Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alternative pavaj curte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Posted Image  Vad ca nu am pus si linkul la intrebare :http://www.piatraonl...a-mediteraneana

Edited by claudiu2525, 13 September 2014 - 10:08.


#20
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
In Grecia nu prea e zapada (cu exceptia zonei de nord). Eu nu m-as baza pe materiale care nu tin cont de "specificul" zonei noastre (diferente foarte mari de temperatura). Eu am patit-o cu gradina- am adus din Occident lalele si alte tipuri de flori si nu au rezistat climei de la noi. Stiu ca aici e altceva, dar principiul ramane valabil.

Edited by edi10000, 13 September 2014 - 12:17.


#21
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Cu Grecia a fost doar un exemplu,ca doar ce m-am si mia venit idea.
Adica pietrele nu rezista iarna la inghet si dezghet ? cred ca rezista fara probleme ,singura mea dilema este daca parchezi 2,5 tone zi de zi pe ele?

#22
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am o suprafata destul e mare acoperit (130 mp) si inclin catre doua varinta:
1. Pavele unde ca si materiale mai am nevoie de borduri, ciment si nispi. Borduri de apox 100 ml ceea ce se simte la pret.
2. Placat cu piatra sparta de cariera unde mai intra din nou nisip, mult mai mult ciment, si destul plasa de Buzau.

Pentru ambele variante voi merge in regie proprie
La prima varianta  ma intreb daca in timp exista posibilitatea sa iasa vegetatie printer rosturi?
La a doua varianta am doua necunoscute: Cantitatea de ciment si daca le pot monta fara borduri?

Ca si pret din calcule cu piatra sparta as iesi mai ieftin iar in situatia asta as placa si soclu + scarile exterioare.

#23
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
pentru a nu iesi vegetatia prin pavaj se poate pune folie dedesubt; eu am pus folia sub patul de piatra concasata.
nu stiu care ar fi diferenta de pret intre cele 2 variante, dar eu as merge pe varianta pavajului, mult mai estetic si mai durabil in timp (daca va fi trafic auto nu pune pavaj mai mic de 60 mm grosime), d.p.m.d.v.

#24
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Intre timp am mai discutat cu mai muti constructori, tot asa m-au sfatuit doar ca legat de vegetie cica ar fi sufficient sa dau cu ierbicid.

#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sub pavele poti sa pui folie tesuta cu fir de aur ca buruieni tot ies in rosturi. Si eu am zis ca in 40 de cm de refuz de ciur concasat + vreo 15 cm cat au pavelele + margaritaru n-are ce buruiana ma-sii sa iasa si totusi ies in rosturi. N-ai ce sa le faci decat sa dai cu erbicid.

#26
ady_123456

ady_123456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.03.2015
Buna ziua.As dori sa-mi spuneti daca pot monta pavele peste niste alei de beton.Avand in vedere ca pe margini trebuiesc montate borduri,nu-mi dau seama pe unde o sa se scurga apa.Va multumesc

#27
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Buna ziua,
Am cca 70 mp de beton in jurul curtii pe care vreau sa-i acopar. Acesti MP sunt impartiti in trepte plus un fel de terasa si trotuarul din jurul casei.
Ce sfaturi imi dati? Ce optiuni as avea? Ma intereseaza ceva ieftin, bun si rezistent.
Multumesc

#28
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu din pacate nici in prezent nu mi-am montat ceva. Ziceam ca anul asta voi rezolva, dar in prezent imi refac gardul si il plachez cu piatra, dupa care voi placa cu piatra si aleile iar pentru zona auto nu prea mai sunt finainte si sincer inca nu m-am decis nici asupra solutiei de placare..chiar nu stiu ce sa pun la zona auto :(

#29
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cred ca singurele variante viabile financiar (fara faliment..) ramase in competitie sunt:
- pavele vibropresate
- piatra naturala
Varianta cu pavele pare mai accesibila la pret...inca reflectez, mai greu este ca trebuie sa imi refac poarta auto si trebuie sa stiu ce nivel ii dau sinei...si una este sa te inalti cu pavajul 7-9 cm, alta este sa te inalti cu piatra vreo 4-5...

Edited by CristiALF, 05 June 2015 - 21:47.


#30
1ntruder

1ntruder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.08.2006
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Am un beton mancat de aproape 10 ani pe 70 mP de curte. Pe el nu intra masina, ci doar o motocicleta care nu cred ca are ce sa afecteze.

Initial m-a gandit la varianta de returnat beton si apoi dat cu un strat de vopsea epoxidica, dar nu stiu daca rezista la clima noastra. Pavajul este exclus din cauza ca am caini si risc sa ma aleg cu un miros urat pe la rosturi.

Cea mai ieftina varianta propusa de muncitori este returnarea unui strat de beton cu plasa de buzau si apoi facut niste forme in acesta tot cu o plasa. Desi este ieftin mi-e teama ca n o sa arate prea bine. Exista alte variante, care sa nu fie f scumpe ?

#31
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Salut,

Din cate am aflat eu pana in prezent, variantele bune pentru tine eu zic ca ar fi urmatoarele:
1. Pavele - este cea mai ieftina si ok din multe puncte de vedere, dar am inteles ca o excluzi
2. Placare cu piatra - manopera + materiale pentru ceva comun gen piatra de munte poligonala ar fi undeva la 55-60 RON / mp, fara impermeabilizant sau lac ulterior (operatiuni recomandate)
3. Asfalt - grosime undeva la 3-4 cm maxim, tratat cu solutii speciale etc, poti obtine un pret bun, eu am gasit sa fac cu 60 RON/mp la gata. Dezavantaj estetic si cel mai important - vara se va incinge in draci...
Vopseaua epoxidica si alte asemenea am investigat si eu acum 1 -2 ani de zile, dar nu este recomandata la exterior din pacate. Eu ma gandisem in ingineria mea Posted Image ca as putea sa aplic peste ea (sau nu neaparat..) un strat de hidroizolatie din aceea cu ardezia la suprafata, finisarea gri poroasa...pentru aderenta..dar ai avea nevoie de o suprafata dreapta dedesupt (vopseaua respectiva sau o sapa, etc). Asta insa ar fi asa..un fel de improvizatie.

Eu imi voi pune pavele gri, am ajuns la concluzia ca este cea mai practica varianta si cu un raport pre/calitate excelent. Am gasit si firma, iar costul total pentru min este undeva la 50 RON/mp materiale + manopera + transport, la care se mai adauga niste nisip pe care deja l-am luat, vreo 2 mc aprox.

Edited by CristiALF, 10 June 2015 - 13:19.


#32
mircu_81

mircu_81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.01.2007

 CristiALF, on 10 iunie 2015 - 13:17, said:

Salut,

Din cate am aflat eu pana in prezent, variantele bune pentru tine eu zic ca ar fi urmatoarele:
1. Pavele - este cea mai ieftina si ok din multe puncte de vedere, dar am inteles ca o excluzi
2. Placare cu piatra - manopera + materiale pentru ceva comun gen piatra de munte poligonala ar fi undeva la 55-60 RON / mp, fara impermeabilizant sau lac ulterior (operatiuni recomandate)
3. Asfalt - grosime undeva la 3-4 cm maxim, tratat cu solutii speciale etc, poti obtine un pret bun, eu am gasit sa fac cu 60 RON/mp la gata. Dezavantaj estetic si cel mai important - vara se va incinge in draci...
Vopseaua epoxidica si alte asemenea am investigat si eu acum 1 -2 ani de zile, dar nu este recomandata la exterior din pacate. Eu ma gandisem in ingineria mea Posted Image ca as putea sa aplic peste ea (sau nu neaparat..) un strat de hidroizolatie din aceea cu ardezia la suprafata, finisarea gri poroasa...pentru aderenta..dar ai avea nevoie de o suprafata dreapta dedesupt (vopseaua respectiva sau o sapa, etc). Asta insa ar fi asa..un fel de improvizatie.

Eu imi voi pune pavele gri, am ajuns la concluzia ca este cea mai practica varianta si cu un raport pre/calitate excelent. Am gasit si firma, iar costul total pentru min este undeva la 50 RON/mp materiale + manopera + transport, la care se mai adauga niste nisip pe care deja l-am luat, vreo 2 mc aprox.
Salut,
Imi recomanzi persoana care ti-a montat pavele..le?
Pretul mi se pare k.
Multumesc.

#33
electabuzz

electabuzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2009

 CristiALF, on 10 iunie 2015 - 13:17, said:


Eu imi voi pune pavele gri, am ajuns la concluzia ca este cea mai practica varianta si cu un raport pre/calitate excelent. Am gasit si firma, iar costul total pentru min este undeva la 50 RON/mp materiale + manopera + transport, la care se mai adauga niste nisip pe care deja l-am luat, vreo 2 mc aprox.

Salut,

Cum a iesit lucrarea cu pavele. Esti multumit?

#34
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
buna ziua
Stie cineva cum se monteaza pavelele inierbate de tipul celor din foto? Adica se monteaza direct pe pamant sau au nevoie de un pat de nisip, borduri etc....merci

Attached Files



#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 alexpet, on 30 aprilie 2016 - 08:33, said:

buna ziua
Stie cineva cum se monteaza pavelele inierbate de tipul celor din foto? Adica se monteaza direct pe pamant sau au nevoie de un pat de nisip, borduri etc....merci
Au nevoie de pat de nisip, borduri...la fel ca orice pavela...La final poti umple golurile cu pamant si sa pui gazon.....Problema la astea e ca trebuie sa ai substratul foarte tare si sa fie bine batute ca sa cu faca gropi, denivelari......

Edited by Clovis, 01 May 2016 - 10:54.


#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
merci pentru raspuns, inca o intrebare va rog....In dereptul burlanelor apa scursa prin acesta mi-a indepartat nisipul din rosturi...ce se poate face in cazul asta? sa le cimentuiesc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate