Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung Smartwatch

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin62, on 05 septembrie 2013 - 16:57, said:

Sigur, sa vedem cand o scoate si apple ceva asemanator, daca o sa mai fie la fel de penibil, pt ca era vorba sa scoata si ei un ceas din asta.
Daca tie nu iti este util nu inseamna ca este penibil. Nu toata lumea se invarte in jurul tau, fiecare cu nevoile lui

Bineinteles ca lumea nu se invarte in jurul meu, dar acel 'common sense" imi spune ca vorbitul la ceas este penibil. E un accesoriu ce-ti complica viata, nu ti-o simplifica. trebuie sa cari doua dispozitive, doua incarcatoare si sa fii atent la doua dispozitive sa nu se descarce. Atata timp cat 2>1 mie mi se pare cae o chestie mai complicata. Trebuie sa recunosc ca ia ochii la multa lume, dar asta nu-l face mai util, indiferent de cine il produce.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdeiuma, on 05 septembrie 2013 - 17:00, said:

Dacă NOKIA va scoate așa ceva pun pariu că iar avem pe-aici un val de ”simpatie” de la Android fanboys....
Nokia SIGUR nu va mai scoate nimic de genul asta, speram macar sa scoata cauciucuri dar se pare ca si biznizul ala nu le mai apartine.

#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postfilip.serban, on 05 septembrie 2013 - 17:06, said:


Bineinteles ca lumea nu se invarte in jurul meu, dar acel 'common sense" imi spune ca vorbitul la ceas este penibil. E un accesoriu ce-ti complica viata, nu ti-o simplifica. trebuie sa cari doua dispozitive, doua incarcatoare si sa fii atent la doua dispozitive sa nu se descarce. Atata timp cat 2>1 mie mi se pare cae o chestie mai complicata. Trebuie sa recunosc ca ia ochii la multa lume, dar asta nu-l face mai util, indiferent de cine il produce.
Cum adica sa cari, pai unu il pui la mana, ce sa cari? Si daca se descarca ceasul ce? Asta e, ai telefonul. Daca ai si ceasul nu inseamna ca neaparat trebuie sa ai ceasul la mana ca sa functioneze telefonul, nu te obliga nimeni sa le folosesti. Telefonul poate functiona si fara ceas.

#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin62, on 05 septembrie 2013 - 17:15, said:

Telefonul poate functiona si fara ceas.

Pai si atunci de ce mai am nevoie de un companion pentru el? Undeva logica se frange...

Edited by filip.serban, 05 September 2013 - 17:26.


#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postfilip.serban, on 05 septembrie 2013 - 17:19, said:

Pai si atunci de ce mai am nevoie de un companion pentru el? Undeva logica se frange...
Si tu poti trai fara smartphone, deci care e logica de ai un smartphone si nu ai un 3310? Aceeasi logica este si la acel ceas, adica sa ti faca viata mai usoara. Daca esti ocupat si nu ai timp sa bagi mana in pantaloni dupa tel sau esti la volan si te suna cineva, cum e mai usor sa te cauti prin pantaloni sau sa intorci putin mana?? Cand vrei sa prinzi o poza imediat, cum e mai usor sa scoti tel sa l deblochezi sa intri in camera sau sa ridici mana si sa faci poza? Da nu au aceeasi calitate dar poate ai nevoie pt ceva imediat si nu conteaza f mult calitatea.

Pentru un mail sau ceva de genu da scot telefonul, dar in unele situatii in care esti sunat este mult mai usor cu acel ceas.

#24
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
Putea sa il scoata pe piata si Fiat sau General Electric chiar si ArcelorMittal Galati, nu asta conteaza, conteaza ca e un kitch total inutil.
Cine are curaj sa faca pariu ca in mai putin de un an o sa apara varinta cu zoom optic 4x pusa pe o latura a bratarii? Huh? Ceva indrazneti?

#25
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin62, on 05 septembrie 2013 - 17:26, said:

Si tu poti trai fara smartphone, deci care e logica de ai un smartphone si nu ai un 3310? Aceeasi logica este si la acel ceas, adica sa ti faca viata mai usoara. Daca esti ocupat si nu ai timp sa bagi mana in pantaloni dupa tel sau esti la volan si te suna cineva, cum e mai usor sa te cauti prin pantaloni sau sa intorci putin mana?? Cand vrei sa prinzi o poza imediat, cum e mai usor sa scoti tel sa l deblochezi sa intri in camera sau sa ridici mana si sa faci poza? Da nu au aceeasi calitate dar poate ai nevoie pt ceva imediat si nu conteaza f mult calitatea.

Pentru un mail sau ceva de genu da scot telefonul, dar in unele situatii in care esti sunat este mult mai usor cu acel ceas.

Nu, nu pot trai fara smartphone, pentru ca am nevoie constanta de e-mail. In ceea ce fac eu, raspunsul la e-mail este vital iar fara el probabil as muri de foame.

Uite, iti dau un exemplu personal. Acum un an si ceva, am vrut eu neaparat niste casti Bluetooth de la Nokia. de fapt un transceiver cu microfon incorporat in care poti monta ce casti vrei tu. L-am folosit fix o luna pentru ca am constatat ca tot timpul trebuia sa pun doua dispozitive la incarcat. Si tine minte, vorbim de un hands-free care si-a dovedit utilitatea de-a lungul vremii. Pur si simplu castile cu fir si microfon pe cablu sunt mai utile mai fiabile si se aud mai bine.


Iar chestia cu masina, nu stiu ce sa zic, nu am masina, dar daca as avea, as prefera cat timp sunt la volan sa am telefonul pus intr-un dock pe bord, pe post de GPS.

Edited by filip.serban, 05 September 2013 - 17:29.


#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Cum am zis, pentru mail da mai bine scoti telefonul, pt ca citesti mult mai bine si oricum poate este nevoie de un reply. Dar sunt si situatii de ex, sunt in masina si mi se intampla sa mi sune telefonul care il am in buzunar, trebuie sa l scot cu grija sa am grija si la trafic, asa il am la mana imediat ma uit fara mare efort si vb f usor.
Si pt notificari ar fi bun, in caz ca nu stii ca ai primit ceva iti arata la ceas

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu cum e mai util un ceas la mana pentru vorbit la volan decat o casca bluetooth...

#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Foarte util acest gadget tinand cont ca mai toate telefoanele au ajuns sa aiba ecrane imense. Eu unul chiar mi-as cumpara asa ceva, am ceasul la mana, casca bluetooth la ureche, ma suna cineva ma uit pe ceas, deci mult mai rapid si confortabil decat sa scot "caramida" din buzunar sau geanta sa vad cine suna sau sa citesc un sms.

Edited by kiario, 05 September 2013 - 17:41.


#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postfilip.serban, on 05 septembrie 2013 - 17:36, said:

Nu stiu cum e mai util un ceas la mana pentru vorbit la volan decat o casca bluetooth...
Casca nu o ai mereu la ureche. Ceasul mereu il ai la mana.

#30
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkiario, on 05 septembrie 2013 - 17:40, said:

Foarte util acest gadget tinand cont ca mai toate telefoanele au ajuns sa aiba ecrane imense. Eu unul chiar mi-as cumpara asa ceva, am ceasul la mana, casca bluetooth la ureche, ma suna cineva ma uit pe ceas, deci mult mai rapid si confortabil decat sa scot "caramida" din buzunar sau geanta sa vad cine suna sau sa citesc un sms.

Iti dai seama, ai nevoie de trei (!!!) dispozitive ca sa  faci acelasi lucru pe care il faceai cu orice amarat de telefon. Technology gone wrong!

Alin, eu as da lege ca la volan casca bluetooth sa fie obligatorie. Daca te-ai uitat la ceas intr-un moment nepotrivit poti omori pe cineva...

#31
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005

View Postkiario, on 05 septembrie 2013 - 17:40, said:

Foarte util acest gadget tinand cont ca mai toate telefoanele au ajuns sa aiba ecrane imense. Eu unul chiar mi-as cumpara asa ceva, am ceasul la mana, casca bluetooth la ureche, ma suna cineva ma uit pe ceas, deci mult mai rapid si confortabil decat sa scot "caramida" din buzunar sau geanta sa vad cine suna sau sa citesc un sms.


Deja imi aduc aminte de doua filme, Robocop si Terminator.....

#32
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postfilip.serban, on 05 septembrie 2013 - 17:47, said:

Alin, eu as da lege ca la volan casca bluetooth sa fie obligatorie. Daca te-ai uitat la ceas intr-un moment nepotrivit poti omori pe cineva...
Pai este lege, nu ai voie cu telefonul la ureche, am mai vb cu telefonul in timp ce conduceam, dar recunosc ca este riscant, nu este vb numai ca ramai cu o mana pe volan si tot cu aia mai si schimbi vitezele, dar iti mai distrage din atentie telefonul. Daca trebuie sa dau un tel urgent prefer sa l dau la un semafor care stiu ca dureaza putin mai mult.
Asa cu ceasul nu e f grav, ceasul nu o sa l ti in jos ca sa bagi capu in pamant, ridici mana deasupra ca sa nu ti iei ochii de la drum si vezi imediat si cine te a sunat, este ca si cand te ai uita in oglinda masinii.

#33
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Oricum raman la parerea ca este tehnologie de dragul tehnologiei bagata pe gat "fanilor' pentru a mai face un ban in plus. Consider ca banii astia folositi in dezvoltarea acestui accesoriu erau mai bine cheltuiti in optimizare si testarea softului (interfetei) de care se plange toata lumea sau pentru update-uri la telefoanele mai vechi.

#34
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Asteptam Galaxy Gear 2 cu ecran de 4".

#35
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Samsung Galaxy Gear vs. Qualcomm Toq vs. Sony Smartwatch 2

[ http://cdn.gsmarena.com/pics/13/09/smartwatch-comparison/gsmarena_003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

View Postalin62, on 04 septembrie 2013 - 21:25, said:

Nu. Or sa aiba folos doar cand o sa scoata si apple adica peste vreo 5 ani atunci o sa fie mare inovatie si toti or sa sara in sus ca ia uite ce au inventat.

Si eventual ii dau in judecata pe Samsung, Sony sau Qualcomm ca au facut ceasuri cu design asemanator ceasului scos de Apple :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate