se pare ca are un sistem de operare preinstalat Linux Linpus , care nu a functionat , nu am putut intra in sistemul de operare , poate pentru ca nici nu prea am avut de aface cu linuxul. In fine , eu am incercat sa instalez in prima faza Windows xp sp2 , dar CD-ul nu booteaza , adica nu apare aceea informatie cu "Press any key" , am incercat si cu un alt sistem de operare PCLinuxOS , dar tot la fel .
Am facut setarile in Bios , am trecut Sata Mode pe IDE mode , iar la Boot am lasat pe prima USB CDROM , totusi nu a functionat iar la restart mi-a aparut o eroare legata de Kernel pe care o sa o puteti vedea mai jos:
Decompressig Linux ... Parsing ELF ... done.
Booting the kernel.
Linpus nash version 4.1.18 starting
Mounting /proc filesystem
Creating block devices
Kernel panic - not syncing : VFS : Unable to mount root fs on unknown-block (0,0)


Iar de aici nu pot face absolut nimic. Ma puteti ajuta cumva cu niste sfaturi sau probabil sa-mi spuneti unde am gresit .
Am cautat astfel de probleme dar nu s-a asemanat cu a mea .

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNero001, on 07 septembrie 2013 - 09:49, said:

Salut !
Ma scuzati daca am postat unde nu trebuie dar am o problema legata de un laptop Acer Aspire E1-531G achizitionat recent .
Laptop-ul se pare ca are un sistem de operare preinstalat Linux Linpus , care nu a functionat , nu am putut intra in sistemul de operare , poate pentru ca nici nu prea am avut de aface cu linuxul. In fine , eu am incercat sa instalez in prima faza Windows xp sp2 , dar CD-ul nu booteaza , adica nu apare aceea informatie cu "Press any key" , am incercat si cu un alt sistem de operare PCLinuxOS , dar tot la fel .
Am facut setarile in Bios , am trecut Sata Mode pe IDE mode , iar la Boot am lasat pe prima USB CDROM , totusi nu a functionat iar la restart mi-a aparut o eroare legata de
Păi hotărăşte-te, ori instalezi de pe CD, ori de pe stick USB.

Of, uindozarii ăştia.

Setează dispozitivul corect în BIOS şi pune mediul de stocare cu linux în dispozitivul setat ca primary boot device, pentru a instala Linux.

#3
Nero001

Nero001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2013
:)) , deci merci frate , mi-ai salvat dimineata ,  dar totusi ar mai fii o chestie am bagat windowsu si in timpul setupului a aparut eroarea The file SisRaid1.sys is corrupted

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNero001, on 07 septembrie 2013 - 10:06, said:

Posted Image) , deci merci frate , mi-ai salvat dimineata ,  dar totusi ar mai fii o chestie am bagat windowsu si in timpul setupului a aparut eroarea The file SisRaid1.sys is corrupted
Suni la Microsoft şi le descrii problema, că d-aia le-ai cumpărat sistemul de operare.

Aici e aria Linux.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Original ce rau esti Posted Image

Da-i un move la topic pe aria wingoze



Si Nero001

Pentru XP ai nevoie de drivere SATA/RAID
Eroarea iti da ca-i posibil kitu de win sa fie "defect"...

Edited by xxvirusxx, 07 September 2013 - 10:28.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postxxvirusxx, on 07 septembrie 2013 - 10:25, said:

Original ce rau esti Posted Image

Da-i un move la topic pe aria wingoze



Si Nero001

Pentru XP ai nevoie de drivere SATA/RAID
Eroarea iti da ca-i posibil kitu de win sa fie cu probleme...
Nu moderez această arie, aşadar nu pot. Dar dacă aş putea, ţi-aş da ţie warn pentru off-topic.

Ce e aia, să ajuţi cu un sistem closed-source pe aria Linux? S-a întors lumea cu cu-n sus, domne'!

#7
Nero001

Nero001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2013
Am incercat cu un Live CD PcLinuxOS a mers dar s-a blocat sau cel putin cam asta arata
Alte sugestii ?

Edited by Nero001, 07 September 2013 - 10:34.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Asa ai putea sa spui ca nu ajuti nici pe userii cu Ubuntu 9, 10 etc...sau cu alte distro fara suport...

Edited by xxvirusxx, 07 September 2013 - 10:42.


#9
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostOriginalCopy, on 07 septembrie 2013 - 10:28, said:

Ce e aia, să ajuţi cu un sistem closed-source pe aria Linux? S-a întors lumea cu cu-n sus, domne'!
Nu e aria Linux. E aria Unix/Linux. Presupun ca daca vine cineva cu o problema de AIX, nu-l ajutam pentru ca e closed source, asa-i?

#10
Nero001

Nero001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2013
deci cand deschid laptopul imi apre Linpus Linux LiveCD Edition v9.2 , si imi apare un fel de consola root@localhost ce pot face ca macar sa intre windowsu in sistemul asta de operare preinstalat

#11
Wazza20

Wazza20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.08.2013
In primul rand, arunca ideea cu windows xp ca deja m-am saturat eu cate prostii au fost facute de oameni cu idei fixe si invechite ( windows xp, really ? pe laptop nou ? ), unele laptopuri nici macar numai suporta windows xp fiind blocat pe chip.
Ia un dvd gol, arde-l cu un windows 7 sau 8 si vezi atunci si te rog mult numai seta altceva in afara de SATA pe controller ( mi se face pielea de gaina cand aud, in prezent IDE si windows XP...vai ) .
Revino cu un reply cand incerci cu 7 sau 8 . Multa bafta !

EDIT : SCUZE PENTRU GRESELILE DE SCRIERE, OBOSEALA .

Edited by Wazza20, 07 September 2013 - 12:36.


#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostNero001, on 07 septembrie 2013 - 09:49, said:

Salut !
Ma scuzati daca am postat unde nu trebuie dar am o problema legata de un laptop Acer Aspire E1-531G achizitionat recent .
Laptop-ul se pare ca are un sistem de operare preinstalat Linux Linpus , care nu a functionat , nu am putut intra in sistemul de operare , poate pentru ca nici nu prea am avut de aface cu linuxul. In fine , eu am incercat sa instalez in prima faza Windows xp sp2 ,..
Întreabă direct la ăia de-ai cumpărat wingozul, nu trebuie să-ți ofere asistență???

PS: sau pune-ți un Linux dacă vrei un OS modern. Și-apoi poți întreba aici ce și cum!

View Postflegma, on 07 septembrie 2013 - 11:22, said:

Nu e aria Linux. E aria Unix/Linux. Presupun ca daca vine cineva cu o problema de AIX, nu-l ajutam pentru ca e closed source, asa-i?

Da' ce, wingozul e Unix???

Edited by shogun1, 07 September 2013 - 14:51.


#13
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu e Unix, doar ca nu eram de acord cu replica lui @OriginalCopy cum ca daca e ceva proprietary nu are ce cauta pe aria asta.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sincer să fiu, sunt de acord! E OS proprietar (proprietăresc, că văd că-i la modă...), atunci ai un acord de asistență cu proprietarul, de ce te-ar ajuta cineva moca??? Serios, de ce? După mine acordăm asistență benevol din considerente bine definite (altruism, propagare open source, compensație pentru ajutorul primit la rândul nostru, șamd), dar în nici un caz pentru a ”elibera” programul indienilor angajați de M$ să ”consilieze” windozarii! Au fost de acord cu EULA, nu?

PS: eu nu-mi mai ajut nici măcar prietenii/ cunoștințele în privința windows, nu merită efortul, mi se pare atitudinea corectă, atât timp cât mă ofer să le pun un Linux, orice Linux (plus asistență câteva luni...).

Edited by shogun1, 07 September 2013 - 15:38.


#15
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Măcar dacă vrei Windows pune 8, nu XP. De ce ți-ai lua laptop nou pentru XP? Posted Image

Eu îți recomand să încerci totuși și un Linux. Încearcă Ubuntu, este destul de User-Friendly Posted Image

De asemenea,

Quote

i. sa incerce sa creeze topicuri cat mai scurte si clare (a se evita topicuri confuze de genul "Am o problema. Cine ma poate ajuta?")

Edited by andreigherghe, 07 September 2013 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate