Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Testosteron - valori scazute (lipsa libido)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Niciodata nu am fost un Speedy Gonzales, ba chiar as putea zice ca m-am nascut obosit, doar ca in ultimii cativa ani, starea de oboseala a devenit ceva obisnuit.

Am citit pe Hotnews "semne ce pot indica testosteron scazut" si m-am regasit mult prea bine in acea oglinda => cu 100 RON mi-am facut Testosteron seric si Liber.

Testosteron ser: 269 (valoare normala 262 - 1593)
Testosteron liber: 6.56 (valoare normala: 4.5 - 42)

Din ce am citit, plaja de normalitate e foarte variata, cu o medie pe la 600-700.
Peste si sub apar probleme, iar eu la cel total sunt clar la limita de jos.

Desigur, am facut programare la endocrinolog...

Quote

Simptomele unui nivel scazut de testosteron sunt:
- dorinta sexuala scazuta (libido scazut);
- disfunctie erectila;
- oboseala si nivel scazut de energie;
- dificultati de concentrare a atentiei;
- depresie;
- iritabilitate;
- simt scazut de bine, schimbari bruste de dispozitie...


Problema e ca nu pre am gasit alte metode de "indreptare" decat tratament de substitutie si aici discutiile sunt interminabile...

Quote

Terapia substitutiva cu testosteron este disponibila in mai multe forme. Oricare dintre acestea poate imbunatati nivelul de testosteron:
- plasturii cutanati (transdermici): acestia pot fi purtati pe brat sau pe regiunea superioara a corpului. Se aplica o data pe zi;
- gelurile: testosteronul este absorbit direct prin piele, iar gelul se aplica o data pe zi. Unele forme de prezentare au si o pompa prin care se dozeaza cantiatea prescrisa de medic;
- Plasturii orali: exista tablete speciale care se lipesc de gingiile superioare ale incisivilor. Aplicat de doua ori pe zi elibereaza continuu testosteron in sange prin tesuturile orale;
- Injectiile si implanturile: testosteronul poate fi direct injectat in muschi, sau implantate ca pelete in tesuturile moi. Corpul absoarbe treptat testosteronul in fluxul sanguin.
De ce nu o simpla pastila cu testosteron? Exista disponibil si testosteron cu administrare orala. Totusi, unii experti cred ca testosteronul oral poate avea un efect negativ asupra ficatului. Folosirea altor metode, cum ar fi plasturii cutanati, gelurile, tabletele cu dispersie orala sau injectiile, sunteaza ficatul si fac ca testosteronul sa ajunga direct in sange.

Ati avut astfel de experienta?

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Testosteronul luat comprimate poate afecta ficatul? Unde ai gasit scris asta?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
http://www.sfatulmed...estosteron_6044

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sportul mareste secretia de testosteron.
cati ani ai?
NU incepe nicio terapie dupa capul tau.
Intai incearca sa faci sport cat poti de intens, gen "sala" - si reia analizele in jumatate de an

Edited by onlyone, 02 September 2013 - 20:57.


#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Ahasverus, on 02 septembrie 2013 - 20:43, said:

... cu 100 RON mi-am facut Testosteron seric si Liber.

N-ar strica sa-ti faci si testele pentru diabet zaharat tip 2.

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Care sunt acelea? Specific...

Nu sunt singurele analize facute de curand.

Am si hipotiroidie autoimuna, cu TSH/ t3/t4 normal - pt asta iau 100 mg Eutirox/zi.

Glicemia ok dintotdeauna, colesterolul putin mai sus, dar nimic grav.
In rest nimic alarmant...

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Test oral de toleranta la glucoza, hemoglobina glicozilata, peptid C...

Problema de care vreau eu sa te avertizez este urmatoarea: unii cercetatori sustin ca o hipofunctie gonadica, cu testosteron scazut duce la diabet zaharat tip 2, altii sustin ca dimpotriva, diabetul zaharat tip 2 duce la o scadere a testosteronului (si implicit hipofunctie gonadica).

Cert este ca intr-un foarte mare numar de cazuri, cele doua tuburari se acompaniaza...

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
hemoglobina glicozilata stiam ca e relevanta in momentul in care suferi deja de diabet si o perioada mare ai avut valori mari ale glicemiei sangvine.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cand iti masori doar glicemia, surprinzi doar valoarea ei la acel moment, nu stii nimic despore evolutia ei in timp. Hemoglobina glicozilata iti arata in mare evolutia glicemiei in ultimile 3 luni. De ce 3 luni ? Pentru ca atat traiesc globulele rosii, si doar pe aceasta durata de timp pot "redacta" istoricul evolutiei glicemiei.

Testul de toleranta la glucoza arata cat de capabil este pancreasul sa secrete o cantitate mare de insulina intr-o scurta unitate de timp.

Peptidul C in diabetul tip 2 arata nivelul insulino-rezistentei. Aceasta insulino-rezistenta este un fenomen care determina si insoteste diabetul de tip 2.

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Update - am fost la medic (Corina Neamtu - CM Columna)

1. Sa las in pace testosteronul.
2. Aparent tot de la tiroida mi se trage. Acum iau doar Eutyrox, contine doar T4.
T3 se considera ca e creat enzimatic, in organism, din T4.

Aparent, la mine Tiroida e moarta ca la cei carora le-a fost scoasa chirurgical => am nevoie si de aport de T3 => acum iau 50mg Eutyrox si 50 Mg Novotirol (contine 20% T3).

T3 nu prea se da, pentru ca poate crea mai ales la varsnici palpitatii si pentru ca e mai greu de dozat, fiind un hormon mult mai puternic.

Despre T3 aici.

Quote

As the true hormone, the effects of T3 on target tissues are roughly four times more potent than those of T4!
Of the thyroid hormone that is produced, just about 20% is T3, whereas 80% is produced as T4.
Roughly 85% of the circulating T3 is later formed in the thyroid by removal of the iodine atom from the carbon atom number five of the outer ring of T4.

Nu stiu daca e placebo, dar azi ma simt minunat! (am luat Novotiral aseara si dimineata) Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate