Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#1585
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am asa:
1. Tencuit interior var-ciment, nedriscuit + 2 maini de tinci Feinputz + 3-4 maini de lavabila Oskar (4 unde era alb)
2. Usi de interior pe comand, din brad. Frumoase usi, cretin mester.
3. Open space intre living - hol - casa scarii :)

#1586
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
La mine e tencuiala peste caramida..apoi a făcut cinste constructorul cu un strat de glet MP75 sa inchida porii tencuielii. Peste am venit cu MP75+plasa+CT126 șlefuit si 2 straturi de lavabila. Unde e nevoie mai dau o mână de var.

Tavanele is cu CT126+CT127 slefuit + 2 de lavabila.

Straturile astea suplimentare au un consum minim..doar stratul 1 comsuma mai mult material..restul is doar sterse. Cu câțiva saci am terminat tot etajul.

Usile exterioare si tâmplăria is din termopan BluEvo 92..iar cele interioare din mdf laminat cu tocuri reglabile.

#1587
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postmanghels, on 23 iulie 2017 - 07:52, said:

La mine e tencuiala peste caramida..apoi a făcut cinste constructorul cu un strat de glet MP75 sa inchida porii tencuielii. Peste am venit cu MP75+plasa+CT126 șlefuit si 2 straturi de lavabila. Unde e nevoie mai dau o mână de var.
Nu inteleg dece nu a finisat MP75 la umed si a mai incarcat din nou   cu CT126 ?Ereau diferente asa mari de umplut ?
Ce grosime a a vut primul stat de MP75?

#1588
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Iese altfel cu CT. MP mie mi se pare pt umplutura. .iar CT e pt finisare de detaliu.

Nu a fost foarte gros stratul de MP..cat sa umple găurelele din tencuiala. .

#1589
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postmanghels, on 23 iulie 2017 - 12:57, said:

Iese altfel cu CT. MP mie mi se pare pt umplutura. .iar CT e pt finisare de detaliu.

Nu a fost foarte gros stratul de MP..cat sa umple găurelele din tencuiala. .
Max 4 mm cat este granulatia nisipului...probabil.

#1590
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Vaz ca nu mai e nimeni pe aici...good.
ca sa nu uit...ca mi-am pierdut carnetul de notite.
https://forum.softpe...36#entry3366054

#1591
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
E peste mana, aici ...

Cu ce-ai gresit de ti-au mutat topicul aici ? Posted Image

Edited by DIY, 24 October 2017 - 20:18.


#1592
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostoMariusRO, on 31 august 2015 - 12:24, said:

Doar baietii cu asigurarile exagereaza? Eu zic ca toti. Si aia cu taxele, si aia cu bancile, si aia cu benzina... In 2008 era petrolul 140$ barilul si motorina in jur de 3.8 lei/litru. Acum petrolul e 40$ si motorina 5.1...

Si azi benzina (motorina ar trebui interzisă la turisme, în orașe) costa 1,7 lei litrul, iar până la 5,2 lei sunt taxele mafiei psd.

#1593
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDIY, on 24 octombrie 2017 - 20:10, said:

E peste mana, aici ...
Cu ce-ai gresit de ti-au mutat topicul aici ? Posted Image
Nu stiu Miha, cred ca n-a avut @conu jucarii cind era mic.... :P. da' parca e mai bine, ca si-asa mi-a pierit si cheful, si talentul la scris. Si nici mare lucru nu s-a facut.

#1594
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
chiar nu am avut jucarii si am considerat ca acest topic merita sa fie citit

#1595
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Da ma coane, dar aici nu mai intra nimeni... mai trece asa cite unu' cind si cind!
Hai, muta-l la loc dincolo.

Nici eu n-am avut jucarii. Da' am acuma pentru 5 copilarii....imi iese pe nas.

#1596
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
l am mutat vio

#1597
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Welcome back!

#1598
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Vio, acum nu mai ai niciun motiv sa nu pui poze (esti la vedere :) ). Asa ca baga mare ca sa ai la ce pune poze. Si fara scuze ca ti-a mancat pisica temele, a facut in ghiozdan etc. Deci fara pisici :D. Doar poze!

#1599
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
are o priveliste foarte frumoasa de pe delusorul unde are casa asa ca nu pune:))))

#1600
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Sa se uite numa' el :P

#1601
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Sint la munca fratilor...n-am ce sa va pun.
Oricum, nu prea e interesant  ce s-a mai facut pe acolo. N-am cu ce sa va atrag privirile.
Merge greu, de cind cu aventura de mai sus merg numai cu a-ntîia...
Si oricum, am netul rau tare, nu pot atasa nimic.

Privelistea e intr-adevar frumoasa, doar ca au crescut copacii, pisici, imi fura si din lac, si din drumul de intrare in sat. E draguta si asa. Eu asa credeam, ca n-o sa creasca copacii aia, ca o sa ramina asa...

Acu' mai mult ma uit peste gard la altii si dau din gura, chibit...

#1602
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postviotl, on 02 noiembrie 2017 - 23:14, said:

Acu' mai mult ma uit peste gard la altii si dau din gura, chibit...

Aoleu, cat as da pe unul de asta numa' sa stea sa chibiteze, atata, numa' atata! E foarte important, pentru ca, muncind, obosesti si uiti niste detalii care ulterior se dovedesc foarte importante. Practic, e greu sa stai si cu mintea ocupata la ce faci si la "general picture" in acelasi timp.

Daca aveam chibit cu doi ani in urma:
1. o treime din casa nu decopertam, ca nu necesita decat  un tinci peste calciu si finisaje ...
2. nu-mi demolau incadramentul cazii de baie, ca acu' trebuie sa fac dush in echilibru, ca acrobatul pe sarma;
3. nu-mi demolau pardoseala in baie numa' ca sa-mi fure plumbul din instalatii si acuma aveam sifonul functional;
4. nu-mi taiau teava de la bideul vecinului de sus si o bucata de pluviala ... ca e de fonta veche, habar nu am cum oi mai innadi-o, ca daca ma intalnesc cu idiotul, il bat mar in plina strada;
5. imi puneau tevile de apa cum am zis eu, sa curga natural, in jos, si nu "cand la deal si cand la vale";
6. tevile de apa erau, poate drepte, daca avea cine chibita la ele;
7. sub centrala poate aveam loc si de tevile de incalzire, ca mi le pusera asa stramb pe alea de apa ca acuma am de inginerit la alea de cladura ...
8. nu-mi intrau cu rotopercutorul in cablurile de curent sa faca scantei si sa trebuiasca sa le mai trag odata;
9. pe la ora asta eu postam de finisaje, de mobilier, de fitze si figuri nu de pregatirea zidului ...
10. eram maritata, probabil, cu chibitul, ca il consideram "un domn atent", inlocuitor de restul familiei mele care impachetau lucrurile din vechiul apartament la ora aia si nu puteau sa stea sa chibiteze nimic la mine ...

Un chibit valoreaza greutatea lui in aur, ce sa mai ... Toata treaba-i din chibit, n-ai chibit, iese petrit si ii cum nu ai de sprit!

Edited by alecsa2, 03 November 2017 - 06:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate