Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Obiectiv macro

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
Problema este urmatoarea. Pe un strung trebiue de montat un aparat foto cu obiectiv macro. 5-10 poze pe zi. Aparat foto  d3100 sau d90. Ce obiectiv sa pun asa incat distanta de la piesa pana la obiectiv sa fie in jur de 20cm? De dorit inelul de focus sa fie mai comod pentru utilizare.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand, distanta de focalizare se masoara de la planul senzorului pana la subiect, NU de la obiectiv.

Sigur, din diverse motive, se poate masura si de la lentila frontala, sau chiar de la parasolar, pt. a nu obtura lumina spre subiect, pt. a avea loc, pt. protectie, etc..., insa nu trebuie facut confuzie cu distanta de focalizare.
In general, pe corpul multor DSLR-uri este marcat planul senzorului. ( nu pe toate )

Pt. a recomanda un obiectiv, trebuie lamurit atat la ce s-a facut referire mai sus, cat si dimensiunea subiectului, si tipul de incadrare dorita, pt. a putea aprecia focala necesara.

Obiective MACRO cu focala fixa, ai Tokina de 35mm, Nikkor de 40mm, Sigma de 50mm, Nikkor de 60mm, Sigma de 70mm, Nikkor de 85mm, Tamron de 90mm, Nikkor si Sigma 105mm, unele cu mai multe versiuni, etc.

Pt. format crop APS-C/DX, asa cum au camerele mentionate in OP, un 50 f 2.8 MACRO este probabil OK.
Pt. o profunzime de claritate mai mare de cativa microni, trebuie sa diafragmezi la f 11 / f 16.
De la f 22 o sa scada abrupt calitatea imaginii, datorita difractiei.

Edited by loock, 06 September 2013 - 18:18.


#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce dimensiune are piesa?

#4
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
marimea, maxim 30x30

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
mm sau cm ?

Pt. macro veritabil, raspunsul ar fi mm.

#6
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postloock, on 06 septembrie 2013 - 22:27, said:

mm sau cm ?

Pt. macro veritabil, raspunsul ar fi mm.

mm

Apropo eu special am specificat distanta de la obiectiv ca sa nu se primeasca ca distanta de la sensor pana la obiect e 25cm iar obiectivul sa aiba 24,9cm. Evident e nevoie de spatiu pentru ca piesele fotografiate nu sunt plate.

Edited by HDDGuru, 06 September 2013 - 22:43.


#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cu un obiectiv macro uzual (focala in jur de 100mm), ai o distanta de lucru intre 9 si 15cm, asta la 1:1 (mai castigi ceva pentru ca subiectul este mai mare decat senzorul). Cred ca micro-Nikkor 105mm este unul dintre obiectivele cu o distanta de lucru mai mare; s-ar putea sa fie ce vrei tu.
Vrei mai mult, trebuie sa cresti focala; 150-180-200mm. Dar si pretul creste.

#8
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
deci 200mm? cam scumpa afacerea. cu lentile macro nu ies mai bine?

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce nu-ti place la sugestia mea cu obiectivul macro de ~100mm? (m-am grabit in postul anterior, apropo, pentru obiecte de 30x30mm nu-ti trebuie mai mult de 1:2 - si creste distanta de lucru)

#10
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View PostTS030, on 08 septembrie 2013 - 17:58, said:

Ce nu-ti place la sugestia mea cu obiectivul macro de ~100mm? (m-am grabit in postul anterior, apropo, pentru obiecte de 30x30mm nu-ti trebuie mai mult de 1:2 - si creste distanta de lucru)

Nu-mi dau seama despre ce obiectiv vorbesti. La 100mm nu am vazut obiectiv macro pentru nikon. Da-mi un link spre el daca exista

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
A spus ~100mm, adica aproximativ 100mm.
Asta este in jurul valorii: http://www.f64.ro/pr...F_ED/index.html (105mm)

#12
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
Nikkor 105mm micro din cate eu am vazut este din plastic. Nu as da 3500 lei pentru o chinezarie. Mai am cateva obiective de la nikkor care sunt din plastic si fac poze de la care mi-e greata. Caut un obiectiv cat de cat din aluminiu, fara AF cu inel focus cat mai comod. merci

#13
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010

View PostHDDGuru, on 09 septembrie 2013 - 16:10, said:

Nikkor 105mm micro din cate eu am vazut este din plastic. Nu as da 3500 lei pentru o chinezarie. Mai am cateva obiective de la nikkor care sunt din plastic si fac poze de la care mi-e greata. Caut un obiectiv cat de cat din aluminiu, fara AF cu inel focus cat mai comod. merci
Probeaza un Tokina 100mm macro

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Daca bugetul este o problema, hai sa ramana asa.

Sunt sigur ca 105 micro NIkkor este bun optic, chiar si in varianta contemporana.

Daca vrei mai ieftin, incearca un Panagor MACRO TC, montat intre camera si un 50 f 1.8 - daca ai asa ceva.
Cel cu f 1.4 nu este bun de asa ceva, deoarece are curbura de camp prea mare pt. macro, plus ca optica f luminoasa arata imediat lipsa optimizarii pt. macro, chiar si la f 11/16/22

O alta varianta ieftina este cu un 100mm f 3.5, facut de Cosina sau altcineva, ( inclusiv Nikon daca a facut vreodata asa ceva)

Alta varianta este cu inele aditionale, fara optica, care se monteaza tot intre camera si obiectiv, dar este o varianta rezonabila doar pt. un 50 f 1.8, care ramane 50mm, dar devine macro. Pt. focale mai mari ar fi mult prea lungi.

Alta varianta, cu inel de inversare a obiectivului pe camera.

Subvarianta, cu doua obiective, inversat cel mai departe de camera.

Sigur, exista si lentile aditionale, unele bunicele.

Pt. focala mai mare, 100 f 3.5 MACRO este cea mai buna varianta ca si raport pret performanta, insa pt constructie metalica, trebuie sa alegi un model foarte-foarte vechi.
Din anii '80 sunt facute extrem de plasticos, tocmai ca sa fie f. ieftine...
Insa optic erau f bune si in anii '70 ;)

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View PostHDDGuru, on 09 septembrie 2013 - 16:10, said:

Nikkor 105mm micro din cate eu am vazut este din plastic. Nu as da 3500 lei pentru o chinezarie. Mai am cateva obiective de la nikkor care sunt din plastic si fac poze de la care mi-e greata. Caut un obiectiv cat de cat din aluminiu, fara AF cu inel focus cat mai comod. merci
Nu are importanta materialul din care este facut exteriorul, ci mai degraba cel din care sunt facute lentilele! 105-ul este un obiectiv excelent cu care poti sa focalizezi manual cat doresti dar care la o adica poate sa se descurce si de unul singur! Daca ai bani pentru el eu zic ca este cea mai buna varianta! Daca nu, Tamron 90mm, Sigma 105 (vechi), Tokina 100.

#16
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
Am cazut jos. Tokina AT-X AF 100mm F2.8 Macro pentru Canon costa $240 iar pentru Nikon $760. Posted Image  o fi avan nikon-ul 3 coaie?

Edited by HDDGuru, 09 September 2013 - 23:43.


#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Are ceva mai tare decat coaiele! Posted Image  Focalizare interna, motor ultrasonic, tratamente de top pe lentile, stabilizare...

Edited by DannyMC, 10 September 2013 - 08:49.


#18
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
obiectivele sunt identice dupa dotari, diferenta e doar in bayoneta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate