Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Android 4.4 KitKat

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
nikx

nikx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 28.06.2013
Oameni buni, din moment ce toate telefoanele cu Android sunt diferite, este logic ca acesta sa ruleze pe o masina virtuala. Adica, pe iPhone, e acelasi ecran (bine, sunt 3 de fapt, dar aplicatiile sunt optimizate pentru toate), aceeasi constructie, etc. Pe Android, sunt zeci poate chiar sute de procesoare, gpu-uri, memorii ram, microfoane, difuzoare, ecrane cu diferite rezolutii si diferite formate. Toate aceste lucruri au nevoie de drivere, iar driverele trebuie sa fie compatibile cu aplicatiile. Asadar, apeleaza la o masina virtuala. Daca ar exista doar un telefon Android, cum e la iOS, atunci ar fi alta treaba.

#20
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postnikx, on 04 septembrie 2013 - 21:17, said:

Oameni buni, din moment ce toate telefoanele cu Android sunt diferite, este logic ca acesta sa ruleze pe o masina virtuala. Adica, pe iPhone, e acelasi ecran (bine, sunt 3 de fapt, dar aplicatiile sunt optimizate pentru toate), aceeasi constructie, etc. Pe Android, sunt zeci poate chiar sute de procesoare, gpu-uri, memorii ram, microfoane, difuzoare, ecrane cu diferite rezolutii si diferite formate. Toate aceste lucruri au nevoie de drivere, iar driverele trebuie sa fie compatibile cu aplicatiile. Asadar, apeleaza la o masina virtuala. Daca ar exista doar un telefon Android, cum e la iOS, atunci ar fi alta treaba.
WP funcționează cam ca Apple dar e n pic mai mobil cu variațiile hardware. Ăștia de la Apple au 1-2 telefoane pe an și 1-2 tablete apoi la revedere. Ușor să le întreții așa.

#21
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postnikx, on 04 septembrie 2013 - 21:17, said:

Oameni buni, din moment ce toate telefoanele cu Android sunt diferite, este logic ca acesta sa ruleze pe o masina virtuala. Adica, pe iPhone, e acelasi ecran (bine, sunt 3 de fapt, dar aplicatiile sunt optimizate pentru toate), aceeasi constructie, etc. Pe Android, sunt zeci poate chiar sute de procesoare, gpu-uri, memorii ram, microfoane, difuzoare, ecrane cu diferite rezolutii si diferite formate. Toate aceste lucruri au nevoie de drivere, iar driverele trebuie sa fie compatibile cu aplicatiile. Asadar, apeleaza la o masina virtuala. Daca ar exista doar un telefon Android, cum e la iOS, atunci ar fi alta treaba.
ai perfecta dreptate. dar tu te referi la HAL (hardware abstraction layer), care-i un pic altceva. Dalvik VM face parte din runtime-ul Android, tehnic e intre HAL si App Framework.

ca sa le clarificam expertilor parasutati din gradina Apple, orice sistem de operare are un HAL, chiar si Mac OS si iOS (daca nu cumva intre timp Apple au dezvoltat cate un sistem de operare pentru absolut fiecare iteratie de produs care a schimbat vreo componenta hardware).

ca sa nu mai vorbim ca un telefon Android low-end care se misca incet nu e vina Androidului, ci a producatorului.

pana una-alta, hai sa vedem noi cum se misca un iOS7 masacrat pe un iPhone4 (care numai low-end nu este), se zvoneste ca sunt mari probleme...

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Well done Kitkat

http://kitkat.com

#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
si clipul e amuzant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OKOrkLxOBoY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
În stilul Apple.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
default home screen

[ https://pbs.twimg.com/media/BTc09ULCEAAsGQn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 06 September 2013 - 06:21.


#26
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Ati vazut filmul The Internship ? Atunci stiti cine a venit cu ideea :lol:

#27
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Posibile detalii despre noua versiune de Android 4.4, ce o sa fie lansata pe 14 Octombrie impreuna cu noul Nexus 5.

Quote

Firmware availability to older phones
Fragmentation changes (screen resizing)
Miracast updates
New Gallery Visualisation
New APIs regarding animations
Change android default blue to other preset palette colours
New notification widgets


#28
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Android 4.4 KitKat first look on Nexus Posted Image

Attached File  2013 - 1.jpg   84.92K   41 downloads

#29
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Noi poze leak-uite.

Un nou dialer + noua aplicatie/interfata de mesaje:

[ http://www.droid-life.com/wp-content/uploads/2013/09/kit-kat1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bara de status schimba culoarea in functie de aplicatie.

[ http://www.droid-life.com/wp-content/uploads/2013/09/notif-bars.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
WOOOOW ce schimbare. Sincer daca si produsul final o sa fie asa renunt la Android, m-am plictisit sa vad de la Android 4.0 acelasi aspect.

#31
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Si treci la iOS, care au facut schimbari la look doar la iOS7? :))

#32
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cea mai idioata mi se pare chestia aia cu butoanele de home, back puse direct pe ecran sa ocupe spatiu aiurea. Cine o fi venit cu ideea asta si ce l-a determinat sunt tare curios...

#33
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpotae, on 23 septembrie 2013 - 14:57, said:

Cea mai idioata mi se pare chestia aia cu butoanele de home, back puse direct pe ecran sa ocupe spatiu aiurea. Cine o fi venit cu ideea asta si ce l-a determinat sunt tare curios...
ai avut vreodată butoane haptice la tel cărora să le moară ledul? E da, două. Ai avut telefoane care după o vreme să li se fută ecranul fizic de la atâtea apăsări, eu da (un Galaxy). Prefer butoanele pe ecran. Piese mai puține. Oricum în fullscreen se ascund butoanele alea. Mai trebuie lucrat încă un pic să finiseze modul lor de apariție/dispariție.

#34
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Sunt ok si butoanele alea integrate in ecran. Dar cel mai ok e la Blackberry OS 10 unde nu exista butoane, e bazat pe gesturi, tragi de ecran in sus si minimizezi aplicatia. Asa nu mai ai nici butoane fizice, nici butoane integrate in ecran care sa iti reduca suprafata display-ului.

#35
mariaradu26

mariaradu26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2013
Si eu am citit ca o sa se lanseze in octombrie in articolul asta http://www.techcafe....conform-nestle/, oare asa sa fie? Am si eu un SIII si as vrea sa actualizez si eu :)

#36
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postsebastian98, on 23 septembrie 2013 - 13:00, said:

Si treci la iOS, care au facut schimbari la look doar la iOS7? Posted Image)

Macar fac o schimbare..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate