Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Alternative pavaj curte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare,

Momentan am in curte turnat beton si de aproximativ 3 ani de zile tot analizez variantele cele mai bune pentru pavajul curtii.
Nu cred ca este nevoie sa va precizez cum arata zona de parcare auto dupa vreo 3 ierni, asta e clar. Trotuarele arata mai bine, dar oricum vreau ca in final sa am o solutie durabila, rezistenta si placuta ochiului.
De 3 ani de zile tot am analizat solutii. Am inceput cu betonul amprentat pana am realizat ca este tot beton, deci bani aruncati. Dupa care au urmat la analiza pavelele - la fel, beton...Dupa care au urmat pavelele vibropresate - o solutie clar mai buna, dar cu cine am vorbit, pe unde am vazut pavele in general, concluzia a fost ca dupa cativa ani (2-3, nu 5-6..) incep sa se macine, decoloreze, etc, ceea ce nu este ok.
Recent am vazut niste produse de la Stroeher (proces de fabricatie prin extrudare) - pentru pavaj ei au o varianta subtire de 1-2 cm maxim (dar spun ca 14mm pentru zona auto si 10mm pentru alei este suficient in cazul meu) care seamana cu ceramica. Am niste vecini care au asa ceva de vreo 3 ani de zile si am putut vedea pe viu cum arata in prezent. Este intr-adevar deosebit, dupa 3 ani de zile nu au absolut nimic, sunt impecabile. Am inteles ca Stroeher da 25 ani garantie pentru ele, trebuie insa atentie la monta, sa fie puse de echipe pricepute, cu rost obligatoriu de 1cm. Ca si textura nu sunt extaziat, adica nu sunt cu striatii sau ceva de genul antiderapant desi nu sunt nici ca si gresia. Imi place in schim foarte mult ca sunt subtiri, se monteaza cica cu adeziv pe placa si pe suport, si automat voi iesi cu nivel maxim +2-2.5 cm, deci nu ma ridic prea mult. Este deci o varianta pe care o analizez, voie merge maine probabil sa vad si mai multe nuante la firma care le comercializeaza. Un posibil alt avantaj - vecinii lucreaza chiar acolo, posibil sa pot abtine un pret relativ bun, dat fiind ca ieftine nu sunt, am inteles ca au ca si pret de catalog undeva la 12-14 eur/mp, depinde si de culoare, etc. Normal ca se mai adauga si adezivul ulterior, dar asta e alta discutie.
Acum vreo 2 zile am fost sa vad si niste produse de la Klinker Romania. Sunt facute prin acelasi proces de extrudare, sunt garantate 30 ani de catre producator. Pavelele lor par a fi intr-adevar cele mai spectaculoase, au grosime min de 4cm, si mai exista si variante de 4.5, 5.2. Ca si look arata superb, se simte ca ai in mana ceva de calitate. Partea negativa este pretul exorbitant poate, plecand de la 130 RON + TVA cele mai ieftine. Am inteles ca se monteaza pe pat de nisip. Recunosc insa ca nu am vazut nicaieri puse si cum se comporta dupa cativa ani, desi cei de la Klinker RO au fost draguti si mi-au dat o adresa din Otopeni unde as putea vedea vreo 2 case care sunt si placate si au si pavele in curte.
O sa incerc diseara sa pun si cateva poze cu Klinker-ul, care pana acum, pare a fi solutia de top - rezistenta, look, calitate. Minusul ...pretul.
Doream sa stiu daca exista cineva care poate da feedback despre produse Stroeher, Klinker / Feldhaus, chiar si variantele care par mai putin rezistente (enumerate mai sus) pot intra in discutie pe acest topic. In definitiv putem discuta despre orice metoda de placare/pavaj, cred ca ar fi util.
Apropos de acest lucru, probabil ca cele mai rezistente variante sunt cele reprezentante de placarea cu granit (gen piatra cubica) sau piatra naturala. Granitul este totusi materialul cu duritatea cea mai mare dupa diamant, o insemna si asta ceva Posted Image
Din pacate, pentru mine solutia cu piatra cubica / naturata nu prinde cred, ma ridic si mult fata de prezent (ar trebui sa sparg), dar mai ales nu prea merge la stilul meu mai modernist..plus ca mai am o reticienta vis-a-vis de comportamentul la ploaie pe piatra cu colturi in conditiile unui copil mic prin curte...Dar putem discuta bineinteles si despre aceasta solutie, probabil Nr 1 in ce priveste duritatea si rezistenta in timp.
Daca mai aveti si alte solutii - va rog, prezentati-le.

Edited by CristiALF, 06 September 2013 - 10:22.


#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
mai ieftin iesi cu SCP(mortar cimentos polimeric)

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Asta nu e pentru reparatii..? Nu am auzit de o astfel de solutie pentru pavat exteriorul.. Da si tu mai multe detalii daca cunosti.

Am uitat sa precizez ca am luat la un moment dat in calcul si varianta cu un fel de vopsea pe baza de rasina epoxidica pentru ca am vazut in oras la un bloc de locuinte o rampa de acces catre garaj unde au folosit asa ceva si de 3 ani de cand ma tot uit eu la ea (fiind langa locul de munca) se prezinta in aceleasi conditii, are si o suprafata zgrumturoasa, arata si ok. Am sunat la o firma, au venit aia sa imi masoare sa faca un calcul precis la toata lucrarea (ar fi presupus rectificarea betonului existent cu o sapa foarte fina gen autonivelanta bla bla ), dar ca sa vezi surpriza nu m-au mai sunat sa imi comunice si pretul ?! Am ramas socat, sa vii tu sa bati tot Bucurestiul, sa faci masurator, gratis, si pe urma sa nu mai dai cotatia clientului (chiar daca el spunea ca "aaa...nu o sa merite, o sa coste ceva!") - asa prostie rar mi-a fost dat sa vad! Dar mi-am adus aminte ca suntem in Romania... :(

Edited by CristiALF, 06 September 2013 - 15:18.


#4
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
e pentru reparatia stratului stricat de ploi, zapada si alte actiuni mecanice.

#5
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Si eu am aceeiasi problema. Ma gandeam sa pun bitum dar nu stiu cat costa si cat de gros trebuie pus ca sa reziste.

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Da, si eu m-am gandit putin la bitum (covor asfaltic) - nu cred ca este o varianta foarte scumpa, dar problema mea cu el este ca pentru o curte nu arata prea ok. Grosime nu stiu, cred ca 5cm este suficient daca ai substratul bun (alt ciment).

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca vrei sa tina tot la piatra naturala ajungi, adica granit.

e scump asa ca poti sa te gandesti sa faci pe bucati, avantajul e ca la imbinarile bucatilor facute in ani diferiti nu se observa nici o diferenta.

putin nisip peste ce ai acum si gata

ai un calcul cat ar costa asa?

#8
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Am vazut la un coleg de forum aici http://forum.softped...fficiency-2013/ un pavaj care mi-a placut. Nu stiu ce este. Am intrebat dar nu mi-a raspuns. Banuiesc ca este piatra naturala, dar nu stiu exact ce e. Oricum arata bine si pare si destul de rezistent.

Edited by Pascalau, 07 September 2013 - 18:23.


#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am fost azi la o mare firma sa vad niste Stroeher live si am remarcat ca au multe produse, unele mai noi pentru care astept L-M detalii. Unul din produse erau dale in stilul celor de la Klinker RO, nu stiu inca producatorul sau detalii, o sa aflu. Oricum aratau bine. Alte produse implica exact ce spunea msn2 mai sus, granit si tot felul de dale din granit, astept detalii.
Piatra cubica efectiva nu stiu daca ma coafeaza, dar am vazut azi variante de dale subtirele, 3 cm aprox, altele (pareau pentru alei bune) de 1-2 cm, adica promitator. Inca nu stiu cat granit au in compozitie, ce garantie au, daca si pentru ce sunt indicate. Voi afla insa si va anunt.
@Pascalau: ba eu vad ca ti-a raspuns ca sunt produse de Semmerlock, ti-a dat si modelul, intra pe site-ul lor .ro si vei vedea acolo, pare un site foarte bine facut.

#10
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005

 Pascalau, on 07 septembrie 2013 - 18:21, said:

Am vazut la un coleg de forum aici http://forum.softped...fficiency-2013/ un pavaj care mi-a placut. Nu stiu ce este. Am intrebat dar nu mi-a raspuns. Banuiesc ca este piatra naturala, dar nu stiu exact ce e. Oricum arata bine si pare si destul de rezistent.

Sunt pavele de la Semelrok, Apia Antica. Culoarea cred ca este rosu vulcanic.

#11
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am ramas dator cu niste poze.
Mai jos puteti vedea (fara nici o urma de reclama) 2 poze cu pavajul de la Klinker Romania, grosimea acestora din poze era de 4cm, au diferite culori, nu stau sa pun paletarul, nu asta e important.
A treia poza este cu vopseaua pe baza de rasina epoxidica sau ceva de genul, despre care vorbeam mai sus. Si puteti vedea cum arata o astfel de solutie pe viu.

Attached Files



#12
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Foarte util topicul,Si eu caut o varianta foarte rezistenta in timp,pentru spatiul de parcere din curte.
Gresia de exterior,ce parare aveti?exista variante mult mai diverse decat dalele sau pavajele.De aceaste varianta ce parere aveti?
http://edil-italy.ro...html#comment-64



#13
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Interesanta solutia.

#14
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Am sunat la http://edil-italy.ro...l#comment-64,si am primit un raspuns "dezamagitor",si anume ca pretul pentru un metru patrat este de 350 ron,cu discount aplicat,si transport gratuit.
Cautam in continuare solutii mai rezonabile .

Edited by claudiu2525, 02 March 2014 - 16:51.


#15
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
http://www.faiantagr...60x60-3816.html

#16
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Si eu sunt in cautarea unei solutii pt a pava curtea. Am de acoperit cca 200mp de teren. Initial ma gandisem la alei placate cu piatra de munte,insa terenul fiind in panta m-am gandit ca exista pericolul de alunecare. Am contactat o firma din domeniul pavelelor si oferta pe care am primit-o pt pavaj de 6cm cu materiale,montaj,absolut tot ce trebuie a fost de aprox.18 000 lei.
Am mai gasit la cineva si piatra cubica scoasa de pe nu stiu unde insa e prea scumpa ( 100 lei mp ) si are doar 100mp iar mie mi-ar trebui 200mp.
Voi merge maine la un depozit de materiale de constructii din Ploiesti care vad ca este distribuitor Semelrock sa vad ce preturi au.

#17
Roadman

Roadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.03.2014
In cazul in care nu am o suprafata foarte mare - o alee pietonala, trotuar pietonal in jurul casei si o terasa de aproximativ 30 metri patrati - deci maxim 130 de metri patrati pietonali, ce solutie imi recomandati? Am deja turnat ciment pe suprafata respectiva. Se pot monta pavele direct peste acesta?

Edited by Roadman, 27 March 2014 - 14:59.


#18
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Ce parere aveti despre aceste variante ? In Grecia vezi la tot pasul curti placate cu piatra de genul asta ,si nu arata rau deloc....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate