Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#55
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu,nah, sunt femeie nu pot "taia"aripile cuiva, doar pentru ca un lucru vazut la altii nu se potriveste mie.
Insa aveti dreptate, casa pe care o am acum a fost influentata de o casa superba in care am stat 5 ani , undeva in Ardeal.

Comfortul acelei case, pozitionarea camerelor, numarul acestora m-au influentat ce sa fac/nu fac la casa mea.

Pina la urma, e chestiune de gusturi si de cum se potriveste fiecaruia dintre noi.
Mai cred ca un proiect nu e batut in cuie, anumite lucruri (ce nu afecteaza structura) mai pot fi schimbate si pe parcurs.

#56
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
proiectul pare intr-adevar un pic cam dezlanat... dar dupa cum scrii, pari om instruit si analitic. ciudateniile proiectului (doemitorul urias, spatii pierdute in holuri si unghere inutile, scara cam ingusta, etc) probabil ca au explicatii si motive personale in spate...
asa ca daca tu consideri ca asta e CASA, da-i bice si da-ne pe spate cat mai curand!
sorry, scriu de pe telefon si mi ae pare cumplit de greu... voi mai interveni curand sper, dupa o tastatura normala. pana atunci, bafta si spor la lucru!

Edited by molbro, 18 September 2013 - 21:49.


#57
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mie nu imi plac scarile. Nu ale tale, scarile in general. De-asta am vrut casa pe pamant, fara etaj, mansarda sau subsol. Sper sa ajungem pana la varsta cand scarile sunt o corvoada, si atunci ma voi felicita pentru alegerea pe care am facut-o acum.
In locul vostru, as muta dormitorul ala urias, exact asa cum e, la parter. Imposibil ca arhitectul sa nu gaseasca o solutie si poate i-ar da casei o nota de originalitate cu asta. Probabil costurile ar fi mai mari pentru o suprafata mai mare a fundatiei si a acoperisului, dar zici ca nu-s probleme cu costurile constructiei.
Nu stiu, ati visat atat la dormitorul ala, nu ti-ar parea rau ca peste 10 ani sa trebuiasca sa-l vizitati doar in zilele de sters praful, in timp ce voi va inghesuiti intr-un dormitor "de rezerva" de la parter?

#58
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postinu1711, on 18 septembrie 2013 - 22:08, said:

In locul vostru, as muta dormitorul ala urias, exact asa cum e, la parter.

tot asa am zis si eu doar ca el "Batman, Batman!"

#59
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmolbro, on 18 septembrie 2013 - 21:47, said:

proiectul pare intr-adevar un pic cam dezlanat... dar dupa cum scrii, pari om instruit si analitic. ciudateniile proiectului (doemitorul urias, spatii pierdute in holuri si unghere inutile, scara cam ingusta, etc) probabil ca au explicatii si motive personale in spate...
asa ca daca tu consideri ca asta e CASA, da-i bice si da-ne pe spate cat mai curand!
sorry, scriu de pe telefon si mi ae pare cumplit de greu... voi mai interveni curand sper, dupa o tastatura normala. pana atunci, bafta si spor la lucru!
@ molbro-mersi molbro. Daca esti curios mai explic ce am in cap, de ce au iesit asa, dar deja m-am lungit mult cu povestea. Holurile au fost mult mai mari, sint reduse cu 20% acum. Ce unghere sint inutile si de ce? Ca le rezolv din doua rigle de nu se vad! Scara e la impuse, si e copy paste la una verificata. Stiu ca e ingusta.... asta e, nu le poti avea pe toate.
N-o sa va dau pe spate, asta-i clar. Va fi mult mai simplu decit ce e pe aici.
@ inu - nu, nu mi-ar parea rau ca ma mut jos. Mi-ar parea rau sa nu gasesc puterea sa nu ma oftic ca nu am construit acum 15 ani. E adevarat ca scarile vor fi dificile, dar uite: am stat 30 de ani la casa, 18 la bloc. Pot compara. La bloc am vedere panoramica asupra a jumatate de oras, am orizont de 20-30 de km adincime... Imi va fi greu sa ma mut deodata pe pamint, imi place sa simt ceva intre pat si pamint. Daca ma voi muta jos, va fi doar de nevoie. Si banii, hehe, sint o problema. Numai ca nu constituie problema principala. Prefer sa mai astept pina ii produc daca imi doresc ceva si nu am acum.
Multumesc amindorura pentru comentarii si suport. Imi dau curaj, zau.

.....................................

View Posthdi, on 18 septembrie 2013 - 22:24, said:

tot asa am zis si eu doar ca el "Batman, Batman!"

vio a dat un mare like!!!!!



#60
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Neata. A inceput sa miste..... Uite primul pas. Draga mea soata, singura, de la un cap la altul. Respectele mele si pe aceasta cale!

Attached File  Stilp 05.jpg   147.06K   224 downloads   Attached File  Stilp 08.jpg   177.22K   216 downloads  Attached File  Stilp 15.jpg   148.29K   214 downloads  Attached File  Stilp 16.jpg   178.52K   219 downloads  Attached File  Stilp 17.jpg   327.64K   213 downloads

Edited by viotl, 19 September 2013 - 03:41.


#61
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ciudat cu stalpii astia...Eu stiam ceva de o directiva europeana cum ca toate bransamentele noi trebuiesc ingropate...prin brasov a inceput o campanie in urma cu mai multi ani si de pe strazi intregi au disparut cablurile agatate pe stalpi, la fel si stalpii. Au aparut in schimb stalpi metalici de iluminat public. Arata altfel strazile respective, un aspect mult mai clean as putea spune. Treaba asta continua si in ziua de azi, compania de distributie in colaborare cu primaria continua lucrarile astea.....In fine....poate anaki stie mai multe despre asta.
Daca vrei sa reiau motivele, le reiau. In primul si in primul rand, arhitectura casei. La asta te vei uita cand pleci si cand vii acasa. La asta se va uita toata lumea. Toata lumea care te viziteaza, toata lumea care trece pe langa casa ta. E cartea ta de vizita daca ma pot exprima asa. Cum spunea un coleg mai devreme, e dezlanata. Eu as zice ca nu e unitara si cum am mai spus-o, pare ca arhitectul nu s-a putut hotara asupra unui stil si-a facut acolo un amalgam.
Continui cu scarile interioare care au o latime sa zicem la minim. Nu stiu daca ideal, dar rezonabil ar fi un 100 de cm latime si-ti spun si de ce. Chiar daca pare absurd, vei fi nevoit sa cari mobila la mansarda, precum si diverse alte acareturi. E pacat sa zgarii peretii sau chiar sa nu poti cara acareturile pe scari. Unde mai pui ca sotia va trebui poate sa coboare cu un lighean cu rufe......gandeste-te ca daca pui balustrada de lemn, iti mai mananca si aia un 10 cm, ramai cu 80 ? Poate. Apoi treptele. Pe cat sunt de spectaculoase scarile cu trepte balansate, pe atat vor fi de nepractice, in special pe timpul noptii si al batranetii. Mizezi pe faptul ca le vei mai putea urca 10 ani dar din astia 10, 3 ani ti-i va manca constructia casei, mai raman 7 ani....merita ?
Casa, vad din planul de situatie, cam subtirel facut dupa umila mea parere (trebuiau sa apara cote de nivel, cote de teren natural, cote de teren amenajat, adica o mica sistematizare verticala. Vad ca e in stereo 70.....trebuia un reper de nivelment, o cota 0,00 a casei in cote absolute.....era de lucru pe planul ala ca sa fie de folos. Asa cum e facut, serveste doar ca o hartie in plus in dosarul primariei), ca o faci in fundu' curtii. Te-ai gandit oare, cam cat ai de deszapezit iarna ca sa poti iesi din curte ? Nu zic sa-i schimbi acum amplasamentul, te intreb doar daca te-ai gandit la chestia asta.
Nu cred ca mai are rost sa reiau discutia referitoare la cele doua dormitoare, precum si la cel matrimonial....la living si la cele ce s-au mai spus pe-aici. Eu ti-as zice sa te gandesti serios daca ai sau nu nevoie de acele spatii. Fie ca iti vei permite sau nu incalzirea lor pe timp de iarna, fie ca ti le permiti acum ca si costuri de constructie....gandeste-te daca iti sunt necesare/folositoare. Practic, iti recomand doar sa nu intri, daca nu cumva ai facut-o deja, in capcana traitorului la bloc, frustrat de faptul ca o viata intreaga n-a avut loc suficient in acel apartament, acum isi varsa naduful si frustrarile pe niste planuri de arhitectura....De-a lungul timpului, am vazut multi care au intrat intr-o astfel de capcana, convinsi fiind la inceput ca acelea sunt suprafetele de care ei au nevoie, ajungeau peste ceva timp sa aiba regrete. Una peste alta, e pacat sa intri in niste spatii doar cu ocazia curateniei de Pasti si de Craciun. E dezolant, crede-ma, iti da o stare de singuratate dupa cum mi-a relatat un beneficiar de proiect al firmei la care am lucrat eu.
Inchei prin a spune ca o casa cocheta, cu o arhitectura unitara si cuminte, realizata cu atentie la detalii, bun gust si rabdare, aici il dau exemplu de urmat pe bunul meu amic hdi fata de care am o consideratie deosebita, iti aduce mai multa implinire sufleteasca  si iti va da un sentiment mai puternic de "acasa" fata de ceea ce ai tu in proiect acum.
Cu spertanta ca din nou, nu mi-o vei lua in nume de rau, iti urez succes in luarea deciziilor si o minte limpede. :)

#62
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postviotl, on 19 septembrie 2013 - 03:35, said:

Neata. A inceput sa miste..... Uite primul pas. Draga mea soata, singura, de la un cap la altul. Respectele mele si pe aceasta cale!

Attachment Stilp 05.jpg   Attachment Stilp 08.jpg  Attachment Stilp 15.jpg  Attachment Stilp 16.jpg  Attachment Stilp 17.jpg
fiecare cu ale lui, eu vreau sa spun insa ca natura si cerul ala fac toti banii !!

#63
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostInginerul_bv, on 19 septembrie 2013 - 07:39, said:

Ciudat cu stalpii astia...Eu stiam ceva de o directiva europeana cum ca toate bransamentele noi trebuiesc ingropate...prin brasov a inceput o campanie in urma cu mai multi ani si de pe strazi intregi au disparut cablurile agatate pe stalpi, la fel si stalpii. Au aparut in schimb stalpi metalici de iluminat public. Arata altfel strazile respective, un aspect mult mai clean as putea spune. Treaba asta continua si in ziua de azi, compania de distributie in colaborare cu primaria continua lucrarile astea.....In fine....poate anaki stie mai multe despre asta.
Pana in 2015 trebuia sa se intample fenomenul ,dar la noi ca la nimenea,in loc sa se stabileasca niste criterii care sa permita mai multor firme sa execute aceasta operatie,au fost alese pe spranceana.....bine ca si primariile emit AC-urile pt bransamente...

#64
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postanaki, on 19 septembrie 2013 - 18:37, said:

Pana in 2015 trebuia sa se intample fenomenul ,dar la noi ca la nimenea,in loc sa se stabileasca niste criterii care sa permita mai multor firme sa execute aceasta operatie,au fost alese pe spranceana.....bine ca si primariile emit AC-urile pt bransamente...
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul....
Asta e, l-am inhipt!
Cred ca am si avut noroc, l-am prins pe dorelul electric cu foame cred, unul din cele 2 firme din oras cu stilpi pe stoc. 1000 de euro in 4 ore nu-i de colo, zic eu.
Si a fost destul de tzac-pac.... De s-ar misca toti asa!

#65
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Se pare ca da, proiectul asta nu-i viabil. Asta e.....
Multumesc mult tuturor celor care ati pierdut din timpul vostru sa postati.
Toate cele bune, tuturor!

#66
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sper ca nu te-ai suparat pe noi si pleci. Chiar daca nu ne place proiectul, ne place de tine si vrem sa ramai si sa-ti faci o megacasuta. Ai luat vreo decizie in legatura cu ceea ce vei face in continuare ?

Edited by Inginerul_bv, 23 September 2013 - 17:45.


#67
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postviotl, on 23 septembrie 2013 - 00:15, said:

Cred ca am si avut noroc, l-am prins pe dorelul electric cu foame cred, unul din cele 2 firme din oras cu stilpi pe stoc. 1000 de euro in 4 ore nu-i de colo, zic eu.
Si a fost destul de tzac-pac.... De s-ar misca toti asa!
Poate nu-i era foame ,doar si-a facut meseria,iar chestia cu 1000 de euro in 4 ore nu-i semnificativa incearca sa inchiriezi un trailer cu macara pt montarea stalpilor,si ai sa vezi costuri.

Edited by anaki, 23 September 2013 - 18:37.


#68
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Uf.
Boala grea forumul asta, frate. Mai rau ca tigara!!!

View PostInginerul_bv, on 23 septembrie 2013 - 17:44, said:

Sper ca nu te-ai suparat pe noi si pleci. Chiar daca nu ne place proiectul, ne place de tine si vrem sa ramai si sa-ti faci o megacasuta. Ai luat vreo decizie in legatura cu ceea ce vei face in continuare ?
Nu m-am suparat pe voi, de ce sa ma supar. Ca nu ati spus"Bravo Vio ce proiect misto?" Ar trebui sa fiu dus cu capul de tot.
V-am cerut parerea pentru ca e clar ca aveti mai multa expertiza ca mine in domeniu si v-ati expus-o. Asta-i adevarul, imi place sau nu. Si parerea generala e clara. Ma rog, am mai avut discutii si in privat, si aici si in afara SP.
Una e o dezbatere de idei si principii aici, alta e o critica dupa ce ai construit. Am analizat si nu sint sigur ca as rezista psihic la o dezamagire dupa 10 ani, realizind ca am facut o greseala majora.
Ieri am incercat un raspuns la topicul tau lung de mai sus, dar din greseala am sters inainte sa postez si a ramas asa. Ideea ca constructia ia 3 ani si imi ramin 7 sa ma bucur am trecut usor peste ea, era in plan. Ma gindisem, da. Dar a mai fost un lucru, ne spus pina acum. Din anumite motive destul de obiective, daca e sa schimb proiectul nu ma mai pot apuca decit anul viitor in septembrie. Si atunci virsta mea va fi un impediment important. Si nu mai sint 3 cu 7, ci 4 cu 6, nu-i asa.... La virsta mea asta conteaza mult - vei vedea singurel cind vei ajunge. Poate ca de aceea proiectul in sine si abordarea au parut....mai ciudatele, am avut niste conditii, limitari si restrictii de care voi nu va dati seama acum. Am depasit toate "nu"-urile voastre, am considerat ca pot. Ei, am aflat intre timp si alte lucruri, de genul proportionalitate, aspect volumetric.... lucruri neconsiderate pina acum suficient , pe care nu le inteleg, dar despre care stiu ca e posibil sa nu ma pot obisnui cu ele, si atunci ce fac, pun tunul pe ea?
Nu sint arhitect, dar am incercat sa calculez toate coltisoarele..... Am verificat de exemplu de cit loc e nevoie pentru o masa astfel incit sa pot trece cu platoul sau cu sticla pe linga meseni, sa nu trebuiasca sa se traga sa imi faca loc si nici sa nu patez perdeaua sau sa ma lovesc de calorifer;cit ii trebuie unui om sa iasa fara sa ii deranjeze pe ceilalti, cit loc sa fie intre scaune incit sa poti lua ceva de pe masa fara sa ii deranjezi, not the least cit tre sa se intinda soata mea care are inaltimea h1 ca sa ia ceva de pe masa care are inaltimea h2 si latimea W2, care w2 tre sa aibe si ea un minim si un maxim. Am fost in case si am masurat cu ruleta, am mutat mese si scaune, am pus oameni grasi, slabi, inalti si copii.... Atit m-am priceput. Eh, se pare ca n-a fost destul....
Prima decizie a fost sa dau topicul la sters, ca nu-si mai are rostul, am impresia ca ma amagesc singur.
A doua a fost sa ma dezabonez de la toate topicurile de pe SP
A treia - sa las sa treaca noaptea asta, si apoi sa vad ce si cum ii spun sotiei. Ea e la 600 de km de casa, eu la 5000. Asa cum vad acum, daca e sa continui, nu e ceva facut cu intelepciune, ci pripit si la noroc.
De aia am zis ca nu e viabil proiectul. Nu e si pace, ce sa o mai dau de gard. Si de altul nu ma pot apuca.
Una din atributiile mele de serviciu e analiza riscului. Identificare, evaluare, limitare/eliminare(masuri de...) Se pare ca aici e vorba de un no-go....
Sper ca e clar ca nu ti-am luat-o in nume de rau! Dau eu berea cind ne-om intilni, ca sa te convingi! Si...nu mi-o lua nici tu in nume de rau. Asta-i viata!
  ..........

View Postanaki, on 23 septembrie 2013 - 18:35, said:

Poate nu-i era foame ,doar si-a facut meseria,iar chestia cu 1000 de euro in 4 ore nu-i semnificativa incearca sa inchiriezi un trailer cu macara pt montarea stalpilor,si ai sa vezi costuri.
Ei, am exagerat si eu un pic... un fel de a spune, "foame". Cu siguranta nu era dovedit de comenzi pe sectorul respectiv, spre norocul meu. Al sotiei, ca ea a alergat.
Si chestia aia din poze... nu e chiar trailer, dar nu la ala te referi? Mi se pare capabil sa care 10 stilpi...

#69
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
M-am convins. Ma simt oarecum vinovat fiind un critic inversunat al proiectului tau dar sa stii ca sunt plin de bune intentii. Ma bucura faptul ca gandesti obiectiv si ca te straduiesti sa ramai obiectiv. Se va intampla una din doua. Dupa ce-ti va fi gata casa, intr-o forma sau alta, fie ma vei injura, fie ma vei cauta sa ma cinstesti. Eu sper in a doua varianta. Oricum, tin sa te felicit si crede-ma te apreciez. Ai facut rau ca te-ai dezabonat de la jurnalele de pe-aici. Te rog sa ramai printre noi. E nevoie de oameni ca tine pe-aici, crede-ma. Nu vreau sa continui cu caracterizarile si laudele la adresa ta, dar crede-ma ca te apreciez foarte mult pentru cum gandesti. Vreau sa te vad si pe tine si pe sotia ta asezati la casa voastra. Nu inchide jurnalul. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 24 September 2013 - 18:15.


#70
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
De inchis numai unu poate si ala nu vrea. Asa ca .. show must go on.

#71
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
@dom_inginer
Da' n-ai de ce sa te simti vinovat. Vrei sa-ti zic in japoneza? Am cerut, am gasit. Macar acum sint pregatit sufleteste! Nu-mi convine, normal, dar ce-are una cu alta. Mi-a picat prost, tot ce am primit, dar mai ales concluzia mea ca e naspa cu proiectul. Ei, dar asta a fost ieri, azi mi-a trecut. Doar nu sint primul! Cu siguranta nici ultimul.
Deci, hehe, pina miine dimineata...proiectul merge inainte. O fi urit, mie azi imi place. Sper ca si miine. Comentariile voastre s-au notat, si vad eu cum le ascund sub pres. Ii aranjez un pic parul, ochii si mai acopar din defecte; face minuni chirurgia plastica uneori. Si tot asa, ba imi sare mustarul, ba imi trece, pina ne apucam de fundatie, ca p-orma n-am cum sa ma mai opresc. Evident ca pin' se apuca Doreii de santuri o sa mai caut sfaturi profesionale, dar pina atunci... ramine asa. Puteti sa dati cu oua si cu rosii...asta e. Vorba @lalea sau squirrel, au spus unii niste balarii pe aici....tot asa, am vazut si eu niste panarami de case... n-o fi asta cea mai urita.
Poate da Domnul si o termin cu bine, sa treceti sa vedeti, sa vi se umfle buza de ciuda, na!!!!!! Si daca nu de la imagine, macar de la bere, ca vreau sa va dau pina ziceti ca mine!!! Hihi.
Deci, stai man linistit, si zi ce poti sa zici. De baut o sa bem si de injurat n-o sa te injur.
@astrul
Da' chiar m-a bufnit risul, sa stii! Mersi.

#72
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
bravo! that's the spirit! mi-ar fi parut rau sa te retragi. da-i bataie in continuare ca acuma trece anul...
succes si multe beri sa dai iti urez! la bere ma bag si eu :)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate