Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Obiectiv macro

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
La f64 si la b&h le vad la acelasi pret...

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu nu vad nicio diferenta de pret:
- http://www.f64.ro/pr...n_AF/index.html
- http://www.f64.ro/pr..._EOS/index.html

La naiba, dani a fost mai rapid :)

Edited by miromulus, 10 September 2013 - 19:21.


#21
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
http://www.photozone...ew--test-report

#22
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
De la f64 nu as cumpara din cauza ca se aduc obiective albe iar stiind ca suntem o tara de mana a doua cei de la Nikon imping obiective cu mici defecte care dupa spusele lor nu afecteaza calitatea.. Multi o sa zica ca nu am dreptate dar totus Nikon interzice la multe magazine online sa vanda pentru persoane din Romania. Am licitat deja pe ebay pentru un obiectiv Tokina 100mm PRO D de la un utilizator din Japonia. $315+42 transportul.

Mai am o intrebare catre cunoscatori ai pietei obiectivelor. Care este pricina in costul extrem de mare a obiectivelor cu distanta focala mica? Doar nu sunt acoperite cu aur si au si lentile mai putine decat cele cu focala variabila

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostHDDGuru, on 10 septembrie 2013 - 21:53, said:

Care este pricina in costul extrem de mare a obiectivelor cu distanta focala mica?
Eu am un obiectiv cu focala mica, de obicei vine la kit gratis, second costa 100-200 lei, de unde ai tras concluzia ca sunt extrem de scumpe?

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Topicul asta s-a cam transformat in teoria conspiratiei.

De ce ar interzice Nikon magazinelor sa vanda persoanelor din Romania (by the way, ar merge un exemplu concret unde ai vazut asta)? Cand ma uit la magazinele din UE, rar vad obiective Nikon mai ieftine ca la noi (cu tot cu TVA-ul nostru mare). Din State, sau alte parti mai indepartate, nu prea se pune problema ca e mai complicat de cumparat de acolo, iar preturile au cam inceput sa se alinieze.

View PostHDDGuru, on 09 septembrie 2013 - 16:10, said:

Nikkor 105mm micro din cate eu am vazut este din plastic. Nu as da 3500 lei pentru o chinezarie. Mai am cateva obiective de la nikkor care sunt din plastic si fac poze de la care mi-e greata. Caut un obiectiv cat de cat din aluminiu, fara AF cu inel focus cat mai comod. merci

Superba comparatie ... Adineauri nici nu stiai de existenta sa, dar ai tras rapid concluzia ca e slab, din cauza plasticului exterior si comparandu-l cu, probabil, obiective de 10x mai ieftine (care fie vorba, nu-s deloc slabe daca le stii limitariile si tii cont de ele).

Apoi, ai tras vreodata cu un obiectiv macro cu lungime variabila sa vezi ce incomod e in unele situatii?

Eu ma bucur ca n-ai curaj in ce iti vand magazinele drept produse noi, cu garantie, dar ai curaj sa le iei second de pe ebay.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View PostHDDGuru, on 10 septembrie 2013 - 21:53, said:

Mai am o intrebare catre cunoscatori ai pietei obiectivelor. Care este pricina in costul extrem de mare a obiectivelor cu distanta focala mica? Doar nu sunt acoperite cu aur si au si lentile mai putine decat cele cu focala variabila


Daca te referi la ultrawide-uri cu focala fixa, ele sunt de regula mai slabutze optic fata de zoomurile UWA bune ( cu exceptia Zeiss si Pentax, care fac si fixe UWA bune, nu doar zoomuri)
Deci sunt rare - pt. ca nu le cumpara lumea, si atunci trebuie sa fie scumpe pt rentabilitate.
Apoi, iar de regula, sunt relativ luminoase ( nu toate), deci design optic f complicat.
Designul optic la UWA de DSLR este retrofocal, un design optic extrem de complicat, deoarece distanta de la montura la planul senzorului este de ~ 44-45mm, deci mult mai mare decat distanta focala UWA.
Chiar si la obiectivele de APS-C, printre care unele intra cu tupeu mai mult in camera, pana aproape de oglinda micsorata pr APS-C, se poate corecta doar o mica parte din problema - distanta tot ramane mai mare fata de focala UWA, si designul inca este f. complicat.

Zoomurile UWA f. bune sunt si ele scumpe.
Cele mai bune third party ( si nu numai) sunt Tokina 11-16 f 2.8, Tokina 12-24 f 4, si intr-o oarecare masura si Sigma 8-16, care este f sharp, dar si f beznos, iar pe 8-10mm are distorsiune complexa f. pronuntata.

Motivul pt. care majoritatea zoomurilor UWA sunt mai bune decat majoritatea fixelor UWA, este insa mai greu de deslusit..
Pana una alta, nu ai ce face, si poti sa iei asta ca pe un fapt, pe care nu-l poti controla personal.

Intr-un fel este si bine ca au pret mare, deoarece asta limiteaza accesul necunoscatorilor la ele.
Este extrem de greu sa compui ceva rezonabil cu UWA, chiar si pt. un expert in compozitie, atat datorita unghiului f mare de cuprindere, care limiteaza f. mult lejeritatea incadrarii selective, cat si datorita controlului perspectivei, care distorsioneaza prin fuga perspectivala extrem de puternic obiectele apropiata ( sub 5 diagonale spatiale ale obiectului vazut pe colt), si de asemenea datorita deformarii in picatura, deformarii in butoi - a carei corectie exagereaza deformarea in picatura, si de asemenea a deformarii complexe ( in mustata de ex.) care este f. greu de corectat pt. anumite subiecte.

Edited by loock, 10 September 2013 - 22:37.


#26
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
eu ziceam de

http://www.ebay.com/...=item19d949a752

AF-S - autofocus
Di - pentru digitale
VC - stabilizare
USD - ultrasonic drive
nimic spectaculos fata de un nikon 105mm micro VR, AF dar nu un cost de DOISPE MII DE DOLARI AMERICANI

Asta 3500 dolari

http://www.ebay.com/...=item2580c2ba2d

iarasi nimic spectaculos dar mai scump decat cel de mai jos care are NANO cristal coat.

asta 2500

http://www.ebay.com/...=item58a3ce1281

iar asta in afara de fisheye chiar nu are nimic. de unde pretul de 1200 dolari?

http://www.ebay.com/...d=221239964311

iar asta

http://www.ebay.com/...=item3382edf297

o vechitura, chiar nici o inbunatatire, si nici internal focus dar 5200 dolari chiar este straniu in afara de faptul ca e din aluminiu si alama

pe cand obiective ca 18-55, 18-105, 24-xx costa pana in 1000 dolari.

personal am obiectiv nikon 18-300 care e din plastic, de nou scartaie, pocneste si scoate zgomote de parca are nisip in el. cumparat de la f64. mai am cateva din aluminiu care nici nu le aud deaceea si voiam sa cumpar unul normal nu porcaria de nikon 105mm micro din plastic asamblat in china. socot ca este exorbitant de scumpa aceasta chinezarie tinand cont de faptul ca obiectivul va lucra in conditii murdare si nu vreau sa stau cu el mai mult in service la reparat.

View Postdani.user, on 10 septembrie 2013 - 22:11, said:

Topicul asta s-a cam transformat in teoria conspiratiei.

doar daca creerul lucreaza cu intreruperi

Quote

De ce ar interzice Nikon magazinelor sa vanda persoanelor din Romania

tu incearca sa cumperi. apoi vorbim

Quote

Apoi, ai tras vreodata cu un obiectiv macro cu lungime variabila sa vezi ce incomod e in unele situatii?

nu, deaceea am si intrebat de la cei ce au ce sa cumpar

Quote

Eu ma bucur ca n-ai curaj in ce iti vand magazinele drept produse noi, cu garantie, dar ai curaj sa le iei second de pe ebay.

mai bun e un japonez sh decat o chinezarie nou

Edited by HDDGuru, 11 September 2013 - 00:32.


#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pentu cineva care citeste si crede tampeniile debitate de HDD:
1) Nikkor 105mm f2.8 este construit din aliaj metalic, asemeni majoritatii obiectivelor de clasa PRO de la Nikkor.
2) Tot ce inseamna electronica in obiective e facut in China(sau Taiwan). Cum de regula asta e buba la obiective (sau defecte de proiectare, gen o piesa care e de plastic desi trebuia sa fie de metal) atunci e cam irelevant unde e asamblat obiectivul(China sau Japan).
3) Motivul pentru care unele magazine refuza sa trimita in Ro este ca s-au tepuit in trecut cu carderii romani. Evident nu se aplica pentru magazinele mari(gen Amazon).
4) Teoria cum ca pe piata din Europa ajung loturi inferioare calitativ este rezultatul unei minti prea odihnite. Dpdv al procesului de asigurare a calitatii e mult mai costisitor si complicat sa mentii doua standarde de calitate diferite pe acelasi produs si sa separi produsele pe subregiuni decat sa faci un singur standard de calitate pt toata lumea. Plus ca e posibil sa fie si implicatii legale urate daca faci chestia asta.

#28
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View PostStefanSC, on 11 septembrie 2013 - 06:51, said:

2) Tot ce inseamna electronica in obiective e facut in China(sau Taiwan). Cum de regula asta e buba la obiective (sau defecte de proiectare, gen o piesa care e de plastic desi trebuia sa fie de metal) atunci e cam irelevant unde e asamblat obiectivul(China sau Japan).

de aia pe toate obiectivele nikon din f64 scrie made in china ca partea electronica e facuta in china? sau tailanda. mie imi place cand pe obiectiv scrie made in japan si nici o scrisorica din partea nikon ca obiectivul e pro nu ma va convinge ca el este echivalent celui din japonia. o zi buna

#29
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
In final tu ai deschis topicul, tu vrei obiectiv, tu vrei un pret acceptabil. Astea sunt produsele, toti avem din China.
Fabrica face acelasi lucru, la aceleasi standarde impuse de brand indiferent ca locatia ei este China, Taiwan, Japonia, Mozambic sau Buthan.

Daca vrei mai mult decat orice sa fie facute in Japonia, cumpara un kit serios de la un producator care le face acolo. Nu stiu pe Sony ce scrie ca nu prea m-am jucat cu ele. Sau Canon.

Atatea pretentii nu prea au nici cei care au echipamente foto de zeci de mii de euro, iar in final pentru un Nikon D3100 sau D90 cu un obiectiv macro... Nici n-ar trebui sa te intereseze unde sunt facute. Important e ca isi fac treaba!

#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@HDDGuru:

Nu vreau sa imi pierd timpul cu tine pentru ca e clar ca esti genul de om care are toate raspunsurile.
Doar ca vreau sa te intreb daca stii ce scrie pe telefonul tau? Pe ECU-ul masinii cu care mergi? Pe echipamentele medicale cu care te trateaza doctorul?
Si vreau sa te intreb daca stii ce insemna "made in japan" pana prin anii 80?

#31
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Cumpara Sigma. Sunt facute in Japonia.

#32
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View PostStefan_CM, on 11 septembrie 2013 - 11:21, said:

In final tu ai deschis topicul, tu vrei obiectiv, tu vrei un pret acceptabil. Astea sunt produsele, toti avem din China.
Fabrica face acelasi lucru, la aceleasi standarde impuse de brand indiferent ca locatia ei este China, Taiwan, Japonia, Mozambic sau Buthan.

Intrun final eu am intrebat ce obiective exista pe piata care sa-mi corespunda cerintelor mele dupa care s-a inceput cu lauda suprematiei a nikon 105mm asupra celorlalti. Am zis doar ca acest obiectiv facut din plastic nu ma aranjaza la costul de 3500lei iar diferenta in calitate nu e mare diferenta fata de Tokina sau Sigma dar de acei bani pot sa cumpar 2 obiective. s-a ajuns sa incepem discutia despre vii si sa ajungem la morti. Asa se intampla din cauza supraaprecierii unor persoane. merci la cei cei ce mi-au aratat dam ma gandeam ca exista si alte obiective in afara de Tokina 100mm PRO D, Sigma EX 105 f 2.8 Macro DG OS HSM si Nikon AF-S 105mm VR Micro f/2.8G IF-ED. oricum aceste obiective au distanta de la obiectiv la obiect 30cm ceea ce este destul de mare unde mie imi trebuie 18-22cm. deci in mod normal ar fi necesar un obiectiv cu distanta focala 70 sau 80cm.

Imi mai imprumuta cineva un Tamron 60mm SP AF 1:2,0 Di II Macro ca sa vad distanta daca e in limitele necesare.

La urma urmei nu ma interesa un obiectiv de top cu autofocus, stabilizare si tehnologii nano cu doar unul care sa poate functiona in conditii murdare, ulei, apa, fum si diferente de temperatura.

Tema poate fi inchisa

#33
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View PostHDDGuru, on 11 septembrie 2013 - 16:25, said:

. oricum aceste obiective au distanta de la obiectiv la obiect 30cm ceea ce este destul de mare unde mie imi trebuie 18-22cm. deci in mod normal ar fi necesar un obiectiv cu distanta focala 70 sau 80cm.

Nu  e de la obiectiv pana la obiect ci de la senzor pana la obiect! Deci lungimea obiectivului se scade din distanta aia de 30 cm.

#34
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostHDDGuru, on 11 septembrie 2013 - 16:25, said:

Tema poate fi inchisa

subscriu :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate